Telewizory DVB-T3 już wkrótce zastąpią te z wcześniejszą wersją tunera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Co o nich wiemy? Co dokładnie oferuje nowa technologia DVB-T3?
Telewizory DVB-T3 nadchodzą i w sprzedaży pojawią się już za kilka miesięcy (wiosną 2023 roku). Jaka jest różnica między DVBT-3, a jej starszym standardem DVB-T2 (aktualnym w 2022 roku)? Wyjaśniamy.
Telewizory DVB-T3: co już wiemy?
Nadchodzące zmiany w standardzie nadawania telewizji naziemnej DVB-T3 budzą wiele pytań wśród użytkowników. Warto wiedzieć, od kiedy obowiązują nowe przepisy i jakie dekodery będą kompatybilne z tym standardem.
Nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T3 wejdzie w życie w najbliższych miesiącach. Zmiana ta ma na celu poprawę jakości obrazu i dźwięku, a także zwiększenie liczby dostępnych kanałów.
Sporym zaskoczeniem było ujawnienie jednego z punktów dotyczących nowych telewizorów na 2023 rok. Dzięki Międzynarodowemu Porozumieniu Producentów Sprzętu RTV i Telewizorów, są oni zobligowani do tego, by modele na kolejny rok oferowały obowiązkowo tuner DVB-T3. Najdziwniejsze jest to, że jeszcze nie we wszystkich miastach w Polsce posiadacze telewizorów są gotowi na DVB-T2. Ten standard ma być wprowadzany w ciągu kilku kolejnych tygodni.
Najciekawsze jest to, że tak szybko ustalono, że potrzebny jest tuner DVB-T3, czyli taki, który da sobie radę z
- telewizorami 16K, o których pisaliśmy już rok temu,
- telewizorami 5D, które będą oferowały tryby Invisible oraz system BlendIt, ale okulary projekcyjne (do trybu InCognito) będą sprzedawane oddzielnie,
- telewizorami 200 Hz.
Producenci już zaczynają przygotowywać się do projektowania telewizorów DVBT-3 na 2023 rok.
Kiedy nowy standard?
Telewizory DVB-T3 mają być dostępne w sprzedaży od wiosny 2023 roku. Wszystko dlatego, że 27 czerwca 2023 roku zostanie aktywowany standard DVB-T3. Oznacza to, że dokładnie rok po wprowadzeniu w całej Polsce standardu DVB-T2, nastąpi zmiana na wyższą wersję.
Przede wszystkim ma to związek z tym, że wyświetlanie jeszcze lepszej jakości sygnału zwłaszcza na nowych TV (telewizory 16K, telewizory 5D) wymaga większej mocy obliczeniowej procesora, który znajduje się we wspomnianym tunerze. Telewizory DVB-T2 obsługujące technologię 5D albo modele z HDR10= i HDR XD oferowałyby standardowy obraz. A jak wiadomo im lepszy tuner, tym więcej algorytmów odpowiadających za o wiele lepszą jakość wyświetlanego obrazu.
Telewizory DVB-T3: jakie to modele?
Obecnie najwięksi producenci nie ujawnili jeszcze nazewnictwa telewizorów z tunerem DVB-T3, bo na to jeszcze za wcześnie. Zazwyczaj w styczniu na targach CES w Las Vegas producenci po raz pierwszy ujawniają nazwy premierowych modeli na bieżący rok. Artykuł zaktualizujemy o pełną listę tv z DVB-T3, jak tylko pojawią się nowe informacje.
- Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny
- Telewizory Philips – zobacz aktualne ceny
Nasz komentarz
Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T3 to krok w stronę nowoczesności. Warto zainwestować w odpowiedni dekoder, aby móc cieszyć się lepszą jakością obrazu i dźwięku oraz większą ilością kanałów.
Dziękujemy, że przeczytaliście jeden z naszych 12 wpisów powstałych na Prima Aprilis Mamy nadzieję, że się podobały.