Sprawdź, czy warto kupić telewizor 4K? Obecnie najlepsze telewizory to właśnie te wykorzystujące lepszą, niż Full HD rozdzielczość. Jednak czy warto kupić nowy telewizor? Czy wykorzystamy go w 100% procentach? Dzisiaj w naszym poradniku odpowiadamy na Wasze pytania.
Dzisiaj rozprawiamy się z pytaniem, czy warto kupić telewizor 4K? Wyjaśniamy w prostych słowach, co redakcja jakitelewizorkupic.pl myśli na ten temat. Jedni mówią, że nie ma nic do oglądania w 4K, drudzy, że już nigdy nie wrócą po zakupie TV 4K do rozdzielczości Full HD. Jak jest naprawdę?
Decyzja o zakupie telewizora 4K może być trudna, zwłaszcza w obliczu dostępnych na rynku różnych technologii i modeli. Telewizory 4K oferują niesamowitą jakość obrazu, która jest czterokrotnie wyższa niż tradycyjne telewizory Full HD. Dzięki rozdzielczości Ultra HD, każdy szczegół jest wyraźny, a kolory są bardziej żywe i realistyczne. W ostatnich miesiącach, frazy takie jak czy warto kupić telewizor 4K, telewizor 4K opinie, i telewizory ultra HD były często wyszukiwane w sieci, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tymi urządzeniami.
Technologia 4K w telewizorach staje się coraz bardziej dostępna i przystępna cenowo. Oferują one nie tylko lepszą jakość obrazu, ale także wsparcie dla najnowszych standardów HDR, które dodatkowo poprawiają kontrast i jasność obrazu. Opinie użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup telewizora 4K, są na ogół pozytywne, podkreślając znaczne ulepszenia w jakości obrazu w porównaniu do starszych modeli. Dzięki temu, telewizor 4K to inwestycja, która pozwala cieszyć się najwyższą jakością obrazu podczas oglądania filmów, grania w gry czy korzystania z serwisów streamingowych.
- Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny
- Telewizory Philips – zobacz aktualne ceny
- Telewizory LG – zobacz aktualne ceny
- Telewizory Sony – zobacz aktualne ceny
- Telewizory Panasonic – zobacz aktualne ceny
1. Czym jest rozdzielczość 4K Ultra HD?
- Telewizor LG 48C22LB – zobacz aktualne ceny
- Telewizor LG 55C22LB – zobacz aktualne ceny
- Telewizor LG 65C22LB – zobacz aktualne ceny
Kilka lat temu w sklepach pojawiły się pierwsze telewizory 4K/Ultra HD. W skrócie to modele oferujące rozdzielczość czterokrotnie większą, niż dotychczasowe telewizory o rozdzielczości Full HD. Rozdzielczość Ultra HD ma 3840 x 2160 pikseli, a Full HD 1920 x 1080 pikseli. Oznacza to, że obraz o rozdzielczości Full HD ma 1920 pikseli w poziomie i 1080 pikseli w pionie, a obraz Ultra HD ma 3840 pikseli w poziomie i 2160 pikseli w pionie. Obraz jest więc bardziej szczegółowy, detale są bardziej widoczne na matrycy 4K. Wszystko dlatego, że otrzymujemy na ekranie większą liczbę pikseli.
Obecnie telewizory Full HD to rzadkość we wszystkich sklepach. Najwięksi producenci już od kilku lat stawiają głównie na modele 4K, oferując co roku zaledwie jedną serię TV Full HD. Niektórzy nie mają nawet TV Full HD, tylko od razu ich oferta zaczyna się od TV o rozdzielczości 4K. Produkcja takich telewizorów nie jest już opłacalna. Przy takiej konkurencji na rynku bardziej opłaca się zaoferować obraz 4K, dlatego z każdym rokiem modele Full HD znikają ze sklepów w zawrotnym tempie.
2. Jak mówić – 4K, Ultra HD, a może 4K Ultra HD?
Na początku kiedy w sklepach pojawiały się telewizory z nową rozdzielczością pojawił się problem z odpowiednią (uniwersalną) nazwą nowej technologii. Niektórzy mówili o obrazie 4K, inni o obrazie Ultra HD. Do tego część producentów telewizorów oznaczała swoje modele łącząc Ultra HD z 4K.
Słowa 4K/Ultra HD, a nawet 4K Ultra HD stosuje się dzisiaj zamiennie. Oznaczają one to samo, lepszą rozdzielczość, od tej znanej do niedawna (Full HD). To i tak obraz w rozdzielczości wynoszącej 3840 x 2160 pikseli.
3. Czy warto kupić telewizor 4K, skoro nie ma programów w Ultra HD?
W zasadzie od tego pytania każdy klient poszukujący najlepszego telewizora powinien rozpocząć rozmowę ze sprzedawcą w sklepie. Prawda jest taka, że wszystko zależy od sygnału wideo, który będzie wyświetlany na nowym telewizorze. Najprościej posłużyć się przykładem:
Wyświetlając ten sam obraz (np. konkretny film, program telewizyjny) na telewizorze Ultra HD (i dla porównania na telewizorze Full HD) zawsze jakość obrazu będzie bardziej szczegółowa (lepsza) na tym pierwszym. Nie ma znaczenia, że sygnał wideo nie jest nadawany w rozdzielczości Ultra HD. Telewizory 4K skalują obraz, jaki dostaną, do możliwie najlepszej jakości. Innymi słowy polepszają (np. o 20-60 procent) każdy sygnał tak bardzo, jak to jest tylko możliwe. Dopiero w 100% wykorzystamy telewizor 4K przy nadawaniu sygnału 4K.
Obecnie rośnie liczba nadawców, oferujących swoje programy telewizyjne w rozdzielczości 4K. Już teraz możesz zobaczyć, m.in. ofertę Vectry mającej filmy i seriale w 4K. Na tym nie koniec, bo niektóre kraje od lat testują nadawanie sygnału… 8K.
4. Gdzie zobaczę zatem największą różnicę (a więc lepszą jakość obrazu)?
- Telewizor Samsung QE55S95B – zobacz aktualne ceny
- Telewizor Samsung QE65S95B – zobacz aktualne ceny
Zdecydowanie wszędzie tam, gdzie jakość wyświetlanego materiału (nadawanego programu TV, filmu z dysku twardego, z płyty Blu-ray) będzie możliwe jak najlepsza. Obecnie programy telewizyjne oferują słabszą od Full HD rozdzielczość w swoich programach telewizyjnych. Większą zatem różnicę zobaczymy wtedy podczas oglądania filmu z Blu-ray, który został nagrany w rozdzielczości Full HD.
Jednak na tym nie koniec, bowiem żeby oglądać filmy w 4K można kupić kamerę obsługującą rozdzielczość Ultra HD (np. GoPro) i nagrywać je samemu. Niestety za taki sprzęt często jesteśmy zmuszeni zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Na szczęście jest YouTube, gdzie znajdziemy coraz więcej treści zarejestrowanej w rozdzielczości 4K.
Warto też dodać, że lepszy obraz uzyskamy przy scenach statycznych. Dlatego oglądanie zdjęć na ekranie 4K jest o wiele lepsze, niż na ekranie Full HD. Wtedy różnica jest ogromna.
5. Gdzie mogę oglądać filmy w 4K?
Jeśli chodzi o oglądanie pełnometrażowych filmów, seriali, a nawet hitów kinowych w rozdzielczości 4K, mamy dobrą wiadomość. Najwięksi na świecie dostawcy filmów 4K na żądanie przez cały czas dostarczają każdego roku setki (a może i tysiące) filmów 4K. Nie bez powodu najlepsze telewizory 4K obsługują takie serwisy jak Netflix, player, Prime Video wspomniany YouTube, bowiem wiele wskazuje na to, że w przyszłości ci dostawcy internetowych treści zarobią olbrzymią fortunę.
Oznacza to, że oglądając taki film, masz świadomość, że właśnie wykorzystujesz w pełni telewizor 4K.
Dodatkowo najwięksi producenci telewizorów jak LG czy Samsung oferują aplikacje (zainstalowane w swoich telewizorach Smart TV), umożliwiające dostęp do coraz większej bazy filmów, a nawet seriali w rozdzielczości Ultra HD.
6. Kiedy Telewizja Polska będzie nadawać w 4K?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bowiem przez cały czas problemem jest “waga” materiału nagranego w rozdzielczości 4K. Bardzo trudno przesłać ze studia program, który zajmuje, np. 20 razy więcej miejsca, niż ten sam program nagrany w słabszej (standardowej) rozdzielczości. Być może nastąpi to za kilka lat. Jednak trzeba pamiętać, że samo posiadanie telewizora 4K nie będzie wystarczające. Nadawcy telewizyjni również będą musieli zmienić sprzęt, na taki, który obsługuje o wiele wyższą rozdzielczość.
W niektórych państwach testowano już przesyłanie sygnału 4K (programy telewizyjne w Japonii), jednak te są tak bardzo rozwinięte, że mogą sobie pozwolić na kosztowne testy. Do tego, np. Japonia dysponuje tak zaawansowanym sprzętem, że gdyby sygnał 4K miałby na stałe zagościć jako standardowy format telewizyjny, Japonia byłaby pierwsza, która zaoferowałaby go swoim mieszkańcom.
U nas dobra wiadomością było odpalenie na jakiś czas kanału telewizyjnego TVP 4K, gdzie mogliśmy oglądać przede wszystkim mecze Euro 2020.
7. Ile muszę wydać na TV 4K o różnych wielkościach ekranu?
Wbrew pozorom ceny telewizorów Ultra HD w porównaniu do podobnych funkcjonalnie modeli Full HD nie są o wiele wyższe. Wszystkie modele możecie zobaczyć w naszych najpopularniejszych zestawieniach. W 2022 roku wyglądało to tak, że TV 4K byłeś w stanie kupić do 2000 zł. Najczęściej były to modele 43″- 55″. Niestety po podwyżkach cen sprzętu RTV pod koniec 2021 roku, wszystkie telewizory podrożały. Teraz najczęściej największy TV 4K do 2000 zł to taki o wielkości 55 cali.
Zaglądaj także do aktualizowanego zestawienia Najlepsze promocje na telewizory, gdzie podpowiadamy, które modele faktycznie staniały. Zwłaszcza, że wiosną 2023 roku pojawią się w sklepach pierwsze telewizory na ten rok, a “stare” (ubiegłoroczne) będą wyprzedawane
8. Co muszę dokupić do nowego TV 4K?
Prawda jest taka, że… teoretycznie nic. Jeśli będziemy korzystać z zewnętrznego dekodera, musimy się tylko upewnić, że nasz stary kabel HDMI obsługuje 4K. Obecnie w sklepach znajdziemy uniwersalny kabel (obsługujący 4K). Natomiast, jeśli nie zmienialiśmy naszego przewodu przez kilka lat, może być bezużyteczny (nie będzie po prostu kompatybilny z 4K).
9. Czy za kilka lat 4K nie będzie przestarzałe?
Rozwój technologii jest tak szybki, że nie wiadomo, co inżynierowie wymyślą za kilka lat, a może kilka miesięcy. Już teraz w internecie można zobaczyć filmiki z prototypowymi, zginanymi smartfonami o cienkości 2 mm, telewizory przyczepiane na ścianę, czy projektory wielkości kubka do kawy. Z pewnością nie można się bać, że telewizor 4K będzie za kilka lat przestarzały.
To prawda, że producenci coraz częściej oferują obecnie najlepsze telewizory 8K. Jednak obecnie ich ceny skutecznie odstraszają od zakupu. Poza tym takiego telewizora nie wykorzystamy w 100% podczas codziennego oglądania telewizji.
Dodatkowo w 2023 roku niektórzy producenci zapowiedzieli, że zaprzestają produkcji telewizorów 8K i w 2024 roku LG i TCL nie będzie ich miało w swoich katalogach. Z pewnością Sony podobnie, skoro z oferty na 2023 rok zniknęła seria TV 8K.
10. Czy warto kupić telewizor 4K 100 Hz? Czy zobaczymy jeszcze telewizory 200 Hz?
Telewizory na polskim rynku oferują dwa rodzaje matryc 50 Hz (60 Hz) oraz 100 Hz (120 Hz). Te pierwsze to standardowe telewizory, których w sklepach mamy najwięcej. Pozostałe to modele z lepszą płynnością ruchu. Różnią się tym, że oferują matrycę 100 Hz, a co za tym idzie lepszą płynność ruchu na ekranie.
- Zobacz także: Najlepsze telewizory OLED 55 cali
- Zobacz także: Samsung QE65Q67C: cena
Kiedyś stosowano jeszcze matrycę 200 Hz, jednak przy technologii 4K nie ma możliwości (i sensu), by stworzyć kolejne modele 200 Hz. Obecnie najlepsze telewizory mają zawsze 100 Hz matrycę. Najlepszymi przykładami takich są telewizory OLED oraz najlepsze telewizory Mini LED.
Podsumowanie
Podsumowując, warto rozważyć zakup telewizora 4K, zwłaszcza jeśli planujesz korzystać z najnowszych źródeł wideo, które oferują treści w tej rozdzielczości. Dzięki zaawansowanym technologiom, telewizory 4K ultra HD zapewniają wyjątkowe wrażenia wizualne i są przyszłościowym wyborem dla każdego miłośnika kina domowego.
Ciekawostka: Nasze artykuły bazują na dokładnej analizie rynkowych trendów i technologicznych innowacji, co pozwala nam rekomendować telewizory i soundbary spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Źródło: Ceneo, oprac. własne