Samsung QLED 8K ze sztuczną inteligencją

Nadchodzi Samsung QLED 8K ze sztuczną inteligencją. AI w telewizorze QLED 8K to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką koncern będzie promował w tym roku. Zobaczcie w jaki sposób firma wyjaśnia pojęcia AI i jak wpływa ona na jakość wyświetlanego obrazu.

Sercem telewizora Samsung QLED 8K jest procesor obrazu – Quantum Processor 8K. To dzięki niemu możliwe jest podnoszenie jakości obrazu do 8K, nie mając materiału zarejestrowanego w tej rozdzielczości.

Samsung QLED 8K: co oferuje?

Samsung QLED 8K
Seria Samsung QLED 8K / fot. Samsung

Technologia upscalingu, która w uproszczeniu oznacza podniesienie jakości obrazu, była stosowana już wcześniej. Jednak do poprawy materiału dotychczas wykorzystywano jego matematyczną analizę. W przypadku inteligentnego skalowania do 8K (upscalingu), jaki mamy w telewizorach QLED 8K, proces ten jest dużo bardziej złożony.

Zobacz także | Który telewizor Samsung wybrać?

Bierze w nim udział wiele różnych technologii na czele z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją właśnie. Technologia uczenia maszynowego firmy Samsung ma na celu automatyczne przekształcenie materiału wideo o niższej rozdzielczości do jakości obrazu bliskiej 8K (…)

Technologia ta jest zasilana procesorem Quantum 8K, który został zoptymalizowany pod kątem lepszego przetwarzania szczegółów i oświetlenia. Analizowane materiały wideo są poddawane procesowi inteligentnego skalowania do 8K, który polega na wypełnieniu wolnych przestrzeni pomiędzy pikselami w materiale o niższej rozdzielczości oraz ich uzupełnieniu za pomocą specjalnych algorytmów tak, aby pasowały one do dużego ekranu z większą rozdzielczością. Aby uzyskać jak najlepszą jakość, poprawiana jest też kolorystyka pikseli oraz wyostrzany jest obraz.

– Źródło: Samsung

Co jeszcze warto wiedzieć?

Telewizor Samsung uczy się różnic pomiędzy obrazem w niskiej oraz wysokiej jakości. Analizuje miliony klatek obrazu tworząc ogromną bazę danych. To dzięki zebranym wynikom, rozpoznaje jak wybrać optymalne filtry korygujące błędy poziomu jasności, czerni czy proporcji. Potem treści o niskiej jakości przekształcane są w materiał, który jest zbliżony do obrazu 8K.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

Samsung QLED 8K
Procesor QLED 8K Quantum / fot. Samsung

Warto wspomnieć, że rozdzielczość 8K oferuje 4 razy większą rozdzielczość niż 4K (3840 x 2160) oraz 16 razy więcej niż Full HD (1920 x 1080). Przy tak precyzyjnym wyświetlaniu obrazu każdy piksel ma znaczenie. Im dokładniej zostanie odwzorowany, tym więcej realizmu zobaczą na ekranie widzowie. Stosowane są różne techniki poprawy jakości obrazu.

W wielu przypadkach to człowiek jest odpowiedzialny za wprowadzenie danych „wejściowych”. To, co wyróżnia technologię sztucznej inteligencji Samsung, to fakt, że wykorzystując uczenie maszynowe samodzielnie bada ona miliony obrazów. To pozwala nie tylko przyspieszyć proces analizy, ale także zapewnia wyższą precyzję.

– Źródło: Samsung

Trzy najważniejsze sposoby poprawy jakości obrazu

Koncern Samsung zwraca także uwagę na trzy najważniejsze sposoby poprawy jakości obrazu.

Tworzenie detalu – proces polegający na wyostrzeniu szczegółów i poprawie ich faktury w miejscach, w których po kompresji pliku linie są zamazane.

Przywracanie krawędzi – w materiale wideo definiowane są krawędzie tekstu, postaci lub obiektów. Następnie – tam gdzie jest to konieczne – piksele są przesuwane na krawędziach i cieniowane, co sprawia, że obraz jest czytelniejszy i wyraźniejszy. Jeżeli na przykład tekst jest rozstrzelony wzdłuż krawędzi, wideo wokół tekstu jest korygowane, by zwiększyć jego czytelność.

W materiale wideo, w którym widać księżyc, funkcja przywracania krawędzi poprawia detale cienia księżyca i zwiększa poziom czerni tła, tym samym poprawiając kontrast.

Redukcja szumu – polega na wyeliminowaniu szumów statycznych, które najczęściej powstają podczas kompresji lub dekompresji plików. Przykładowo mogą to być skaczące punkty, kwadratowe piksele itp.

– Źródło: Samsung

Samsung QLED 8K
Technologia sztucznej inteligencji / fot. Samsung

Źródło: Samsung

Nasz komentarz

Jeszcze niedawno mogliście u nas przeczytać o tym, czy warto kupić telewizor 4K? Wtedy taka rozdzielczość była czymś ostatecznym. Telewizory 4K (Ultra HD) miały wyznaczać kierunek na długi czas. Teraz za sprawą telewizorów 8K pojawia się pytanie, czy za kilka lat producenci nie będą próbowali przyzwyczajać nas do telewizorów 16K? Oczywiście twierdząc, że moda na TV 8K już się skończyła. Gdy my nadal nie będziemy dysponowali sygnałem telewizyjnym w rozdzielczości 4K.

Czy to wszystko nie idzie za szybko? Dla wielu posiadaczy telewizora, rozdzielczość Full HD, nadal jest wystarczająca. Tylko jest problem, bo TV Full HD są powoli wycofywane ze sprzedaży. Dodatkowo z każdym kolejnym rokiem producenci posiadają w swojej ofercie coraz mniej takich modeli. Czy podobnie będzie niedługo z TV 4K, które jeszcze niedawno miały być czymś zupełnie nowym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *