Monitor gamingowy: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 Monitor gamingowy: na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jaki kupić monitor dla gracza? Na co zwracać uwagę przy zakupie monitora gamingowego? Wydaje się, że tym razem Samsung zna odpowiedź na te pytania.

Zobacz na co zwrócić uwagę decydując się na monitor dla gracza. Zdecydowanie chyba łatwiej wybrać jeden z telewizorów klasy Premium od Samsunga, niż dobry monitor gamingowy. Na co przede wszystkim musimy zwrócić uwagę?

Monitor gamingowy: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

 Monitor gamingowy
Samsung CHG90 / fot. Samsung

Zobacz aktualne ceny wszystkich monitorów Samsung

Producenci monitorów kładą coraz większy nacisk na dodatkowe funkcje i udogodnienia, które pozwalają graczom doświadczać realistycznego i płynnego obrazu. Specyfikacje i suche liczby na pierwszy rzut oka mogą wprawiać początkujących użytkowników w zakłopotanie, lecz już przy pierwszym kontakcie nietrudno dostrzec niezwykłe właściwości nowoczesnych wyświetlaczy dla gamerów. Monitory zapewniają nie tylko pełne zanurzenie się w grze, ale także lepsze wyniki w rozgrywce.
– Źródło: Samsung

Wiadomo jednym z najważniejszych czynników jest płynność ruchu na ekranie. O zwycięstwie w potyczce online decydują często milisekundy. Nie tylko umiejętności playera przed komputerowym ekranem. Dlatego kluczową rolę odgrywają modele z wysoką częstotliwością odświeżania.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz

Odświeżanie to nic innego, jak liczba wykonywanych przez ekran wyświetleń obrazu w ciągu sekundy. Do zwykłej pracy biurowej z powodzeniem wystarczą monitory 60 Hz, ale wśród graczy standard stanowi już odświeżanie na poziomie ponad 100 Hz. Monitory firmy Samsung oferują swoim użytkownikom wartości nawet do 144 Hz. Przy wyższej częstotliwości odświeżania monitor generuje dodatkowe klatki obrazu, dzięki którym obraz jest jeszcze bardziej płynny.
– Źródło: Samsung

W skrócie im wyższa jej wartość, tym płynniejszy obraz. A ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w grach typu FPS.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kolejnym czynnikiem jest niski czas reakcji.

Równie ważny, co odświeżanie, jest niski czas reakcji, czyli czas, w którym piksele zmieniają swój stan po otrzymaniu sygnału z komputera. Niski poziom tego parametru skutkuje charakterystycznym smużeniem, gdy obserwujemy na ekranie poruszające się obiekty.

W grach rozmycia są niedopuszczalne. Z tego powodu producenci dbają o dobre parametry czasu reakcji w monitorach gamingowych. Za bardzo przyzwoite uchodzą już osiągi na poziomie kilku milisekund – Samsungowi w modelu CHG70 udało się uzyskać poziom nawet 1 ms.
– Źródło: Samsung

Jeszcze do niedawna synchronizacja monitora pracującym na dobrej częstotliwości z kartą graficzną była dużym wyzwaniem dla producentów monitorów gamingowych. Zdarzało się, że dochodziło do zjawiska niedopasowania górnej i dolnej części ekranu (Screen Tearing). Tymczasem monitory Samsunga z serii CHG70 pozwalają na płynne dostosowywanie prędkości odświeżania obrazu na monitorze do karty graficznej. To zasługa rozwiązania o nazwie AMD FreeSync. Teraz nie ma mowy o przycięciach obrazu.

Zobacz także | Najlepsze promocje na telewizory

Kolejnym czynnikiem jest przekątna ekranu. Zdaniem Samsunga najlepiej dobrać monitor od 20 do 24 cali, jeśli mamy na uwadze rozdzielczość Full HD. Jeśli stać nas na droższe modele, warto pomyśleć nad obrazem 4K, a nawet nad zakrzywionym ekranem.

Źródło: Samsung

 Monitor gamingowy od Samsunga. Nasz komentarz

Według nas przedstawione przez koncern Samsung kryteria doboru idealnego monitora gamingowego to te najważniejsze. Są jeszcze inne, jednak poszukiwania sprzętu dla nas powinniśmy zacząć właśnie od zwrócenia uwagi na powyższe cechy. No i oczywiście od jednego kluczowego parametru, o którym nic nie wspomina Samsung. O kwocie, jaką możemy przeznaczyć na monitor. Często od tego kryterium wszystko dopiero się zaczyna…

Hola, hola, jeszcze nie uciekaj. Przede wszystkim zescrolluj myszką w dół!

Telefony komórkowe - porównaj ceny

Przede wszystkim, ponieważ podobał Ci się ten artykuł, z pewnością będziesz chciał także zobaczyć zestawienie TOP10 najlepsze telewizory. Przede wszystkim dlatego, że dowiesz się z niego jaki telewizor kupić, dodatkowo poznasz inne, ciekawe modele. Godnym uwagi jest fakt, że jeszcze bardziej klienci poszukują telewizora z ekranem OLED. Przede wszystkim powinni oni zajrzeć do naszego aktualizowanego co miesiąc zestawienia TOP10 najlepsze telewizory OLED.

Oczywiście na tym nie koniec. Ze względu na to, że niektórzy szukają telewizora w wybranym przedziale cenowym, proponujemy nasze dwa poradniki. Z pewnością teraz największą popularnością cieszą się telewizory w przedziale 2000 – 3000 zł. W związku z tym zobacz nasze dwa zestawienia, przede wszystkim Jaki telewizor kupić do 2000 zł? oraz Jaki telewizor kupić do 3000 zł?

Ważnym aspektem jest to, że nie każdy poszukuje najlepszego telewizora wartego  fortunę. Przede wszystkim dużą popularnością cieszą się tanie i dobre telewizory, ale z dużym ekranem. Po pierwsze, zobaczcie Jaki telewizor 55 cali kupić? Jeśli poszukujesz większego telewizora, z pewnością zainteresuje cię zestawienie, np. Jaki telewizor 65 cali kupić? Ponieważ dużą popularnością cieszą się telewizory znacznie większe, zajrzyj także do naszego innego zestawienia. Podczas gdy wiele na rynku się zmienia, Polacy coraz częściej szukają jeszcze większych ekranów. To właśnie ich powinno zaciekawić zestawienie, np. Jaki telewizor 75 cali kupić?

Na koniec: A może… nowy smartfon albo dobry film?

Po drugie, jeżeli chcesz choć na chwilę odpocząć od telewizorów, zajrzyj na nasz bliźniaczy serwis o smartfonach na stronie jakismartfonkupic.pl. Z pewnością każdego dnia znajdziesz tam przede wszystkim najświeższe newsy, poradniki zakupowe, TOP10 najlepszych smartfonów i wiele innych zestawień. Ponieważ już tutaj jesteś, dowiedz się Jaki smartfon do 1000 zł kupić? Jeśli masz większy budżet, z pewnością zainteresuje cię przede wszystkim zestawienie, np. Jaki smartfon do 1500 zł kupić?

Po trzecie, jeśli interesują Cię najlepsze filmy i seriale, koniecznie sprawdzaj nasze codzienne aktualizowane zestawienia TOP10 najlepsze filmy na Netflix w Polsce oraz TOP10 najlepsze filmy w HBO GO. Dowiedz się także, Gdzie oglądać Formułę 1 online za darmo?

Przede wszystkim dziękujemy, że jesteście z nami. Jednakże nie zapomnijcie kliknąć w obrazek Ceneo poniżej, by sprawdzić ceny najlepszych telewizorów oraz setek innych, interesujących produktów.

Telewizory na Ceneo

  • Po pierwsze: poszukaj na Ceneo idealnego telewizora, na przykład TV LG albo Samsung,
  • Po drugie: przede wszystkim zobacz pozostałe telewizory w tym przedziale cenowym,
  • Po trzecie: wybierz choć dwa, trzy modele do porównania,
  • Po czwarte: sprawdź co o nim piszemy na jakitelewizorkupic.pl,
  • Po piąte: na koniec zdecyduj czy warto go kupić!
  • Po szóste: pochwal się, np. w komentarzach, jaki telewizor kupiłeś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: