Jaki telewizor kupić? LED, QLED, Mini LED, Micro LED, OLED?

Jaki telewizor kupić? LED (LCD), QLED, NanoCell, Mini LED, Micro LED czy OLED? Z naszego poradnika dowiesz się jaki telewizor kupić. Dowiesz się czym się różnią telewizory LED, QLED oraz OLED. Zobacz która technologia jest dla Ciebie. Warto dodać, że w 2023 roku wielu producentów będzie oferowało głównie telewizory OLED i MiniLED.

Kiedyś wybór telewizora był znacznie prostszy. Do wyboru mieliśmy telewizory LED (LCD) albo plazmy. Od lat telewizory plazmowe nie są produkowane od kilku lat, ale pojawiają się nowe technologie i nowe nazwy. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Okazuje się, że sprawa jest prosta, wystarczy tylko dowiedzieć się, czym różnią się oferowane ekrany. Zatem co wybrać – telewizor LED (LCD), QLED, a może OLED? Do tego od kilku miesięcy do wyboru mamy także telewizory Mini LED, które mogą być “zagrożeniem” dla telewizorów OLED oraz telewizory Micro LED.

W skrócie telewizory można podzielić na:

  • telewizory LED (LCD)
  • telewizory QLED (lepsze TV LED)
  • telewizory Neo QLED (najlepsze TV QLED)
  • telewizory LED Nanocell (TV LG)
  • telewizory QNED
  • telewizory Mini LED (konkurencja dla TV OLED)
  • telewizory OLED
  • telewizory Micro LED

1. Telewizory LED (LCD)

Sony X85K / fot. Sony

Telewizory LED to po prostu telewizory LCD, a więc te modele, które są najpopularniejsze od lat na polskim rynku. W skrócie wykorzystują one diody LED, które podświetlają obraz. Produkcja takich modeli jest dla wszystkich producentów tania i opłacalna. Te oferują doskonały obraz, jednak na jakość wpływa wiele opcji dodatkowych oferowanych przez flagowe (najlepsze telewizory LED). To dlatego LED LEDowi nierówny.

Zobacz także | Jaki telewizor 65 cali kupić?

Niektórzy producenci stosują zamiennie nazwy LED albo LCD. Jeszcze inni przeważnie nazywają swoje urządzenia po prostu telewizory LED

2. Telewizory QLED/ Neo QLED

Telewizor Samsung Q77B / fot. Samsung

Producenci co roku oferują różne dodatkowe technologie, by polepszyć obraz w swoich urządzeniach. Niektórzy oferują modele LED, a jeszcze inni producenci, jak Samsung albo TCL poszli o krok dalej. Od kilku lat na rynku można spotkać telewizory QLED, a więc ulepszone telewizory LED, wykorzystujące technologię kropki kwantowej (Quantum Dot).

Dzięki temu udało się polepszyć jakość wyświetlanego obrazu w telewizorze LED. Jednak, by odróżnić takie modele, producenci zamiast LED stosują nazewnictwo QLED (Quantum dot LED) – stąd ich nazwa – QLED.

Przewagą telewizorów QLED (czyli w skrócie ulepszonych LEDów) jest znacznie lepsza jakość obrazu. Kolory są lepszej jakości, a dodatkowo posiadacze telewizorów QLED zyskują większą jasność. Działają w nich mikroskopijnych rozmiarów kryształki, znajdujące się między filtrami kolorów, a podświetleniem matrycy. Efektem jest bardziej realistyczny obraz niż nawet w najlepszych telewizorach LED.

Telewizor Samsung Neo QLED QN85B / fot. Samsung

Co ciekawe w 2023 roku ponownie w sklepach pojawią się najlepsze telewizory QLED – o oznaczeniu Neo QLED (Mini LED). W skrócie najlepsze z najlepszych TV QLED oferują przeważnie więcej opcji poprawy obrazu, a do tego dochodzi nawet rozdzielczość 8K. To co wyróżnia TV Neo QLED to znakomity obraz, który jest wyświetlany dzięki precyzyjnej kontroli podświetlenia Quantum Mini LED.  Bez względu na to czy będą wyświetlane jasne, czy ciemne sceny, każdy szczegół będzie jeszcze bardziej wyraźniejszy.

3. Telewizory NanoCell

Jaki telewizor LG Nanocell
Telewizor LG 55NANO813QA / fot. LG

Jest jeszcze jedna grupa telewizorów LG o nazwie NanoCell. To ulepszone telewizory LED, czyli można powiedzieć, że takie QLEDy (jak u Samsunga), ale o innej nazwie. Największy rywal Samsunga, LG w odpowiedzi na telewizory Samsung QLED, kilka lat temu zaprezentował telewizory z ekranami NanoCell. Te są w ofercie tego producenta do dziś.

Wprowadzona w 2017 roku nazwa Nano Cell (wtedy jeszcze pisana osobno) dotyczy wykorzystywania w telewizorach nanocząsteczek, których zadaniem było absorbowanie światła. Te są mniejsze od kropek kwantowych, a w ich rezultacie otrzymujemy ulepszone kąty widzenia, czystsze kolory (szerszą paletę barw).

4. Telewizory QNED

LG 75QNED823QB / fot. LG

Telewizory QNED to modele od LG. Co oferuje nowa technologia? W skrócie to wykorzystywanie NanoCell i QLED jednocześnie, w jednej matrycy. Duża jasność to zasługa lamp fluorescencyjnych, które podświetlają ekran. Warto dodać, że telewizory QNED oferują znacznie żywsze kolory niż standardowe telewizory LED.

5. Telewizory Mini LED

Telewizor TCL 65X925 MINILED 8K / fot. TCL

Podświetlenie mini LED to w skrócie rodzaj podświetlenia matrycy telewizorów, który pojawił się niedawno. Obecnie wielu producentów chciałoby mieć w swojej ofercie jak najwięcej takich urządzeń. Z pewnością w 2023 roku najwięksi producenci telewizorów zaoferują wiele nowych serii TV Mini LED.

Działa to w taki sposób, że udało się pomieścić znacznie większa ilość diod LED, poprzez ich zmniejszenie. Oznacza to, że jeden ekran może oferować nawet kilkanaście tysięcy diod odpowiedzialnych za wyświetlanie jeszcze lepszej jakości obrazu niż w TV LED.

Ta innowacyjna technologia, obejmująca tysiące LED-ów znacznie mniejszych niż standardowe moduły, pozwala na wierne i szczegółowe odwzorowanie obrazów przy zachowaniu precyzyjnej kontroli nad podświetleniem. Dzięki temu na ekranie zobaczymy więcej detali, krawędzie przedmiotów będą jeszcze bardziej precyzyjne. Obraz będzie jaśniejszy tam, gdzie powinien być oraz bardziej kontrastowy lub czarny bez utraty szczegółów.

Zobacz także: Najlepsze telewizory 2025: czy będą to ekrany MiniLED? – (jakitelewizorkupic.pl)

6. Telewizory OLED

Jaki telewizor 55 cali
Samsung S95B – telewizor OLED TV / fot. Samsung

Telewizory OLED to coś zupełnie innego. Nie jest to już ulepszona matryca LED, tylko zupełnie inny rodzaj ekranu, bowiem zasada działania jest znacznie inna. Panel OLED (Organic Light-Rmitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna wytwarzana z polimerów. Takie modele same generują światło, co daje znakomite rezultaty w postaci wysokiej jasności, niemal nieskończonego kontrastu oraz rewelacyjnej czerni.

Niestety telewizory OLED należą do najdroższych. Dobrą wiadomością jest jednak to, że już w 2023 roku widać, jak ceny takich telewizorów spadają. Kiedyś dobry OLED kosztował 10000 złotych. Teraz pojawiają się modele o wielkości 55 cali, których cena często jest bardziej przystępna niż jeszcze kilka lat temu.

7. Telewizory Micro LED

Telewizor Samsung MICRO LED / fot. Samsung
Telewizor Samsung MICRO LED / fot. Samsung

Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny

Telewizory MICRO LED się zastosowaniem milionów diod LED wielkości mikrometra, które indywidualnie generują światło i kolor. Dzięki temu zyskujesz niespotykaną dotąd głębie obrazu, żywe barwy oraz znakomity kontrast. W 2023 roku na pewno Samsung będzie miał w swojej ofercie takie telewizory.

Samsung przekonuje również, że oglądanie filmów na tak dużym ekranie to coś niesamowitego. Jest to możliwe, m.in. dzięki Designowi Monolitu. Innymi słowy dzięki minimalistycznemu wzornictwu, Twoim oczom ukazuje się przede wszystkim ekran.

Telewizory LED, QLED, OLED – jaki telewizor kupić?

Co decyduje o zakupie jednego z tych najpopularniejszych rodzajów ekranów? Przede wszystkim cena zakupu. Od lat najtańsze są telewizory LED, a więc pierwsza grupa. Potem możemy wyróżnić modele QLED i tak dalej.

Co najważniejsze w przypadku tej drugiej grupy ekranów, producenci żeby skusić nas do kupienia lepszego LEDa (czyli telewizora QLED) poza flagowymi, najwyższymi seriami, oferują także modele QLED z podstawowych serii, gdzie również ich zasada opiera się na działaniu kropki kwantowej.

Jeśli zależy nam na kupnie telewizora z najlepszym obrazem i nie jesteśmy ograniczeni budżetem, warto zastanowić się nad zakupem telewizora OLED albo Mini LED (także Miro LED). Producenci w kolejnych latach chcieliby zapewne produkować tylko i wyłącznie taki rodzaj telewizorów. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy na nowy telewizor.

Źródło: jaki telewizor kupić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *