Sharp LC-40CFG6022E: test telewizora 40 cali. To obecnie bestseller, jeśli chodzi o proste i tanie telewizory 40″. Czy warto dać mu szansę? Sprawdź nasz test Sharp LC-40CFG6022E.
Ostatnio testowaliśmy dla Was jeden z najdroższych telewizorów LG OLED55B7V. Tym razem dla odmiany przyglądamy się jednemu z najtańszych modeli w cenie od 1400 złotych.
Sharp LC-40CFG6022E – co warto wiedzieć?
Telewizory Sharp na polskim rynku, to przeważnie modele z podstawowych oraz wyższych serii. To propozycje dla osób chcących wydać naprawdę nieduże pieniądze na prosty telewizor, głównie do oglądania telewizji. I zazwyczaj serie najniższe oferowały zadowalający obraz. Jednak potem pojawiły się modele z wyższych serii wyposażone w system operacyjny, oraz przeglądarkę internetową – w skrócie telewizory Smart TV.
Specyfikacja techniczna modelu Sharp LC-40CFG6022E
- Ekran 40 cali / 102 cm, 16:9
- Zgodność z HD Full HD, 1920 x 1080
- Technologia 3D nie
- Zakrzywiony ekran Curved nie
- Tuner DVB-T (MPEG-4), DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
- Podwójny tuner HD nie
- Podświetlenie matrycy Direct LED
- Technologia HDR (High Dynamic Range) nie
- Optymalizacja ruchu Active Motion 200
- Kontrast dynamiczny 1000000 :1
- Jasność ekranu 280 cd/m2
- Funkcje poprawy obrazu Ace Pro Engine
- System dźwięku przestrzennego tak
- Moc głośników 2 x 10 W
- Regulacja tonów wysokich / niskich tak
- Korektor dźwięku tak
- Funkcje dodatkowe dźwięku Dolby Digital, Dolby Digital Plus, dts 2.0, DTS TruSurround, głośniki Harman Kardon
- Smart TV tak
- Wi-Fi tak
- DLNA tak
- HbbTV tak
- Przeglądarka internetowa tak
- Nagrywanie na USB tak
- Komunikacja dodatkowa Miracast, MHL – Mobile HD Link
- System Smart Sharp Aquos Net+
- Funkcje Smart TV Aquos Net +
- Aplikacje Smart TV Netflix, YouTube
- Menu w języku polskim tak
- Telegazeta tak
- Funkcje dodatkowe USB – zdjęcia, muzyka, film, Aquos Link, Digital EPG, PVR – nagrywanie USB, TimeShift, tryb hotelowy, możliwość aktualizacji oprogramowania
- Wejścia / wyjścia
- Liczba złączy HDMI 3
- Złącze DisplayPort nie
- Liczba złączy USB 2
- Złącze EURO 1
- Czytnik kart pamięci nie
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście komponentowe tak
- Złącze VGA tak
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście słuchawkowe tak
- Seria (model na rok) Sharp AQUOS seria G6020 / 2017
- Kolor obudowy tytanowy
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 92,1 x 57,2 x 18,4 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 92,1 x 53,6 x 8,4 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 8,6 kg / 8,4 kg
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 200×300 mm
- Efektywność energetyczna
- Klasa energetyczna A+
- Pobór mocy IEC 62087 Ed.2 (tryb włączenia) 45 W
- Roczne zużycie energii 66 kWh = 36,30 zł rocznie
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,5 W
- Pobór mocy (max) 80 W
- Zasilanie 220 – 240 V 50/60 Hz
- Wyposażenie i akcesoria
- Wyposażenie pilot, 2 baterie AAA do pilota, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna.
Wygląd
Sharp LC-40CFG6022E wygląda nawet całkiem, całkiem. Ekran otacza naprawdę bardzo cienka ramka w kolorze tytanowym. Wszystko na pierwszy rzut oka wygląda elegancko. Aż trudno uwierzyć, że to model za 1400 złotych.
Jednak dopiero po wyjęciu go z kartonu zaczynają się niewielkie problemy. Niby nic wielkiego, kilka śrubek oraz nóżki, które trzeba po prostu przykręcić i gotowe. Podłączamy telewizor do prądu i możemy oglądać nasze ulubione programy czy filmy.
Obraz
Jak wygląda jakość obrazu? Przypomnijmy w czasach, gdzie w sklepach królują telewizory 4K, Sharp nadal przekonuje nas do siebie matrycą Full HD. Czy słusznie? Cóż… nie każdy potrzebuje od razu cztery razy większej liczby pikseli na ekranie. Czasami kupujemy telewizor po prostu, by grał nie zwracając uwagi na jego jakość. Na stronie producenta możemy przeczytać:
Standard Full HD gwarantuje niezwykle wyrazisty obraz w rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Korzystaj z domowej rozrywki o wyższym poziomie realizmu, niż kiedykolwiek. Dzięki rozdzielczości dwukrotnie większej niż standardowe telewizory HD, Twój TV dostarczy Ci niesamowitych wrażeń wizualnych, które pozwolą Ci w pełni zanurzyć się w świecie z ekranu Twojego telewizora. Odkryj nowy poziom realizmu dzięki jakości Full HD.
– Źródło: Sharp
Brzmi to trochę jak treść reklamy sprzed kilku lat. W dzisiejszych czasach bardzo często telefony komórkowe mają rozdzielczość większą, niż Full HD. To po prostu najzwyklejsza rozdzielczość, jaką możemy spotkać w telewizorach za nieduże pieniądze. Nie jest to wada, a raczej standardowa cecha, kiedy mówimy o telewizorach do 2000 złotych.
Raczej możemy w tym przypadku zapomnieć o “niesamowitych wrażeniach wizualnych”. Więc co możemy zyskać? Sharp LC-40CFG6022E oferuje niezbyt wyraziste kolory. Porównując go w sklepie z telewizorami w podobnej cenie możecie sami ocenić jego obraz. Ten często przegrywa z innymi modelami, stojącymi obok. Oczywiście w sklepach telewizory mają włączony tryb sklepowy, a więc świecą najjaśniej jak się da. Dlatego ten sam eksperyment powtórzyliśmy w naszej redakcji.
Co jeszcze?
Ustawiliśmy Sharpa LC-40CFG6022E obok modeli Samsunga, LG, Panasonica i Philipsa. Telewizory dobraliśmy bazując na podobnej specyfikacji technicznej, zbliżonej cenie i wielkości 40 cali. Co się okazało? Również w trybie domowym Sharp “nie świecił” jakoś super. Na ekranie konkurencyjnych modeli czerń była czarna, a nie granatowa. Żółty był naprawdę żółty, a nie nieco wyblakły. A co z kolejnym aspektem jakości obrazu, jakim jest doskonała płynność ruchomych obrazów?
Optymalizacja ruchu Active Motion 200 poprawia ostrość obrazu i dba o płynny ruch podczas szybko zmieniających się scen. Dzięki temu rozwiązaniu rozmycia ruchomych obiektów są zniwelowane, a obrazy odwzorowane są w sposób naturalny. Im wyższa wartość AM tym lepsza jakość obrazu w najbardziej dynamicznych scenach.
Ta wydajna technologia optymalizacji obrazu analizuje i wspomaga odbierane sygnały wideo, by zapewnić dokładne odwzorowanie kolorów, większą wyrazistość i mniejsze szumy. W efekcie otrzymujemy wyraźny, ale naturalny obraz.
– Źródło: Sharp
Każda technologia odświeżania (optymalizacji obrazu, ruchu, płynności) ma za zadanie poprawić ostrość obrazu i dbać o płynny ruch przy scenach, które zmieniają się dynamicznie. W zasadzie powyżej czytamy coś oczywistego. Tylko nie dostajemy odpowiedzi na pytanie, jaki otrzymujemy rezultat tego odświeżania.
Po drugie nie do końca zgadzamy się z tym, że im więcej wartości AM (Active Motion), tym płynność będzie lepsza. Sharp LC-40CFG6022E pracuje na 50hz matrycy, więc tutaj płynność ruchu będzie taka sama, jak w pozostałych telewizorach 40-calowych do 2000 złotych. Lepszy ruchu będzie oczywiście w modelach 100hz. Tam faktycznie współczynnik odświeżania będzie wyższy, ale to nie on decyduje o lepszej płynności na ekranie, tylko właśnie wspomniana 100hz matryca.
Podsumowując po telewizorze Full HD z najbardziej podstawowymi opcjami poprawy obrazu nie możemy się spodziewać dużo. Zwłaszcza kiedy kosztuje on 1400 złotych. Jakość obrazu jest tylko zadowalająca. Telewizor naszym zdaniem nadaje się tylko i wyłącznie do oglądania telewizji dla osób mało wymagających.
Dźwięk
Pod kątem opcji dotyczących dźwięku, Sharp LC-40CFG6022E wygląda podobnie na tle innych modeli. Standardowe opcje poprawy obrazu, podstawowe ustawienia dźwięku wydobywającego się z głośniczków telewizora, czy moc całkowita wynosząca 20W (czyli standardowo). Producent jednak stara się przekonać nas do siebie czymś jeszcze. Chodzi o głośniki wyprodukowane przez jednego z największych koncernów audio na świecie – Harmana Kardona.
Aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku, zamontowano w telewizorze głośniki harman/kardon®. Dzięki połączeniu najwyższej jakości dźwięku i obrazu, telewizor zapewnia zupełnie nowy poziom zadowolenia z rozrywki. Realistyczny obraz oraz wspaniały dźwięk są źródłem niesamowitych doznań, przenoszących nas wprost do świata widzianego na ekranie. Siedząc przed telewizorem można w pełni przeżywać każdą chwilę.
– Źródło: Sharp
Wszystko pięknie, ładnie. Pierwsze skojarzenie z głośnikami Harmana Kardona przywodzi na myśl telewizory LG OLED z najwyższej półki. To właśnie w nich jako pierwszych zaczęto montować głośniki HK. Był to wyznacznik jednych z najlepszych telewizorów. Jednak na przełomie kilkunastu miesięcy wiele się zmieniło. Teraz nawet najprostsze (i najtańsze) telewizory często zostają w nie wyposażone. Jednak to nie znaczy, że mają one najlepsze głośniki na świecie.
Nie oznacza to więc, że w telewizorze za 1400 złotych, znajdziemy te same głośniki co w telewizory OLED. Fajnie, że jest nagłośnienie Harman Kardon, ale będzie to najbardziej podstawowa półka głośników.
Podsumowując Sharp LC-40CFG6022E gra podobnie, jak inne telewizory do 1400 złotych. Głośniki są wystarczające, jednak nie ma znaczenia, że pochodzą od Harmana Hardona.
Sharp LC-40CFG6022E: test. Złącza i gniazda
Telewizory Sharp jako jedne z nielicznych oferują interesujący pakiet gniazd i złączy. Wiadomo poza HDMI (x3) oraz USB (x2) reszta to przeważnie standard (optyczne, słuchawkowe, itd.). Jednak są też takie, które nadal są wykorzystywane. Mamy tu na myśli złącze Euro (Scart) oraz VGA, za pomocą którego podłączymy do telewizora komputer.
Podsumowując Sharp LC-40CFG6022E został doskonale wyposażony w najważniejsze wyjścia i wejścia. Ma wszystko to, co będziemy potrzebować w telewizorze Full HD. Dodatkowo ma złącza, których nie znajdziemy już, np. w telewizorach Ultra HD, co dla niektórych może być zaletą.
Opcje dodatkowe
Telewizor Smart TV za 1400 złotych? No właśnie czego możemy spodziewać się po Sharpie w aspekcie opcji sieciowych oraz multimedialnych? Zacznijmy od najprostszych rzeczy. Sharp LC-40CFG6022E został wyposażony w system operacyjny o nazwie AQUOS NET+.
Aquos Net+ oferuje dostęp do serwisów i stron internetowych, dostosowanych do telewizora. Platforma umożliwia m.in. wyświetlanie filmów i zdjęć, słuchanie muzyki oraz granie w gry. Aquos net oferuje również szereg serwisów w poszczególnych krajach. Jeśli dany serwis jest nieodpowiedni dla dzieci, w razie potrzeby można go zablokować.
– Źródło: Sharp
Jednak jak się szybko okazuje, platforma, czy też system operacyjny Sharpa pełni takie same zadanie, jak u innych producentów. W LG czy Samsungach także możemy korzystać z otwartej przeglądarki internetowej, oglądania filmów, zdjęć, czy słuchania muzyki ze stron online na dużym ekranie telewizora. Jednak żaden producent nie skupia się zbytnio na prędkości działania takiego systemu. No może z wyjątkiem opisów telewizorów z najwyższych serii, gdzie wszystko wręcz śmiga.
Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K
W tanich telewizorach przeważnie jest odwrotnie. Sharp LC-40CFG6022E potrafi przetestować naszą cierpliwość. Strony internetowe (nawet te, na których nie ma zbyt dużo multimediów) otwierają się wolno. Nawet przy szybkim połączeniu internetowym. Odpalanie aplikacji także trwa nieco dłużej, niż w przypadku konkurencyjnych sprzętów. Jakby telewizor “musiał dłużej pomyśleć”, podczas otwierania ulubionej strony albo appki. Dobrze, że Netflix jest dostępny z poziomu pilota.
Sharp LC-40CFG6022E: test. Co jeszcze?
Telewizory Sharpa są kompatybilne z telefonami komórkowymi, czy tabletami. Nie ma problemu, żeby połączyć się z naszym smartfonem, by przesłać kopię ekranu z urządzenia multimedialnego bezpośrednio na ekran telewizora.
Funkcja MHL (Mobile High Definition Link) pozwala wygodniej korzystać z zasobów wykorzystywanych z pomocą urządzeń mobilnych, gwarantując lepszy obraz i dźwięk. Poprzez złącze MHL możesz przesłać ze swojego smatphon’a lub tabletu obraz i dźwięk. Dzięki temu możesz cieszyć się grami i filmami w imponującej skali, i z oszałamiającym dźwiękiem. Podczas połączenia ładowany jest także akumulator w urządzeniu mobilnym.
– Źródło: Sharp
Jeżeli będziemy chcieli nagrać jakiś film, możemy skorzystać z nagrywania na dysk twardy podłączony do portu USB. Oczywiście w czasach najlepszych aplikacji do oglądania filmów online dostępnych bez problemu, taka opcja schodzi gdzieś na plan dalszy. Ale warto pamiętać, że zawsze mamy ją pod ręką.
Cyfrowe audycje telewizyjne można nagrywać na dysk twardy podłączony do portu USB, aby później oglądać je do woli w dogodnym czasie. Dzięki temu sam tworzysz sobie program telewizyjny i decydujesz co oglądasz. To idealny sposób na zarządzanie swoją kolekcją nagrań gotowych do obejrzenia podczas wypoczynku.
– Źródło: Sharp
Sharp LC-40CFG6022E: test. Cena
Cena telewizora Sharp w wielu sklepach jest podobna i zaczyna się od 1399 złotych. To dobra cena, jeśli chodzi o telewizory 40-calowe z dostępem do internetu. Oczywiście musimy pamiętać, że to model Full HD.
- Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny
Sharp LC-40CFG6022E: test. Podsumowanie i ocena
Sharp to tani i prosty telewizor z dostępem do internetu, który kusi ceną. Tylko, że tak naprawdę, to jego największa zaleta. Jeżeli chcemy nieco lepszy obraz, niż tylko zadowalający, warto poszukać jakiejś alternatywy. Do głośników nie mamy zastrzeżeń. Szkoda tylko, że Smart TV nie może konkurować z Samsung Tizen 2017, czy webOS 3,5. Niestety w tym przedziale cenowym to niemożliwe.