Telewizory 200 Hz wracają

Telewizory 200 Hz jeszcze kilka lat temu były modelami głównie z flagowych serii największych producentów. Po jakimś czasie zaprzestano produkować takie modele, a na rynku zostały telewizory 50 Hz (standardowe) i telewizory 100 Hz (wyższe i najwyższe serie). Okazuje się, że w 2022 roku 200 Hz matryce powrócą i to na dobre.

Ostatnio pisaliśmy o nowych telewizorach 5D, a teraz producenci chwalą się nową technologią. Jeszcze kilka lat temu najdroższe telewizory Smart TV oferowały 200 Hz matryce. Co się stało, że przestano je produkować? I najciekawsze pytanie, dlaczego najwięksi producenci telewizorów w 2022 roku powracają z ofertą swoich modeli, wyposażonych w zapomniane matryce?

Telewizory 200 Hz: w czym są lepsze?

Telewizory 200 Hz
Telewizory 200 Hz

Jednym z najważniejszych wyznaczników doboru odpowiedniego telewizora jest zawsze jakość obrazu (oraz cena). Jednak na jakość obrazu wpływa wiele elementów (technologii i opcji poprawy wyświetlanego obrazu jak, np. HDR10=), a kluczowym elementem zawsze było odświeżanie matrycy. Jeśli szukałeś taniego i prostego telewizora, nie musiałeś się wcale przejmować tym, że na rynku są jeszcze modele o wyższej częstotliwości pracy matrycy. Jeśli jednak celowałeś w znacznie lepsze (i droższe) telewizory, z pewnością interesowały Ciebie modele ze 100 Hz matrycami.

W skrócie różnica w płynności ruchu wyświetlanym na ekranie 50 Hz i 100 Hz jest ogromna. Standardowe telewizory nadają się głównie do codziennego oglądania telewizji. Jednak tam, gdzie ruch zmienia się dynamicznie (mecze piłki nożnej, filmy akcji), doświadczasz efektu rozmycia wyświetlanych treści. Tymczasem płynność ruchu na ekranie w 100 Hz telewizorach zawsze jest znacznie lepsza, ze względu na lepsze algorytmy dotyczące odświeżania matrycy.

Kilka lat temu najlepsze telewizory były modelami z 200 Hz matrycami. Niestety w długofalowej perspektywie, technologia ta nie była opłacalna dla producentów. Takie najlepsze telewizory kosztowały kiedyś majątek. Kilka lat temu nie kupiłbyś modelu z flagowej serii, o wielkości 65 cali, nie przekraczając 15 tysięcy złotych. Z tego powodu mniej osób mogło sobie pozwolić na luksusowe, a nawet telewizory lifestylowe. Po drugie koszt podzespołów i umieszczenia odpowiednich układów elektronicznych (zwiększających ruch ze 100 Hz dwukrotnie) był ogromny, co zawsze odbijało się na końcowej cenie danego telewizora. I koło się zamykało…

Telewizory 200 Hz: powrót do perfekcyjnego ruchu

Podczas pandemii wiele się zmieniło. Skończyły się komponenty do telewizorów, dlatego oferty największych producentów poznaliśmy dopiero nieco później. Dodatkowo najwięksi gracze na rynku w zasadzie odeszli od telewizorów Full HD i HD Ready, od razu proponując telewizory 4K Ultra HD. Jednak po przeanalizowaniu danych finansowych (zwłaszcza olbrzymich strat podczas pandemii Covid-19), szybko udało się dojść do jednoznacznego wniosku. Obecnie udało się umieszczać w telewizorach ze sztuczną inteligencją nanoroboty (oryg. pisownia: NANObooty) których koszt zaprojektowania, przetestowania i umieszczenia w matrycach telewizorów jest znacznie niższy niż kilka lat temu. Obecnie udało się zaktualizować pracę nanobotów jeszcze mniejszym nakładem finansowym. Po prostu producenci sprzętu RTV musieli poczekać na moment, w którym odnowiona technologia nie będzie aż tak kosztowna, jak kilka lat temu.

Ceny wg wielkości ekranów

Telewizory 200 Hz
Telewizory 200 Hz

Według najnowszego Międzynarodowego Porozumienia dotyczącego Świadczenia Usług Dostarczania Sprzętu RTV masowym odbiorcom, wszyscy liczący się na rynku producenci ustalili, m.in. ceny poszczególnych modeli bazując na konkretnej wielkości przekątnej. Oznacza to, że teraz (w 2022 i kolejnych latach) nie będziesz musiał się zastanawiać nad telewizorem kilku producentów (i być zmuszonym wybrać tańszy), jeśli interesuje Ciebie konkretna przekątna. Bez względu na markę, ceny telewizorów 200 Hz różnych marek będą zbliżone.

Oczywiście tak samo, jak z innymi technologiami, np. rozdzielczość 4K, matryce 200 Hz będą dostępne dopiero od 55 cali w górę. Jak to wygląda w 2022 roku? Jakie będą ceny telewizorów 200 Hz?

  • Telewizory 55 cali – cena ok. 7000 zł
  • Telewizory 65 cali – cena ok. 12000 zł
  • Telewizory 70 cali – cena ok. 13500 zł
  • Telewizory 75 cali  – cena ok. 15500 zł
  • Telewizory 200 Hz (85 cale) – cena ok. 18500 zł
  • Przełomowy telewizor firmy TVWAG (2022 cali) – cena milion zł

Dziękujemy, że przeczytaliście jeden z naszych 12 wpisów powstałych na Prima Aprilis😊 Mamy nadzieję, że się podobały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *