AI ScaleNet | kodek do transmisji treści 8K

AI ScaleNet | kodek do transmisji treści 8K. Producenci telewizorów często angażują się w projekty dotyczące nadawania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości. Tym razem Samsung w swojej informacji prasowej poinformował, że opracował kodek do transmisji treści 8K za pośrednictwem sieci o mniejszej przepustowości.

Kodek nazywa się AI ScaleNet i wykorzystuje technologię głębokiego uczenia się. Co zyskają posiadacze telewizorów 8K za kilka lat?

AI ScaleNet: czym jest?

AI ScaleNet
TV 8K / fot. Samsung

AI ScaleNet wykorzystuje technologię głębokiego uczenia się, aby ograniczyć utratę danych podczas kompresji i umożliwić strumieniowe przesyłanie treści 8K w sieciach o mniejszej przepustowości. Szacuje się, że globalny rynek telewizorów 8K w ciągu trzech najbliższych lat wzrośnie 13-krotnie – do ok. 2,8 mln sztuk w 2022 roku.

Tylko w Polsce w okresie od stycznia do września br. klienci kupili ponad 200 telewizorów Samsung QLED 8K, a w ostatnim kwartale sprzedaż wzrosła skokowo i wynosi już 400 sztuk (Według danych Samsung Electronics).
– Źródło: Samsung

QLED Q7N / fot. Samsung

Teraz telewizory 8K nie są wykorzystywane w 100%, z powodu braku programów nadawanych w tej rozdzielczości. Obecnie telewizory Samsung wykorzystują funkcję Inteligentnego Skalowania do 8K. Czyli poprawy wyświetlanego obrazu. Warto przypomnieć, że Samsung posiada najwięcej modeli 8K. Wystarczy zajrzeć na nasze zestawienie wszystkich dostępnych telewizorów 8K na rynku.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

Jak działa AI ScaleNet?

W uproszczeniu działa to następująco: treść 8K jest kompresowana do wielkości plików standardowych dla 4K za pomocą AI downscaler i przesyłana do telewizora, który wykorzystuje AI, by zwiększyć rozdzielczość pobranej treści z powrotem do jakości 8K. Kodek został opracowany przez naukowców z zespołu ds. technologii wizualnych Samsung Research – Kwangpyo Choi i Youngo Park.

Zobacz także | Który telewizor Samsung wybrać?

Inspiracją dla tego rozwiązania było zapotrzebowanie na nową technologię kompresji i transmisji wideo w celu obsługi ciągle zmieniającego się krajobrazu medialnego i sprostanie pojawiającym się wyzwaniom technicznym.
– Źródło: Samsung

Źródło: Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *