Coraz bliżej wdrożenia programu certyfikacji HDR10+

Firmy 20th Century Fox, Panasonic Corporation i Samsung Electronics kończą prace nad wdrożeniem programu certyfikacji HDR10+. Już teraz można zobaczyć logo, które będzie wykorzystywane przez reżyserów, czy producentów TV oraz odtwarzaczy Blu-Ray Ultra HD.

Czym jednak jest tak naprawdę HDR10+? Sprawdź, co zyskujesz, dzięki nowej technologii znacznie polepszającej jakość wyświetlanego obrazu.

 

Samsung Q7C / fot. Samsung

Sprawdź aktualne ceny telewizorów Samsung QLED

HDR10+ to otwarta, wolna od opłat licencyjnych platforma do obsługi metadanych dla technologii High Dynamic Range (HDR), która po raz pierwszy została zaprezentowana podczas zeszłorocznych targów IFA.

Dzięki zastosowaniu HDR10+ można uzyskać nasycone, precyzyjnie odwzorowane kolory i głębszy kontrast. Oznacza to, że kiedy oglądamy seriale czy filmy, wyraz twarzy postaci i detale danej sceny widzimy w sposób wyrazisty i szczegółowy, co sprawia że obraz jest bardziej rzeczywisty.
-Źródło: Samsung

Zobacz także | Który telewizor Samsung 2020 wybrać?

W skrócie chodzi o to, że treści oznaczone certyfikatem tych producentów spełniać będą wymagania dotyczące wysokiej jakości obrazu, właśnie w technologii HDR. Ma to także zachęcić innych do promowania swoich treści w zgodzie z tym standardem. Najważniejsze cechy wdrożenia HDR10+, to:

  • Korzyści dla twórców filmowych i telewizyjnych oraz producentów urządzeń, takie jak m.in. precyzyjne odwzorowanie obrazów z maksymalną dokładnością, nawet na ekranach, które mogłyby mieć trudności z wyświetlaniem treści HDR10. Symboliczna roczna opłata administracyjna dla producentów urządzeń, producentów układów SoC i dostawców usług dystrybucji treści. Certyfikacja urządzeń będzie wykonywana przez autoryzowany ośrodek badawczy niezależnej firmy.

Więcej informacji na temat programu licencyjnego HDR10+ można uzyskać wysyłając maila na adres info@hdr10plus.org.

 Źródło: Samsung

Nasz komentarz

Oczywiście wszelkie treści w tym formacie odtworzymy tylko i wyłącznie na urządzeniach do tego przystosowanych. Zainteresowanie jest ogromne i być może już w niedalekiej przyszłości coraz więcej filmów oferować będzie zgodność z HDR10+. Niedawno pisaliśmy, że Amazon Prime Video, to pierwszy dostawca usług przesyłania strumieniowego dostarczający HDR10+, m.in. w telewizorach Samsung Smart TV.

Zobacz także | TOP10: najlepsze telewizory 2021

Możemy tam oglądać, m.in. The Grand Tour, nominowany do Złotych Globów The Marvelous Mrs. Maisel, Jean-Claude Van Johnson, The Tick, The Man in the High Castle oraz setki innych produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: