Czy warto kupić telewizor 8K?

Czy warto kupić telewizor 8K? Może wciąż warto inwestować w telewizory o rozdzielczości 4K, a nawet Full HD. Zobacz zalety i wady telewizorów 8K i dowiedz się, czy zakup telewizora 8K to opłacalny interes.

Telewizory o rozdzielczości 8K to coś, czym kuszą od kilkunastu miesięcy najwięksi producenci sprzętu elektronicznego. Jednak czy opłaca się kupić telewizor 8K? Czy wykorzystamy go w 100%? Czy warto płacić majątek za telewizor 8K? Sprawdź!

Czy warto kupić telewizor 8K? – zalety

Lepszy obraz

Czy warto kupić telewizor 8K? / fot. LG

Zakup telewizora 8K to niewątpliwie szansa na oglądanie ulubionych filmów i seriali w jeszcze lepszej rozdzielczości niż dotychczas. Nie mówiąc już o tym, jak nowa rozdzielczość wpłynie na rozgrywkę w najnowszych grach. W wielu zestawieniach dotyczących tego jaki telewizor do PS5  kupić – konsoli nowej generacji, która zadebiutuje jeszcze w tym roku, już teraz pojawiają się telewizory 8K.

LG OLED77Z29 / fot. LG

Z pewnością posiadaczy telewizorów 8K ucieszy to, że wielu nadawców współpracuje, by oferować coraz więcej treści w tym formacie. Filmowcy kręcą już swoje najnowsze dzieła w 8K. Tymczasem w Japonii niektórzy operatorzy będą nadawać swoje kanały telewizyjne przez 12 godzin dziennie – właśnie w 8K.

Liczba filmów 8K wciąż rośnie

Czy warto kupić telewizor 8K? / fot. LG

Wielu twórców już od jakiegoś czasu oferuje na swoich kanałach treści w rozdzielczości 8K. Czy to oznacza, że warto kupić telewizor 8K? Tak, pod warunkiem, że skupiamy się tylko i wyłącznie na oglądaniu takich treści (zarejestrowanych w 8K).

Popularny w Stanach serwis Vimeo posiada już ponad 6000 materiałów zarejestrowanych w rozdzielczości 8K. Tymczasem serwis YouTube ma ich już kilka tysięcy, a ich liczba rośnie każdego dnia. Jednak co jeśli na co dzień oglądamy telewizję albo po prostu seriale?

Nowe przekątne telewizorów 8K

Czy warto kupić telewizor 8K?
LG OLED Z19LA / fot. LG

LG OLED77Z19LA – zobacz aktualne ceny

Do tej pory mieliśmy do wyboru standardowe przekątne ekranów telewizorów o rozdzielczości 4K. Tymczasem pojawienie się nowej rozdzielczości wymusiło na producentach, produkowanie matryc w nieco innych wielkościach. Teraz możemy oglądać filmy 8K nie tylko na 55 czy 65 calach, ale także w:

  • 75 calach,
  • 77 calach,
  • 82 calach,
  • 85 calach,
  • 86 calach,
  • 88 calach,
  • 98 calach.

Dodatkowo w 2023 roku wiele się zmieni, bowiem producentów telewizorów OLED przygotowali wiele nowych przekątnych ekranów.

Czy warto kupić telewizor 8K? – wady

Brak kanałów telewizyjnych w 8K

Czy warto kupić telewizor 8K?
Czy warto kupić telewizor 8K? / fot. LG

W przypadku treści 8K dostępnych poprzez telewizję naziemną, kablową albo satelitarną, wciąż wygląda to podobnie, jak w przypadku formatu 4K, kiedy telewizory o tej rozdzielczości wchodziły na rynek. Żaden polski operator nie nadaje w formacie 8K, więc telewizor o tej rozdzielczości robi z otrzymanym obrazem wideo to samo, co tani telewizor 4K – skaluje obraz do jak najwyższej rozdzielczości.

Oznacza to, że kupując telewizor 8K nie będziemy mieli od razu w domu obrazu 8K. Obraz będzie wyświetlany w takiej rozdzielczości jeśli dany materiał wideo będzie zarejestrowany w 8K. Zatem, by w pełni wykorzystać telewizor 8K, najlepiej byłoby oglądać filmy z serwisów oferujących takie treści (wspomniane Vimeo, czy YouTube).

Wysokie ceny telewizorów 8K

LG QNED96/ fot. LG

Nie da się ukryć, że producenci robią wszystko, by zakup telewizora o rozdzielczości 8K był opłacalny. Niestety przeglądając zestawienia najlepszych telewizorów 8K – łatwo odnieść wrażenie, że koszt zakupu – nawet tv o małej przekątnej – to wciąż znacznie większy wydatek niż, nawet zakup flagowego telewizora, ale o rozdzielczości 4K.

Nasz komentarz

Naszym zdaniem w Polsce za wcześnie jest jeszcze na zakup telewizora 8K. Oczywiście, że ceny niektórych modeli spadają, kusząc klientów coraz bardziej. Jednak nie zapominajmy o tym, że nawet telewizor 4K nie oferuje w 100% na co dzień takiej rozdzielczości (chyba, że będziemy wyświetlać na jego ekranie tylko materiały nagrane w 4K).

Wszystkie technologie zarówno w TV 4K, jak i 8K mają za zadanie skalować obraz – poprawiać go do jak najlepszej jakości. Jednak, żeby oglądać 4K albo 8K w pełni, musimy dysponować treściami, które zostały nagrane w tym formacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *