Czym są kwantowe kropki w telewizorach Samsung?

Czym są kwantowe kropki w telewizorach Samsung? Koncern na przykładzie “kropki”, która zmieniła w dziejach ludzkości wiele, stara się ukazać, jak wpływ dzisiaj na technologie wykorzystywane w najlepszych telewizorach QLED mają kwantowe kropki (Quantum Dots).

Kwantowe kropki (Quantum Dots) pozwalają uzyskać o wiele lepszy obraz na ekranie niż w standardowych TV LED. Co jeszcze zyskujesz?

Czym są kwantowe kropki?

Czym są kwantowe kropki
Samsung QLED 85 cali / fot. Samsung

Interpunkcja, której używamy w krajach kultury łacińskiej, ustalała się w trakcie wielowiekowego procesu, zapoczątkowanego w starożytnej Grecji i Rzymie. Współczesne znaki interpunkcyjne, u schyłku starożytności lub w średniowieczu były używane zupełnie inaczej lub… jeszcze wcale ich nie było. I tak np. Rzymianie kropką oddzielali poszczególne wyrazy, nie znali zaś przecinka.

U schyłku średniowiecza, na skutek wzrostu liczby klasztornych kopistów, powstał w interpunkcji taki mętlik, że często wydawcy wcale nie używali żadnych znaków przestankowych. Jak się łatwo domyślić, nie ułatwiało te lektury. Aż nastał renesans, a z nim zmiany, które respektujemy do dziś. To wtedy kropka powędrowała na koniec zdania, oznaczając jego zamknięcie. I nastał jako taki porządek, ułatwiający odczytanie zapisu tekstowego słów.
– Źródło: Samsung

Trudno w dziejach świata nie wspomnieć o roli kropki w alfabecie Morse’a. Gdyby nie ona ten nigdy by nie powstał.

XIX wiek przyniósł dalszy rozwój kariery kropki w komunikacji międzyludzkiej. W 1838 roku Samuel Morse i Alfred Vaila opracowali sposób prezentacji alfabetu, który składa się tylko z dwóch sygnałów – krótkiego i długiego. W zapisie sygnał długi reprezentuje kreska a krótki właśnie kropka. Ten prosty kod, składający się z kropek i kresek, znacznie ułatwił przekazywanie komunikatów w początkach rozwoju telekomunikacji radiowej.
– Źródło: Samsung

Najnowszym przełomem, gdzie kropka ma strategiczne znaczenie jest zmiana w technologii konstruowania ekranów. Kropki kwantowe (Quantum Dots) to mikroskopijne cząsteczki – nanokryształy, których nie zobaczymy gołym okiem. Jednak te umieszczone pomiędzy filtrami kolorów a podświetleniem ekranu powodują, że kiedy przechodzi przez nie światło w kolorach podstawowych zyskujemy obraz jeszcze bardziej wyrazisty, niż nawet w najlepszych telewizorach bez tej technologii.

Zobacz także | Który telewizor Samsung wybrać?

Kropki kwantowe (Quantum Dots) znajdziemy przede wszystkim w telewizorach QLED. Dzięki nim udało się uzyskać rozszerzoną paletę barw z maksymalną jasnością oraz lepszym odwzorowaniem szczegółów.

Źródło: Samsung

Nasz komentarz

Musimy tylko pamiętać, że za takie telewizory (QLED) zapłacimy znacznie więcej, niż za modele bez Quantum Dots. Pytanie ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na telewizor ma tutaj istotny wpływ. Jeśli możemy dużo, nie ma problemu, świat tegorocznych modeli z najwyższych serii staje przed nami otworem. Jeśli znaczni mniej pozostają nam modele z serii Premium (serie od 7 do 9).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *