20th Century Fox, Panasonic i Samsung rozwijają HDR10+

20th Century Fox, Panasonic i Samsung wspólnie pracują nad jeszcze lepszą jakością oglądanych filmów. Wszystko obraca się wokół technologii znanej z najlepszych telewizorów 4K – HDR, a ściślej mówiąc HDR10+.

Firmy Samsung Electronics, 20th Century Fox i Panasonic Corporation chcą stworzyć otwarty standard, który wykorzystywałby metadane w materiałach filmowych High Dynamic Range (HDR). W styczniu 2018 roku podmiot złożony z tych trzech firm zacznie udostępniać wolną od opłat licencję na platformę HDR10+.

20th Century Fox, Panasonic i Samsung rozwijają HDR10+

20th Century Fox
Samsung QLED Q6FNA / fot. Samsung

Wśród potencjalnych beneficjentów będą m.in. dostawcy treści, producenci telewizorów o wysokiej rozdzielczości, odtwarzaczy/nagrywarek Blu-ray, a także producenci dekoderów STB oraz dostawcy SoC. Za licencję będzie pobierana wyłącznie symboliczna opłata administracyjna.
– Źródło: Samsung

Dzięki technologii HDR10+ uzyskujemy obraz nowej generacji. Ma ona znaczenie w każdej klatce filmowej, tak, by niesamowita jakość obrazu była dostępna nie tylko w kinach, ale też na ekranach nowoczesnych telewizorów 4K. Zgodnie z wizją reżysera. Dużo wskazuje na to, że platforma HDR10+ będzie się rozwijać przez lata oferując kolejne innowacyjne rozwiązania. Więcej o nich dowiemy się zapewne na następnych targach technologicznych CES 2018 (styczeń 2018).

Zobacz także | Najlepsze telewizory OLED


Źródło: Samsung

Nasz komentarz

Nie mamy nic przeciwko jeszcze lepszej jakości obrazu podczas oglądania filmów w domowym zaciszu. Jeśli ma to się odbywać za darmo, albo przy niskiej opłacie administracyjnej za korzystanie z dobrodziejstw platformy HDR10+, to nie ma problemu. Jednak to ogromne przedsięwzięcie.

Miejmy nadzieję, że do korzystania w pełni z filmów w zupełnie nowym formacie nie zostaniemy zmuszeni tylko za sprawą nowoczesnych i najdroższych telewizorów wspomnianych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *