Telewizory LG mają sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja w telewizorach LG to niewątpliwie najciekawszy aspekt kampanii reklamowej tego producenta. Wiadomo, że wszyscy najwięksi gracze na rynku będą chcieli, by ich telewizory były wyposażone w takie rozwiązania.

Na razie możemy przyjrzeć się modelom od LG, by zobaczyć, na czym dokładnie polegają funkcje ThinQ AI w LG OLED TV oraz LG Super UHD TV 2018.

LG ThinQ AI / fot. LG

Zobacz aktualne ceny wszystkich telewizorów LG

Najnowsze modele LG OLED TV oraz LG Super UHD TV zaoferują funkcje ThinQ AI, które pozwolą przetwarzać ludzką mowę oraz „uczyć się” (przez telewizor) zachowań użytkownika zasiadającego przed ekranem telewizora. Brzmi to ciekawie i z pewnością przetestujemy to rozwiązanie, kiedy już wszystkie modele pojawią się w sklepach.

LG ThinQ AI / fot. LG

 

Telewizory zostały wyposażone w funkcje ThinQ AI, które przetwarzają ludzką mowę i uczą się zachowań użytkownika. LG jako pierwszy producent na świecie wprowadził do swoich telewizorów technologię sztucznej inteligencji, która działa również w języku polskim.

Tym samym nasz rodzimy język znalazł się w gronie 10 priorytetowych języków świata, które współpracują z globalną platformą sztucznej inteligencji LG ThinQ AI.
– Źródło: LG

LG ThinQ AI / fot. LG
LG ThinQ AI / fot. LG

 

 
Podstawą działania sztucznej inteligencji w telewizorach LG jest technologia DeepThinQ. To platforma opracowana przez koncern, wykorzystująca algorytmy głębokiego uczenia. Jej kluczowe umiejętności to głos (indywidualny sposób mówienia użytkownika, wymowa, tembr głosu), język oraz ruch.
 

DeepThinQ wykorzystuje algorytmy głębokiego uczenia, aby rozpoznawać wzorce i pozyskiwać informacje poprzez analizę danych. W przypadku LG TV AI, DeepThinQ analizuje jednocześnie głos (sposób wymowy) oraz język. Platforma stworzona przez LG, dzięki mechanizmom głębokiego uczenia, stale ewoluuje.

Dzięki temu telewizory uczą się, jak właściwie reagować na potrzeby użytkowników na podstawie wydawanych przez nich poleceń głosowych. Podłączony do internetu telewizor przesyła zebrane dane do serwera – dzięki temu platforma DeepThinQ (nie urządzenie) uczy się i stale poprawia swoją wydajność.
– Źródło: LG

LG ThinQ AI / fot. LG
LG ThinQ AI / fot. LG
LG ThinQ AI / fot. LG

 
Co najważniejsze telewizory LG będą rozróżniały język polski i wciąż będą „ewoluowały” ucząc się nowych zwrotów i sformułowań. A na tym nie koniec, bowiem w przyszłości modele 2018 mają pełnić rolę centrum sterowania inteligentnym sprzętem domowym.

Mowa tu o takich urządzeniach, jak automatyczne odkurzacze, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, lampy, głośniki, itp., które są podłączone do telewizora poprzez sieć Wi-Fi lub interfejs Bluetooth (IoT) – Internet rzeczy.
 

 
Co jeszcze czeka nas w przyszłości od koncernu LG?

LG OLED TV oraz LG Super UHD TV wyposażone w funkcje ThinQ AI stanowią dopiero początek drogi obranej przez LG w rozwoju sztucznej inteligencji w urządzeniach elektroniki użytkowej. Telewizory LG będą dążyć do zapewnienia spersonalizowanych usług w odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytania w oparciu o profil użytkownika.

Finalnie dzięki poznaniu i uczeniu się nawyków użytkownika, elektronika ma być jeszcze lepiej dostosowana do swojego właściciela. Globalnie LG współpracuje z firmą Google i Amazon. Partnerstwo to pozwala rozwijać technologię DeepThinQ czego efektem jest integracja LG AI TV z asystentami Google Assistant (na razie tylko w USA) i Amazon Alexa.
– Źródło: LG

LG ThinQ AI / fot. LG

 Sprawdź ceny najlepszych telewizorów 4K

Nasz komentarz

LG jest pierwszym producentem elektroniki użytkowej, który w 2018 roku wprowadza w Polsce i na świecie telewizory wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji w komunikacji z użytkownikami w języku polskim. Jednak dla nas nie to jest najważniejsze, tylko rozwój tej platformy, by była ona łatwa w obsłudze dla posiadaczy telewizorów LG.

Przypomnijmy, że kilka lat temu Sony i Philips wprowadziły Androida do swoich modeli. Jednak niektóre zaawansowane opcje do dzisiaj nie są wykorzystywane przez użytkowników. Niektórzy z nich nie wiedzą do czego służy Android poza korzystaniem z Netflixa, czy YouTube (który tak naprawdę jest niezależny od tego czy telewizor ma Androida, czy nie).

Zobacz także | TOP10: najlepsze telewizory 2021

 
Po drugie mamy nadzieję, że inne telewizory (niekoniecznie OLEDy i te z rodziny SUPER UHD) będą wyposażone w to rozwiązanie (np. na zasadzie późniejszej aktualizacji). Tak jak było to w zeszłym roku, gdzie wszystkie LG-ki posiadały system operacyjny webOS (bez względu czy był to najdroższy OLED, czy najtańszy 43-calowy Smart TV). Bo na chwilę obecną wychodzi na to, że pozostałe modele (jak jedna z pierwszych serii SK7900 na zdjęciu powyżej) zaoferują tylko właśnie wspomnianego webOSa.

 Sprawdź ceny najlepszych telewizorów 8K

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: