Czy warto kupić telewizor 4K?

Czy warto kupić telewizor 4K? Telewizory 4K zdominowały rynek. Obecnie najlepsze telewizory to właśnie te wykorzystujące lepszą, niż Full HD rozdzielczość. Jednak czy warto kupić telewizor 4K? Czy wykorzystamy go w 100% procentach? Dzisiaj w naszym poradniku odpowiadamy na Wasze pytania.

Dzisiaj rozprawiamy się z pytaniem, czy warto kupić telewizor 4K? Wyjaśniamy w prostych słowach, co redakcja jakitelewizorkupic.pl myśli na ten temat. Jedni mówią, że nie ma nic do oglądania w 4K, drudzy, że już nigdy nie wrócą po zakupie TV 4K do rozdzielczości Full HD. Jak jest naprawdę?

 

Czy warto kupić telewizor 4K? / fot. Pixabay

Czy warto kupić telewizor 4K?

1. Czym jest rozdzielczość Ultra HD?

Telewizory 4K / fot. Philips

Kilka lat temu w sklepach pojawiły się pierwsze telewizory 4K/Ultra HD. W skrócie to modele oferujące rozdzielczość czterokrotnie *większą, niż dotychczasowe telewizory o rozdzielczości Full HD. Rozdzielczość Ultra HD ma 3840×2160 pikseli, a Full HD 1920×1080 pikseli. Oznacza to, że obraz o rozdzielczości Full HD ma 1920 pikseli w poziomie i 1080 pikseli w pionie, a obraz Ultra HD ma 3840 pikseli w poziomie i 2160 pikseli w pionie. Obraz jest więc bardziej szczegółowy, detale są bardziej widoczne na matrycy 4K. Wszystko dlatego, że otrzymujemy na ekranie większą liczbę pikseli.

 

Jednak jakość obrazu nie jest czterokrotnie lepsza, czterokrotnie więcej jest pikseli, bowiem polepszenia jakości obrazu nie da się zmierzyć. Nie da się wyostrzyć tak obrazu, by ten był czterokrotnie lepszy na ekranie telewizora 4K. Obraz będzie lepszy, ale nie w tej samej skali.

2. Jak mówić – 4K, Ultra HD, a może 4K Ultra HD?

Telewizory Ultra HD 4K / fot. Pixabay

Na początku kiedy w sklepach pojawiały się telewizory z nową rozdzielczością pojawił się problem z odpowiednią (uniwersalną) nazwą nowej technologii. Niektórzy mówili o obrazie 4K, inni o obrazie Ultra HD. Do tego część producentów telewizorów oznaczała swoje modele łącząc Ultra HD z 4K.

Słowa 4K/Ultra HD, a nawet 4K Ultra HD stosuje się dzisiaj zamiennie. Oznaczają one to samo, lepszą rozdzielczość, od tej znanej do niedawna (Full HD).

3. Czy kupując telewizor 4K zobaczę różnicę, skoro nie ma programów w Ultra HD?

Nadawanie transmisji 4K / fot. Pixabay

W zasadzie od tego pytania każdy klient poszukujący najlepszego telewizora powinien rozpocząć rozmowę ze sprzedawcą w sklepie. Prawda jest taka, że wszystko zależy od sygnału wideo, który będzie wyświetlany na nowym telewizorze. Najprościej posłużyć się przykładem:

Wyświetlając ten sam obraz (np. konkretny film, program telewizyjny) na telewizorze Ultra HD i dla porównania na telewizorze Full HD, zawsze jakość obrazu będzie bardziej szczegółowa (lepsza) na tym pierwszym. Nie ma znaczenia, że sygnał wideo nie jest nadawany w rozdzielczości Ultra HD. Telewizory 4K skalują obraz, jaki dostaną do możliwie najlepszej jakości. Innymi słowy polepszają (np. o 20-60 procent) każdy sygnał tak bardzo, jak to jest tylko możliwe. Dopiero w 100% wykorzystamy telewizor 4K przy nadawaniu sygnału 4K.

Obecnie rośnie liczba nadawców, oferujących swoje programy telewizyjne w rozdzielczości 4K. Już teraz możesz zobaczyć, m.in.  ofertę Vectry mającej filmy i seriale w 4K.

4. Gdzie zobaczę zatem największą różnicę (a więc lepszą jakość obrazu)?

Sony UBP-X500 – odtwarzacz Blu-ray 4K / fot. Sony

Zdecydowanie wszędzie tam, gdzie jakość wyświetlanego materiału (nadawanego programu TV, filmu z dysku twardego, z płyty Blu-ray) będzie możliwe jak najlepsza. Obecnie programy telewizyjne oferują słabszą od Full HD rozdzielczość w swoich programach telewizyjnych. Większą zatem różnicę zobaczymy wtedy podczas oglądania filmu z Blu-ray, który został nagrany w rozdzielczości Full HD.

Najlepsze filmy 4K


Jednak na tym nie koniec, bowiem żeby oglądać filmy w 4K można kupić kamerę obsługującą rozdzielczość Ultra HD (np. GoPro) i nagrywać je samemu. Niestety za taki sprzęt często jesteśmy zmuszeni zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Na szczęście jest YouTube, gdzie znajdziemy coraz więcej treści zarejestrowanej w rozdzielczości 4K.

Warto też dodać, że lepszy obraz uzyskamy przy scenach statycznych. Dlatego oglądanie zdjęć na ekranie 4K jest o wiele lepsze, niż na ekranie Full HD. Wtedy różnica jest ogromna.

5. Gdzie mogę oglądać filmy w 4K?

Czy warto kupić telewizor 4K?
Gemini Man 4K 3D / fot. Skydance

Jeśli chodzi o oglądanie pełnometrażowych filmów, seriali, a nawet hitów kinowych sprzed kilku miesięcy w rozdzielczości 4K, mamy dobrą wiadomość. Najwięksi na świecie dostawcy filmów 4K na żądanie przez cały czas dostarczają każdego roku setki (a może i tysiące) filmów 4K. Nie bez powodu najlepsze telewizory 4K obsługują takie serwisy jak Netflix, player, wspomniany YouTube, bowiem wiele wskazuje na to, że w przyszłości ci dostawcy internetowych treści zarobią olbrzymią fortunę.

Dodatkowo najwięksi producenci telewizorów jak LG czy Samsung oferują swoje aplikacje (zainstalowane w swoich telewizorach Smart TV), umożliwiające dostęp do coraz większej bazy filmów, a nawet seriali w rozdzielczości Ultra HD.

6. Kiedy Telewizja Polska będzie nadawać w 4K?

Czy warto kupić telewizor 4K?
Kiedy Telewizja Polska będzie nadawać w 4K? / fot. Pixabay

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bowiem przez cały czas problemem jest „waga” materiału nagranego w rozdzielczości 4K. Bardzo trudno przesłać ze studia program, który zajmuje, np. 20 razy więcej miejsca, niż ten sam program nagrany w słabszej (standardowej) rozdzielczości. Być może nastąpi to za kilka lat. Jednak trzeba pamiętać, że samo posiadanie telewizora 4K nie będzie wystarczające. Nadawcy telewizyjni również będą musieli zmienić sprzęt, na taki, który obsługuje o wiele wyższą rozdzielczość.

W niektórych państwach testowano już przesyłanie sygnału 4K (programy telewizyjne w Japonii), jednak te są tak bardzo rozwinięte, że mogą sobie pozwolić na kosztowne testy. Do tego, np. Japonia dysponuje tak zaawansowanym sprzętem, że gdyby sygnał 4K miałby na stałe zagościć jako standardowy format telewizyjny, Japonia byłaby pierwsza, która zaoferowałaby go swoim mieszkańcom.

7. Ile muszę wydać na TV 4K o różnych wielkościach ekranu?

Czy warto kupić telewizor 4K?
LG UM7100 – jeden z najpopularniejszych TV 4K / fot. LG

Wbrew pozorom ceny telewizorów Ultra HD w porównaniu do podobnych funkcjonalnie modeli Full HD nie są o wiele droższe. Wszystkie modele możecie zobaczyć, np. w naszym rankingu telewizorów do 2000 złotych:

8. Co muszę dokupić do nowego TV 4K?

Czy warto kupić telewizor 4K?
Kabel HDMI / fot. Pixabay.com

Prawda jest taka, że… teoretycznie nic. Jeśli będziemy korzystać z zewnętrznego dekodera, musimy się tylko upewnić, że nasz stary kabel HDMI obsługuje 4K. Obecnie w sklepach znajdziemy uniwersalny kabel (obsługujący 4K). Jeśli nie zmienialiśmy naszego przewodu przez kilka lat, może być bezużyteczny (nie będzie po prostu kompatybilny z 4K).

9. Czy za kilka lat 4K nie będzie przestarzałe?

Czy warto kupić telewizor 4K?
Telewizory LG SIGNATURE OLED 8K i NanoCell 8K TV / fot. LG

Rozwój technologii jest tak szybki, że nie wiadomo, co inżynierowie wymyślą za kilka lat, a może kilka miesięcy. Już teraz w internecie można zobaczyć filmiki z prototypowymi, zginanymi smartfonami o cienkości 2mm, telewizory przyczepiane na ścianę, czy projektory wielkości kubka do kawy. Z pewnością nie można się bać, że telewizor 4K będzie za kilka lat przestarzały.

To prawda, że producenci coraz częściej oferują obecnie najlepsze telewizory 8K. Jednak obecnie ich ceny skutecznie odstraszają od zakupu. Poza tym takiego telewizora nie wykorzystany w stu procentach podczas codziennego oglądania telewizji. Już teraz możesz oglądać przegląd TV, w którym znajdziesz telewizory LG 8K.

 

10. Czy warto kupić telewizor 4K? Czy zobaczymy jeszcze telewizory 200 Hz?

Telewizory na polskim rynku oferują dwa rodzaje matryc 50 Hz (60 Hz) oraz 100 Hz (120 Hz). Te pierwsze to standardowe telewizory, których w sklepie mamy nawet do 90%. Pozostałe to modele z lepszą płynnością ruchu. Różnią się tym, że oferują matrycę 100 Hz, a co za tym idzie lepszą płynność ruchu na ekranie.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz

Kiedyś stosowano jeszcze matrycę 200 Hz, jednak przy technologii 4K nie ma możliwości (i sensu), by stworzyć kolejne modele 200 Hz. Obecnie najlepsze telewizory mają zawsze 100 Hz matrycę. Najlepszymi przykładami takich są telewizory OLED. Więcej o nich dowiecie się z naszego zestawienia Jaki telewizor OLED 65 cali kupić?

Zobacz przydatne linki do Ceneo

Telewizory - wybierz na Ceneo

1. Najlepsze telewizory w najpopularniejszych przedziałach cenowych:

2. Najlepsze telewizory biorąc pod uwagę szukaną wielkość przekątnej ekranu:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: