Telewizor Sony KD-75X81K: test (2022)

Telewizor Sony KD-75X81K to kolejny telewizor z oferty na 2022 rok, który testujemy w naszej redakcji. Postanowiliśmy sprawdzić co oferuje gigantyczny ekran z podstawowej serii TV LED 4K. Jaką ocenę uzyskał na koniec?

Telewizor Sony KD-75X81K kupisz już w sklepach. Reprezentant tej serii to następca modeli oznaczonych jako Sony X81J (2021). TV z pewnością znajdziesz w zestawieniu jaki telewizor 75 cali kupić?

Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor!

Telewizor Sony KD-75X81K: test. Co musisz wiedzieć?

Telewizor Sony X81K / fot. Sony

W 2022 roku do wyboru masz kilka podstawowych serii telewizorów Sony Bravia. Dwie pierwsze serie TV LED 4K to:

Potem masz już do wyboru tylko telewizory ze 100 Hz matrycą. Dopiero po nich w katalogu TV Sony 2021 znajdziesz najlepsze telewizory OLED oraz jedną serię telewizorów LED o rozdzielczości 8K (Sony Z9J).

Telewizor Sony KD-75X81K. Specyfikacja techniczna

Telewizor Sony KD-75X81K / fot. Sony

Tak wygląda specyfikacja techniczna 75-calowego telewizora Sony:

 • Rozmiar ekranu 75 cali / 189 cm
 • Rozdzielczość 4K UHD / 3840 x 2160
 • Częstotliwość odświeżania ekranu 50 Hz / 60 Hz
 • Technologia obrazu LED
 • Technologia i format HDR tak / HDR10, Dolby Vision, HLG (Hybrid Log-Gamma)
 • Podświetlenie matrycy Direct LED
 • Optymalizacja ruchu Motionflow XR 400 Hz
 • Tuner DVB-T (MPEG-4), DVB-T2 (HEVC), DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
 • Technologie dla graczy Auto Low Latency Mode (ALLM)
 • Funkcje poprawy obrazu 4K X-Reality PRO, czujnik światła, Live Colour, 4K HDR Processor X1, object-based HDR remaster, Triluminos Pro
 • Smart TV tak
 • System Smart Google TV (Android 11)
 • Wi-Fi tak
 • Łączność bezprzewodowa Bluetooth, AirPlay, Chromecast
 • System i moc głośników system 2.0 / 2 x 10 W
 • System dźwięku przestrzennego tak
 • Technologie dźwięku Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Audio, DTS, HDMI eARC, system Acoustic Auto Calibration, X-Balanced Speaker
 • Liczba złączy HDMI 4 (4x HDMI 2.0)
 • Liczba złączy USB 2
 • Złącze Ethernet (LAN) tak
 • Cyfrowe wyjście optyczne tak
 • Złącze CI (Common Interface) 1
 • Kolor obudowy czarny
 • Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 300×300 mm
 • Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 167,5 x 104,1 x 41,2 cm
 • Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 167,5 x 96,2 x 7,2 cm
 • Szerokość podstawy 55,9 – 132,9 cm
 • Waga z podstawą / bez podstawy 22,7 kg / 21,7 kg
 • Wyposażenie baterie do pilota, instrukcja obsługi w języku polskim, pilot z mikrofonem, podstawa (możliwość regulacji)

Wygląd TV

Telewizor Sony KD-75X81K
Telewizor Sony KD-75X81K / fot. Sony

W 2022 roku ponownie masz do czynienia z telewizorami z podstawowej serii, ale z ciekawym udogodnieniem. Polega ono na możliwości dobrania odpowiedniego rozstawu nóżek. Możesz je przymocować pośrodku albo przy końcach matrycy. W tym pierwszym przypadku ma to ogromne znaczenie, jeśli dysponujesz stolikiem o mniejszych wymiarach.

Jeśli będziesz chciał powiesić telewizor na ścianie pamiętaj, że model o wielkości 75 cali jest zgodny ze standardem VESA 300×300 mm. Pamiętaj także, by dobrać uchwyt do telewizora biorąc pod uwagę także jego udźwig. 75-tka waży ok 22 kg.

Jakość obrazu, podświetlenie Direct LED, kąty patrzenia

Telewizor Sony X81K / fot. Sony

Koncern Sony przyzwyczaił nas do tego, że nawet telewizory z podstawowych serii mogą odznaczać się dobrym obrazem, o wiele lepszym niż w konkurencyjnych modelach. Chodzi przede wszystkim o żywsze kolory za sprawą wykorzystywania kilku technologii, które oferują tylko telewizory Sony Najważniejsze to Triluminos Pro czy Live Colour. Jednak biorąc pod uwagę parametry dotyczące jakości wyświetlania obrazu widać, że seria X81K oferuje identyczne parametry techniczne (pod kątem obrazu), co ubiegłoroczny 75-calowy telewizor Sony Bravia,

Oznacza to, że gdyby postawić obok siebie oba telewizory Sony (X81J i X81K), jakość obrazu byłaby identyczna. I tak faktycznie jest oglądając ten sam materiał wideo. Różnicy w obrazie nie zauważysz gołym okiem.

Funkcje poprawy obrazu 4K X-Reality PRO, czujnik światła, Live Colour, 4K HDR Processor X1, object-based HDR remaster, Triluminos Pro

Telewizor Sony KD-75X81K oferuje rozdzielczość 4K Ultra HD wraz ze wsparciem podstawowych formatów HDR. Jednak kolejną zaletą modelu z tej serii jest obsługa Dolby Vision. Warto dodać, że nie wszystkie konkurencyjne telewizory obsługują ten format. Zazwyczaj są to droższe telewizory. Tymczasem w 2022 roku koncern Sony oferuje Dolby Vision w podstawowej serii TV LED 4K. Dzięki temu kontrast na ekranie jest lepszy niż u konkurencji.

W przypadku serii X81K możesz znaleźć w specyfikacji informacje, że modele wykorzystują jedną z technologii poprawiająca płynność ruchu na ekranie – o nazwie Motionflow XR 400 Hz. Identyczna sytuacja miała miejsce w serii X81J (2021), jednak nie zmienia to faktu, że obie serie pracują na standardowej matrycy 50 Hz (60 Hz).

Sony odznacza się także podświetlenie Direct LED. Tak samo było w 2021 roku, w testowanej serii X81J. Co to oznacza?

Diody LED są ułożone matrycowo za całą płaszczyzną panelu. Dzięki tej technologii Direct LED uzyskuje się bardziej równomierne podświetlenie panelu niż w Edge LED, można tez zastosować funkcję „local dimming“ i osiągnąć wyższy kontrast i lepsze przedstawienie czerni. Local dimming oznacza tłumienie poszczególnych LED w miejscu, gdzie powinno się uzyskać bardziej głęboką czerń.
Źródło: Euro

Podsumowując, telewizor Sony oferuje dobrą jakość obrazu podczas codziennego oglądania telewizji, a to nie wszystko. Także gracze będą mogli skorzystać z technologii znacznie ulepszającej płynność podczas rozgrywek online na dużym ekranie telewizora. O to zadba właśnie Auto Low Latency Mode.

Jednak nie oznacza to od razu, że telewizory Sony z testowanej serii to telewizory gamingowe. Jedna dodatkowa opcja dla graczy może polepszyć jakość rozgrywek, ale raczej w niewielkim stopniu. Żeby w pełni wykorzystać ALLM, musielibyśmy grać w gry na telewizorze 100 Hz wraz z HDMI 2.1.

Jednak z drugiej strony telewizory jeszcze kilka lat temu nie oferowały żadnej technologii wspomagającej graczy. Dobrze, że podstawowe serie oferują jedną albo dwie, niż wcale.

Dźwięk

Co jeśli chodzi o dźwięk? Szybko okazuje się, że pomimo tego, że to kolosalny telewizor o wielkości 75 cali, pod kątem opcji dotyczących dźwięku nie różni się od modeli o mniejszej przekątnej z tej samej serii. Czasami producenci robią wyjątki (zwłaszcza Sony) i niekiedy oferują w tej samej serii telewizory różniące się nagłośnieniem. Przeważnie to modele o największej przekątnej oferowały lepsze głośniki, a nawet lepszy system dźwięku przestrzennego. Jednak najczęściej różnice dotyczyły modeli z wysokich, a nie podstawowych serii.

W praktyce z jakości dźwięku możesz być zadowolony, bo tv Sony odznacza się dobrą jakością dźwięku, a wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim telewizory Sony są zgodne z Dolby Atmos, technologią dzięki której naprawdę zyskujesz dźwięk przestrzenny. Kilka lat temu najtańsze modele Sony nie oferowały zgodności z Dolby Atmos (tak samo, jak z Dolby Vision). Po drugie ponownie masz do czynienia z wysokiej jakości głośnikami zamontowanymi w podstawie telewizora – X-Balanced Speaker.

Szkoda tylko, że w tak ogromnym telewizorze nie udało się zamontować subwoofera, który zmieniłby system dźwięku przestrzennego z 2.0 na 2.1. Z drugiej strony takie rozwiązanie sprawiłoby, że model byłby o wiele droższy, a to przecież seria prostych i tanich telewizorów 4K.

Jeśli chcesz zawsze możesz dokupić do telewizora listwę głośnikową, by zwiększyć dźwięk nawet 15-krotnie. Zobacz nasze aktualne zestawienie najlepszych soundbarów, wśród których z pewnością nie zabraknie  propozycji od koncernu Sony.

 Smart TV wciąż z Androidem

Telewizor Sony KD-75X81K
Telewizor Sony KD-75X81K / fot. Sony

Pomimo tego, że to telewizory z podstawowej, tegorocznej oferty od koncernu Sony, to pod kątem opcji sieciowych zyskujesz wiele niż na przykład osoby kupujące tv Sony kilka lat temu.

Przykładowo w 2017 roku jedną z najpopularniejszych serii była Sony XE70. Jednak telewizory smart TV oferowały autorski system operacyjny Sony. Oznacza to, że mając taki telewizor do dzisiaj, nie jesteś w stanie pobierać nowych aplikacji czy gier do pamięci telewizora. Tutaj bez względu na to czy to podstawowa czy średnia półka od razu masz system operacyjny Android. Wg prognoz ekspertów, większość producentów na całym świecie chce wprowadzić do swoich Smart TV jak najszybciej właśnie system znany ze smartfonów.

Dzięki systemowi Android, poruszanie się po interfejsie Smart TV jest o wiele prostsze i wygodniejsze. Na dodatek zawsze możesz skorzystać z komend głosowych do wyszukiwania informacji w sieci na ekranie TV, za pomocą mikrofonu wbudowanego w pilota.

Pilot Sony X81K / fot. Sony

Ten ostatni także oferuje szybki dostęp do najważniejszych serwisów streamingowych z najlepszymi filmami i serialami, dzięki dedykowanym przyciskom właśnie na pilocie. Pilot w porównaniu do serii ubiegłorocznej (X81J) zmienił się. Przede wszystkim jest mniejszy i wygodniejszy. Dodatkowo dedykowane przyciski są w dolnej części pilota.

Aplikacje Smart TV zainstalowane fabrycznie: YouTube, Netflix, Prime Video, Apple TV, Disney+, HBO Go / Max

Kolejny sposób, by wygodniej korzystać ze Samrt TV, to podłączenie klawiatury i myszki (bezprzewodowo, poprzez Bluetooth), by jeszcze wygodniej wpisywać adresy stron www.

Telewizory z Androidem oferują także wbudowaną pamięć (16 GB). Oznacza to, że możesz pobierać i zapisywać w pamięci telewizora aplikacje, a nawet gry ze sklepu Google Play.

Obsługiwane formaty dysków FAT16/FAT32/exFAT/NTFS, Chromecast, Apple HomeKit, BRAVIA CAM – opcjonalna kamera, kompatybilność z asystentem głosowym Asystent Google

Gniazda i złącza

Sony X81K / fot. Sony

Telewizor Sony KD-75X81K oferuje identyczny pakiet gniazd i złącz co modele z serii X81J (2021). Jak przystało na model z podstawowej serii znowu zyskujesz aż 4 złącza HDMI i 2 porty USB.

 • Liczba złączy HDMI 4 (4x HDMI 2.0)
 • Liczba złączy USB 2
 • Złącze Ethernet (LAN) tak
 • Cyfrowe wyjście optyczne tak
 • Złącze CI (Common Interface) 1

Telewizor Sony KD-75X81K: cena zakupu

Telewizor Sony KD-75X81K / fot. Sony

Telewizor Sony KD-75X81K znajdziesz w wielu sklepach w cenie zaczynającej się od 8499 zł. Wiele osób spodziewało się zapewne niższej ceny zakupu. Niestety wszystkie telewizory 2022 są droższe, ze względu na wczesniejsze wielkie podwyżki cen telewizorów. Mało tego kolosalny teleiwzor 2022 jeszcze w zeszłym miesiącu kosztował 1000 zł taniej. Warto zaczekać, aż jego cena znowu spadnie (i być może znowu będzie dostępny od 7499 zł).

 • cena lipiec 2022 – od 7499 zł
 • cena sierpień 2022 – od 8499 zł

Jeśli chcesz porównać ceny telewizorów zobacz nasze zestawienie Jaki telewizor do 7500 zł? Tam również znajdziesz ciekawe propozycje, także z oferty na 2022 rok. Warto zaglądać także do zestawienia najlepsze promocje na telewizory.

Podsumowanie: Sony KD-75X81K

Zalety:

 • Dobra jakość obrazu,
 • Dobry dźwięk,
 • Dolby Vision, Dolby Atmos,
 • Android TV,
 • System regulacji nóżek,
 • 4 HDMI (2.0), 2 USB,
 • ALLM dla graczy.

Wady:

 • Wysoka cena

 

Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl

Telewizor Sony KD-75X81K
Telewizor Sony KD-75X81K / fot. Sony
 • Jakość obrazu: 6/10,
 • Jakość dźwięku: 6/10,
 • Gniazda i złącza: 8/10,
 • Smart TV: 8/10.

*OCENA ŁĄCZNA 7/10

*Jak oceniamy:
1 – Bardzo słabo, 2 – Słabo, 3 – Przeciętnie, 4 – Może być, 5 – Standardowo/zadowalająco, 6 – Dobrze, 7 – Nadzwyczaj dobrze, 8 – Bardzo dobrze, 9 – Fenomenalnie, 10 – Znakomicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *