Czy warto kupić telewizor 8K?

Czy warto kupić telewizor 8K? Może wciąż warto inwestować w telewizory o rozdzielczości 4K, a nawet Full HD. Zobacz zalety i wady telewizorów 8K i dowiedz się, czy zakup telewizora 8K to opłacalny interes.

Telewizory o rozdzielczości 8K to coś, czym kuszą od kilkunastu miesięcy najwięksi producenci sprzętu elektronicznego. Jednak czy opłaca się kupić telewizor 8K? Czy wykorzystamy go w 100%? Czy warto płacić majątek za telewizor 8K? Sprawdź!

 

Zobacz także | Gdzie oglądać darmową telewizję internetową?

Zobacz także:

Najlepsze telewizory 2021 | TOP10 (styczeń 2021)

Czy warto kupić telewizor 8K? – zalety

Lepszy obraz

Czy warto kupić telewizor 8K? / fot. LG

Zakup telewizora 8K to niewątpliwie szansa na oglądanie ulubionych filmów i seriali w jeszcze lepszej rozdzielczości niż dotychczas. Nie mówiąc już o tym, jak nowa rozdzielczość wpłynie na rozgrywkę w najnowszych grach. W wielu zestawieniach dotyczących tego jaki telewizor kupić do PS5 – konsoli nowej generacji, która zadebiutuje jeszcze w tym roku, już teraz pojawiają się telewizory 8K.

Zobacz także | TOP10: najlepsze filmy Netflix (Wrzesień 2020)

Rozdzielczość jest czterokrotnie wyższa niż Full HD i dwukrotnie wyższa niż 4K, licząc sobie 7680×4320. Oznacza to, że obrazy składają się z oszałamiającej liczby 33 milionów pikseli. Innymi słowy, w programach telewizyjnych i filmach będziesz w stanie zobaczyć szczegóły, których żaden inny telewizor nie może zaoferować. Źródło: LG

Z pewnością posiadaczy telewizorów 8K ucieszy to, że wielu nadawców współpracuje, by oferować coraz więcej treści w tym formacie. Filmowcy kręcą już swoje najnowsze dzieła w 8K. Tymczasem w Japonii niektórzy operatorzy będą nadawać swoje kanały telewizyjne przez 12 godzin dziennie – właśnie w 8K.

Zobacz także:

TOP10: najlepsze telewizory 8K (styczeń 2021)

Jedni z największych reżyserów na świecie zaczęli już eksperymentować z tą technologią, wśród nich James Gunn, który wykorzystał najnowocześniejszą kamerę Red Dragon Weapon 8K VV, aby sfilmować drugą część Strażników Galaktyki.

Rozdzielczość musiano obniżyć do 4K lub nawet 2K dla niektórych kin, ale w niedalekiej przyszłości domy filmowe będą w pełni wyposażone do projekcji w 8K. To mogłoby być w samą porę na premierę Nowych Mutantów, horroru z superbohaterami opartego na ekipie Marvel Comics o tej samej nazwie, który został już nakręcony w 8K, a którego premiera jest planowana na początek 2020 roku.

Zobacz także | Najlepsze telewizory OLED

Liczba filmów 8K wciąż rośnie

Czy warto kupić telewizor 8K? / fot. LG

Wielu twórców już od jakiegoś czasu oferuje na swoich kanałach treści w rozdzielczości 8K. Czy to oznacza, że warto kupić telewizor 8K? Tak, pod warunkiem, że skupiamy się tylko i wyłącznie na oglądaniu takich treści (zarejestrowanych w 8K).

Popularny w Stanach serwis Vimeo posiada już ponad 6000 materiałów zarejestrowanych w rozdzielczości 8K. Tymczasem serwis YouTube ma ich już kilka tysięcy, a ich liczba rośnie każdego dnia. Jednak co jeśli na co dzień oglądamy telewizję albo po prostu seriale?

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

Nowe przekątne telewizorów 8K

Czy warto kupić telewizor 8K? / fot. LG

Do tej pory mieliśmy do wyboru standardowe przekątne ekranów telewizorów o rozdzielczości 4K. Tymczasem pojawienie się nowej rozdzielczości wymusiło na producentach, produkowanie matryc w nieco innych wielkościach. Teraz możemy oglądać filmy 8K nie tylko na 55 czy 65 calach, ale także w:

  • 75 calach,
  • 77 calach,
  • 82 calach,
  • 85 calach,
  • 86 calach,
  • 88 calach,
  • 98 calach.

Zobacz także | Jaki telewizor 75 cali kupić?

Czy warto kupić telewizor 8K? – wady

Brak kanałów telewizyjnych w 8K

Czy warto kupić telewizor 8K?
Czy warto kupić telewizor 8K? / fot. LG

W przypadku treści 8K dostępnych poprzez telewizję naziemną, kablową albo satelitarną, wciąż wygląda to podobnie, jak w przypadku formatu 4K, kiedy telewizory o tej rozdzielczości wchodziły na rynek. Żaden polski operator nie nadaje w formacie 8K, więc telewizor o tej rozdzielczości robi z otrzymanym obrazem wideo to samo, co tani telewizor 4K – skaluje obraz do jak najwyższej rozdzielczości.

Zobacz także | Jaki telewizor 65 cali kupić?

Oznacza to, że kupując telewizor 8K nie będziemy mieli od razu w domu obrazu 8K. Obraz będzie wyświetlany w takiej rozdzielczości jeśli dany materiał wideo będzie zarejestrowany w 8K. Zatem, by w pełni wykorzystać telewizor 8K, najlepiej byłoby oglądać filmy z serwisów oferujących takie treści (wspomniane Vimeo, czy YouTube).

 

Zobacz także:

TOP10: najlepsze telewizory OLED (styczeń 2021)

Wysokie ceny telewizorów 8K

Czy warto kupić telewizor 8K?
Czy warto kupić telewizor 8K? / fot. LG

 Sprawdź ceny najlepszych telewizorów 8K

Nie da się ukryć, że producenci robią wszystko, by zakup telewizora o rozdzielczości 8K był opłacalny. Niestety przeglądając zestawienia najlepszych telewizorów 8K – łatwo odnieść wrażenie, że koszt zakupu – nawet tv o małej przekątnej – to wciąż znacznie większy wydatek niż, nawet zakup flagowego telewizora, ale o rozdzielczości 4K.

Jednym z najtańszych obecnie telewizorów 8K jest 65-calowy LG 65NANO95 (NANO953).

Czy warto kupić telewizor 8K?
LG 65NANO95 / fot. LG

Zobacz aktualne ceny telewizorów LG NANO95


Gdybyśmy chcieli sugerować się ofertą Samsunga, najtaniej wychodził by 65-calowy telewizor 8K z tańszej serii Q800T (jest jeszcze wyższa – Q905T) – Samsung QE65Q800T:

Czy warto kupić telewizor 8K?
Samsung Q800T / fot. Samsung

Zobacz aktualne ceny telewizorów Samsung Q800T


Można oczywiście zdać się na model z ubiegłego roku. Tutaj zarówno Samsung czy LG (a także Sony), oferuje kilkanaście ciekawych modeli. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, czy nie lepiej kupić tańszy telewizor 4K, który będzie w zupełności wystarczający na kilka kolejnych lat.

 Sprawdź ceny najlepszych telewizorów 4K

Nasz komentarz

Naszym zdaniem w Polsce za wcześnie jest jeszcze na zakup telewizora 8K. Oczywiście, że ceny niektórych modeli spadają, kusząc klientów coraz bardziej. Jednak nie zapominajmy o tym, że nawet telewizor 4K nie oferuje w 100% na co dzień takiej rozdzielczości (chyba, że będziemy wyświetlać na jego ekranie tylko materiały nagrane w 4K).

Zobacz także | Który telewizor Samsung wybrać?

Wszystkie technologie zarówno w TV 4K, jak i 8K mają za zadanie skalować obraz – poprawiać go do jak najlepszej jakości. Jednak, żeby oglądać 4K albo 8K w pełni, musimy dysponować treściami, które zostały nagrane w tym formacie.

Zobacz także | Jaki telewizor LG kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: