Telewizory LG OLED 8K: sprzedaż rozpoczęta

Telewizory LG OLED 8K wkrótce w sprzedaży. Od września można stać się posiadaczem pierwszego na świecie telewizora OLED 8K (LG 88Z9) oraz telewizora LG 8K NanoCell (LG 75SM99). W pierwszej kolejności modele będą dostępne w Austrii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i USA.

Czy nowe telewizory LG OLED o imponującej rozdzielczości trafią na polski rynek? Zapewne tak, ale nie nastąpi to tak szybko.

 

Telewizory LG OLED 8K

LG OLED88Z9 / fot. LG

Zobacz aktualne ceny wszystkich telewizorów LG

Koncern LG przy okazji wprowadzania na rynek LG OLED88Z9 oraz LG 75SM9900 informuje, że te spełniają rygorystyczne wymogi ekspertów. Chodzi o wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 8K.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

Firma LG kształtuje swoją pozycję lidera w dziedzinie technologii 8K, a jej telewizory 8K spełniają surowe wymagania normy IDMS (Information Display Measurements Standard) dotyczące rozdzielczości 8K, ustanowione przez renomowaną organizację IDCM (International Committee for Display Metrology). Branżowi eksperci wskazali, że w celu uzyskania „prawdziwego obrazu 8K” trzeba zagwarantować odpowiednią rozróżnialność poszczególnych pikseli.

Według IDCM odpowiednim sposobem pomiaru i oceny rozdzielczości wyświetlacza jest metoda modulacji kontrastu CM (Contrast Modulation), umożliwiająca precyzyjny pomiar rozróżnialności sąsiadujących pikseli.
– Źródło: LG

Telewizory LG OLED 8K
LG OLED88Z9 / fot. LG

Zobacz aktualne ceny wszystkich telewizorów LG OLED


Dla niektórych może to brzmieć zbyt skomplikowanie. Najważniejsze są pomiary wartości CM.

Aby matryca telewizora umożliwiała wyświetlanie obrazu 8K, musi mieć szerokość 7680 pikseli i charakteryzować się wartością CM powyżej 50 procent. Z tego powodu, telewizory 8K o wartości CM poniżej 50 procent nie wyświetlają obrazu o prawdziwej rozdzielczości 8K, nawet jeśli ich matryca ma szerokość 7680 pikseli.

Pomiary wykonane zgodnie z branżowymi standardami wykazały, że wartości CM dla telewizorów LG SIGNATURE OLED 8K oraz LG 8K NanoCell TV osiągają poziom 90 procent.
– Źródło: LG

Co jeszcze warto wiedzieć?

LG OLED88Z9 / fot. LG

LG SIGNATURE OLED 8K TV (model 88Z9) to także największy telewizor OLED tego producenta. Przypomnijmy, że wcześniej największa przekątna wynosiła 77 cali. Teraz otrzymujemy aż 88 cali.

Zobacz także | TOP10: najlepsze telewizory 2021

 

Telewizor LED o rozdzielczości 8K

Telewizory LG OLED 8K
LG OLED88Z9 / fot. LG

Ciekawie prezentuje się także telewizor o przekątnej 75 cali z serii Nanocell. Więcej o niej możecie dowiedzieć się z naszego zestawienia telewizorów LG na 2019 rok.

Dzięki obrazowi 8K, który imponuje kolorami, kontrastem i szczegółami, także 75-calowy telewizor LG NanoCell 8K jest źródłem fascynujących wizualnych wrażeń. Technologia matryc LG Nano Display umożliwia wyświetlanie zadziwiająco ostrego obrazu.

Filtry Nano Color poprawiają wierność odwzorowania kolorów zapewniając czystość barw podstawowych, natomiast funkcja Nano Black – oparta na lokalnym wygaszaniu podświetlenia matrycy Full Array Local Dimming Pro zoptymalizowanym dla rozdzielczości 8K – precyzyjnie steruje podświetleniem umożliwiając uzyskanie głębszej czerni oraz większego kontrastu.
– Źródło: LG

Telewizory LG OLED 8K
LG 75SM9900 / fot. LG

Oczywiście oba telewizory wykorzystują funkcję Cinema HDR. Ta jest dostępna w tym roku tylko w najwyższych seriach telewizorów od LG.

Aby zagwarantować niezapomniane, kinowe wrażenia wzrokowe, w telewizorach LG OLED 8K i NanoCell 8K zastosowano również funkcję Cinema HDR, która umożliwia wyświetlanie obrazu HDR w formatach Dolby Vision i Advanced HDR by Technicolor przy rozdzielczości do 4K oraz formatach HLG i HDR 10 przy rozdzielczości do 8K.

Telewizory LG 8K są wyposażone w cztery porty HDMI 2.1, umożliwiające wyświetlanie treści 8K z prędkością 60 klatek na sekundę. Ponadto są kompatybilne z trybem ALLM (Automatic Low Latency Mode), regulowaną częstotliwością odświeżania VRR (Variable Refresh Rate) oraz zwrotnym kanałem audio eARC.
– Źródło: LG

Nasz komentarz

Niewiele wskazuje na to, że telewizory zadebiutują na naszym rynku. Na stronie producenta także nie ma informacji o nich w sekcji wszystkich telewizorów dostępnych w 2019 roku. Jedno jest pewne. Gdyby te pojawiły się w sprzedaży z pewnością każdy z nich znalazł się od razu w zestawieniach najlepszych telewizorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: