Sony KD-65XF9005: test. Sony KD-65XF9005: test króla TV LED. Przedstawiamy test telewizora Sony. Czy to faktycznie model, który może być nazywany królem TV LED?
W niektórych sklepach cena telewizora Sony KD-65XF9005 spadła i to znacznie. Ten kosztował niedawno 5999 złotych. Jednak teraz to hit wyprzedaży (jeśli celujecie oczywiście w modele z flagowej serii), bo ten został przeceniony aż o 1000 złotych.
Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor!
Sony KD-65XF9005: test. Co musimy wiedzieć?
W tym roku oferta Sony wygląda znakomicie. Zabrakło modeli o rozdzielczości Full HD, ale za to pojawiły się modele o rozdzielczości 8K. Jednak modelu Sony KD-65XF9005 tam nie znajdziecie, dlaczego?
Reprezentant serii XF90 to model ubiegłoroczny. Obecnie jego cena jest tak dobra, że trudno byłoby przejść obok niego obojętnie. Zwłaszcza, że ten został napakowany “dosłownie” opcjami poprawiającymi obraz i dźwięk.
Sony KD-65XF9005: test. Specyfikacja techniczna
- Ekran 65 cali / 164 cm, 16:9
- Zgodność z HD 4K UHD, 3840 x 2160
- Tuner DVB-T (MPEG-4), DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
- Podwójny tuner HD tak
- Podświetlenie matrycy Direct LED z Local Dimming
- Technologia HDR (High Dynamic Range) tak, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma)
- Optymalizacja ruchu X-Motion Clarity
- Częstotliwość odświeżania ekranu 100 Hz
- Funkcje poprawy obrazu 4K X-Reality PRO, czujnik oświetlenia zewnętrznego, TRILUMINOS Display, Live Colour, X-tended Dynamic Range PRO, Super Bit Mapping 4K HDR, 4K HDR Processor X1 Extreme, System Precision Colour Mapping, object-based HDR remaster
System dźwięku przestrzennego S-Force Front Surround - Moc głośników 2 x 10 W
- Regulacja tonów wysokich / niskich tak
- Korektor dźwięku tak
- Funkcje dodatkowe dźwięku AVL, ClearAudio+, Dolby Digital, Dolby Digital+, Dolby Pulse, DTS, głośnik Bass Reflex, głośnik Clear Phase
- Smart TV tak
- Wi-Fi tak
- Przeglądarka internetowa tak
- Nagrywanie na USB tak
- Komunikacja dodatkowa Bluetooth, Miracast
- System Smart Android TV
- Funkcje Smart TV Google Play Store, TV SideView, Photo Sharing Plus, Chromecast
- Aplikacje Smart TV Netflix, YouTube
- Funkcje dodatkowe procesor 4-rdzeniowy, wyszukiwanie głosowe, USB – zdjęcia, muzyka, film, Bravia Sync, Digital EPG, PVR – nagrywanie USB, możliwość aktualizacji oprogramowania, możliwość sterowania za pomocą smartfona i tabletu, możliwość użycia klawiatury i myszki
- Informacje dodatkowe 16GB wbudowanej pamięci, Bluetooth (wersja 4.1 HID (mysz,klawiatura)/HOGP/SPP/A2DP (dźwięk stereo)/AVRCP), HDMI ARC, HDMI-CEC, HDCP (2.2, do HDMI 1/2/3/4), certyfikat Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac, obsługiwane formaty dysków FAT16/FAT32/exFAT/NTFSc
- Liczba złączy HDMI 4
- Złącze DisplayPort nie
- Liczba złączy USB 3
- Złącze EURO nie
- Czytnik kart pamięci nie
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście komponentowe nie
- Złącze VGA nie
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście słuchawkowe tak
- Seria (model na rok) Sony BRAVIA Seria XF90 / 2018
- Kolor obudowy czarny
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 144,7 x 89,8 x 29,7 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 144,7 x 82,9 x 6,9 cm
- Szerokość podstawy 114,8 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 25,5 kg / 24,5 kg
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 300×300 mm
- Klasa energetyczna A
- Pobór mocy 162 W
- Roczne zużycie energii 225 kWh
- Przekątna ekranu 65 cali / 164 cm
- Rozdzielczość 3840 x 2160
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,5 W
- Zasilanie 220 – 240 V 50/60 Hz
Sony KD-65XF9005: test. Wygląd
Dlaczego telewizory Sony są droższe, niż konkurencyjne modele o podobnej wielkości ekranu? Najważniejsze są dwa czynniki. Przeważnie oferują lepszą jakość obrazu oraz są wykonane lepiej. Nie chodzi o to, że ramka otaczająca ekran jest cieńsza, niż w Samsungu czy LG, lecz o to, z czego została wykonana. Tutaj mamy do czynienia (jak w latach poprzednich) z aluminium, a nie plastikiem.
Rozwiązanie z ukrywaniem kabli zarówno z przodu, jak i z tyłu było wykorzystywane również w poprzednich modelach Sony Bravia. Trzeba przyznać, że dzięki niemu miejsce, w którym spoczywa telewizor wygląda o wiele ładniej, bez plątaniny kabli. Fajnie, że przewody można ukryć.
Wymiary Sony KD-65XF9005 z podstawą wynoszą 144,7 x 89,8 x 29,7 cm (szer. x wys.x gł.). Decydując się na powieszenie go na ścianę, musimy kupić wieszak zgodny z rozstawem śrub wynoszącym 300x300mm.
Pilot do Sony Bravia
Telewizory Sony od lat oferują niema identycznego pilota, gdzie zmieniają się zazwyczaj ikonki dotyczące Smart TV, jak np. Netflixa. W tym roku znowu otrzymujemy grubego i dużego pilota z klawiaturą numeryczną. Szkoda, że nie udało się go odmłodzić. Z drugiej strony wszystkie przyciski są w miarę czytelne.
Bez problemu szybko znajdziemy przyciski do wspomnianego Netflixa czy sklepu Google Play. W górnej części także powinniśmy od razu zauważyć przycisk dotyczący komend głosowych. Wszystko dlatego, że tak samo jak ten od Netflixa jest w kolorze białym. Reszta jest w kolorze czarnym (wyjątek to zielony przycisk Off/On i czerwony do Google Play).
Jakość obrazu
Co sprawia, że telewizor Sony Bravia z ubiegłorocznej serii oferuje znakomity obraz? Wszystkie najlepsze telewizory wykorzystują rozdzielczość 4K wraz z wykorzystaniem technologii HDR. Spoglądając na specyfikację techniczną, ten oferuje zgodność z formatami HDR, które znajdziemy… w podstawowych seriach konkurencyjnych tv, jak w Samsung RU7102, LG UM7100. Jednak nie każdy wie, że po aktualizacji telewizor jest dodatkowo kompatybilny z Dolby Vision.
Oczywiście zgodność z formatem Dolby Vision to niejedyna zaleta, dzięki której jakość obrazu jest znakomita. Sony Bravia ma swoje zaawansowane technologie dotyczące obrazu.
Funkcje poprawy obrazu 4K X-Reality PRO, czujnik oświetlenia zewnętrznego, TRILUMINOS Display, Live Colour, X-tended Dynamic Range PRO, Super Bit Mapping 4K HDR, 4K HDR Processor X1 Extreme, System Precision Colour Mapping, object-based HDR remaster
Wszystkich opisywać osobno nie ma sensu. Lepiej skupić się na tych najważniejszych albo tych, których nie oferuje konkurencja.
Jakość obrazu: co jeszcze?
Sercem modelu z serii XF90 jest na pewno wyjątkowy procesor obrazu – 4K HDR X1 Extreme. Pracuje on w taki sposób, że przetwarza obraz w czasie rzeczywistym, a my jesteśmy w stanie dostrzec nawet najdrobniejsze detale na ekranie. Pozwala to uzyskać jakość najbardziej zbliżoną do 4K HDR. Telewizor automatycznie skaluje dostarczany sygnał i wyciąga z niego jak najwięcej.
Lepszy kontrast na ekranie to nie tylko zasługa technologii HDR, ale też X-tended Dynamic Range PRO.
I tutaj dochodzimy do sedna. To, co sprawia, że obraz jest tak znakomity na ekranie Sony KD-65XF9005 to przede wszystkim zasługa zupełnie innego (bardziej zaawansowanego) podświetlenia matrycy. W innych modelach mamy do czynienia głównie z dwoma rodzajami: Direct LED albo Edge LED.
Jednak koncern Sony wyposażył flagowego reprezentanta serii XF90 w zupełnie inny rodzaj. Chodzi o Direct LED z Local Dimming. Można śmiało powiedzieć, że rezultat jest o wiele lepszy na ekranie, niż w przypadku dwóch pozostałych. W sumie to jeden z nielicznych telewizorów dostępnych, np. w RTV Euro AGD z takim rodzajem podświetlenia. Tam też możemy przeczytać:
Direct LED
Diody LED są ułożone matrycowo za całą płaszczyzną panelu. Dzięki tej technologii Direct LED uzyskuje się bardziej równomierne podświetlenie panelu niż w Edge LED, można tez zastosować funkcję „local dimming“ i osiągnąć wyższy kontrast i lepsze przedstawienie czerni. Local dimming oznacza tłumienie poszczególnych LED w miejscu, gdzie powinno się uzyskać bardziej głęboką czerń.Local Dimming
Local Dimming to wzmocniona czerń zapewniająca bardziej naturalny obraz. Nowa generacja paneli LCD o wysokiej jasności świetnie nadaje się do poprawy kolorów i ich intensywności. Kontrast można jednak skutecznie podnieść tylko, jeśli możliwa jest regulacja jasności w ciemnych obszarach obrazu. Dzięki strefowemu wygaszaniu podświetlenia oddzielne skupiska diod podświetlających telewizora wytwarzają różne poziomy jasności, więc można zmniejszyć jasność w ciemnych obszarach bez osłabienia intensywności jasnych obszarów.
– Źródło: RTV Euro AGD
Tylko tak naprawdę większość osób poszukujących telewizora nie zwraca uwagi na to, czy mają do czynienia z Edge LED, Direct LED, czy jeszcze innym rodzajem podświetlenia. Decydującym czynnikiem, jaki telewizor kupić jest przeważnie cena i wielkości ekranu.
Jaka matryca?
Telewizor Sony Bravia został wyposażony w 100 Hz matrycę. Oznacza to, że doskonale nadaje się do oglądania sportu. Jednak gracze muszą pamiętać, że pomimo tego, że to model z flagowej serii telewizorów LED z 2018 roku, Input Lag zdecydowanie powinien być mniejszy. W Sony XF90 wynosi on 40ms. Dla porównania tańsza seria LG SM8600 oferuje zaledwie 23 ms. A przecież Sony to producent konsol PlayStation. Można byłoby spodziewać się lepszego rezultatu.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Telewizor Sony oferuje znakomitą czerń, ze względu na to, że wykorzystuje matrycę VA (jak większość telewizorów Samsung). Jednak ma to swoje plusy (wspomniana lepsza czerń) oraz minusy. W przypadku oglądania telewizji przez więcej osób, najlepszy obraz uzyskają widzowie siedzący na wprost ekranu. Siedzący po bokach nie uzyskają już takiego samego efektu, ze względu na kąty patrzenia. Im dalej od środka ekranu, tym gorzej.
Jakość dźwięku
Telewizor Sony oferuje czysty, przestrzenny dźwięk, jednak spodziewaliśmy się nieco więcej. Przecież to flagowy telewizor z zeszłego roku, a system dźwięku przestrzennego S-Force Front Surround oferują moc całkowitą telewizyjnych głośniczków, wynoszącą zaledwie 20W. To tyle, co znajdziemy najczęściej w telewizorach do 2000 złotych. Być może gdyby ten też został napakowany opcjami poprawiającymi dźwięk tak samo, jak tymi odpowiedzialnymi za poprawę obrazu, ten byłby o wiele droższy.
Funkcje dodatkowe dźwięku AVL, ClearAudio+, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS, głośnik Bass Reflex, głośnik Clear Phase
Zgoda, jest trochę dodatkowych technologii i funkcji polepszających wydobywający się dźwięk:
Technologia DSEE przywraca szczegółowość muzyki cyfrowej
Wideo z Internetu o niskiej rozdzielczości, programy z internetowych serwisów telewizyjnych, pliki audio poddane silnej kompresji… Są materiały, po których trudno spodziewać się dobrej jakości dźwięku. To efekt cyfrowej kompresji, z którą zazwyczaj wiąże się utrata dużej ilości danych. Technologia Digital Sound Enhancement Engine (DSEE) umożliwia jednak zrekonstruowanie utraconych częstotliwości (zwłaszcza wysokich) i zapewnia naturalne, bardziej przestrzenne brzmienie.Zrównoważone brzmienie dzięki technologii Clear Phase
Telewizory BRAVIA™ korzystają z potężnego modelu komputerowego do analizy i rekompensowania niedokładności w pracy głośników. Jest to możliwe dzięki bardziej precyzyjnemu „próbkowaniu” częstotliwości głośników. Uzyskane informacje są wykorzystywane do wyrównania charakterystyki częstotliwościowej głośnika i zapewnienia czystego, naturalnego, przyjemnego w słuchaniu dźwięku.Stworzony do słuchania: tryb ClearAudio+
Naturalnie wyglądający obraz zasługuje na odpowiednią oprawę dźwiękową. Dzięki trybowi ClearAudio+ dźwięk z telewizora zdaje się dobiegać ze wszystkich stron. Muzyka, dialogi i efekty przestrzenne stają się czystsze i dokładniejsze, niezależnie od źródła nagrania.
– Źródło: Sony
Dźwięk: co jeszcze?
Jednak przy 65-calach, żeby w 100% wykorzystać powyższe technologie i tak trzeba będzie skorzystać z soundbara. Nawet najlepszy sprzęt audio nie zostanie doceniony, jeśli jego mała moc głośników nie pozwoli w pełni uzyskać idealnego brzmienia. Na szczęście w kwestii soundbarów Sony zna się bardzo dobrze, oferując naprawdę duży wybór swoich urządzeń.
Do wyboru mamy też droższe sprzęty, idealnie pasujące do flagowych telewizorów z rodziny Sony Bravia.
Sony KD-65XF9005: test. Funkcje dodatkowe i Smart TV
Telewizor Sony oferuje dostęp do internetu. Smart TV łączy się z siecią w sposób bezprzewodowy (WiFi). Jako, że to flagowy model, jego system operacyjny znacząca różni się od modeli z niższych serii. W roku 2018 było podobnie. Tylko modele z wysokich serii miały Androida w najnowszej wersji.
System ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi są zadowoleni, że mogą korzystać z takiej samej platformy jak w zdecydowanej większości najlepszych smartfonów.
Drudzy uważają, że ten często się wiesza. Jednak mając do wyboru wersję z tańszych telewizorów Sony Bravia, zdecydowanie wybralibyśmy Androida.
Co poza przeglądaniem stron internetowych na wielkim, 65-calowym ekranie zaoferuje ten model? Przede wszystkim system Android oznacza możliwość korzystania z tysięcy aplikacji, czy narzędzi ze sklepu Google Play. Wystarczy tylko założyć adres mailowy na Gmailu. Po chwili mamy dostęp do najlepszych gier, programów w polskiej wersji językowej. Większość z nich jest darmowa. Za lepsze tytuły trzeba niestety zapłacić. Wchodząc w ekran główny Androida widać, że mamy do wyboru najpopularniejsze aplikacje. Oczywiście te najciekawsze to zawsze YouTube oraz Netflix. To chyba nie zmieni się przez kilka kolejnych miesięcy.
Sony KD-65XF9005: test. Co jeszcze?
Telewizor Sony połączy się bezprzewodowo z innymi urządzeniami, dzięki technologii Bluetooth. Każdy szanujący się producent pamięta, by jego telewizory Smart TV były z nią kompatybilne. Chodzi przede wszystkim o możliwość sterowania telewizorem za pomocą smartfona, tabletu albo bezprzewodowej klawiatury. Według nas najprzyjemniejszym sposobem jest podłączenie do telewizora tej ostatniej, np. Microsoft All-in-One Media (N9Z-00022).
Co jeszcze za dodatki zyskujemy?
Sony KD-65XF9005 oferuje możliwość aktualizacji oprogramowania. Co jakiś czas pojawia się nowe oprogramowanie, które można pobrać na stronie producenta. Smart TV pracujący na 4-rdzeniowym procesorze chodzi w miarę płynnie. Problem zaczyna się, kiedy ściągamy ze sklepu Google Play wiele tytułów, zajmujących dużo miejsca w pamięci telewizora.
Do dyspozycji mamy 16GB, ale pamiętajmy, że im więcej pobranych gier i aplikacji, tym telewizor może chodzić wolniej. Jego pamięć działa jak dysk twardy komputera, na którym po prostu zaczyna brakować miejsca.
Smart TV został wyposażony w opcję nagrywania filmów przez USB, czy odczyt najpopularniejszych plików (filmy, muzyka, zdjęcia) z pendrive albo dysku twardego podłączanego przez USB.
Funkcje dodatkowe procesor 4-rdzeniowy, wyszukiwanie głosowe, USB – zdjęcia, muzyka, film, Bravia Sync, Digital EPG, PVR – nagrywanie USB, możliwość aktualizacji oprogramowania, możliwość sterowania za pomocą smartfona i tabletu, możliwość użycia klawiatury i myszki (funkcje Smart)
Informacje dodatkowe 16GB wbudowanej pamięci, Bluetooth (wersja 4.1 HID (mysz,klawiatura)/HOGP/SPP/A2DP (dźwiek stereo)/AVRCP), HDMI ARC, HDMI-CEC, HDCP (2.2, do HDMI 1/2/3/4), certyfikat Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac, obsługiwane formaty dysków FAT16/FAT32/exFAT/NTFSc
Oczywiście w czasach serwisów z filmami dostępnymi na żądanie (Netflix, YouTube, player, ipla), niektóre opcje dodatkowe schodzą gdzieś na plan dalszy. Raczej nikt nie skusi się na flagowy model z 2018 roku, żeby nagrywać “Modę na sukces”, na dysk twardy, by potem cieszyć się kolejnym odcinkiem w zaciszu domowego salonu.
Sony KD-65XF9005: test. Gniazda i złącza
65-calowy telewizor oferuje w pełni zadowalającą ilość najważniejszych gniazd i złączy. Do dyspozycji mamy cztery HDMI oraz trzy USB (niektóre sklepy błędnie podają, że tylko dwa). Do tego dochodzi podwójne wejście satelitarne, co jest domeną głównie flagowych serii. Z tyłu telewizora znajdziemy też wyjście IR (podczerwień). Dzięki niemu będziemy mogli korzystać, np. ze słuchawek na podczerwień.
Dla przypomnienia poniżej możecie zobaczyć pozostałe wejścia i wyjścia:
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście satelitarne 2
- Wejście kompozytowe tak
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Wyjście słuchawkowe tak
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście IR
Sony KD-65XF9005: test. Cena
Jak już wspomnieliśmy Sony KD-65XF9005 to hit wyprzedaży. Jego standardowa cena jeszcze niedawno wynosiła 5999 złotych. Teraz możemy go dostać od 4999 złotych. Warto sprawdzić jak wyglądają ceny innych przekątnych z tej serii.
Sony KD-65XF9005: test. Podsumowanie
- Telewizory Sony – zobacz aktualne ceny
Sony KD-65XF9005 to jeden z wielu telewizorów pracujący na matrycy VA. Jednak nie zmienia to faktu, że pod kątem dostarczania wysokiej jakości obrazu, radzi sobie bardzo dobrze. Nie mamy wątpliwości, że w zeszłym roku, był to jeden z najlepszych telewizorów.
Mało tego, w tym roku jest także sporym konkurentem dla wielu tegorocznych modeli, oferujących znacznie słabszą jakość obrazu. Nie wspominając już o tym, że XF9005 wygrywa 100 Hz matrycą. Tymczasem w 2019 roku tych matryc jest zdecydowanie mniej w tv najbardziej znanych producentów.
Jakość dźwięku jest na wysokim poziomie, ale przydałoby się podkręcić moc głośników. Do tego niestety trzeba będzie dokupić listwę głośnikową. Ale nie mamy tutaj na myśli soundbaru do 1000 złotych. Flagowy telewizor idealnie będzie uzupełniony przez soundbar z wysokiej półki. Najlepiej ze wsparciem technologii Dolby Atmos.
Podsumowując Sony KD-65XF9005 to jeden z najlepszych telewizorów LED i z całą pewnością można się na niego skusić. Alternatywą dla tego ekranu pozostają tylko telewizory OLED.
Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl
- Jakość obrazu: 10/10,
- Jakość dźwięku: 6/10,
- Interfejs: 10/10,
- Smart TV: 10/10.
- OCENA ŁĄCZNA 9/10
Źródło: Sony, oprac. własne