Przedstawiamy 43-calowy Samsung UE43NU7102: test taniego telewizora 4K. Z tegorocznej oferty do wyboru mamy najbardziej podstawową serię 7. Zobacz nasz test Samsung UE43NU7102.
W jej skład wchodzi, m.in. Samsung UE43NU7102. Jak co roku w największych sklepach jego oznaczenie różni się jedną liczbą. W Media Expert występuje jako Samsung UE43NU7192, natomiast w Euro jako Samsung UE43NU7122. Wszystkie modele odznaczają się taką samą ceną zakupu, wynoszącą 2199 złotych.
Samsung UE43NU7102: informacje podstawowe
W tym roku Samsung nie ma w ofercie telewizorów Full HD. Od razu mamy do wyboru telewizory Smart TV (z dostępem do internetu) o rozdzielczości 4K. Najbardziej podstawową serią jest 7, a w jej skład wchodzi kilka modeli, m.in., wspomniany na początku testu Samsung UE43NU7102. Trzy główne rodziny to QLEDy (najdroższe), Premium Ultra HD (nieco tańsze TV 4K) i ostatnie po prostu telewizory Ultra HD.
Specyfikacja techniczna modelu Samsung UE43NU7102
- Ekran 43 cale / 108 cm, 16:9
- Zgodność z HD 4K UHD, 3840 x 2160
- Tuner DVB-T2, DVB-C, analogowy
- Podwójny tuner HD nie
- Podświetlenie matrycy Edge LED
- Technologia HDR (High Dynamic Range) tak, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
- Optymalizacja ruchu Picture Quality Index 1300
- Kontrast dynamiczny Mega
- Funkcje poprawy obrazu UHD Dimming, PurColor, Auto Motion Plus
- System dźwięku przestrzennego tak
- Moc głośników 2 x 10 W
- Regulacja tonów wysokich / niskich tak
- Korektor dźwięku tak
- Funkcje dodatkowe dźwięku Dolby Audio, Dolby Digital Plus, DTS, Multiroom Link
- Smart TV tak
- Wi-Fi tak
- DLNA tak
- HbbTV tak
- Przeglądarka WWW tak
- Nagrywanie na USB nie
- Komunikacja dodatkowa Wi-Fi Direct
- System Smart Samsung Tizen 4.0
- Funkcje Smart TV Smart Hub, SmartThings
- Aplikacje Smart TV Netflix, YouTube
- Funkcje dodatkowe procesor 4-rdzeniowy, USB – zdjęcia, muzyka, film, Digital EPG, możliwość aktualizacji oprogramowania, możliwość użycia klawiatury i myszki (funkcje Smart), ConnectShare Movie, Anynet+
- Liczba złączy HDMI 3
- Złącze DisplayPort nie
- Liczba złączy USB 2
- Złącze EURO nie
- Czytnik kart pamięci nie
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście komponentowe tak
- Złącze VGA nie
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście słuchawkowe nie
- Kolor obudowy czarny
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 97 x 63,6 x 21 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 97 x 56,3 x 5,9 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 9,8 kg / 9,6 kg
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 200×200 mm
- Klasa energetyczna A
- Pobór mocy 70 W
- Roczne zużycie energii 97 kWh
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,5 W
- Pobór mocy (max) 115 W
- Zasilanie 220 – 240 V 50/60 Hz
Wygląd
W przypadku nawet najtańszych telewizorów od koreańskiego producenta mamy od razu do czynienia z eleganckim telewizorem. W dzisiejszych czasach niemal wszystkie koncerny dążą do tego, by oferować w swoich modelach cieniutką ramkę otaczającą ekran. Być może niedługo zaskoczą nas telewizorami bez ramek. Choć nieprędko, bowiem w TV problemem są wciąż zbyt duże ekrany. Łatwiej wprowadzać takie rozwiązania na rynku smartfonów.
Koncern stawia na smukły i stylowy design i faktycznie trzeba przyznać, że Samsung UE43NU7102 wygląda bardzo ładnie. W sklepach w gąszczu innych modeli łatwo go rozpoznać po nóżkach umiejscowionych na końcach matrycy. Chociaż tutaj musimy pamiętać, że niektóre serie najdroższych telewizorów QLED także oferują to rozwiązanie.
Obraz
Dochodzimy w końcu do najważniejszego kryterium jakim jest jakość obrazu. Co możemy powiedzieć po przetestowaniu tego telewizora? Przede wszystkim porównując wyświetlane materiały z naziemnej telewizji cyfrowej, Blu-raya oraz filmy internetowe trzeba przyznać jedną rzecz.
Obraz w Samsung UE43NU7102 zawsze będzie o wiele lepszy, niż w jakimkolwiek telewizorze o rozdzielczości Full HD. Teraz niewielu producentów ma w swojej ofercie ekrany Full HD, bowiem rezultat widać już na pierwszy rzut oka, kiedy porównamy sobie ten sam film (na ekranie Full HD i to samo na ekranie 4K).
Mało tego wystarczy wziąć do ręki najzwyklejszą lupę i przyjrzeć się z bliska. Na ekranie Full HD będziemy widzieli duże kratki, gdy na telewizorze 4K te są minimalne. To najlepszy dowód na to, że warto kupić telewizor 4K. Oczywiście tanie modele mają to do siebie, że nie dorównują tym droższym, np. głęboką czernią, kątami patrzenia, żywymi kolorami, płynnością ruchu, i wieloma innymi czynnikami składającymi się na jakość obrazu w każdym telewizorze. To musimy pamiętać.
Samsung UE43NU7102 oferuje jeden z najbardziej standardowych rodzajów podświetlania matrycy – Edge LED.
Diody LED umieszcza się na brzegach panelu i za pomocą sieci specjalnych światłowodów z płaszczyznami odbijającymi światło pochodzące z LED. Światło zostaje równomiernie rozproszone za panelem LCD. Dzięki technologii Edge LED konstrukcja panelu jest bardzo cienka, a tym samym niewielka jest całkowita głębokość telewizora.
Pozwala to na konstruowanie telewizorów płaskich, zużywających mało energii elektrycznej oraz tanich, zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Wadą tego typu panelu jest nierówne podświetlenie (jaśniejszy obraz przy krawędziach niż w środku ekranu)
– Źródło: Euro
Jakość obrazu: co jeszcze?
Testowany przez nas model pracuje na matrycy VA. Co to oznacza? Wśród najpopularniejszych dwóch rodzajów mamy do wyboru VA oraz IPS. Najważniejsze różnice są takie, że ekran VA ma lepsze odwzorowanie kontrastu i czerni. Natomiast IPS ma lepsze kąty patrzenia. Jednak w praktyce mało osób w ogóle zwraca uwagę na ten podział, bo przeważnie dwa konkurencyjne modele (jeden z matrycą VA , drugi z matrycą IPS) oferują zbliżoną jakość obrazu.
Żeby było jeszcze prościej, większość producentów najczęściej oferuje jeden z tych dwóch rodzajów matryc. Samsungi mają VA, a LG IPS.
Podsumowując jakość obrazu w Samsungu UE43NU7102 jest dobra, pomimo zaledwie tylko opcji poprawy obrazu jakimi są UHD Dimming, PurColor, Auto Motion Plus. Połączenie rozdzielczości Ultra HD z technologią HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma) daje wyraźny obraz. Musimy tylko pamiętać, że nie jest to idealny telewizor do sportu albo dynamicznych scen.
Oczywiście wykorzystywanie 50 Hz matrycy to nie wada, a raczej standard w przypadku większości telewizorów. Które mają więcej możecie zobaczyć w naszym zestawieniu telewizorów 100 Hz.
Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz
Samsung UE43NU7102. Dźwięk
Na dźwięk zawsze można narzekać, jeśli chodzi o telewizory. W tym roku jest podobnie i w większości przypadków zamontowane głośniki nie robią szału oferując standardową moc wynoszącą 20W. Oczywiście w codziennym użytkowaniu telewizora do oglądania telewizji jest ona wystarczająca.
Poza tym system dźwięku przestrzennego oferuje dwie opcje dodatkowe. Pierwsza z nich polepsza dźwięk. To technologia DTS (Digital Theater System) zapewniająca lepszy dźwięk dookólny. Ta wykorzystywana jest w sprzętach z wyższej półki oraz, coraz częściej w lepszych telewizorach.
Druga to Multiroom Link pozwalająca na sterowanie aplikacją ze smartfona wieloma urządzeniami (TV, soundbarem, zestawem kina domowego czy Blu-ray) połączonych w jednej sieci WiFi. Całkiem wygodne i praktyczne rozwiązanie. Można się uprzeć na dobry soundbar, czyli listwę głośnikową dającą nawet moc 15-krotnie większą, niż głośniczki telewizyjne.
Samsung UE43NU7102. Gniazda i złącza
Jak na telewizor o wielkości 43 cali, Samsung UE43NU7102 posiada wystarczającą liczbę najważniejszych gniazd. Poza trzema HDMI mamy do dyspozycji dwa porty USB. W zasadzie więcej nam nie potrzeba. Dopiero w telewizorach większych (od 49 cali) zmienia się liczba złączy i przeważnie wynosi ona 4 HDMI i 3 USB. Jednak i tak wszystko zależy od tego ile urządzeń chcemy podłączyć do naszego nowego telewizora i jak często będziemy z nich korzystać.
Samsung UE43NU7102. Smart TV
Samsung UE43NU7102 jest dobrze wyposażony w opcje sieciowe. W praktyce nie brakuje mu niczego. Bezprzewodowy dostęp do sieci (WiFi) to standard od kilku lat nie tylko w najlepszych telewizorach 4K, ale we wszystkich oferujących opcje Smart TV. Co to oznacza?
Przede wszystkim możliwość korzystania z wyszukiwarki internetowej, surfowania po internecie, setek (a nawet tysięcy) aplikacji. Oczywiście w tym ostatnim przypadku sprawa wygląda podobnie jak ze smartfonami. Tam też do wyboru mamy całe morze aplikacji, ale najczęściej sprowadza się do tego, że korzystamy z trzech, czterech ulubionych appek.
W Smart TV będą to zapewne te związane z oglądaniem filmów i seriali online. Najważniejszymi dostawcami treści są Netflix, YouTube, HBO GO czy ipla. Do tego dochodzi kompatybilność z aplikacją o nazwie SmartThings.
Aplikacja SmartThings umożliwia łatwe połączenie różnych urządzeń począwszy od lodówki, przez smartfon, po telewizor, pozwalając Ci na intuicyjne kontrolowanie całego domu i nie tylko. Skorzystaj z możliwości, jakie daje stworzenie własnej sieci.
– Źródło: Euro
Oczywiście zawsze istnieje możliwość podłączenia bezprzewodowej klawiatury albo myszki. Jak kto woli.
W tym roku wszystkie Samsungi pracują na systemie operacyjnym Samsung Tizen 4.0. Można to przyrównać do środowiska Windows/Linux na laptopie). To po prostu główny interfejs, gdzie znajdziemy wszystkie treści online, aplikacje oraz narzędzia do korzystania z zaawansowanych opcji telewizora. I trzeba powiedzieć, że najnowsza wersja (4.0) pozwala na bardzo szybkie przeglądanie treści internetowych (procesor 4-rdzeniowy), w porównaniu z latami ubiegłymi.
Oczywiście my jesteśmy zdania, że do korzystania z internetu i tak najlepszy jest komputer albo laptop. Jednak internet w TV ma jeszcze jedną ciekawą opcję do zaoferowania. Chodzi o usługi związane z telewizją hybrydową. HbbTV to dostęp do dodatkowych treści podczas oglądania programu TV albo filmu (informacji o oglądanym materiale, obsadzie filmu, czasie trwania, itd.).
Samsung UE43NU7102. Cena
Gdybyśmy rok temu kupowali telewizor, powiedzielibyśmy, że 2199 złotych to trochę dużo jak na dobry telewizor 43-calowy. Jednak ubiegłoroczne modele nie są dobrym porównaniem, bowiem opcje sieciowe czy te dotyczące obrazu zmieniają się co roku. I w tym roku za taki ulepszony telewizor jesteśmy w stanie tyle zapłacić. To naszym zdaniem dobra cena za telewizor z opcjami Smart TV.
Samsung UE43NU7102. Podsumowanie i ocena
Samsung UE43NU7102 zrobił na nas pozytywne wrażenie już od samego początku. Ładne wykonanie, cieniutka ramka wokół ekranu to coś, na co zwraca się uwagę. Potem jet jeszcze lepiej. A mało opcji poprawy obrazu nie świadczy wcale o tym, że będziemy musieli się czymś martwić. Obraz jest dobry w każdych warunkach i jak na model z podstawowej serii to rzadkość. Telewizor Smart TV pozwala korzystać z internetu w prosty i komfortowy sposób.
Z pewnością te powyższe cechy sprawią, że pod koniec roku będzie to jeden z najczęściej kupowanych telewizorów tego producenta. Model zasłużenie znalazł się zestawieniu najlepszych telewizorów 43 cali.
Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl
Jakość obrazu: 6/10,
Jakość dźwięku: 5/10,
Interfejs: 6/10,
Smart TV: 8/10.
*OCENA ŁĄCZNA 6,25/10
*Jak oceniamy:
1 – Bardzo słabo, 2 – Słabo, 3 – Przeciętnie, 4 – Całkiem całkiem, 5 – Standardowo/zadowalająco, 6 – Dobrze, 7 – Nadzwyczaj dobrze, 8 – Rewelacyjne, 9 – Fenomenalnie, 10 – Znakomicie.
- Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny