Samsung UE55NU7093: test. Czy warto kupić nowy telewizor o rozdzielczości 4K z podstawowej oferty TV LED? Sprawdzamy w naszym teście.
Teraz 55-calowy Samsung UE55NU7093 kosztuje zaledwie 1999 złotych. Zobaczmy czy warto wziąć go pod uwagę decydując się na zakup porządnego TV za nieduże pieniądze.
Samsung UE55NU7093 – informacje podstawowe
Samsung UE55NU7093 dostępny w Euro jest odpowiednikiem modelu Samsung UE55NU7092 z Media Markt i Media Expert.
Wiecie już że seria 7 to najtańsze (co nie znaczy, że najgorsze) modele w tegorocznej ofercie telewizorów Samsunga na 2018 rok. Po nich mamy modele droższe z serii Premium i najdroższe – QLEDy. Nie każdy chce wydawać fortunę, dlatego seria 7 (modele oznaczone NU7) tak świetnie radzi sobie w wielu sklepach.
Zobacz także | Który telewizor Samsung wybrać?
Ostatnio przyglądaliśmy się innemu modelowi z serii 7. Test Samsunga UE43NU7102 mogliście przeczytać w czerwcu zeszłego roku. Sprawdziliśmy ile wspólnego mają oba telewizory.
Specyfikacja techniczna modelu Samsung UE55NU7093
- Ekran 55 cali / 138 cm, 16:9
- Zgodność z HD 4K UHD, 3840 x 2160
- Tuner DVB-T2, DVB-S2, DVB-C, analogowy
- Podświetlenie matrycy Edge LED
- Technologia HDR (High Dynamic Range) tak, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
- Optymalizacja ruchu Picture Quality Index 1300
- Kontrast dynamiczny Mega
- Funkcje poprawy obrazu UHD Dimming, PurColor, Auto Motion
- Plus, Contrast Enhancer
- System dźwięku przestrzennego tak
- Moc głośników 2 x 10 W
- Funkcje dodatkowe dźwięku Dolby Audio, Dolby Digital Plus, Multiroom Link
- Smart TV tak
- Wi-Fi tak
- DLNA tak
- HbbTV tak
- Przeglądarka internetowa tak
- Komunikacja dodatkowa Wi-Fi Direct
- System Smart Samsung Tizen 4.0
- Funkcje Smart TV Smart Hub, SmartThings
- Aplikacje Smart TV Netflix, YouTube
- Funkcje dodatkowe procesor 4-rdzeniowy, USB – zdjęcia, muzyka, film, Digital EPG, możliwość aktualizacji oprogramowania, możliwość użycia klawiatury i myszki (funkcje Smart), ConnectShare Movie, Anynet+
- Liczba złączy HDMI 2
- Złącze DisplayPort nie
- Liczba złączy USB 1
- Złącze EURO nie
- Czytnik kart pamięci nie
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście komponentowe nie
- Złącze VGA nie
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście słuchawkowe nie
- Parametry fizyczne
- Seria (model na rok) Samsung Seria 7 / 2018
- Kolor obudowy czarny
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 123,8 x 75,7 x 24,2 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 123,8 x 71,4 x 5,9 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 17,5 kg / 17,3 kg
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 200×200 mm
- Klasa energetyczna A
- Pobór mocy (tryb włączenia) 105 W
- Roczne zużycie energii 146 kWh
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,5 W
- Zasilanie 220 – 240 V 50/60 Hz.
Wygląd
Smukły design. Nowoczesny i wytworny. Elegancki design naturalnie wypełnia Twoją przestrzeń.
– Źródło: Samsung
Jakkolwiek brzmi opis tego telewizora na stronie producenta, to po prostu zgrabny i ładny telewizor. Można się zgodzić, że jest wytworny i nowoczesny, ale to raczej domena większości (jak nie wszystkich) firm. Każdy chce, by ich produkt się wyróżniał na tle konkurencji. A jeśli nie można tego osiągnąć, to niech przypomina coś, co już jest i dobrze się sprzedaje.
