Samsung QLED 8K: czy warto kupić telewizor 8K?

Samsung QLED 8K: czy warto kupić telewizor 8K? Jak już zapewne wiecie koncern promował w przedsprzedaży swój najnowszy telewizor 8K o przekątnej ekranu 65 i 75 cali – QLED 8K Q900R. Te były dostępne w przedsprzedaży w wybranych sklepach wraz z pakietem dodatkowych korzyści.

Spoglądając na promocje dotyczące innych TV (nawet tego samego producenta), czy jest sens wydawać tak wiele na jeden z TV 8K? Czy warto kupić telewizor QLED?

TV Samsung QLED 8K

Samsung QLED 8K
Samsung QLED 8K / fot. Samsung

Zacznijmy od tego, czym jest telewizor Samsung QLED 8K Q900R :

To telewizor, który pozwoli cieszyć się obrazem i dźwiękiem w zupełnie nowej, niedostępnej dotychczas jakości. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji będziemy mogli liczyć na realistyczny i szczegółowy obraz w jakości 8K (…) Samsung QLED 8K Q900R to telewizor, który wyznacza nowy kierunek rozwoju branży RTV na świecie.

Został stworzony, aby dostarczać niesamowite wrażenia wizualne niezależnie od tego, jakie treści są oglądane. Ten telewizor to swoiste zaproszenie do odkrywania filmowego świata na nowo – widzowie mogą liczyć nie tylko na wysoką rozdzielczość 8K, doskonale oddane detale, ale także na bogactwo kolorów, które zachwyca.

-Źródło: Samsung

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Samsung 8K / fot. Samsung

Pierwszy QLED 8K od firmy Samsung z pewnością zrobi wrażenie na niejednym z Was. Obraz może faktycznie zaskoczyć, bowiem za upscaling wyświetlanych treści odpowiada procesor Quantum AI. I trzeba przyznać, że radzi sobie znakomicie. Na czym dokładnie polega cały ten upscaling?

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

Technologia inteligentnego skalowania do 8K, którą Samsung po raz pierwszy zastosował właśnie w telewizorach QLED 8K, odpowiada za poprawę jakości obrazu. Wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji (AI), treści w rozdzielczości 4K lub niższej są inteligentnie skalowane do poziomu jak najbliższego 8K. Dzięki temu praktycznie każdy materiał wideo będzie można zobaczyć w dużo wyższej jakości…

Za sprawne i wydajne przetwarzanie obrazu odpowiada procesor Quantum 8K. Odgrywa on także kluczową rolę w procesie upscalingu i pozwala w czasie rzeczywistym, wykorzystać pełny potencjał sztucznej inteligencji. Warto dodać, że procesor znacząco polepsza także jakość dźwięku, dopasowując go do wyświetlanej treści. Połączenie efektów wizualnych ze ścieżką audio pozwoli przenieść się w środek akcji, niezależnie od tego czy będzie to dynamiczna rozgrywka sportowa czy romantyczny musical.

– Źródło: Samsung

Telewizor zaoferuje nieosiągalne dotychczas poziomy jasności. Na 65 calach mamy 3000 nitów, a na 75, aż 4000 nitów (tak samo w wersji 85 cali). Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego?

W skrócie odwzorowanie najdrobniejszych detali jest tutaj bardzo wysokie nie tylko w ciemnych, ale i jasnych scenach. Dodajmy do tego obsługę standardu HDR10+ i faktycznie możemy mówić o obrazie jak z bajki.

Źródło: Samsung

Nasz komentarz

Ceny w których można było kupić kilka tygodni temu w przedsprzedaży najnowsze telewizory naszym zdaniem są mocno przesadzone. 20 000 złotych za Samsung QLED 8K Q900R 65” albo 30 000 złotych za wersję 75-calową? Rozumiemy, że to telewizory z najwyższej półki (QLED) tego producenta.

Ale sam upscaling jakoś nas nie przekonuje, żeby tyle wydać. Zwłaszcza, że ogłoszona w grudniu 85-tka z tej samej serii kosztowała 60 000 złotych. W tej cenie wolelibyśmy mniejszy ekran, ale OLED. Przykładowo Sony KD-77A1 kosztuje około 57 000 złotych, a LG OLED77W8PLA kosztuje 63 000 złotych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *