Czy warto kupić telewizor OLED?

Czy warto kupić telewizor OLED? Jakie korzyści niesie ze sobą zakup takiego sprzętu? Poznaj 7 wskazówek jak najlepiej wykorzystać telewizor OLED w swoim salonie. Już nigdy więcej nie będziesz chciał wrócić do ekranu LED.

Przewaga telewizorów OLED nad ekranami LED jest ogromna. Takie ekrany mogą nie tylko zachwycić pięknymi, żywymi kolorami, ale także zaoferować nieskończenie wysoki kontrast czy niezrównaną czerń. Zobacz jak wykorzystać telewizor OLED według ekspertów od LG.

Czy warto kupić telewizor OLED? Czym jest ekran OLED?

Telewizor LG OLED A2 / fot. LG

Telewizor LG OLED48A23LA – zobacz aktualne ceny

Czym zatem jest wysokiej jakości technologia ekranowa OLED i co ją wyróżnia na tle konkurencyjnych rozwiązań? OLED – skrót od „Organic Light Emitting Diode” (organiczna dioda elektroluminescencyjna) – opisuje wyświetlacze, które emitują własne światło, gdy przechodzi przez nie napięcie. Natomiast wyświetlacz LCD (LED) wymaga zewnętrznego podświetlenia w celu zapewnienia jasności.

Na szczęście nie trzeba być technologicznym ekspertem, by dostrzec różnicę w obrazie. W niemal każdym sklepie możemy zobaczyć różnicę w jakości wyświetlanego obrazu. Wystarczy wybrać się do sklepu z własnym pendrivem, by porównać ten sam film na obu ekranach: LED i OLED.

Telewizory OLED gwarantują lepszą jakość obrazu dzięki ciemniejszej czerni, jaśniejszemu naświetleniu oraz lepszemu czasowi reakcji. Obraz jest odświeżany o około 1000 razy szybciej niż w przypadku standardowego wyświetlacza LCD z podświetlaniem LED. To sprawia, że technologia OLED jest idealna dla graczy oraz entuzjastów kina domowego.

Jeśli zastanawiasz się czy kupić telewizor OLED albo jesteś już jego posiadaczem, warto odkryć jego potencjał. Zobacz  jak najlepiej wykorzystać swój telewizor LG OLED!

Czy warto kupić telewizor OLED?

1. Wybór miejsca

Telewizor LG OLED / fot. LG

Oglądając najlepsze filmy i seriale na ekranie telewizora OLED nie ma znaczenia czy siedzisz na wprost, czy pod kątem. Bez względu na kąty patrzenia, jakość obrazu nie zmienia się. Jednak by komfortowo oglądało się telewizję na telewizorze OLED warto wziąć pod uwagę odpowiednią odległość od telewizora.

Zobacz także | Jaki telewizor OLED 65 cali?

Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać telewizor, skorzystaj z prostej wskazówki. Po prostu określ przekątną ekranu, a następnie usiądź w odległości od niego wynoszącej około dwukrotności przekątnej. Stąd, jeśli posiadasz telewizor OLED 55’’, to powinieneś usiąść w odległości około 2,7 m od ekranu. W przypadku telewizora o przekątnej 70’’ – w odległości 3,6 m.

2. Ustawienia kolorów

Telewizor LG OLED / fot. LG

Kupując nowy telewizor, wiele osób nie korzysta z różnych trybów obrazu. Tymczasem, by jak najpełniej skorzystać z telewizora OLED, warto przetestować kilka najpopularniejszych wariantów ustawień obrazu. Nie jest to skomplikowana czynność.

Zobacz także | Jaki telewizor 75 cali kupić?

Najczęściej sprowadza się do wejścia w menu wyświetlane na ekranie TV i wybraniu odpowiedniego trybu z wyświetlanych na ekranie. Najczęściej są to tryb sportowy, kinowy, film, gra itd.

Jeśli naprawdę chcesz poczuć się jak w kinie lub obejrzeć mecz piłki nożnej i znaleźć się w centrum akcji, wybór odpowiedniego trybu obrazu jest istotny. Telewizor LG OLED posiada opcje na wszystkie okazje.

Czy warto kupić telewizor OLED?
Telewizor LG OLED B2 / fot. LG

Przy trybie kino telewizor dopasowuje ustawienia do ciemnego pomieszczenia, automatycznie zmieniając podświetlenie, kontrast, jasność, ostrość oraz kolor. W trybie sportowym (sport), telewizor OLED wyostrza obraz pod kątem bardzo szybkich ruchów.

Decydując się na granie na konsoli podłączonej do telewizora OLED warto włączyć tryb gry. Telewizor automatycznie zmienia jakość obrazu, a do tego zmniejsza się opóźnienie wejściowe, co ma ogromne znaczenie przy bardzo wymagających tytułach.

3. Odbicie

Telewizor LG OLED / fot. LG

Decydując się na telewizor OLED nie musisz się martwić o odbicia światła. Telewizory OLED są wyposażone w powłoki przeciwodblaskowe umożliwiające zniwelowanie efektu oślepiającego blasku. Do tego w zależności od rodzaju telewizora OLED, możesz powiesić go na ścianie na ruchomym uchwycie.

4. Dźwięk

Telewizor LG OLED / fot. LG

Nawet najlepszy dźwięk z telewizora OLED można polepszyć, podłączając pod telewizor listwę głośnikową typu soundbar. Pamiętaj, że doskonały obraz zawsze powinien iść w parze ze znakomitym dźwiękiem. To prawda, że telewizory OLED oferują znacznie lepsze nagłośnienie, niż nawet flagowe modele LED.

Jednak tani soundbar potrafi zaoferować kilkukrotnie większą moc całkowitą głośników oraz dodatkowe efekty audio, dzięki którym poczujesz się jak w kinie. O czym wtedy należy pamiętać?

Tak jak w przypadku telewizora OLED, umiejscowienie soundbara jest niezwykle istotne. Powinien znajdować się na wysokości Twoich uszu oraz należy upewnić się, czy nic nie stanowi przeszkody dla przepływu sygnału dźwiękowego.

Następnie trzeba przetestować  umieszczenie subwoofera w różnych miejscach w pokoju, aby określić jego najlepsze ustawienie. Subwoofer będzie stanowić głośnik z efektem „wow”, ponieważ dodatkowy bas nadaje dźwiękowi głębię i sprawia, że jest nasycony. Sprawdza się świetnie przy filmowych wybuchach i zderzeniach, przez co będziesz jeszcze bliżej akcji.

5. Inteligentne podłączenie

Czy warto kupić telewizor OLED?
Telewizor LG OLED / fot. LG

Dzięki zastosowaniu technologii ThinQ AI firmy LG, która pozwala Twojemu telewizorowi na nawiązanie połączenia z Asystentem Google lub Amazon Alexa – otwierają się przed Tobą niezliczone możliwości.

Telewizory szybko przestały oferować tylko i wyłącznie swoją nadrzędną funkcję, czyli możliwość oglądania ulubionych programów telewizyjnych. Obecnie niemal każdy telewizor to Smart TV, a więc taki, który oferuje połączenie z internetem drogą bezprzewodową (albo przewodową).

Oznacza to, że mając w domu internet, możemy podpiąć nasz telewizor Smart TV do domowej sieci WiFi, by już po chwili korzystać z wyszukiwarki internetowej, tysięcy aplikacji dostępnych za darmo, serwisów z filmami na żądanie (Netflix, YouTube, ipla) czy najlepszych gier online. Do tego dochodzą opcje znane głównie z najlepszych telewizorów (telewizorów OLED).

Poza możliwością sterowania telewizorem za pomocą prostych poleceń głosowych – m. in. w celu zmiany kanału, wyszukania ulubionego serialu czy zatrzymania filmu – możesz uzyskać dostęp do aplikacji inteligentnego telewizora LG, by sprawdzić pogodę, przeczytać najnowsze aktualności lub uruchomić swój ulubiony serwis streamingowy.

6. Zapomnij o retencji obrazu, wypaleniu lub innym zjawisku

Czy warto kupić telewizor OLED?
LG OLED65C22LB / fot. LG

Każdy telewizor OLED został wyposażony w szereg technologii, których zadaniem jest ochrona ekranu przed uszkodzeniami oraz regeneracja pikseli.

Można skorzystać z trzech opcji w ustawieniach wyświetlacza OLED, aby zachować jakość obrazu. Przesunięcie ekranu (Screen Shift) pozwala na niewielkie przesunięcie ekranu w regularnych odstępach czasowych; Redukcja błędów wyświetlacza (Clear Panel Noise) resetuje telewizor w taki sposób, że oczyszcza piksele, a Sterowanie siłą luminacji (Logo Luminance Adjustment) wykrywa statyczne detale na ekranie i przyciemnia je automatycznie, aby zapobiec stałej retencji obrazu.

Oprócz podanych wyżej funkcji, Odświeżanie pikseli (Pixel Refresher) może automatycznie wykryć degradację dowolnego piksela oraz ją odpowiednio skompensować. Ponadto może wykryć wzrost napięcia tranzystora cienkowarstwowego, gdy telewizor jest wyłączany. To pozwala na wykrycie i przeciwdziałanie degradacji piksela przez jego porównanie z ustawioną wartością referencyjną.

7. Przetestuj ustawienia

Czy warto kupić telewizor OLED?
LG OLED65G23LA / fot. LG

Na koniec pozostaje przetestować własne ustawienia (obrazu, dźwięku) korzystając z powyższych wskazówek. Testuj takie warianty, które najlepiej odpowiadają Tobie i Twoim bliskim podczas oglądania rozgrywek piłki nożnej, seriali czy filmów.

Źródło: LG/Czy warto kupić telewizor OLED?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *