Co to jest telewizor Smart TV?

Telewizor Smart TV to taki, który oferuje dostęp do internetu na dużym ekranie. Na tym nie koniec. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat telewizorów Smart TV.

Według przeprowadzonych ostatnio badań, większość klientów nie wie czym jest telewizor Smart TV. Wyjaśniamy, bowiem obecnie na rynku zdecydowana większość telewizorów to właśnie telewizory Smart TV. Ale po kolei.

Telewizor Smart TV – co to jest?

Co to jest telewizor Smart TV
Jaki telewizor 32 cale smart tv? / fot. Samsung

Zastanawiając się jaki telewizor kupić najczęściej zwracamy uwagę na jakość obrazu, przekątną ekranu oraz cenę. To najważniejsze parametry, które odgrywają kluczową rolę podczas wyboru nowego telewizora. Jednak czy wiesz, że być może i Ty posiadasz telewizor Smart TV, a więc inteligentne urządzenie, które nie tylko pozwoli cieszyć się Tobie doskonałą jakością obrazu i dźwięku, ale również dodatkowymi korzyściami?

Zobacz także | Gdzie oglądać darmową telewizję internetową?

Samsung RU7102 / fot. Samsung

Telewizory Smart TV posiadają wbudowane złącze WiFi umożliwiające podłączenie takiego modelu do naszego domowego internetu. Łączymy się z nim podobnie, jakbyśmy chcieli korzystać ze smartfona w naszym domu, ale poprzez sieć WiFi (by nie płacić za przesył danych). Od tego momentu telewizor jest już automatycznie podłączony do naszej sieci, a my możemy korzystać z internetu na dużym ekranie.

Jak podłączyć internet do telewizora?

Samsung-SmartTV-aplikacja-AppleTV / fot. Samsung

 

Wszystkie telewizory Smart TV sprzedawane w sklepach od 2018 roku posiadają wbudowany moduł WiFi, więc nie potrzebujemy nic więcej do ich działania poza internetem we własnym domu. Jak podłączyć internet drogą przewodową? Każdy telewizor podłączymy do internetu nie tylko przez sieć WiFi. Możemy także skorzystać z kabla sieciowego LAN RJ45. To dwa najpopularniejsze sposoby korzystania z internetu na telewizorach Smart TV, a więc:

  • podłączenie bezprzewodowe (prze moduł WiFi),
  • podłączenie przewodowe (za pomocą kabla sieciowego LAN RJ45.

Co jeśli nie mamy internetu w domu, a chcemy wykorzystać ten, który mamy w smartfonie? Dobra wiadomość jest taka, że taki internet również możemy użyć w naszym telewizorze. W zależności od modelu smartfona przeważnie musimy utworzyć w smartfonie Hot Spot – czyli miejsce, skąd internet będzie udostępniany na telewizor.

LG UM7450 / fot. LG

System operacyjny telewizorów Smart TV

Samsung Smart TV Apple Music / fot. Samsung

Każdy telewizor Smart TV posiada własny system operacyjny (platformę Smart TV). Można to przyrównać do laptopa albo komputera, który do poprawnego działania potrzebuje głównego oprogramowania (np. Windowsa).

Tizen 5.5 / fot. Samsung

W zależności od marki telewizorów, można wyróżnić kilka systemów operacyjnych, na których pracują telewizory Smart TV:

  • Samsung – Tizen
  • LG – webOS
  • Panasonic – My Home Screen (wcześniej Firefox OS)
  • Sony*, Sharp, TCL, Philips** – Android

*Sony – Linux (tańsze modele)
**Philips – Saphi – (tańsze modele)

LG webOS 5.0 / fot. LG

Każdy z tych systemów działa podobnie, a różnice polegają głównie na szacie graficznej. Wejście do tego systemu z poziomu pilota kieruje nas do osobnego Menu w telewizorze wyświetlanym na ekranie. Wtedy do dyspozycji mamy ekran, na którym dostępne są różne aplikacje, wyszukiwarka internetowa, opcje dodatkowe.

 

Panasonic my Home Screen 5.0 / fot. Panasonic

W 2020 roku granice pomiędzy systemami operacyjnymi największych producentów zacierają się. Oznacza to, że bez względu na to, jaki system operacyjny (a więc i markę telewizora) wybierzemy, do dyspozycji mamy najważniejsze narzędzia – przeglądarkę internetową i najpopularniejsze aplikacje Smart TV.

 

Android TV / fot. Sony

Korzyści posiadania telewizora Smart TV

Samsung Smart TV / fot. Samsung

Co oferują telewizory Smart TV? Poniżej znajdziesz najważniejsze korzyści z posiadania inteligentnego telewizora:

1. Przeglądanie stron internetowych na dużym ekranie telewizora. Telewizory z systemami operacyjnymi (Android, webOS, Tizen, my Home Screen oraz inne autorskie platformy producentów – Saphi) pozwalają na korzystanie z niemal każdej strony internetowej na ekranie TV.

LG UM7100PLA / fot. LG

2. Poza przeglądaniem stron internetowych na dużym ekranie telewizora, mamy możliwość korzystania z setek (a nawet tysięcy) aplikacji zainstalowanych na naszym telewizorze Smart TV. Najpopularniejsze z nich to Netflix, YouTube, ipla, Player, HBO GO, itd. Zamiast wchodzić na stronę internetową Netflixa albo YouTube, po prostu włączamy aplikację Netflix albo YouTube, które znajdują się jakby na pulpicie systemu operacyjnego telewizora Smart TV. To wygodniejsze rozwiązanie niż gdybyśmy za każdy razem musieli wpisywać adres internetowy konkretnej strony www.

Zobacz także | Jaki telewizor Samsung QLED kupić?

3. Jednak przeglądanie stron www i korzystanie z aplikacji typu Netflix czy YouTube to nie wszystko. Wielu producentów oferuje wgrane w telewizorze gry, w które można zagrać (za pomocą tradycyjnego pilota do telewizora, smartfona albo za pośrednictwem dodatkowej klawiatury bezprzewodowej). Gry można pobierać z dedykowanych aplikacji, które znajdują się w menu telewizorów Smart TV.

Łatwe podłączenie innych urządzeń do telewizora

Samsung Smart TV / fot. Samsung

4. Kolejnym sposobem jest korzystanie z komunikacji bezprzewodowej między telefonem, a telewizorem. To rozwiązanie pozwala wyświetlać zawartość ekranu smartfona na ekranie telewizora. Wpisując na smartfonie adres strony internetowej w sposób szybki i wygodny, to samo pojawia się na ekranie naszego telewizora. Tak samo działa to na tablecie.

Udostępnianie zdjęć ze smartfona prosto na ekran telewizora, to fajne udogodnienie, które daje telewizor Smart TV. Wystarczy wybrać zdjęcie lub zdjęcia na smartfonie, a potem w sposób bezprzewodowy przesłać je na ekran TV. Dzięki temu możesz oglądać zdjęcia z wakacji całą rodziną na dużym ekranie telewizora.

Philips 43PUS7555/12 / fot. Philips

5. Sterowanie smartfonem, tabletem albo bezprzewodową klawiaturą. Jeśli wpisywanie adresów stron internetowych z poziomu zwykłego pilota do telewizora Smart TV jest zbyt męczące możesz skorzystać z kilku innych alternatywnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych jest zakupienie bezprzewodowej klawiatury, która działa na Bluetooth.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

Jedną z najpopularniejszych bezprzewodowych klawiatur do telewizorów Smart TV jest Microsoft All-in-One Media (N9Z-00022). Poza szybkim i komfortowym wpisywaniem adresów stron internetowych z klawiatury, możesz także sterować taką klawiaturą, żeby ściszyć, zrobić głośniej, a nawet zmieniać kanały.

Inteligentne piloty do telewizorów Smart TVCo to jest telewizor Smart TV

Samsung TU7102/ fot. Samsung

6. Znane koncerny oferują do obsługi treści Smart TV w swoich telewizorach specjalne piloty dedykowane funkcjom Smart TV. Przykładowo mogą na nich znajdować się przyciski ze strzałkami, umożliwiającymi szybsze przeglądanie stron www czy korzystanie z aplikacji Smart TV. Do tego w tegorocznych telewizorach Smart TV mamy dodatkowe, dedykowane przyciski do najpopularniejszych serwisów internetowych, jak Netflix czy Sklep Google Play.

Zobacz także | Najlepsze promocje na telewizory

Co to jest telewizor Smart TV
Philips 65PUS6554/12 / fot. Philips

Niektórzy producenci jak Philips oferują w lepszych telewizorach piloty z klawiaturą QWERTY (taką samą, jak na laptopie) z tyłu pilota, by nie trzeba było dokupywać bezprzewodowej klawiatury. Chodzi o to, by najważniejszymi funkcjami Smart TV korzystać z pilota dołączonego do telewizora, bez dokupowania dodatkowych akcesoriów.

 Sprawdź aktualne ceny telewizorów 43 cali

 

Najnowsze wersje oprogramowania pozwalają na korzystanie do obsługi telewizora smartfonem także z systemem iOS. Wcześniej w najlepszej sytuacji były osoby posiadające smartfona z systemem Android, który bez problemu komunikował się z niemal każdym telewizorem Smart TV. Od kilku miesięcy telewizory niektórych producentów (np. LG i Samsunga) oferują kompatybilność z iPhonami.

 Sprawdź aktualne ceny telewizorów 50 cali

 

Do tego dochodzą nowe funkcje – sterowanie telewizorem za pomocą komend głosowych (wbudowany mikrofon umieszczony jest na pilocie do telewizora). Dzięki temu można korzystać z asystentów głosowych Alexa i Google – które wcześniej nie działały w telewizorach Smart TV.

Co to jest telewizor Smart TV
LG 60UN71003LB / fot. LG

Telewizory Smart TV: co jeszcze?

Na powyższych korzyściach telewizorów Smart TV nie koniec. Wspomniane powyżej funkcje to tylko te najpopularniejsze. Tak naprawdę są jeszcze takie opcje, o których nie zdajemy sobie sprawy. Telewizory Smart TV nie tylko mają zadbać o naszą rozrywkę dając nam dostęp przeglądarki internetowej na dużym ekranie czy tysięcy ciekawych aplikacji i gier.

Zobacz także | Jaki telewizor OLED 65 cali kupić?

Co to jest telewizor Smart TV
Samsnug Q60R / fot. Samsung

 

Obecnie telewizory Smart TV napędzane są sztuczną inteligencją. Oznacza to, że wybrane modele (np. lepsze telewizory LG albo Samsung) automatycznie polepszają wyświetlany obraz, by ten był jeszcze wyraźniejszy. Dbają o to wbudowane algorytmy, umożliwiające również dostosowanie odpowiedniej jakości obrazu w zależności od warunków oświetlenia w naszym salonie czy poprawiające jakość wyświetlanego materiału.

Zobacz także | Ranking telewizorów Full HD

Co to jest telewizor Smart TV
Samsung QLED Q77TAT / fot. Samsung

Przykładowo telewizory 4K Smart TV skalują wyświetlany obraz, a więc podnoszą go do jak najlepszej jakości. Innymi słowy, kupując telewizor 4K albo 8K nie musimy się martwić, że żaden polski operator telewizyjny nie nadaje w 4K. Telewizor Smart TV automatycznie polepsza jakość otrzymywanego sygnału telewizyjnego, polepszając go możliwie jak najlepiej (do rozdzielczości zbliżonej do 4K, 8K – w zależności od konkretnego modelu).

 

Zobacz przydatne linki do Ceneo

Telewizory - wybierz na Ceneo

1. Najlepsze telewizory w najpopularniejszych przedziałach cenowych:

2. Najlepsze telewizory biorąc pod uwagę szukaną wielkość przekątnej ekranu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: