Telewizory Smart TV zyskały ogromną popularność dzięki swojej zdolności do połączenia z internetem oraz dostępu do szerokiej gamy treści online. Poznaj główne systemy operacyjne stosowane przez wiodących producentów telewizorów Smart TV oraz przykłady wykorzystania inteligentnych odbiorników TV.
Według przeprowadzonych wielu badań, większość klientów nie wie czym jest telewizor Smart TV. Wyjaśniamy, bowiem obecnie na rynku zdecydowana większość telewizorów (w sumie prawie wszystkie) to właśnie telewizory Smart TV. Ale po kolei.
Telewizor Smart TV – co to jest?
Zastanawiając się jaki telewizor kupić najczęściej zwracamy uwagę na jakość obrazu, przekątną ekranu oraz cenę. To najważniejsze parametry, które odgrywają kluczową rolę podczas wyboru nowego telewizora. Jednak czy wiesz, że być może i Ty posiadasz Smart TV, a więc inteligentne urządzenie, które nie tylko pozwoli cieszyć się Tobie doskonałą jakością obrazu i dźwięku, ale również dodatkowymi korzyściami? Od lat zdecydowana większość producentów posiada w swojej ofercie przeważająca ilość serii Smart TV.
Telewizory Smart TV posiadają wbudowane złącze WiFi umożliwiające podłączenie takiego modelu do naszego domowego internetu. Łączymy się z nim podobnie, jakbyśmy chcieli korzystać ze smartfona w naszym domu, ale poprzez sieć WiFi (by nie płacić za przesył danych). Od tego momentu telewizor jest już automatycznie podłączony do naszej sieci, a my możemy korzystać z internetu na dużym ekranie.
Jak podłączyć internet do telewizora?
Wszystkie Smart TV sprzedawane w sklepach od 2018 roku posiadają wbudowany moduł WiFi, więc nie potrzebujemy nic więcej do ich działania poza internetem we własnym domu. Każdy telewizor podłączymy do internetu nie tylko przez sieć WiFi. Jak podłączyć internet drogą przewodową? Możemy także skorzystać z kabla sieciowego LAN RJ45. To dwa najpopularniejsze sposoby korzystania z internetu w telewizorach Smart TV, a więc:
- podłączenie bezprzewodowe (prze moduł WiFi),
- podłączenie przewodowe (za pomocą kabla sieciowego LAN RJ45.
Co jeśli nie mamy internetu w domu, a chcemy wykorzystać ten, który mamy w smartfonie? Dobra wiadomość jest taka, że taki internet również możemy użyć w naszym telewizorze. W zależności od modelu smartfona przeważnie musimy utworzyć w smartfonie Hot Spot – czyli miejsce, skąd internet będzie udostępniany na ekran telewizora Smart TV.
System operacyjny Smart TV
Każdy telewizor Smart TV posiada własny system operacyjny (platformę Smart TV). Można to przyrównać do laptopa albo komputera, który do poprawnego działania potrzebuje głównego oprogramowania (np. Windowsa).
W zależności od marki telewizorów, można wyróżnić kilka systemów operacyjnych, na których pracują telewizory Smart TV. Telewizory z oferty na 2022 rok oferowały takie same rozwiązania jak co roku (LG – webOS, Samsung – Tizen). Chociaż w 2022 roku było kilka nowości. Podobnie jak trzy lata temu, telewizory Sony pracowały tylko na Androidzie. Do tego niektóre telewizory Panasonic oferowały my Home Screen, a inne Androida.
Tak to wyglądało w 2022 roku.
- Samsung – Tizen (wszystkie telewizory Smart TV Samsung),
- LG – webOS (wszystkie telewizory Smart TV LG),
- Panasonic – My Home Screen albo Android (w zależności od danej serii),
- Sony – Android (Google TV),
- Philips – Android albo Saphi (w zależności od danej serii).
Każdy z tych systemów działa podobnie, a różnice polegają głównie na oprawie graficznej. Wejście do tego systemu z poziomu pilota kieruje nas do osobnego Menu w telewizorze wyświetlanym na ekranie. Wtedy do dyspozycji mamy ekran, na którym dostępne są różne aplikacje, wyszukiwarka internetowa, opcje dodatkowe. Wszystko to w postaci intuicyjnych kafelków, a wszystko wygląda podobnie, jak na ekranie smartfona.
Tak to wygląda w 2023 roku (na podstawie ujawnionych do tej pory informacji)
- Samsung – Tizen 7.0 (wszystkie telewizory Smart TV Samsung),
- LG – webOS 23 (wszystkie telewizory Smart TV LG),
- Panasonic – My Home Screen albo Android (w zależności od danej serii),
- Sony – Android (Google TV),
- Philips – Android albo Saphi (w zależności od danej serii).
W 2020 roku granice pomiędzy systemami operacyjnymi największych producentów zatarły się. Oznacza to, że bez względu na to, jaki system operacyjny (a więc i markę telewizora) wybierzesz, do dyspozycji masz wszędzie takie same najważniejsze narzędzia – przeglądarkę internetową i najpopularniejsze aplikacje Smart TV. Resztę (kolejne aplikacje, gry) możesz pobrać ze sklepu producenta Twojego TV (niektóre są bezpłatne, inne płatne).
Korzyści posiadania telewizora Smart TV
Co oferują telewizory Smart TV? Poniżej znajdziesz najważniejsze korzyści z posiadania inteligentnego telewizora:
1. Przeglądanie stron internetowych
Przeglądanie stron internetowych na dużym ekranie. Telewizory z systemami operacyjnymi (Android, webOS, Tizen, my Home Screen oraz inne autorskie platformy producentów – Saphi) pozwalają na korzystanie z niemal każdej strony internetowej na ekranie TV.
2. Dostęp do tysięcy aplikacji (Netflix, Prime Video)
Poza przeglądaniem stron internetowych na dużym ekranie telewizora, masz możliwość korzystania z setek (a nawet tysięcy) aplikacji zainstalowanych na naszym telewizorze Smart TV. Najpopularniejsze z nich to Netflix, YouTube, ipla, Player, HBO GO, itd. Zamiast wchodzić na stronę internetową Netflixa albo YouTube, po prostu włączasz aplikację Netflix albo YouTube, które znajdują się na pulpicie systemu operacyjnego telewizora Smart TV. To wygodniejsze rozwiązanie niż gdybyśmy za każdy razem musieli wpisywać adres internetowy konkretnej strony www.
3. Gry na ekranie telewizora
Przeglądanie stron www i korzystanie z aplikacji typu Netflix czy YouTube to nie wszystko. Wielu producentów oferuje wgrane w telewizorze gry, w które można zagrać (za pomocą tradycyjnego pilota do telewizora, smartfona albo za pośrednictwem dodatkowej klawiatury bezprzewodowej, a nawet pada od konsoli).
4. Łatwe podłączenie innych urządzeń do telewizora
Kolejnym sposobem jest korzystanie z komunikacji bezprzewodowej między telefonem, a telewizorem. To rozwiązanie pozwala wyświetlać zawartość ekranu smartfona na ekranie telewizora. Wpisując na smartfonie adres strony internetowej w sposób szybki i wygodny, to samo pojawia się na ekranie naszego telewizora. Tak samo działa to na tablecie.
Udostępnianie zdjęć ze smartfona prosto na ekran telewizora, to fajne udogodnienie, które daje telewizor Smart TV. Wystarczy wybrać zdjęcie lub zdjęcia na smartfonie, a potem w sposób bezprzewodowy przesłać je na ekran TV. Dzięki temu możesz oglądać zdjęcia z wakacji całą rodziną na dużym ekranie telewizora.
5. Sterowanie smartfonem, tabletem albo klawiaturą
Sterowanie smartfonem, tabletem albo bezprzewodową klawiaturą. Jeśli wpisywanie adresów stron internetowych z poziomu zwykłego pilota do telewizora Smart TV jest zbyt męczące możesz skorzystać z kilku innych alternatywnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych jest zakupienie bezprzewodowej klawiatury, która działa na Bluetooth.
Jedną z najpopularniejszych bezprzewodowych klawiatur do telewizorów Smart TV jest Microsoft All-in-One Media (N9Z-00022). Poza szybkim i komfortowym wpisywaniem adresów stron internetowych z klawiatury, możesz także sterować taką klawiaturą, żeby ściszyć, zrobić głośniej, a nawet zmieniać kanały.
Telewizory Smart TV: co jeszcze?
Na powyższych korzyściach TV nie koniec. Wspomniane powyżej funkcje to tylko te najpopularniejsze. Tak naprawdę są jeszcze takie opcje, o których nie zdajemy sobie sprawy. Telewizory Smart TV nie tylko mają zadbać o naszą rozrywkę dając nam dostęp przeglądarki internetowej na dużym ekranie czy tysięcy ciekawych aplikacji i gier.
Obecnie telewizory napędzane są sztuczną inteligencją. Oznacza to, że wybrane modele (np. lepsze tv LG albo Samsung) automatycznie polepszają wyświetlany obraz, by ten był jeszcze wyraźniejszy. Dbają o to wbudowane algorytmy, umożliwiające również dostosowanie odpowiedniej jakości obrazu w zależności od warunków oświetlenia w naszym salonie czy poprawiające jakość wyświetlanego materiału.
Przykładowo Smart TV 4K skalują wyświetlany obraz, a więc podnoszą go do jak najlepszej jakości. Innymi słowy, kupując telewizor 4K albo 8K nie musimy się martwić, że żaden polski operator telewizyjny nie nadaje w danej rozdzielczości. Smart TV automatycznie poprawia jakość otrzymywanego sygnału telewizyjnego, polepszając go możliwie jak najlepiej (do rozdzielczości zbliżonej do 4K, 8K – w zależności od konkretnego modelu).
Ciekawostka: Nasze artykuły bazują na dokładnej analizie rynkowych trendów i technologicznych innowacji, co pozwala nam rekomendować telewizory i soundbary spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Źródło: Ceneo