Telewizor Sony KD-85X85K to kolejny model, który testujemy w tym miesiącu. Wcześniej przyglądaliśmy się reprezentantowi serii niższej – Sony X81K. Dziś przyszła pora na sprzęt klasy Premium ze 100 Hz matrycą.
Telewizor Sony KD-85X85K jest już dostępny w sklepach. Ponownie (podobnie, jak w przypadku serii X85J z 2021 roku) zyskujesz świetny tv do oglądania filmów, ale też i telewizor gamingowy. Jaką ocenę uzyskał testowany model o wielkości 85 cali?
Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach, ale nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor!
Telewizor Sony KD-85X85K: test. Co musisz wiedzieć?
W 2022 roku od serii X85K masz do czynienia z telewizorami LED pracujący na 100 Hz matrycy. Serie niższe oferują standardowe odświeżanie:
- Sony X80K (50 Hz)
- Sony X81K (50 Hz)
- Sony X85K (100 Hz)
- Sony X90K (100 Hz)
- Sony X95K (100 Hz)
Potem w katalogu Sony Bravia na 2022 rok masz do wyboru najlepsze telewizory OLED, przełomowy telewizor QD-OLED oraz telewizory 8K.
Sony KD-85X85K to jeden z najnowszych modeli telewizorów oferowanych przez Sony, który zdobywa coraz większą popularność. Test tego telewizora ujawnia jego zalety i wady, co może pomóc w podjęciu decyzji o zakupie.
Telewizor Sony KD-85X85K. Specyfikacja techniczna
Poniżej możesz zobaczyć szczegółową specyfikację techniczną telewizora z serii X85K o wielkości 85 cali:
- Rozmiar ekranu 85 cali / 214 cm
- Rozdzielczość 4K UHD / 3840 x 2160
- Częstotliwość odświeżania ekranu 100 Hz / 120 Hz
- Technologia obrazu LED
- Technologia i format HDR tak / HDR10, Dolby Vision, HLG (Hybrid Log-Gamma)
- Podświetlenie matrycy Direct LED
- Optymalizacja ruchu Motionflow XR 800 Hz
- Tuner DVB-T (MPEG-4), DVB-T2 (HEVC), DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
- Technologie dla graczy Auto Low Latency Mode, Variable Refresh Rate
- Funkcje poprawy obrazu 4K X-Reality PRO, czujnik światła, Live Colour, 4K HDR Processor X1, object-based HDR remaster, Triluminos Pro
- Smart TV tak
- System Smart Google TV (Android 11)
- Wi-Fi tak
- Łączność bezprzewodowa Bluetooth, AirPlay, Chromecast
- System i moc głośników system 2.0 / 2 x 10 W
- System dźwięku przestrzennego tak
- Technologie dźwięku Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Audio, DTS, HDMI eARC, system Acoustic Auto Calibration, X-Balanced Speaker
- Liczba złączy HDMI 4 (2x HDMI 2.1 / 2x HDMI 2.0)
- Liczba złączy USB 2
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Seria (rok premiery) seria X85K 2022
- Kolor obudowy czarny
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 400×400 mm
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 190,1 x 117,8 x 45,7 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 190,1 x 109 x 7,3 cm
- Szerokość podstawy 65,7 / 153,2 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 46,2 kg / 44,7 kg
Wygląd TV
Telewizor Sony KD-85X85J odznacza się podobnym wzornictwem co modele Sony Bravia z 2021 roku. Oznacza to wąską ramkę otaczającą ekran oraz cienki panel, dzięki któremu telewizor powieszony na ścianie przylega do niej. Z drugiej strony osoby korzystające ze stolika mogą nieco odmienić design TV. Podobnie jak w latach ubiegłych, modele z serii X85K oferują możliwość regulacji nóżek.
Mogą być one bliżej środka matrycy, a jeśli masz dłuższy stolik do telewizora, możesz je umiejscowić przy końcach matrycy. W obu przypadkach telewizor jest tak samo stabilny. Ma to znaczenie przy wielkości 85 cali, bo sam TV waży prawie 45 kg.
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 400×400 mm
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 190,1 x 117,8 x 45,7 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 190,1 x 109 x 7,3 cm
- Szerokość podstawy 65,7 / 153,2 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 46,2 kg / 44,7 kg
Sony KD-85X85J jest zgodny ze standardem VESA co oznacza, że do powieszenia go na ścianie potrzebujesz uchwytu zgodnego ze standardem 400×400 mm.
Jakość obrazu, podświetlenie, kąty patrzenia
Sony KD-85X85J to telewizor klasy Premium, oferujący bardzo dobrą jakość obrazu. Ponownie dlatego, że w 2021 roku modele o oznaczeniu X85J również cieszyły się ogromną popularnością w sklepach. Najważniejszym wyznacznikiem tej serii jest praca na 100 Hz matrycy. Przypomnijmy, że lepsze matryce świetnie sprawdzają się wtedy, kiedy zależy Tobie na płynnym ruchu. Dla porównania można obejrzeć mecz piłki nożnej czy film akcji najpierw na TV 50 Hz, a potem na 100 Hz. Różnica będzie widoczna od razu. Droższe telewizory (100 Hz) lepiej radzą sobie z odwzorowaniem ruchu na ekranie.
Obsługa tunerów: DVB-T (MPEG-4), DVB-T2 (HEVC), DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
Oczywiście poza oglądaniem najlepszych filmów i seriali czy wydarzeń sportowych, telewizor Sony z serii X85K sprawdzi się doskonale jako telewizor gamingowy. Tutaj poza 100 Hz matrycą masz jeszcze do dyspozycji technologie dla graczy w postaci Auto Low Latency Mode czy Variable Refresh Rate. Ich obecność ma sens, a podczas rozgrywek online zyskujesz płynniejszy ruch na ekranie.
Telewizor Sony z pewnością może być jednym z najlepszych jeśli chodzi o jakość obrazu. Koncern przyzwyczaił nas do tego, że jego najlepsze telewizory (i nie chodzi tu tylko o najdroższe modele) od lat oferują wiele zaawansowanych opcji i technologii dzięki którym faktycznie Sony Bravia wygrywa jakością obrazu z innym telewizorem w podobnym przedziale cenowym.
Co ciekawe 85-calowy telewizor oferuje niewiele opcji poprawy obrazu. Zazwyczaj najlepsze telewizory odznaczają się całą masą “polepszaczy”. Czasami okazuje się, że wystarczy naprawdę kilka autorskich technologii (a nie cała masa), by i tak oglądać programy telewizyjne w najwyższej (możliwej) jakości.
Funkcje poprawy obrazu 4K X-Reality PRO, czujnik światła, Live Colour, 4K HDR Processor X1, object-based HDR remaster, Triluminos Pro
Te powyższe technologie zapewne są znane posiadaczom wcześniejszych generacji telewizorów Sony Bravia. Oczywiście to nie tylko one dbają o znakomity obraz w każdych warunkach (podczas oglądania w nocy czy w dzień). Warto pamiętać, że na jakość wyświetlanego obrazu wpływa także wiele innych czynników.
Chodzi przede wszystkim o poniższe aspekty, z których podstawowym jest rozdzielczość obrazu. Producenci przyzwyczaili nas do tego, że w 2022 roku zdecydowana większość TV oferuje obraz w 4K. Dzięki temu zyskujemy inne przydatne funkcje, bo nieodłącznym elementem obrazu 4K jest zazwyczaj zgodność z kilkoma podstawowymi formatami HDR. Ta technologia dba o lepszy kontrast wyświetlany na ekranie.
Kilka lat temu TV nie oferowały HDR, tylko droższe telewizory 4K. W 2022 roku standardem jest to, że lepsze telewizory odznaczają się co najmniej zgodnością z dwoma formatami HDR. Dwa z nich HDR10 i HLG znajdziesz w większości telewizorów (także konkurencyjnych). Tymczasem Sony oferuje jeszcze jeden z nich – Dolby Vision. To dzięki temu ostatniemu znacznie udało się polepszyć kontrast wyświetlany na ekranie (bez względu na źródło sygnału).
Kolosalny telewizor Sony pracuje na podświetleniu matrycy Direct LED, a w TV o tej wielkości przekątnej zastosowano matrycę VA. W skrócie zyskujesz lepszą czerń i żywsze kolory niż na wyświetlaczu IPS. Z drugiej strony pamiętaj, że kąty patrzenia zmieniają się. Idealną jakość obrazu zyskasz siedząc na wprost ekranu.
Diody LED są ułożone matrycowo za całą płaszczyzną panelu. Dzięki tej technologii Direct LED uzyskuje się bardziej równomierne podświetlenie panelu niż w Edge LED, można tez zastosować funkcję „local dimming“ i osiągnąć wyższy kontrast i lepsze przedstawienie czerni. Źródło: Euro
Dźwięk
Podobnie jak w przypadku reszty lepszych (ale nie wartych fortunę) telewizorów klasy Premium, możesz liczyć na standardowy dźwięk, ale nie tylko. Jeśli chodzi o to pierwsze to faktycznie zyskujesz głośniki o łącznej mocy 20 W oraz system dźwięku 2.0-kanałowy. Oczywiście zawsze możesz wejść w ustawienia i wybrać odpowiednie ustawienia wrażeń audio. Jednak większość budżetowych TV także oferuje opcje zmiany ustawień equalizera dźwięku, dostosowania efektu dźwięku przestrzennego czy wzmocnienia dialogów. Tylko, że seria X85K ma coś jeszcze – technologię, którą oferują nie wszystkie konkurencyjne telewizory.
Technologie dźwięku Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Audio, DTS, HDMI eARC, system Acoustic Auto Calibration, X-Balanced Speaker
Seria X85K obsługuje wspomnianą Dolby Atmos, dzięki czemu zyskasz lepszy dźwięk przestrzenny. Dla przypomnienia Dolby Atmos zazwyczaj jest zarezerwowana dla najlepszych telewizorów albo najlepszych soundbarów.
Spoglądając na opcje poprawy dźwięku, najważniejsze z nich to takie, które w 2021 roku oferowała seria X85J. Oczywiście zawsze możesz dokupić listwę głośnikową, którą podłączysz do TV za pomocą Bluetooth, optycznym albo kablem HDMI. Wtedy zyskasz o wiele potężniejszy dźwięk przestrzenny, bo najtańsze soundbary często oferują nawet 420 W mocy całkowitej. Przy telewizyjnych głośnikach o mocy 20 W robi to wrażenie, prawda?
Smart TV z Androidem
Dochodzimy do miejsca, w którym okazuje się, że telewizory Sony X85J i X85K odznaczają się takimi samymi najważniejszymi opcjami poprawy obrazu, dźwięku i sieciowymi. Co zatem się zmienia?
W 2022 roku zyskujesz wraz z telewizorem inteligentnego pilota z wbudowanym mikrofonem. To jedna z najistotniejszych różnic pomiędzy obydwoma seriami. Nowszy jest mniejszy i wygodniejszy w codziennym użytkowaniu telewizora jako Smart TV. Nic także nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z klawiatury i myszki, jeśli tak jest nam wygodniej. Od lat telewizory Sony wspierają to rozwiązanie, a koszt bezprzewodowej klawiatury (z wbudowanym touchpadem) to ok. 100- 150 zł
Aplikacje Smart TV: YouTube, Netflix, Prime Video, Apple TV, Disney+, HBO Max
Jak widać w tym roku ponownie masz dedykowane przyciski na pilocie do najlepszych serwisów streamingowych, jak YouTube, Netflix, Prime Video czy Disney+. Z drugiej strony i bez tego wygodnie możesz odpalić interesującą Ciebie aplikację z poziomu pulpitu Smart TV. Dodatkowo sam możesz zarządzać listą przydatnych appek, które chcesz mieć na ekranie głównym.
Koncern Sony chwali się, że jego telewizory obsługują wiele formatów dysków. W przypadku serii X85K to FAT16/FAT32/exFAT/NTFS. Jednak to bardziej opcja standardowa. Poza tym w dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od podłączania dysków do telewizora, bo nie ma takiej potrzeby. Największe serwisy VOD oferują każdego dnia nowe filmy i seriale. Jednak są sytuacje, kiedy dysk przyda się, np. kiedy będziemy chcieli obejrzeć zdjęcia z wakacji. Wtedy lepiej zrobić to na ekranie 85-calowego telewizora.
Do telewizora Sony możesz dokupić kamerę do wideo rozmów na dużym ekranie. BRAVIA CAM została wyceniona na ok. 500 zł i wkrótce ma pojawić się w polskich sklepach, jako wyposażenie dodatkowe do wielu wyższych serii tegorocznych TV Sony Bravia.
W tym roku wszystkie telewizory Sony mają działają na najnowszej wersji systemu Android (Google TV). Oznacza to, ze w stosunku do wcześniejszej wersji (Android 10), wersja 11 pracuje szybciej, wydajniej, a wyszukiwanie informacji w sieci jest znacznie prostsze. Do tego masz do dyspozycji 16 GB pamięci wbudowanej.
Gniazda i złącza
Sony KD-85X85J został bardzo dobrze wyposażony w istotne gniazda i złącza. Poza 4 HDMI, masz do dyspozycji jeszcze 2 porty USB, jednak nie to jest najważniejsze. Gracze z pewnością zwrócą uwagę na to, że telewizor Sony Bravia oferuje aż dwa HDMI w wersji 2.1
- Liczba złączy HDMI 4 (2x HDMI 2.1/2x HDMI 2.0)
- Liczba złączy USB 2
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Złącze CI (Common Interface) 1
Telewizor Sony KD-85X85K: cena zakupu
- Telewizor Sony Bravia KD-43X85K – zobacz aktualne ceny
- Telewizor Sony Bravia KD-50X85K – zobacz aktualne ceny
- Telewizor Sony Bravia KD-55X85K – zobacz aktualne ceny
- Telewizor Sony Bravia KD-65X85K – zobacz aktualne ceny
- Telewizor Sony Bravia KD-75X85K – zobacz aktualne ceny
- Telewizor Sony Bravia KD-85X85K – zobacz aktualne ceny
Kolosalny telewizor znajdziesz w największych sklepach w cenie zaczynającej się od 12499 zł. Warto dodać, że w zeszłym miesiącu model był znacznie droższy i kosztował aż 13999 zł.
- cena lipiec 2022 – od 13999 zł
- cena sierpień 2022 – od 12499 zł
W skrócie nie przekraczając 13-14 tys. zł jesteś w stanie mieć telewizor klasy Premium o wielkości 85 cali. Jednak pamiętaj, że w podobnej cenie możesz mieć mniejszy telewizor (np. 65″), ale z flagowej serii TV LED. Wszystko zależy jakie są dla Ciebie najistotniejsze parametry techniczne.
Sprawdzaj także najlepsze promocje na telewizory. Być może już wkrótce model zostanie przeceniony i bardziej będzie opłacało się go kupić.
Sony KD-85X85K vs. Sony KD-85X81K
Najważniejsze różnice pomiędzy seriami Sony X81K (seria niższa), a X85K, to przede wszystkim praca na innej częstotliwości matrycy oraz HDMI w innej wersji.
Sony X85K vs. X81K: najważniejsze różnice:
- Sony X85K – 100 Hz matryca, 4 złącza HDMI (w tym 2 x HDMI 2.1),
- Sony X81K – 50 Hz, 4 złącza HDMI (4x HDMI 2.0).
Podsumowanie: Sony KD-85X85K
Telewizor Sony KD-85X85K zdobywa pozytywne opinie dzięki swojej wysokiej jakości obrazu i zaawansowanym funkcjom. Użytkownicy chwalą jego wydajność i jakość dźwięku, co sprawia, że jest to jeden z lepszych wyborów na rynku.
Nasz komentarz
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego telewizora, warto zwrócić uwagę na model Sony KD-85X85K. Testy i opinie użytkowników wskazują, że jest to sprzęt godny uwagi, oferujący doskonałą jakość obrazu i dźwięku.
Zalety:
- Bardzo dobra jakość obrazu,
- 100 Hz matryca,
- Dobre nagłośnienie,
- Dolby Vision, Dolby Atmos,
- System regulacji nóżek,
- 4 HDMI (2x 2.1), 2 USB.
Wady:
- tylko 20 W głośniki
Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl
- Jakość obrazu: 8/10,
- Jakość dźwięku: 6/10,
- Gniazda i złącza: 8/10,
- Smart TV: 8/10.
*OCENA ŁĄCZNA 7,5/10
- Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny
- Telewizory Philips – zobacz aktualne ceny
- Telewizory LG – zobacz aktualne ceny
- Telewizory Sony – zobacz aktualne ceny
- Telewizory Panasonic – zobacz aktualne ceny