Warto porównać design Samsunga UE55NU7093 z Samsungiem UE55NU7102. Jest on niemal taki sam. Oba TV są dostępne w kolorze czarnym, a podstawą są nóżki umiejscowione przy końcach matrycy.
Wyposażenie tego modelu to: pilot, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna.
Obraz
Samsung UE55NU7093 oferuje niemal tak samo dobrą jakość obrazu, jak testowana przez nas seria NU7102. Model pracujący na matrycy VA i podświetleniu matrycy – Edge LED odznacza się standardowym odświeżaniem 50 Hz.
Diody LED umieszcza się na brzegach panelu i za pomocą sieci specjalnych światłowodów z płaszczyznami odbijającymi światło pochodzące z LED. Światło zostaje równomiernie rozproszone za panelem LCD. Dzięki technologii Edge LED konstrukcja panelu jest bardzo cienka, a tym samym niewielka jest całkowita głębokość telewizora. Pozwala to na konstruowanie telewizorów płaskich, zużywających mało energii elektrycznej oraz tanich, zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Wadą tego typu panelu jest nierówne podświetlenie (jaśniejszy obraz przy krawędziach niż w środku ekranu)
– Źródło: Euro
Opcje poprawy obrazu obu serii są identyczne, sprawdziliśmy. Oznacza to, że pod kątem jakości obrazu nie ostrzeżemy żadnych różnic.
Wiadomo, że tak samo jak inne modele z serii 7, nie jest to telewizor stworzony z myślą o oglądaniu ważnych wydarzeń sportowych czy filmów, gdzie akcja zmienia się bardzo dynamicznie. W takich przypadkach polecamy któryś z telewizorów o odświeżaniu 100 Hz.
Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz
Jakość obrazu. Co jeszcze?
Dla osób poszukujących dobrego pod kątem jakości obrazu telewizora za nieduże pieniądze, model z rozdzielczością Ultra HD i technologią HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma) powinien być wystarczający.
Samsung UE55NU7093: test. Dźwięk
Podobnie jak z obrazem, jest z dźwiękiem. Samsung UE55NU7093 oferuje takie same wrażenia audio, co seria NU7102. Wszystko dlatego, że pod kątem opcji poprawy dźwięku również nie różni się niczym. Nawet moc głośników wynosi 20W.
Przypomnijmy najważniejsze opcje poprawy dźwięku (Dolby Audio, Dolby Digital Plus, Multiroom Link) są bardziej standardowymi. Wszystkie mają za zadanie dbać o wiele lepszy dźwięk. Jednak dla niektórych osób takie podstawowe wyposażenie pod kątem opcji audio będzie wystarczające podczas codziennego korzystania z telewizora.
Gniazda i złącza
W końcu dochodzimy do różnicy pomiędzy modelami z serii NU7102, a NU7093. Jest nią obecność dodatkowego tunera, wbudowanego w telewizor. Samsung UE55NU7093 posiada dodatkowo DVB-S2. Oczywiście nie jest to jakaś ogromna przewaga, nad modelami, które go nie posiadają. Obecnie mało osób zwraca uwagę na jego obecność decydując się na konkretny telewizor.
To nie wszystko. Samsung UE55NU7093 posiada mniej najważniejszych gniazd i złączy, niż seria NU7102. Tutaj mamy do dyspozycji tylko 2 HDMI oraz jeden port USB. Warto o tym pamiętać przed jego zakupem. W większości przypadków inni producenci oferują w swoich 55-tkach 4 HDMI i 3 USB jako standard.
Samsung UE55NU7093: test. Smart TV
Obserwując opcje sieciowe i multimedialne w telewizorach można powiedzieć, że z roku na rok jest coraz lepiej. Telewizory Smart TV (czyli takie oferujące dostęp do internetu na ekranie TV) odznaczają cię coraz liczniejszymi funkcjami, gdzie tak naprawdę laptop nie będzie nam niedługo potrzebny, bo wszystko zrobimy z poziomu ekranu TV.
Samsung Smart TV posiada wbudowane WiFi. Oznacza to, że korzystanie z internetu (np. wyszukiwarki internetowej, czy aplikacji typu Netflix albo YouTube na dużym ekranie) jest bardzo proste. Wystarczy wyszukać w ustawieniach sieci TV naszej sieci WiFi, wpisać hasło, by się z nią połączyć i gotowe. Możemy korzystać z internetu na 55-calowym ekranie.
W tym roku wszystkie Samsungi pracują na systemie operacyjnym Samsung Tizen 4.0. Można to przyrównać do środowiska Windows na laptopie). To po prostu główny interfejs, gdzie znajdziemy wszystkie treści online, aplikacje oraz narzędzia do korzystania z zaawansowanych opcji telewizora. I trzeba powiedzieć, że najnowsza wersja (4.0) pozwala na bardzo szybkie przeglądanie treści internetowych (procesor 4-rdzeniowy), w porównaniu z latami ubiegłymi.
-Źródło – jakitelewizorkupic
Warto pamiętać, że na wielu stronach internetowych w specyfikacji technicznej tego modelu znajdziemy informację, że możemy tu korzystać z aplikacji YouTube i Netflix. Oczywiście innych też jest całe mnóstwo. Nie oznacza to, że Samsung Smart TV oferuje tylko te dwie najpopularniejsze.
By wygodniej korzystać z dobrodziejstw Smart TV zawsze istnieje możliwość użycia bezprzewodowej klawiatury i myszki. Wystarczy tylko włożyć adapter do portu USB. Pamiętając jednak to o czym pisaliśmy powyżej, że używając takiego gadżetu mamy do dyspozycji tylko jeden port USB.
Jedną z najpopularniejszych bezprzewodowych klawiatur do telewizorów Smart TV jest Microsoft All-in-One Media (N9Z-00022).
Samsung UE55NU7093: test. Cena
Teraz czas na największe zaskoczenie. Samsung UE55NU7093 kosztuje w Euro 1999 złotych. Jeszcze w zeszłym roku za dobry telewizor 55-calowy z opcjami Smart TV i podobną jakością obrazu musielibyśmy wydać około 2499 do nawet 2999 złotych. Obecne ceny świadczą o jednym. Dobre telewizory szybko tanieją i dziś nie wydając więcej, niż 2000 złotych jesteśmy w stanie być zadowolonymi posiadaczami nowego telewizora.
Samsung UE55NU7093: test. Podsumowanie i ocena
Czas na małe podsumowanie. Samsung UE55NU7093 wypada dobrze pod kątem opcji poprawy obrazu i dźwięku. W zasadzie oferuje to samo, co inne modele z serii 7 od Samsunga. Opcje tego telewizora jako Smart TV zostały dobrze przemyślane i faktycznie wszystko działa szybko i sprawnie.
Do tego dochodzi ta śmiesznie niska cena. Niecałe 2000 złotych za dobry TV 55 cali to bardzo kusząca oferta. Dla porównania zobaczcie jaki telewizor do 2000 złotych mogliście mieć w ubiegłym roku. Widzicie jak wiele się zmieniło?
Tak naprawdę jedynymi minusem jest interfejs i o wiele mniejsza ilość gniazd i złączy, w porównaniu z tym, co ma konkurencja. Nie jest to najważniejszy aspekt, ale warto wziąć go pod uwagę przed zakupem.
Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl
- Jakość obrazu: 6/10,
- Jakość dźwięku: 5/10,
- Interfejs: 3/10,
- Smart TV: 8/10.
*OCENA ŁĄCZNA 5,5/10
- Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny