Co to jest HDR? (poradnik eksperta cz.2)

Co to jest HDR? Jakie są rodzaje technologii High Dynamic Range? Za co odpowiada w telewizorach 4K Ultra HD i 8K? Które modele ją wykorzystują? Wyjaśniamy.

Telewizory 4K Ultra HD od lat oferują technologię HDR (High Dynamic Range), która znacznie poprawia jakość wyświetlanego obrazu. Jednak decydując się na telewizor warto wiedzieć, z jakimi formatami mamy do czynienia. Nie wszystkie formaty są wykorzystywane przez większość producentów w swoich urządzeniach. Konkurencyjne modele w podobnym przedziale cenowym często oferują zupełnie inne formaty.

Czym jest technologia HDR?

Co to jest HDR?
HDR10PLUS / fot. Panasonic

Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny


Funkcja HDR (High Dynamic Range) była wykorzystywana na samym początku uw aparatach fotograficznych. Dzięki niej udało się kręcić filmy oraz robić zdjęcia w znacznie lepszej jakości, w porównaniu do urządzeń, niewspółpracujących z HDR. Od kilku lat z tą technologią mamy do czynienia w telewizorach. W ofercie na 2021 rok nie znajdziesz ekranu 4K albo telewizora 8K bez wsparcia formatu HDR.

Jak działa HDR?

Co to jest HDR?
Panasonic OLED HDR 2020 / fot. Panasonic

Telewizory Panasonic – zobacz aktualne ceny


Zasada działania technologii HDR jest prosta. Jej zadaniem jest zwiększa jasność dla ciemniejszych części obrazu oraz przyciemnianie tych za jasnych. W rezultacie otrzymujesz znacznie wyraźniejszy obraz, na którym widocznych jest więcej szczegółów. Do tego zyskujesz bogatsze i bardziej żywe kolory wyświetlane na ekranie.

Jakie są rodzaje HDR?

Co to jest HDR?
Jakie są rodzaje technologii HDR? / fot. Samsung

Telewizory Philips – zobacz aktualne ceny


 

Telewizory z tegorocznych serii oferują wiele jej formatów. Poniżej mała ściąga wszystkich formatów wykorzystywanych we wszystkich najlepszych telewizorach 2020-2021.

 • Dolby Vision (HDR Dolby Vision)
 • HDR10
 • HDR10+
 • Hybrid Log-Gamma
 • Advanced HDR Technicolor (HDR10 + HLG + Dolby Vision)
 • HDR10+ Adaptive
 • Quantum HDR (HDR10 + HDR10+ + HLG).

Wszystkie telewizory 4K Ultra HD wykorzystują HLG oraz HDR10/ HDR10+. Jeśli dany model oferuje zgodność tylko z powyższymi  dwoma formatami, wtedy najczęściej mamy do czynienia z modelami z podstawowych serii. Jednak potem robi się nieco trudniej, kiedy dochodzi Dolby Vision. Ten ostatni format był najczęściej wykorzystywany w najlepszych telewizorach. Jednak ostatnie kilka lat wiele zmieniło.

Teraz spoglądając na wykorzystywane formaty HDR10/HDR10+, HLG oraz Dolby Vision (jednocześnie w jednym TV), nie wiadomo czy mamy do czynienia z modelem ze średniej półki (np. Sony X81J), serią podstawową (np. Philips PUS7555/12) czy telewizorem OLED (LG OLED C12LA).

W skrócie jeden z najlepszych formatów (Dolby Vision) wykorzystują najtańsze telewizory (ale tylko Philipsa) i jednocześnie najdroższe telewizory LG oraz Sony.

Jaki producent, taki HDR

Co to jest HDR?
HDR10+ Adaptive w telewizorach Samsung QLED2021 / fot. Samsung

Telewizory LG – zobacz aktualne ceny


 

Większość producentów na mocy umów zawartych z twórcami HDR wykorzystuje formaty, do których ma prawa.

 • Telewizory Samsung wykorzystują głównie HDR10, HDR10+ oraz HLG (Hybrid Log-Gamma). Samsung nie wspiera technologii Dolby Vision.
 • Telewizory LG oferują głównie HDR10 i HLG, jednak droższe modele coraz częściej wyposażone są w jeden z najlepszych formatów – Dolby Vision.
 • Telewizory Sony oferują HDR10, HLG i Dolby Vision.
 • Telewizory Philips oferują HDR10, HLG oraz Dolby Vision. W tym przypadku nie zawsze Dolby Vision wykorzystywane jest przez najlepsze telewizory, bo modele z podstawowych serii Philipsa również są z nim zgodne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Samsung: HDR10+
HDR10+ / fot. Samsung

Telewizory Sony – zobacz aktualne ceny


Czasami zdarza się, że producenci stosują własne nazewnictwo na wykorzystywane w ich sprzętach technologie. Przykładowo w specyfikacji technicznej telewizorów LG możemy spotkać się z terminem Advanced HDR (Technicolor). Jednak to bardziej marketingowa nazwa, bowiem modele tego producenta i tak wykorzystują głównie HDR10 i HLG (modele droższe również Dolby Vision).

Samsung ma także własne nazewnictwo Quantum HDR wyrażone liczbą (np. Quantum HDR 2000). Z drugiej strony i tak modele tego producenta oferują HDR10+ i HLG. Jedyną nowością w 2021 roku jest nowy standard o nazwie HDR10+ Adaptive.

 

 

Źródło: Samsung, LG, Sony, Philips, oprac. JTK

Zobacz przydatne linki do Ceneo

Telewizory - wybierz na Ceneo

1. Najlepsze telewizory w najpopularniejszych przedziałach cenowych:

2. Najlepsze telewizory biorąc pod uwagę szukaną wielkość przekątnej ekranu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: