Gdzie oglądać lądowanie na Marsie?

Gdzie oglądać lądowanie na Marsie? Od czasu do czasu informujemy Was o interesujących transmisjach. Gdzie oglądać Lądowanie na Marsie? Czy łazik Perserverence wylądował bezpiecznie? Gdzie można zobaczyć najnowsze zdjęcia Marsa? Kim jest Steve Jurczyk?

Żyjemy w dość ciekawych czasach (no może z wyjątkiem pandemii). Obecnie wszystkie najważniejsze wydarzenia możemy oglądać na żywo online, nie wychodząc z domu. Nie przejmuj się, jeśli przegapiłeś lądowanie na Marsa. Transmisja z NASA (i nie tylko) trwa nadal. Gdzie oglądać lądowanie na Marsie łazika Perserverence?

Gdzie oglądać lądowanie na Marsie?

Na pewno jedną z najchętniej odwiedzanych stron jest Everyday Astronaut, która transmituje na żywo poprzez kanał YouTube wyczyn łazika Perserverence (tak – wylądował bezpiecznie). Transmisję na żywo, którą obecnie ogląda niemal 60 tysięcy osób z całego świata można zobaczyć tutaj.

Prawie 85 tysięcy osób ogląda stream na żywo z lądowania na Marsie, dzięki transmisji z NASA. Ta jest dostępna na YouTube.

Dla miłośników oglądania na żywo transmisji z lądowania na Marsie w języku polskim przypominamy, że także jeden z kanałów na YouTubie prowadzi transmisję w rodzimym języku. Chodzi oczywiście o Astrofazę. Link dostępny jest tutaj i w tej chwili stream ogląda około 10 tysięcy osób.

Misja na Marsa 2021

Gdzie oglądać lądowanie na Marsie
Gdzie oglądać lądowanie na Marsie?

18 lutego 2021 roku zapewne przejdzie do historii, jako dzień, w którym łazik Perseverance bezpiecznie wylądował na Czerwonej Planecie. Warto przypomnieć, jakie są główne zadania łazika. Przede wszystkim naukowcy oraz sztab NASA (na czele ze Stevem Jurczykiem) chcą ustalić, czy na Marsie istniało kiedykolwiek życie. Przypomnijmy, że średnia temperatura wynosi tam minus 63 stopnie.

Do tego do zadań łazika dochodzi ocena klimatu, jaki panuje na czwartej planecie od Słońca, badania geologii oraz przygotowanie do przyszłych misji na Marsa. Tak w skrócie wygląda misja na Marsa 2021.

Zdjęcia z Marsa

Gdzie oglądać lądowanie na Marsie
Zdjęcia Marsa 2021 / fot. NASA

Jedną z najpopularniejszych fraz wpisywanych w wyszukiwarkę Google od kilku godzin jest Mars pictures (zdjęcia Marsa). Bez obaw, wytrwały łazik wykonał pierwsze zdjęcia Marsa. Gdzie oglądać zdjęcia Marsa? Na pewno na stronie NASA zobaczycie obszerną galerię zdjęć z Czerwonej Planety (link znajdziecie tutaj).

W serwisie TechCrunch także nie zabraknie z pewnością najnowszych zdjęć z dzisiejszego lądowania na Marsie. Link do zdjęć znajdziecie tutaj.

Lądowanie na Marsie: ciekawostki

Ile leciał łazik na Marsa? Łazik Perserverence potrzebował aż siedmiu miesięcy, by odbyć podróż z Ziemi na Marsa. Podczas swojej trasy pokonał niemal pół miliarda kilometrów. Przypominamy ile wynosi odległość Ziemi od Marsa. Wszystko zależy, jak ułożą się obie planety. Kiedy Ziemia i Mars są od siebie najbardziej oddalone, to aż 401 mln km.  Tymczasem średnia odległość Ziemi od Marsa wynosi około 225 mln km.

Jeśli natomiast znudziła Was transmisja z lądowania na Marsie, zawsze możecie pooglądać Ziemię z kosmosu, dzięki transmisji na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Link do transmisji znajduje się tutaj.

Obecnie najwyższe cywilne stanowisko w NASA zajmuje Steve Jurczyk. Pełni on funkcję Associate Administratora. Nad sobą ma tylko szefa NASA i jego bezpośredniego zastępcę.

Źródło: NASA, YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *