Jaki rozmiar telewizora wybrać? (poradnik eksperta cz.3)

Jaki rozmiar telewizora wybrać? Na jakie rzeczy zwrócić uwagę przed zakupem? W naszym kolejnym poradniku eksperta zajmiemy się odpowiednim rozmiarem telewizora tak, by był on idealny do naszego salonu.

Jaki rozmiar telewizora wybrać? Producenci kuszą coraz większą ilością przekątnych swoich telewizorów. Serwisy technologiczne od lat podpowiadają też jaka powinna być odległość od telewizora, przy danej przekątnej. Jeśli kupujesz telewizor pierwszy raz albo zmieniałeś go kilka la temu zobacz, o czym warto pamiętać.

Zobacz ile masz miejsca

Samsung QN92C / fot. Samsung

Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny

Tak naprawdę żadna reklama telewizyjna ani okazyjna promocja na duży telewizor nie sprawi, że ten od razu zostanie wyprzedany. Najczęściej o tym na jaką przekątną możemy sobie pozwolić, decyduje ilość wolnego miejsca w salonie, pokoju gościnnym czy sypialni. Jeśli masz mało przestrzeni do zagospodarowania i mały stolik pod nowy telewizor, sam możesz wymierzyć, jaka przekątna idealnie wkomponuje się w wolną przestrzeń. Weź pod uwagę to czy telewizor będzie miał nóżki, czy podstawę centralną. Przy zbyt wąskim stole i nóżkach umiejscowionych na końcach matrycy, może pojawić się problem. Wtedy jedyną opcją będzie TV z podstawą pośrodku.

Jednak co jeśli telewizor nie będzie stał na stoliku, tylko będziesz chciał go powiesić na ścianie?

Powieś tv na ścianę

Jaki rozmiar telewizora wybrać?
Telewizor Panasonic TX-58JX620E / fot. Panasonic

Telewizory Panasonic – zobacz aktualne ceny

Jeśli zawsze miałeś telewizor postawiony na stoliku, a nigdy powieszony na ścianie, weź pod uwagę to drugie rozwiązanie. Zazwyczaj na ścianie masz znacznie większej wolnej przestrzeni, która możesz zagospodarować. Być może telewizor o interesującej Ciebie przekątnej nie wejdzie na stolik. Jednak zawsze możesz ją „zwiększyć” i finalnie powiesić go na ścianie. Wieszając telewizor zyskujesz co najmniej kilkadziesiąt centymetrów. Oznacza to, że wtedy być może i wersja 85-calowa nie będzie problemem.

Jakie wielkości przekątnej dla kogo?

Jaki rozmiar telewizora wybrać?
Telewizory LG 2022 OLED / fot. LG

Co zrobić jeśli masz dużo miejsca? Co jeśli bez problemu znajdziesz telewizor nawet o wielkości 85 cali? Od lat na rynku telewizorów panuje zasada, że zazwyczaj nowy telewizor powinien być większy o „jedną przekątną” od starego modelu. Mało osób decyduje się na ponowny wybór tej samej wielkości, bo ceny TV na przełomie kilku lat zmieniły się i to znacznie (bardziej opłacalny jest zakup większego TV).

Jeśli przez kilka lat miałeś TV 55 cali, obecnie opłaca się iść w górę (TV 58″). Jednak czy porównując ceny, nie warto od razu zdecydować się na większą przekątną, np. 65″ albo 75″? Jak to wygląda w praktyce, jeśli chodzi o polski rynek sprzedaży telewizorów?

Najczęściej wybieranymi przekątnymi do sypialni albo kuchni są 24″ oraz 32 cale. Kilka lat temu w centralnym miejscu w salonie zazwyczaj umieszczano  telewizor 40 cali. Potem producenci poszerzyli wachlarz przekątnych. Pojawiły się telewizory 42″, 43″, 49″ oraz 50″.

Jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat największą popularnością cieszyły się telewizory 55 cali. Na tak dużym ekranie można niemal poczuć się jak w kinie (oczywiście wiele zależy od danej serii TV). Obecnie według danych od największych producentów, największym zainteresowaniem klientów cieszą się modele 65″, 75″ oraz większe. Wiele zależy też od ceny zakupu.

Ważnym wyznacznikiem jest cena

Telewizor Philips 70PUS8506/12 / fot. Philips

Telewizory Philips – zobacz aktualne ceny

Jaki rozmiar telewizora wybrać? Oczywiście jednym z najważniejszych kryteriów doboru telewizora jest dany budżet, jaki możemy przeznaczyć na nowy telewizor. Jeśli chodzi o przedział do 2000 zł, to bez problemu znajdziesz tutaj telewizory 32″, 40″, 43″, 49″ i 50″. Czasami (w zależności od trwających promocji) możesz trafić na telewizory o wielkości 55 cali.

Jednak żaden telewizor nie ma swojej stałej ceny (poza nowościami 2022). Prędzej czy później cena każdego modelu będzie się zmieniać. Jeśli zastanawiasz się na jak duży telewizor możesz liczyć w najpopularniejszych przedziałach cenowych, zajrzyj do naszych poradników zakupowych, na przykład do rankingu telewizorów do 2000 zł.

Tabela cali

Telewizor Sony X81K / fot. Sony

Telewizory Sony – zobacz aktualne ceny

Przekątna telewizorów mierzona jest w calach. Często w specyfikacjach technicznych danych modeli, obok wielkości wyrażonej w calach, masz także informacje, ile to w cm. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze przekątne telewizorów w cm.

 • 32 cale / 80 cm
 • 40 cali / 102 cm
 • 43 cale / 108 cm
 • 50 cali / 126 cm
 • 55 cali / 139 cm
 • 58 cali / 146 cm
 • 65 cali / 164 cm
 • 75 cali / 189 cm
 • 77 cali / 195 cm
 • 85 cali / 214 cm
 • 98 cali / 247 cm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *