Soundbary Samsung z technologią Dolby Atmos

Soundbary Samsung (nie tylko z flagowych serii) wykorzystują technologię Dolby Atmos. Dzięki niej możesz zachwycić się dźwiękiem przestrzennym, którego nie zaoferują tańsze listwy głośnikowe. W ofercie tego producenta mamy wciąż do wyboru cztery soundbary z Dolby Atmos. Zobacz jakie i ile kosztują.

Dolby Atmos to w skrócie format dźwięku, które oferują tylko najlepsze telewizory czy listwy, na przykład soundbary Samsung.  Na początku technologię przestrzennego dźwięku Dolby Atmos wykorzystywano w kinach.

Soundbary Samsung: nazewnictwo modeli z Dolby Atmos

Teraz możemy cieszyć się w Dolby Atmos w naszym salonie. W ubiegłorocznej ofercie listw głośnikowych do najlepszych telewizorów Samsung QLED można było dobrać jeden z czterech soundbarów z serii Q70T, Q800T, Q900T oraz flagowy Q950T (poniżej pełne nazwy modeli). Te nadal dostępne są w 2021 roku w wielu sklepach i będą jeszcze długo, zanim pojawią się soundbary z oferty na 2021 rok.

 

Dolby Atmos to tzw. dźwięk obiektowy, co oznacza, że dla każdego istotnego elementu akcji można przypisać konkretne miejsce w ścieżce dźwiękowej. Łącznie takich dźwięków może być aż 128. Jednak, aby odpowiednio tego typu „dane” rozkodować potrzebne jest urządzenie, które obsługuje ten standard. Dla efektu końcowego kluczowym elementem są dodatkowe głośniki – skierowane ku górze i na boki urządzenia– odbijające dźwięk od sufitu i ścian, nadając mu trójwymiarowości.

Co jeszcze?

Samsung HW-Q70T / fot. Samsung

Soundbary Samsung Q950T oraz Q900T to najbardziej zaawansowane soundbary. Wystarczy spojrzeć na specyfikację techniczną (więcej kanałów dźwięku, większa moc dźwięku, więcej wejść HDMI).

Oba urządzenia obsługują format Dolby Atmos, a także DTS:X oraz kanał zwrotny eARC, zapewniając mocny, bogaty dźwięk przestrzenny Dolby TrueHD o najwyższej jakości. Q950T działa w formacie 9.1.4. Dodano tu dwa głośniki szerokopasmowe – lewy i prawy, dzięki czemu uzyskany dźwięk może oddać ruch obiektu na ekranie w bardziej realistyczny sposób, co przekłada się na bardziej rzeczywiste efekty.

Dla osób poszukujących tańszych soundbarów Samsung z Dolby Atmos, pozostają modele Q800T i Q70T (najtańszy).

Modele soundbarów Q800T i Q70T oferują wielokanałowy dźwięk przestrzenny w formacie 3.1.2 i obsługę kodeków Audio 3D. W połączeniu z technologią Dolby Atmos i DTS:X tworzą jeszcze bardziej rzeczywiste wrażenia podczas oglądania filmów czy transmisji sportowych. Oferują także technologię Samsung Acoustic Beam, która potęguje wrażenia dźwięku panoramicznego. Taki efekt osiągnięto m.in. poprzez zastosowanie dodatkowych 56 otworów (po 28 z każdej strony), które zostały równomiernie rozmieszczone w górnej części listwy dźwiękowej.

Źródło: Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *