Jaki telewizor kupić? LED (LCD), QLED czy OLED? Poradnik

Jaki telewizor kupić? LED (LCD), QLED, a może OLED. Z naszego poradnika dowiesz się jaki telewizor kupić. Dowiesz się czym się różnią telewizory LED, QLED oraz OLED. Zobacz która technologia jest dla Ciebie.

Kiedyś wybór telewizora był znacznie prostszy. Do wyboru mieliśmy telewizory LED (LCD) albo plazmy. Teraz telewizory plazmowe nie są produkowane od kilku lat, ale pojawiają się nowe technologie i nowe nazwy. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?Jaki telewizor kupić dla siebie?

 

Okazuje się, że sprawa jest prosta, wystarczy tylko dowiedzieć się, czym różnią się oferowane ekrany. Zatem co wybrać – telewizor LED (LCD), QLED, a może OLED?

Zobacz także | Jaki telewizor 65 cali kupić?

Telewizory LED (LCD)

Jaki telewizor kupić?
Telewizor Sony 49XH85 / fot. Sony

Zobacz aktualne ceny telewizorów Sony XH8505


 

Telewizory LED to po prostu telewizory LCD, a więc te modele, które są najpopularniejsze od lat na polskim rynku. W skrócie wykorzystują one diody LED, które podświetlają obraz. Produkcja takich modeli jest dla wszystkich producentów tania i opłacalna. Te oferują doskonały obraz, jednak na jakość wpływa wiele opcji dodatkowych oferowanych przez flagowe (najlepsze telewizory LED). To dlatego LED LEDowi nierówny.

Zobacz także | TOP10: najlepsze filmy Netflix (Wrzesień 2020)

Niektórzy producenci stosują zamiennie nazwy LED albo LCD. Jeszcze inni przeważnie nazywają swoje urządzenia po prostu telewizory LED.

Najpopularniejsze telewizory LED (LCD):

Telewizory QLED

Jaki telewizor kupić?
Samsung QLED Q77TAT / fot. Samsung

Zobacz ceny telewizorów Samsung QLEDQ77TAT


 

Producenci co roku oferują różne dodatkowe technologie, by polepszyć obraz w swoich urządzeniach. Niektórzy oferują modele LED, a jeszcze inni producenci, jak Samsung albo TCL poszli o krok dalej. Od kilku lat na rynku można spotkać telewizory QLED, a więc ulepszone telewizory LED, wykorzystujące technologię kropki kwantowej (Quantum Dot).

Zobacz także | Który telewizor Samsung 2020 wybrać?

Dzięki temu udało się polepszyć jakość wyświetlanego obrazu w telewizorze LED. Jednak, by odróżnić takie modele, producenci zamiast LED stosują nazewnictwo QLED (Quantum dot LED) – stąd ich nazwa – QLED.

Zobacz także | Jaki telewizor Samsung QLED kupić?

Przewagą telewizorów QLED (czyli w skrócie ulepszonych LEDów)  jest znacznie lepsza jakość obrazu. Kolory są lepszej jakości, a dodatkowo posiadacze telewizorów QLED zyskują lepszą jasność. Działają w nich mikroskopijnych rozmiarów kryształki, znajdujące się między filtrami kolorów, a podświetleniem matrycy. Efektem jest bardziej realistyczny obraz niż nawet w najlepszych telewizorach LED.

Najpopularniejsze telewizory QLED:

Telewizory OLED

Jaki telewizor kupić?
LG OLED65B9 / fot. LG

Sprawdź aktualną cenę LG OLED55B9


 

Telewizory OLED to coś zupełnie innego. Nie jest to już ulepszona matryca LED, tylko zupełnie inny rodzaj ekranu, bowiem zasada działania jest znacznie inna. Panel OLED (Organic Light-Rmitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna wytwarzana z polimerów. Takie modele same generują światło, co daje znakomite rezultaty w postaci wysokiej jasności, niemal nieskończonego kontrastu oraz rewelacyjnej czerni.

Zobacz także | Najlepsze telewizory OLED

Niestety telewizory OLED należą do najdroższych. Dobrą wiadomością jest jednak to, że już teraz w 2020 roku widać, jak ceny takich telewizorów spadają. Kiedyś dobry OLED kosztował 10000 złotych. Teraz pojawiają się modele o wielkości 55 cali, których cena często jest bardziej przystępna niż jeszcze kilka lat temu.

Zobacz także | Najlepsze telewizory OLED 55 cali

Najpopularniejsze telewizory OLED:

Telewizory LED, QLED, OLED – jaki telewizor kupić?

Jaki telewizor kupić?
Philips PUS7855/12 / fot. Philips

Zobacz aktualne ceny telewizorów Philips PUS7855/12


 

Co decyduje o zakupie jednego z tych trzech najpopularniejszych rodzajów ekranów? Przede wszystkim cena zakupu. Od lat najtańsze są telewizory LED, a więc pierwsza grupa. Potem możemy wyróżnić modele QLED.

Zobacz aktualne ceny wszystkich telewizorów Samsung

Co najważniejsze w przypadku tej drugiej grupy ekranów, producenci żeby skusić nas do kupienia lepszego LEDa (czyli telewizora QLED) poza flagowymi, najwyższymi seriami, oferują także modele QLED z podstawowych serii, gdzie również ich zasada opiera się na działaniu kropki kwantowej. Jednak oferują one, np. mniej zaawansowanych opcji poprawiających obraz.

Zobacz także | TOP10: najlepsze telewizory

Jeśli zależy nam na kupnie telewizora z najlepszym obrazem, warto zastanowić się nad zakupem telewizora OLED. Producenci w kolejnych latach chcieliby zapewne produkować tylko i wyłącznie taki rodzaj telewizorów. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wydatek rzędu kilku tysięcy na nowy telewizor.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

Dodatek: telewizory NanoCell

Jaki telewizor kupić?
LG NANO81 / fot. LG

Zobacz aktualne ceny telewizorów LG NANO81


 

Na zakończenie ciekawostka. Jest jeszcze jedna grupa telewizorów o nazwie NanoCell. To ulepszone telewizory LED, czyli można powiedzieć, że takie QLEDy, ale o innej nazwie. Największy rywal Samsunga, LG w odpowiedzi na telewizory Samsung QLED, kilka lat temu zaprezentował telewizory z ekranami NanoCell. Te są w ofercie tego producenta do dziś.

Zobacz także | Jaki telewizor LG NanoCell kupić?

Wprowadzona w 2017 roku nazwa Nano Cell (wtedy jeszcze pisana osobno) dotyczy wykorzystywania w telewizorach nanocząsteczek, których zadaniem było absorbowanie światła. Te są mniejsze od kropek kwantowych, a w ich rezultacie otrzymujemy ulepszone kąty widzenia, czystsze kolory (szerszą paletę barw).

Zobacz także | Jaki telewizor LG 2020 kupić?

Najpopularniejsze telewizory NanoCell:

Obecnie tylko koncern LG wykorzystuje nazewnictwo NanoCell, więc podział telewizorów nie zmienia się  – wciąż mamy LED, QLED i OLED:

  • telewizory LED (LCD)
  • ulepszone telewizory LED (QLED, NanoCell – tylko LG)
  • telewizory OLED

 Sprawdź aktualne ceny telewizorów 55 cali

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: