Telewizory 5D: do nich należy rok 2022!

Telewizory 5D w końcu debiutują w sklepach. W tym roku udało się rozszerzyć ofertę telewizorów Smart TV wszystkich producentów o modele wykorzystujące innowacyjną technologię 5D. Poza bardziej realistycznymi doznaniami podczas oglądania filmów (zapachy potraw gotowanych na ekranie i inne funkcje), posiadacze takich telewizorów zyskają jeszcze tryb Invisible (inCognito) oraz system BlendIt (Splendit).

Telewizory 5D nie tylko zaoferują innowacyjne funkcje (nowe odczucia podczas oglądania filmów), ale też kilka przydatnych trybów. Teraz możesz oglądać także filmy i seriale, kiedy zawartość ekranu jest dostępna tylko dla Twoich oczu. Nawet, kiedy wokół tv są inne osoby). Do tego dochodzi tryb wtapiania się telewizora w tło.

Telewizory 5D: najważniejsze są odczucia

Telewizory 5D
Telewizory 5D

Kiedyś sporą popularnością cieszyły się kina 5D. Wtedy nie tylko film wyświetlany był w technologii trójwymiarowej, ale do tego dochodziły jeszcze inne doznania podczas oglądania filmów na kinowym ekranie (dwa dodatkowe wymiary). Dzisiaj takie kina świecą pustkami i zazwyczaj są reliktem w wielu polskich nadmorskich miejscowościach. Jednak wszystko może się zmienić już wkrótce.

Producenci sprzętu RTV wiedzieli dokładnie, że technologia trójwymiarowa w telewizorach nie przyniesie zysków i warto rozwijać inną – 5D. Dzięki temu filmy wyświetlane na ekranach telewizorów największych producentów nie tylko będą 3D (bez konieczności oglądania w okularach trójwymiarowych). Wszystko za pomocą specjalnych algorytmów i nanobotów umieszczonych, np. w 200 Hz matrycy TV.

Motylki w brzuchu, motylki na patelni

Telewizory 5D
Telewizory 5D

Dwa dodatkowe wymiary to możliwość doświadczenia zapachu podczas oglądania filmu oraz dodatkowe sygnały świetlne (np. kiedy na ekranie w filmie akcji dochodzi do eksplozji). Wiadomo, że dzięki Międzynarodowemu Porozumieniu Producentów sprzętu RTV i Telewizorów, każdy z producentów będzie mógł wyposażyć swoje telewizory we wspomnianą technologię 5D.

Doświadczanie zapachu możliwe jest dzięki specjalnej skrzyneczce (SmellBox)(podłączanej przez HDMI do telewizora), w której składowane są zapachy najpopularniejszych potraw w *miniaturowych fiolkach. Za rozpoznanie zapachu potrawy widniejącej na ekranie telewizora odpowiada sztuczna inteligencja wbudowana w procesor obrazu każdego z telewizorów 5D.

Wiadomo, że chodzi tylko o najpopularniejsze zapachy oraz znane, światowe dania. Jeśli bohaterowie oglądanego filmu będą jedli pizzę hawajską z wiśniami, to o ile nie ma takiej próbki zapachu w SmellBoxie, to widzowie poczują tylko zapach tradycyjnej pizzy z Lidla.

*fiolki trzeba uzupełniać co 3 miesiące. Na początku w sprzedaży znajdą się zestawy najpopularniejszych zapachów. Jednak wkrótce sklepy będą oferowały coraz większą liczbę nowych zapachów oraz zestawy Smell Deluxe.

Sygnały świetlne

Najlepsze filmy 2023
Najlepsze filmy 2023

Na unoszącym się zapachu w pobliżu telewizora (opcja SmellBox) nie koniec, bo drugą nowością w telewizorach 5D jest opcja efektów świetlnych i dźwiękowych. W skrócie wygląda to tak, że jeśli w oglądanym filmie nastąpi eksplozja, z boków telewizora będą wyświetlały się kolory takie jak na ekranie, a towarzyszyć im będzie dźwięk palących się materiałów łatwopalnych. Pierwsze jest możliwe, dzięki umieszczeniu specjalnych nanobotów w diodach LED, które znajdują się z tyłu obudowy telewizora. Za dodatkowe efekty dźwiękowe odpowiadają minigłośniczki, których rozmieszczenie na ekranie zmienia się tak samo, jak zmienia się rozkład przelatujących przez matrycę nanobotów (z prędkością porównywalną do prędkości światła). Dzięki takiemu bombardowaniu matrycy, nanoboty wykorzystują kawał świetnej roboty!

Telewizory 5D: tryb Invisible (InCognito) i system BlendIt

Telewizory 5D
Telewizory 5D

Tryb Invisible (InCognito) działa w następujący sposób. Podczas gdy telewizor jest włączony, zawartość ekranu dostępna jest tylko i wyłącznie dla posiadaczy specjalnych okularów kompatybilnych z telewizorami 5D. Inni użytkownicy telewizora nie widzą treści – widzą tylko projekcję wcześniej dobranej tapety wyświetlanej na ekranie. Na zdjęciu powyżej w trybie InCognito, inni widzowie widzą tylko mapę miasta nocą z lotu ptaka. tymczasem to, co faktycznie wyświetlane na ekranie widzi tylko osoba, która dokupiła specjalne okulary projekcyjne do telewizorów 5D.

Drugim ciekawym sposobem (opcją tego trybu) jest zniknięcie telewizora dla ciekawskich oczu (np. naszych sąsiadów). Na poniższym zdjęciu telewizor jest niewidoczny (InCognito działa razem z włączonym systemem BlendIt), a jednocześnie Ty możesz oglądać to, co chcesz bez obaw, że ktoś dołączy do Twojego prywatnego seansu.

Telewizory 5D

Niestety okulary w tym roku nie będą dołączane do telewizorów 5D – producenci nie wiedzą jeszcze, jaki procent osób zastanawiających się, jaki telewizor kupić, wybierze opcję korzystania z trybu Invisible (InCognito). Obecnie takie okulary projekcyjne kosztują w wielu firmach od 1000 $.

Drugą opcją jest możliwość wtopienia się w tło telewizora 5D w każdym salonie (ten musi wisieć). Jeśli jesteś pasjonatem sztuki, uwielbiasz telewizory lifestylowe, przetestuj system BlendIt. Wystarczy jedno naciśnięcie na pilocie i telewizor od razu (niczym kameleon) wtapia się w każde tło. Oto przykład:

Telewizory 5D – znajdź na zdjęciu telewizor

Jeśli nie lubisz oglądać filmów podczas gorącej, leniwej kąpieli, ale z jakichś powodów zdecydowałeś się umieścić telewizor w łazience, na wprost wanny, możesz włączyć system BlendIt. Wtedy telewizor (matryca) przybierze wystrój podobny do tego, w którym się znajduje. Na powyższym zdjęciu telewizor imituje kawałek ceglanej ściany (jest tam ukryta wersja Smart TV 32 cale).

Telewizory 5D: ceny zakupu

Największy telewizor na świecie / fot. TV WAG

Telewizory 5D będą pracowały na 200 Hz matrycy. Oznacza to, że dzięki nowemu porozumieniu producentów RTV, ceny takich modeli będą identyczne, bez względu na markę wybranego telewizora.

  • Telewizory 55 cali – cena 7000 zł
  • Telewizory 65 cali – cena 12000 zł
  • Telewizory 75 cali  – cena 15500 zł
  • Telewizory 85 cali  – cena 18500 zł

Dziękujemy, że przeczytaliście jeden z naszych 12 wpisów powstałych na Prima Aprilis😊 Mamy nadzieję, że się podobały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *