Kupujemy telewizor: na co zwrócić uwagę w 2023 roku?

Kupujemy telewizor:  o jakich kryteriach powinniśmy pamiętać? Decydując się na zakup nowego telewizora w 2023 roku, warto wziąć pod uwagę nie tylko tradycyjne kryteria, takie jak jakość obrazu, cena, wielkość ekranu, funkcje Smart TV, rozdzielczość i rodzaj matrycy, ale również nowoczesne i ważne czynniki.

Zakup odpowiedniego telewizora może być zadaniem łatwym. Upewnij się czy przed zakupem zwróciłeś uwagę na poniższe kryteria, których nie było jeszcze kilka lat temu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?

Zakup nowego telewizora to inwestycja, która może znacząco wpłynąć na komfort oglądania filmów i programów telewizyjnych. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora. Kluczowe czynniki to rozdzielczość ekranu, która powinna być przynajmniej 4K, aby zapewnić doskonałą jakość obrazu. Na co zwrócić uwagę kupując telewizor? Ważne są również technologie HDR, które poprawiają kontrast i odwzorowanie kolorów.

Kolejnym istotnym elementem jest częstotliwość odświeżania ekranu, która wpływa na płynność ruchu, szczególnie ważna podczas oglądania sportu czy grania w gry. Nowoczesne telewizory oferują także funkcje smart TV, które umożliwiają dostęp do aplikacji streamingowych i innych treści online.

Wiele osób nie kupowało telewizora w 2022 roku, tylko czeka na modele z oferty na 2023 rok. Zazwyczaj wtedy telewizory z oferty na 2022 rok są znacznie tańsze (czego przykładem są najlepsze promocje na telewizory). Tymczasem producenci zaczynają informować o swoich nowych modelach (oferta 2023). O czym pamiętać kupując telewizor na początku 2023 roku?

1. Sprawdź czy telewizor ma tuner DVB-T2

Kupujemy telewizor: na co zwrócić uwagę w 2023 roku?
Które telewizory obsługują DVB-T2?

Jednym z najważniejszych kryterium wyboru telewizora powinna być zgodność z tunerem DVB-T2. Przypomnijmy, że od czerwca 2022 roku w całej Polsce  telewizja naziemna będzie nadawana w nowym paśmie. Oznacza to, że osoby posiadające telewizor bez tunera DVB-T2 (starsze modele sprzed kilku lat) nie będą mogły odbierać kanałów telewizji naziemnej. Albo dokupią dekoder DVB-T2, albo zmienią telewizor na nowy.

Na szczęście w 2022 roku sklepy oferowały w sprzedaży tylko i wyłącznie telewizory obsługujące DVB-T2. Starsze modele zostały dawno wyprzedane (dana seria dostępna jest najczęściej dwa lata od daty pojawienia się w sklepach), więc raczej nie trafisz na taki model. Problem pojawia się, kiedy kupujesz telewizor używany (Allegro albo poprzez lokalne ogłoszenia). Wtedy musisz sprawdzić, czy dany model posiadał już wbudowany tuner DVB-T2.

Często na Allegro albo też w komisach czy lombardach, gdzie również prowadzona jest sprzedaż telewizorów, można trafić na używkę w niezłym stanie. Niestety najczęściej to modele kilkuletnie. Ostatnio można było kupić telewizor plazmowy o wielkości 50 cali. Do tego model oferował wbudowane WiFi, a jego cena wynosiła 300 zł. Niestety od razu okazało się, że model nie ma wspomnianego tunera DVB-T2.

2. Sprawdź wersje złączy HDMI

Kupujemy telewizor
Kabel HDMI / fot. Pixabay.com

Od kilku lat telewizory oferują w standardzie co najmniej 2 złącza HDMI (wersja 2.0). Nowością było wprowadzenie do sprzedaży kilkanaście miesięcy temu pierwszych telewizorów obsługujących standard HDMI 2.1. Dzięki temu telewizor jest w stanie przesłać obraz o wartościach do 120 FPS w jakości 4K Ultra HD, a także 8K przy 30 FPS. W skrócie oznacza to lepszą jakość obrazu i płynniejsze rozgrywki online na dużym ekranie telewizora.

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym standardem była wersja 1.4. Jeśli jednak kupujesz używany telewizor pamiętaj, by sprawdzić czy taki telewizor oferuje co najmniej wersję 2.0.

3. Wybierz jak największy ekran

Kupujemy telewizor: na co zwrócić uwagę w 2023 roku?
Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?

Kupujemy telewizor: na co zwrócić uwagę w 2023 roku? Jeszcze kilka lat temu najczęściej kupowanymi modelami były telewizory o wielkościach 43″, 50″ i 55″. W 2022 roku wszystko się zmienia i według wyników sprzedażowych największych producentów sprzętu RTV, Polacy coraz częściej wybierają telewizory o wielkości 65 cali i większe (75 cali). Decydując się na telewizor, który zapewne posłuży Tobie na lata, weź pod uwagę wielkość ekranu.

Oczywiście wybór odpowiedniej przekątnej ma przede wszystkim związek z danym budżetem, jaki planujesz przeznaczyć na zakup telewizora. Na szczęście to się zmieniło i teraz nawet już za 2000 zł jesteś w stanie kupić dobry telewizor 50, a nawet 55 cali. Ceny większych modeli także spadły, co oznacza, że faktycznie teraz bardziej opłaca się kupić, np. telewizor o wielkości 65 albo 75 cali niż jeszcze kilka lat temu.

Druga ważna rzecz to ilość miejsca w Twoim salonie. Czasami to drugie kryterium ma decydujący wpływ, kiedy marzy nam się telewizor 65 cali, a mamy miejsce zaledwie na telewizor 43″.

4. Czy telewizor będzie wisiał czy stał?

Czy TV ma wisieć, czy stać? / fot. LG

Kupujemy telewizor mając zazwyczaj dwie opcje do wyboru, jeśli chodzi o jego umieszczenie. Przed zakupem telewizora zastanów się czy chcesz, by ten stał na stoliku czy wisiał na ścianie. Wszystkie telewizory LED są wyposażone w podstawę (nóżki, podstawa centralna). Jeśli jednak dysponujesz mniejszym stolikiem, telewizor z podstawą z nóżkami umiejscowionymi przy końcach matrycy odpada. Wtedy musisz zdecydować się na telewizor z podstawą centralną. Jako, że jest ona bardziej elegancka od tradycyjnych nóżek, takie telewizory najczęściej są droższe. Płacisz po prostu za bardziej elegancki design telewizora.

Z drugiej strony, każdy telewizor LED możesz zawsze powiesić na ścianie. Każdy model oferuje rozstaw śrub zgodny ze standardem VESA. Najczęściej spotykane to te poniższe:

  • 200 x 200 mm,
  • 200 x 100 mm,
  • 300 x 300 mm,
  • 400 x 400 mm,
  • 600 x 400 mm.

Oznacza to, że wystarczy dobrać do telewizora uchwyt odznaczający się takim samym standardem rozstawu śrub i problem z głowy. Oczywiście w przypadku kupna uchwytu, poza zgodnością z VESA, zwróć uwagę na udźwig uchwytu.

Warto dodać, że niektórzy producenci od kilku lat oferują ciekawe rozwiązanie dotyczące nóżek umiejscowionych przy końcach matrycy. Przykładowo telewizory Sony z wysokich serii z oferty na 2022 rok oferują aż trzy rodzaje regulacji nóżek: wąskie, szerokie i pod soundbar.

Z tego rozwiązania zaczynają korzystać także inni producenci telewizorów. Być może już za kilka lat doczekamy się go we wszystkich telewizorach z nóżkami.

5. Jak są ułożone gniazda i złącza?

Gniazda i złącza w TV / fot. LG

Bez względu na to czy telewizor będzie wisiał, czy stał na stoliku, powinieneś pamiętać o tym, by wybrać taki model oferujący wygodny dostęp do najważniejszych gniazd i złączy. Te umiejscowione są zawsze z tyłu i z boku każdego modelu. Jednak każdy producent nieco inaczej ma je rozmieszczone w seriach swoich telewizorów.

Jeśli telewizor będzie wisiał na ścianie, sprawdź przed zakupem, czy masz swobodny dostęp tak, byś nie musiał za każdym razem chcąc podłączyć kolejny sprzęt do telewizora, odsuwać go (nie mówiąc już o tym, że wtedy w grę wchodzi tylko uchwyt z regulacją, który jest znacznie droższy).

Ciekawe rozwiązanie oferuje Samsung w swoich wybranych telewizorach. Niektóre serie oferują moduł One Connect, który podłączany jest do telewizora, ale to w nim znajdują się wszystkie gniada i złącza. Dzięki temu telewizor może wisieć jak najbliżej ściany, a do tego wystarczy najtańszy uchwyt bez regulacji. Moduł możesz umieścić w pobliżu telewizora.

6. Jaki ekran: LED, OLED?

Kupujemy telewizor: na co zwrócić uwagę w 2023 roku?
Jaki telewizor kupić: LED czy OLED? / fot. TCL

Od lat producenci nie produkują telewizorów plazmowych, a najpopularniejszymi telewizorami są te z ekranami LED (LCD). Jednak w 2022 roku mamy do czynienia z wieloma odmianami tej technologii (Mini LED), a do tego dochodzą nowe oraz wcześniejsze (OLED). W skrócie wszystkie telewizory dostępne w największych sklepach można podzielić na:

  • telewizory LED (LCD)
  • telewizory OLED

Jednak producenci od lat starają się wycisnąć jak najlepszą jakość obrazu z telewizora LED, dlatego każdy “ulepsza swoje LEDy”. Samsung ma w swojej ofercie telewizory QLED czyli w skrócie ulepszone TV LED. Na tym nie koniec, bo modele z serii QNED to także modele z najwyższej półki. Te nazywane są Neo QLED.

Koncern LG również “udoskonalił swoje TV LED. Większość modeli to ekrany NanoCell, oferujące lepszą jakość obrazu. Na tym także nie koniec, bo najwyższe serie TV z technologią NanoCell nazywane są QNED.

Druga podstawową grupą (poza LEDami) są telewizory OLED. Niestety te są znacznie droższe od standardowych telewizorów LED. Wszystko dlatego, że technologia OLED znacząco różni się od technologii LED.

W skrócie telewizory OLED oferują nieskończenie wysoki kontrast, głęboką czerń, żywe kolory przez co żaden telewizor LED nie może równać się z nimi jakością wyświetlanego obrazu. Poza tym tutaj płacisz również za design. Technologia OLED umożliwia produkowanie super cienkich telewizorów. Niektóre telewizory OLED oferują zaledwie kilka mm grubości ramki.

7. A może dokupić soundbar?

Samsung HW-B450 / fot. Samsung

Soundbary – zobacz aktualne ceny

Listwa głośnikowa czyli soundbar to urządzenie najczęściej składające się z podłużnej belki, w której umieszczone są głośniki oraz subwoofera. Po podłączeniu do telewizora (za pomocą kabli, albo poprzez Bluetooth – bez użycia kabli), telewizor zyskuje większą moc głośników. Popularne soundbary oferują często moc całkowitą wynoszącą 300 – 400 W. Dla porównania prosty i tani telewizor wykorzystuje standardowo wbudowane głośniki o mocy 20W. Lepsze i najlepsze telewizory mogą oferować nawet 60 albo i 80 W.

8. Jakie są najpopularniejsze soundbary?

Samsung HW-B450 / fot. Samsung

Soundbary Samsung najchętniej kupowane przez Polaków W trzecim kwartale 2023 roku Polacy nadal pozostają wierni marce Samsung, wybierając soundbary tej firmy jako swoje ulubione rozwiązania audio. Według danych firmy badawczej GfK, wśród 10 najpopularniejszych soundbarów w Polsce, aż 7 z nich to modele Samsunga. Jakie są najchętniej kupowane modele w 2023 roku?

Samsung HW-Q990B (2022)

Najlepsze soundbary
Samsung HW-Q990B / fot. Samsung

Samsung HW-Q990B Czarny – zobacz aktualne ceny

Samsung HW-Q990B to flagowy soundbar z oferty na 2022 rok, który został stworzony specjalnie dla telewizorów Neo QLED. Posiada mocne głośniki o łącznej mocy 656 W, co gwarantuje imponujący dźwięk. Jednym z najważniejszych atutów tego modelu jest system dźwięku przestrzennego 11.1.4-kanałowy, który zapewnia doskonałe efekty dźwiękowe, trudne do znalezienia w konkurencyjnych modelach. Dzięki technologii Dolby Atmos i licznej ilości kanałów dźwiękowych, możesz cieszyć się dźwiękiem o pełnym otoczeniu.

Samsung HW-Q930B (2022)

Najlepsze soundbary
Samsung HW-Q930B / fot. Samsung

Samsung HW-Q930B to nieco tańsza propozycja soundbara, ale nadal oferuje zaawansowany system dźwięku 9.1.4-kanałowy. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników dźwięku przestrzennego. Model ten wspiera technologię Q-Symphony i Dolby Atmos, co pozwala na jeszcze bardziej immersyjne doświadczenia dźwiękowe. Głośniki o łącznej mocy 540 W zapewniają czysty i potężny dźwięk.

Samsung HW-Q800B (2022)

Soundbar Samsung HW-Q800B
Samsung HW-Q800B / fot. Samsung

Soundbary Samsung – zobacz aktualne ceny

Samsung HW-Q800B to soundbar z klasy Premium, dedykowany przede wszystkim do telewizorów QLED i Neo QLED. Posiada system dźwięku 5.1.2-kanałowego i mocne głośniki o mocy 360 W. Dzięki wsparciu dla Dolby Atmos i technologii Q-Symphony, ten model dostarcza doskonały dźwięk, który uwydatnia każdy detal dźwiękowy. Warto zauważyć, że pomimo swoich zaawansowanych funkcji, jest to model dostępny w przystępnej cenie.

Źródło: Ceneo

Nasz komentarz

Kupując telewizor w 2023 roku, zwróć uwagę na tuner DVB-T2, złącza HDMI 2.1 oraz odpowiednią wielkość ekranu. Wybór technologii ekranu i dodatkowego soundbara również wpłynie na Twoje zadowolenie z nowego telewizora. Przemyślane podejście do tych kryteriów zapewni, że wybierzesz model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Co jeszcze znajdziesz na jakitelewizorkupic.pl

Na jakitelewizorkupic.pl znajdziesz nie tylko informacje o najlepszych telewizorach, ale także o ciekawych filmach i serialach. Do tego regularnie aktualizujemy zestawienia oraz ceny telewizorów, testujemy telewizory prezentujemy specyfikacje techniczne oraz poradniki zakupowe. Dodatkowo, oferujemy artykuły o soundbarach, które pomogą Tobie wybrać odpowiedni sprzęt audio.

Najlepsze filmy i seriale

Zapraszamy do odwiedzenia naszych zestawień dotyczących najlepszych filmów i seriali! Codziennie nasza redakcja aktualizuje najważniejsze z nich, jak TOP10 najlepsze filmy Netflix czy Najlepsze filmy HBO MAX TOP10.

Wszystkie zestawienia TOP10 znajdziesz tutaj:

Poradniki zakupowe

Poszukujesz idealnego modelu do 1000 złotych, 1500 złotych, a może interesuje Cię TV 55 cali albo 65 cali? Nasze aktualizowane co miesiąc zestawienia pomogą Tobie podjąć właściwą decyzję.

Najważniejsze poradniki znajdziesz tutaj:

To tylko te najważniejsze zestawienia. Nasz redakcja sprawdza co miesiąc telewizory od 1000 do 10 000 zł, które są dostępne w największych sklepach.

Jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor kupić o konkretnej przekątnej ekranu, nasza redakcja także pomoże Tobie wybrać idealny telewizor. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszych aktualizowanych co miesiąc zestawieniach:

Co jeśli szukasz najlepszych telewizorów OLED?

Jeśli szukasz wysokiej jakości telewizora OLED, ale nie chcesz przepłacać, to ta mamy coś dla Ciebie. Co miesiąc aktualizujemy najważniejsze zestawienia dotyczące telewizorów OLED.

Testy telewizorów

Nasza redakcja regularnie testuje i ocenia najlepsze telewizory na rynku, aby pomóc Tobie w dokonaniu właściwego wyboru. Warto zaglądać do naszych recenzji, które dostarczają rzetelnych informacji na temat różnych modeli. Niezależnie od tego, czy interesują Cię telewizory Philips, Samsung czy Sony, warto być na bieżąco.

Wszystkie testy znajdziesz w jednym miejscu.

Zachęcamy też do przeczytania najpopularniejszych testów z ostatnich miesięcy:

Kalendarium cen wszystkich telewizorów

Co miesiąc aktualizujemy teksty dotyczących wszystkich modeli od największych producentów (LG, Samsung, Sony, Panasonic, Philips, itd.). Aktualizujemy nasze artykuły dotyczące cen wszystkich telewizorów, żeby nasi Czytelnicy mogli śledzić zmiany cen w porównaniu do poprzednich miesięcy.

Wszystkie telewizory w aktualnych cenach znajdziesz tutaj:

Wszystkie telewizory – cena

Zachęcamy też do przeczytania najpopularniejszych wpisów z tej kategorii:

Specyfikacja techniczna wszystkich telewizorów

Co jeśli nie wiesz jaki telewizor kupić? Zapraszamy także do zapoznania się z danymi technicznymi wybranych modeli telewizorów. Przedstawiamy nie tylko ceny, ale także szczegółowe specyfikacje techniczne, które pomogą Tobie wybrać odpowiedni telewizor do Twojego domu.

Wszystkie telewizory: specyfikacja techniczne

Zachęcamy też do przeczytania najpopularniejszych wpisów z tej kategorii:

Najlepsze soundbary

Zapraszamy do odwiedzenia naszych zestawień dotyczących soundbarów! Poszukujesz idealnego modelu do 500, 1000 złotych, 1500 złotych, a może interesuje Cię jedynie i wyłącznie najlepsze soundbary?

Najlepsze soundbary TOP10

Nasze regularnie aktualizowane zestawienia pomogą Tobie podjąć właściwą decyzję.

SPRAWDŹ CENY: WSZYSTKIE TELEWIZORY NA CENEO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *