HDR10= i HDR10 XD: nowe standardy w telewizorach

HDR10= i HDR10 XD to przełomowe technologie, które w 2022 roku będą oferowane przez większość telewizorów znanych producentów. Czym różnią się nowe standardy polepszające kontrast w najlepszych telewizorach? Wyjaśniamy!

HDR10= i HDR10 XD już wkrótce na dobre zagoszczą w specyfikacjach technicznych najlepszych telewizorów 4K i 8K. Co to oznacza dla osób zastanawiających się, jaki telewizor kupić?

HDR10= dla telewizorów 4K

HDR10= i HDR10 XD: nowe standardy w telewizorach
HDR10+ / fot. Samsung

Jeszcze do niedawna flagowe modele oferowały HDR10, HLG, HDR10+ oraz Dolby Vision. W tym roku wszystko się zmienia. Wkraczają telewizory 5D, kończy się sprzedaż telewizorów Full HD, a na tym nie koniec. W 2022 roku pojawiają się dwie nowe technologie HDR. Pierwsza to HDR= i będzie ona dostępna tylko i wyłącznie w telewizorach 4K.

Jej zadanie polega na uchwyceniu jeszcze lepszej jakości wyświetlania obrazu, dzięki nanobotom, umieszczonym pomiędzy składowymi częściami matryc. Zaprogramowane malutkie roboty bombardują ekran, rozjaśniając niejasne sceny i odpowiednio ściemniając obraz przy ciemnych scenach. Niestety testowane rozwiązanie dotyczy tylko i wyłącznie telewizorów 4K. Testy wykazały, że im wyższa rozdzielczość, tym HDR10= nie sprawdzi się. Na szczęście na tym nie koniec.

HDR10 XD dla telewizorów 8K

HDR10= i HDR10 XD: nowe standardy w telewizorach
HDR10 Plus / fot. Samsung

Zupełnie inne właściwości ma format, który na stałe pojawi się w telewizorach od tego roku, ale tych o rozdzielczości 8K. Chodzi oczywiście o HDR10 XD. Zadaniem nowej technologii jest wygładzanie obrazu w telewizorach, a w szczególności poprawa płynności ruchu wyświetlanego na ekranie. Przykładowo telewizory 200 Hz, które wracają w 2022 roku zyskają bardziej płynny obraz dzięki HDR10 XD. Bez niej ruch także byłby płynny (dzięki 200 Hz), ale nie aż tak.

Dobrą wiadomością, na przykład dla rolników będzie to, że nie trzeba zmieniać telewizora na nowy, dzięki dopłatom do telewizorów. Wystarczy aktualizacja oprogramowania online. Jak wiadomo wszystkie telewizory 8K to telewizory Smart TV, więc z tym nie będzie problemu.

Dziękujemy, że przeczytaliście jeden z naszych 12 wpisów powstałych na Prima Aprilis😊 Mamy nadzieję, że się podobały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *