Samsung i Amazon Video mają standard HDR10+

Samsung i Amazon Video poinformowali jakiś czas temu o wprowadzeniu standardu HDR10+. Co to oznacza dla posiadaczy telewizorów Samsung z rozdzielczością Ultra HD?

Samsung i Amazon Video mają standard HDR10+. Dzięki temu jakość wyświetlanego na ekranie TV obrazu polepsza się. Za kilka lat wszystkie TV 4K będą wykorzystywały technologię HDR.

 

Samsung UE65MU8002 / fot. Samsung

Sprawdź ceny wszystkich telewizorów Samsung

Samsung Electronics i Amazon Video zapowiedziały wprowadzenie HDR10 +, czyli zaktualizowanego otwartego standardu, który wykorzystuje dynamiczne metadane w celu poprawienia kontrastu i kolorów w rozszerzonej ofercie telewizorów Samsung. Wszystkie modele Samsung UHD z 2017 roku, w tym telewizory z serii QLED TV, obsługują technologię HDR10+.

Z kolei wybrane modele Samsung z roku 2016 uzyskają HDR10+ poprzez aktualizację oprogramowania w drugiej połowie roku. (…) HDR10+ podwyższa jakość otwartego standardu HDR10 dzięki dynamicznemu mapowaniu tonów. Obecny standard wykorzystuje statyczne metadane, które nie zmieniają się podczas odtwarzania, pomimo specyficznych poziomów jasności sceny.

W rezultacie jakość obrazu w niektórych scenach może nie być optymalna. Na przykład, gdy w przypadku danego filmu ogólny schemat kolorów jest bardzo jasny, ale jest też kilka scen kręconych w stosunkowo słabym oświetleniu, sceny te wydają się znacznie ciemniejsze.
– Samsung

Posiadacze telewizorów Samsung Smart TV o rozdzielczości Ultra HD w najlepszych aplikacjach znajdą na ekranie aplikację Amazon Video. To pierwsza usługa streamingu wideo, która wykorzystywać będzie technologię HDR10+. Oznacza to o wiele lepszą jakość oglądanych multimediów w domowym salonie. Opcję HDR10+ znajdziemy, m.in. w tegorocznych telewizorach Ultra HD z serii QLED.

Sprawdź ceny telewizorów Samsung QLED

Jeśli ktoś nie jest na bieżąco, to wyjaśniamy. Od 2016 roku jedną z zaawansowanych technologii polepszających jakość oglądanego programu albo filmu w najlepszych telewizorach 4K jest HDR. Skrót pochodzi od High Dynamic Range i funkcja „przeniesiona” z najlepszych aparatów fotograficznych ma za zadanie dać o wiele lepszy kontrast przy ciemnych i jasnych scenach.

Zobacz także | Który telewizor Samsung 2020 wybrać?

Wielu producentów chcąc zaznaczyć, że ich telewizory radzą sobie lepiej oferują różne nazwy tej technologii. Wcześniej mieliśmy na przykład do czynienia z HDR10 (teraz HDR10 Plus), a czy faktycznie żywe barwy, lepszy kontrast i precyzyjnie odwzorowane kolory są lepsze, niż w telewizorach z roku ubiegłego (z HDR10 bez plus)?

Zobacz także | TOP10: najlepsze telewizory 2021

Źródło: Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: