Monitor gamingowy: na co zwrócić uwagę?

 Monitor gamingowy: na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jaki kupić monitor dla gracza? Na co zwracać uwagę przy zakupie monitora gamingowego? Wydaje się, że tym razem Samsung zna odpowiedź na te pytania.

Zobacz na co zwrócić uwagę decydując się na monitor dla gracza. Zdecydowanie chyba łatwiej wybrać jeden z telewizorów klasy Premium od Samsunga, niż dobry monitor gamingowy. Na co przede wszystkim musimy zwrócić uwagę?

Monitor gamingowy: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

 Monitor gamingowy
Samsung CHG90 / fot. Samsung

Producenci monitorów kładą coraz większy nacisk na dodatkowe funkcje i udogodnienia, które pozwalają graczom doświadczać realistycznego i płynnego obrazu. Specyfikacje i suche liczby na pierwszy rzut oka mogą wprawiać początkujących użytkowników w zakłopotanie, lecz już przy pierwszym kontakcie nietrudno dostrzec niezwykłe właściwości nowoczesnych wyświetlaczy dla gamerów. Monitory zapewniają nie tylko pełne zanurzenie się w grze, ale także lepsze wyniki w rozgrywce.
– Źródło: Samsung

Wiadomo jednym z najważniejszych czynników jest płynność ruchu na ekranie. O zwycięstwie w potyczce online decydują często milisekundy. Nie tylko umiejętności playera przed komputerowym ekranem. Dlatego kluczową rolę odgrywają modele z wysoką częstotliwością odświeżania.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz

Odświeżanie to nic innego, jak liczba wykonywanych przez ekran wyświetleń obrazu w ciągu sekundy. Do zwykłej pracy biurowej z powodzeniem wystarczą monitory 60 Hz, ale wśród graczy standard stanowi już odświeżanie na poziomie ponad 100 Hz. Monitory firmy Samsung oferują swoim użytkownikom wartości nawet do 144 Hz. Przy wyższej częstotliwości odświeżania monitor generuje dodatkowe klatki obrazu, dzięki którym obraz jest jeszcze bardziej płynny.
– Źródło: Samsung

W skrócie im wyższa jej wartość, tym płynniejszy obraz. A ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w grach typu FPS.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kolejnym czynnikiem jest niski czas reakcji.

Równie ważny, co odświeżanie, jest niski czas reakcji, czyli czas, w którym piksele zmieniają swój stan po otrzymaniu sygnału z komputera. Niski poziom tego parametru skutkuje charakterystycznym smużeniem, gdy obserwujemy na ekranie poruszające się obiekty.

W grach rozmycia są niedopuszczalne. Z tego powodu producenci dbają o dobre parametry czasu reakcji w monitorach gamingowych. Za bardzo przyzwoite uchodzą już osiągi na poziomie kilku milisekund – Samsungowi w modelu CHG70 udało się uzyskać poziom nawet 1 ms.
– Źródło: Samsung

Jeszcze do niedawna synchronizacja monitora pracującym na dobrej częstotliwości z kartą graficzną była dużym wyzwaniem dla producentów monitorów gamingowych. Zdarzało się, że dochodziło do zjawiska niedopasowania górnej i dolnej części ekranu (Screen Tearing). Tymczasem monitory Samsunga z serii CHG70 pozwalają na płynne dostosowywanie prędkości odświeżania obrazu na monitorze do karty graficznej. To zasługa rozwiązania o nazwie AMD FreeSync. Teraz nie ma mowy o przycięciach obrazu.

Zobacz także | Najlepsze promocje na telewizory

Kolejnym czynnikiem jest przekątna ekranu. Zdaniem Samsunga najlepiej dobrać monitor od 20 do 24 cali, jeśli mamy na uwadze rozdzielczość Full HD. Jeśli stać nas na droższe modele, warto pomyśleć nad obrazem 4K, a nawet nad zakrzywionym ekranem.

Źródło: Samsung

 Monitor gamingowy od Samsunga. Nasz komentarz

Według nas przedstawione przez koncern Samsung kryteria doboru idealnego monitora gamingowego to te najważniejsze. Są jeszcze inne, jednak poszukiwania sprzętu dla nas powinniśmy zacząć właśnie od zwrócenia uwagi na powyższe cechy. No i oczywiście od jednego kluczowego parametru, o którym nic nie wspomina Samsung. O kwocie, jaką możemy przeznaczyć na monitor. Często od tego kryterium wszystko dopiero się zaczyna…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *