Samsung UE50TU7002: test telewizora 4K

Samsung UE50TU7002: test telewizora 4K. To bez wątpienia jeden z najpopularniejszych telewizorów 4K z tegorocznej oferty, dostępny w wielu sklepach. Zobacz nasz test tego telewizora z tegorocznej oferty standardowych TV 4K.

Samsung UE50TU7002 dostaniesz, m.in. w RTV Euro AGD, OleOle! czy Media Markt. Czy warto dać szansę podstawowemu modelowi z oferty na 2020 rok, którego cena nie przekracza 2000 złotych?

Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor! 

Samsung UE50TU7002: co musisz wiedzieć?

Samsung UE50TU7002: test
Samsung UE50TU7002K / fot. Samsung

W tym roku osoby zastanawiające się, jaki tani i prosty telewizor kupić będą miały do wyboru kilkanaście propozycji. Jedną z nich, najpopularniejszą w wielu sklepach jest 50-calowy reprezentant tegorocznej, podstawowej serii o rozdzielczości 4K – Samsung UE50TU7002.

Zobacz także | Który telewizor Samsung wybrać?

W tej serii mamy do wyboru kilka przekątnych ekranu (43, 50, 55, 65, 75 cali). Podobnie jak w zeszłym roku można się spodziewać, że to wersja 50-calowa będzie jedną z najczęściej wybieranych. W zeszłym roku furorę na rynku robił inny model – Samsung UE50RU7102 – tani i funkcjonalny telewizor 4K z opcjami Smart TV.

Samsung UE50TU7002: specyfikacja techniczna

  • Ekran LED 50 cali
  • Rozdzielczość 4K UHD, 3840 x 2160
  • HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
  • Optymalizacja ruchu Picture Quality Index 2000 / 50 Hz
  • Podświetlenie matrycy Edge LED
  • Tuner DVB-T2, DVB-C, analogowy
  • Kontrast dynamiczny Mega
  • Funkcje poprawy obrazu UHD Dimming, PurColor, Contrast Enhancer, procesor Crystal 4K, Crystal Display
  • System dźwięku przestrzennego tak
  • Moc głośników 2 x 10 W
  • Funkcje dodatkowe dźwięku Bluetooth Audio, Dialog Enhancement, Dolby Digital Plus, Multiroom Link
  • Smart TV tak
  • Wi-Fi tak
  • Przeglądarka internetowa tak
  • Nagrywanie na USB nie
  • Komunikacja dodatkowa Bluetooth, Wi-Fi Direct
  • System Smart Samsung Tizen
  • Funkcje Smart TV Smart Hub, SmartThings, Galeria, Dotknij i wyświetl
  • Aplikacje Smart TV YouTube
  • Funkcje dodatkowe procesor 4-rdzeniowy, USB – zdjęcia, muzyka, film, Digital EPG, możliwość aktualizacji oprogramowania, możliwość użycia klawiatury i myszki (funkcje Smart), ConnectShare Movie, Anynet+
  • Informacje dodatkowe USB HID, Bluetooth HID, HDMI eARC
  • Liczba złączy HDMI 2
  • Liczba złączy USB 1
  • Złącze Ethernet (LAN) tak
  • Cyfrowe wyjście optyczne tak
  • Złącze CI (Common Interface) 1
  •  Samsung Seria 7 / 2020
  • Kolor obudowy czarny
  • Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 111,6 x 71,9 x 25 cm
  • Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 111,6 x 64,4 x 5,9 cm
  • Szerokość podstawy 100,9 cm
  • Waga z podstawą/bez podstawy 11,6 kg / 11,4 kg
  • VESA 200×200 mm
  • Klasa energetyczna A
  • Pobór mocy 91 W
  • Roczne zużycie energii 126 kWh
  • Pobór mocy 0,5 W
  • Pobór mocy (max) 140 W

Samsung UE50TU7002: test – wygląd

Jak co roku do wyboru mamy telewizory w kolorze czerni albo srebrnym. Podobnie jak reprezentant serii podstawowej z ubiegłego roku (Samsung UE50RU7102), Samsung UE50TU7002 dostępny jest w kolorze czarnym. W tym roku ponownie zdecydowano się na podstawę w kształcie dwóch solidnych nóżek, umiejscowionych przy końcach matrycy. Telewizor postawiony na stoliku stoi stabilnie.

Samsung UE50TU7002K / fot. Samsung

Samsung UE50TU7002 może być również powieszony na ścianie. Od kilku lat coraz więcej osób wybiera to rozwiązanie. W przypadku dokupienia dodatkowego uchwytu do telewizora nie powinniśmy mieć problemu. Samsung z serii TU7002 odznacza się standardem VESA 200x200cm. Oznacza to, że koszt zakupu uchwytu do telewizora to wydatek od 69 złotych w górę.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest System Maskowania Kabli. Pozwala on na uporządkowanie przewodów wystających z telewizora i ukrycie ich w stojaku (tylnej części nóżek TV).

Samsung UE50TU7002: jakość obrazu

Samsung UE50TU7002K / fot. Samsung

Telewizor 4K znacznie przewyższa Full High Definition, oferuje bowiem 4x więcej pikseli, a tym samym zapewnia ostre, wyraziste obrazy. W efekcie masz wrażenie, jakbyś znalazł się w samym centrum akcji.

Samsung UE50TU7002K poza wykorzystywaniem rozdzielczości 4K oferuje zgodność z najpopularniejszymi formatami HDR. W tym przypadku są to HDR10+ (odznaczający się szerokim spektrum kolorów zwłaszcza w ciemnych scenach) oraz HLG znacznie poprawiający kontrast. Były one standardowym wyposażeniem tanich telewizorów Samsung w 2019 roku.

Jeśli chcielibyśmy znacznie poprawić jakość obrazu decydując się na telewizor z Dolby Vision, musimy dopłacić znacznie więcej. W tym roku ponownie tylko droższe i najlepsze telewizory odznaczają się Dolby Vision. Rzadko kiedy modele z podstawowych serii oferują ten standard. W tym roku, jeśli nie chcemy wydać znacznie więcej pieniędzy, możemy na niego liczyć, m.in. w telewizorach Philips 2020.

Podobnie jak wszystkie telewizory z podstawowych serii, Samsung UE50TU7002 oferuje odświeżanie na poziomie 50 Hz (60 Hz). Oznacza to zadowalającą płynność ruchu. Dopiero telewizory 100 Hz (120 Hz) odznaczają się znacznie lepszą płynnością, która przydaje się podczas oglądania sportu albo filmów akcji, gdzie obraz zmienia się dynamicznie.

Samsung UE50TU7002: co jeszcze?

Samsung UE50TU7002K / fot. Samsung

Telewizory Samsung oferują w tym roku parametr często mylony z odświeżaniem obrazu. Mowa o Picture Quality Index 2000. Jednak nie ma on większego znaczenia, bowiem lepsze matryce (100hz) znajdziemy dopiero w telewizorach Samsung QLED.

W wersji 50-calowej mamy do czynienia z podświetleniem Edge LED. Jednak to kryterium, na które mało osób zwraca uwagę. Zwłaszcza decydując się na tani model z podstawowej serii.

Samsung UE50TU7002 został wyposażony w kilka ulepszaczy obrazu. Najważniejszy z nich to procesor obrazu o nazwie Procesor Crystal 4K.

Funkcje poprawy obrazu UHD Dimming, PurColor, Contrast Enhancer, procesor Crystal 4K, Crystal Display

Dzięki wyświetlaczowi krystalicznemu jakość obrazu jest lepsza niż w tańszych, konkurencyjnych telewizorach. Warto dodać, że zadaniem procesora obrazu jest także wyświetlanie różnorodnych odcieni oraz poprawa każdego materiału wyświetlanego na ekranie do rozdzielczości zbliżonej do 4K.

Samsung UE50TU7002: test. Jakość dźwięku

Większość tanich i dobrych telewizorów 4K oferuje standardową moc całkowitą wynoszącą 20W. W zupełności powinna ona być wystarczająca do codziennego oglądania telewizji. Zwłaszcza, że system dźwięku przestrzennego jest wspierany przez kilka dodatkowych opcji. Poza ustawieniami wydobywającego się dźwięku możemy korzystać z jego głośników przesyłając muzykę ze smartfona, dzięki technologii Bluetooth Audio. O lepszą jakość dialogów zadba Dialog Enhancement.

Do telewizora Samsung można oczywiście dokupić listwę głośnikową (soundbar) znacznie zwiększającą moc dźwięku. Standardowo telewizor oferuje 20W, tymczasem tani i prosty soundbar do 1000 złotych zaoferuje nawet 300W.

Oczywiście dla miłośników sprzętu Samsunga, idealnym rozwiązaniem będzie zakup soundbara od tego samego producenta.

Trzeba przyznać, że bez względu na jaki model postawimy, z pewnością będziemy zadowoleni.

Funkcje dodatkowe i Smart TV

Samsung UE50TU7002: test
Samsung UE50TU7002K / fot. Samsung

Samsung UE50TU7002 to telewizor Smart TV, a więc oferujący możliwość korzystania z internetu (m.in. przeglądarki www) na dużym ekranie. Wystarczy go podłączyć do naszej domowej Sieci WiFi (albo podłączyć do sieci za pomocą kabla sieciowego), by przeglądać strony, grać w gry online czy oglądać filmy z Netflix albo YouTube.

Konfiguracja sieciowa jest prosta i jest podobna do modeli ubiegłorocznych. W ustawieniach sieci w telewizorze znajdujemy naszą sieć WiFi, wpisujemy hasło i po chwili telewizor zapamiętuje tę sieć. Od tego momentu Smart TV jest już podłączony do internetu (jest kolejnym urządzeniem w naszej sieci WiFi), a my możemy oglądać premiery Netflixa czy po prostu surfować po internecie.

W tym roku wszystkie telewizory Samsung Smart TV pracują na systemie operacyjnym Tizen 6.0. Dzięki niemu szybko i wygodnie (za pomocą pilota, bezprzewodowej klawiatury albo smartfona) jesteśmy w stanie przeglądać wszystkie ikony pojawiające się na ekranie. Bez problemu znajdziemy interesujące nas rzeczy. Menu jest dość przejrzyste, a z poziomu pilota po prostu poruszamy się po „kafelkach” takich, jak Netflix, YouTube, Internet (wyszukiwarka internetowa).

Oczywiście poza Netflixem, YouTube, Playerem czy iplą warto skorzystać z nowych albo ulepszonych opcji dodatkowych. “Dotknij i wyświetl” umożliwia wyświetlanie multimediów ze smartfona, przykładając go do telewizora.

Wyświetlanie filmów lub muzyki ze smartfona na telewizorze sprowadza się do jednego dotknięcia. Gdy dotkniesz odbiornika smartfonem, telewizor to wykryje i automatycznie rozpocznie udostępnianie treści. Teraz szybko i łatwo przełączysz się z urządzenia mobilnego na telewizor, by cieszyć się ulubioną rozrywką na dużym ekranie.

Samsung UE50TU7002: test. Co jeszcze?

 

Samsung UE50TU7002: test
Samsung UE50TU7002K / fot. Samsung

Dla osób pracujących z domu ciekawym rozwiązaniem może być Funkcja Zdalnego Dostępu (Remote Access).

Przenieś biuro do domu i pracuj na telewizorze. Funkcja Zdalnego Dostępu umożliwia bezprzewodowe wyświetlenie obrazu z komputera na ekranie telewizora. Możesz także połączyć się ze swoim komputerem w biurze, by zyskać dostęp do plików i pracować nad dokumentami używając pakietu Microsoft Office 365. A wszystko to zrobisz wygodnie z własnego mieszkania i na dużym ekranie.

Od jakiegoś czasu nawet budżetowe telewizory oferują opcje dodatkowe dotyczące polepszania jakości podczas grania na dużym ekranie. W Samsung UE50TU7002 możemy skorzystać z jednej z nich – Game Enhancer. Pozwala ona poruszać się płynniej i oferuje bardziej realistyczne obrazy podczas grania.

Do tego dochodzi możliwość odtwarzania innych plików z dysku/pendriva (zdjęć, muzyki czy filmów) na ekranie TV.

Podsumowując korzystanie z internetu na dużym ekranie telewizora jest proste i przyjemne. W przyszłości częściej możemy korzystać z sieci na ekranie TV, niż na laptopie, bo wszystkie najważniejsze funkcje przejmie inteligentny TV (co jest celem, do którego dążą najwięksi producenci telewizorów).

Samsung UE50TU7002: test. Gniazda i złącza

Samsung UE50TU7002: test
Samsung UE50TU7002K / fot. Samsung
  • Liczba złączy HDMI 2
  • Liczba złączy USB 1
  • Złącze Ethernet (LAN) tak
  • Cyfrowe wyjście optyczne tak
  • Złącze CI (Common Interface) 1

Samsung UE50TU7002 oferuje tylko dwa złącza HDMI oraz jedno USB. Porównując inne tanie telewizory 4K, to bardzo mało. Najczęściej w innych seriach mamy do czynienia z co najmniej 3 HDMI i 2 USB. Szkoda zwłaszcza, że ubiegłoroczny model Samsung UE50TU7102 oferował 3 HDMI oraz 2 USB.

 

Cena

Samsung UE50TU7002: test
Samsung UE50TU7002K / fot. Samsung

Samsung UE50TU7002 dostępny jest w wielu sklepach (m.in. Media Markt, RTV Euro AGD, OleOle!). Jego standardowa cena jako tegoroczny telewizor 4K wynosi 1799 złotych. To dobra cena jak na 50-tkę. W wielu sklepach w okresie promocyjnym można go dostać już od 1599 złotych.

Podsumowanie

Samsung UE50TU7002: test
Samsung UE50TU7002K / fot. Samsung

Samsung UE50TU7002 to propozycja dla osób zastanawiających się, jaki telewizor kupić, bardziej zważając na cenę zakupu niż na funkcjonalność. Prosty i tani telewizor z podstawowej serii oferuje dobry obraz i standardowy dźwięk. Rozbudowany o funkcje sieciowe i system Smart TV (Tizen 5.5) z pewnością przypadnie do gustu osobom chcącym od czasu do czasu skorzystać z internetu na dużym ekranie.

Ceno model wypada dość przystępnie. Poniżej dla porównania możecie zobaczyć, czy nie wolelibyście stać się posiadaczem większego (55″) telewizora w podobnym przedziale cenowym, z naszego zestawienia, pt.: Ranking telewizorów do 2000 złotych.

 

Samsung UE50TU7002 test:

ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl

 

  • Jakość obrazu: 5/10,
  • Jakość dźwięku: 5/10,
  • Gniazda i złącza: 2/10,
  • Smart TV: 6/10.

*OCENA ŁĄCZNA 4,5/10

*Jak oceniamy:
1 – Bardzo słabo, 2 – Słabo, 3 – Przeciętnie, 4 – Może być, 5 – Standardowo/zadowalająco, 6 – Dobrze, 7 – Nadzwyczaj dobrze, 8 – Bardzo dobrze, 9 – Fenomenalnie, 10 – Znakomicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *