Samsung QLED QE55Q77TA: test telewizora QLED

Samsung QLED QE55Q77TA: test. To jeden z tańszych, ale nie podstawowych telewizorów QLED w tegorocznej ofercie tego producenta. Dzisiaj sprawdzamy czy warto go kupić. Zobacz nasz test Samsung QLED QE55Q77TA.

Przyszedł czas na test Samsung QLED QE55Q77TA, kolejnego telewizora z ekranem QLED z oferty na 2020 rok. Jak wypada na tle innych modeli? Co ciekawego zaoferuje? Sprawdzamy i rozwiewamy wątpliwości przed zakupem.

 

Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor! 

Który telewizor Samsung wybrać?

Samsung QLED QE55Q77TA – co musisz wiedzieć?

Samsung QLED Q77TAT / fot. Samsung

 

W tym roku testowaliśmy już kilka telewizorów Samsung z oferty na 2020 rok:

 • Samsung UE50TU7002
 • Samsung UE55TU8002
 • Samsung QLED QE55Q67TAU

Dzisiaj podzielmy się wrażeniami z kolejnej po Q67T serii telewizorów z ekranami QLED 4K. Gdzie plasuje się seria Q77T w klasyfikacji wszystkich telewizorów Samsung QLED 2020?

 • Q60T (Q64T, Q65T, Q67T)
 • Q70T (Q74T, Q75T, Q77T)
 • Q80T
 • Q90T
 • Q95T

Jak widać Samsung QLED QE55Q77TA to reprezentant trochę lepszych modeli niż seria podstawowa Q60T.

Samsung QLED QE55Q77TA – wygląd

Samsung QLED QE55Q77TA odznacza się znanym rozwiązaniem dotyczącym centralnej podstawki. Ta zajmuje niewiele miejsca z przodu telewizora. Minimalistyczne wykończenie może się podobać osobom stawiającym telewizor na stoliku. Głębokość stojaka wynosi zaledwie 26,4 cm.

Do tego w tym roku telewizory Samsung odznaczają się trójstronnie bezramkowym designem. Nie znaczy to, że ramki nie ma. Jest ona po prostu tak cienka, że z daleka niemal jej nie widać.

Telewizor Samsung można zawiesić na ścianie, dysponując uchwytem ze standardem VESA wynoszącym 200×200 mm. Pamiętając uprzednio, że dobór wieszaka ze względu na rozstaw śrub to jedno z dwóch najważniejszych kryteriów. Drugie to waga. Uchwyt powinien mieć odpowiedni udźwig – Samsung QLED QE55Q77TA bez podstawy waży 17,2 kg.

Telewizor Samsung QLED QE55Q77TA jest dostępny w kolorze czarno-srebrnym. W zestawie wraz z nim otrzymasz srebrnego, inteligentnego pilota do obsługi telewizora.

Samsung QLED QE55Q77TA – jakość obrazu

Samsung QLED QE55Q77TAT / fot. Samsung

Telewizory Samsung QLED to modele oferujące znacznie lepszy obraz i znacznie więcej funkcjonalności niż telewizory ze standardowej oferty 4K. Jednak QLED QLEDowi nierówny i do wyboru mamy modele tanie oraz drogie. Samsung QLED QE55Q77TA należy do modeli w miarę przystępnych cenowo. Jednak na pewno oferuje więcej pod kątem opcji i technologii dotyczących przetwarzania obrazu niż podstawowe telewizory QLED, np. seria Samsung Q60T.

 

O wyświetlanie dobrego obrazu odpowiedzialnych jest wiele opcji dotyczących poprawy treści wideo. Najważniejsza z nich dotyczy kropki kwantowej, a więc technologii Quantum Dot. Jaka jest różnica pomiędzy telewizorem LED, a telewizorem LED z ekranem QLED? Przede wszystkim ten drugi pozwala uzyskać lepszy zakres kolorów i prawdziwą, naturalną paletę barw. Oznacza to, że tańszy QLED może oferować żywsze i ładniejsze kolory niż telewizor LED z flagowej półki. Jak jet w praktyce?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo za każdym razem dany telewizor trzeba byłoby porównać z innym konkretnym modelem. Dzieje się tak dlatego, że na doskonały obraz składa się o wiele więcej czynników niż rozdzielczość ekranu, wykorzystywane technologie czy częstotliwość pracy matrycy. Jeśli jednak mielibyśmy porównywać Samsung QLED QE55Q77TA ze standardowymi modelami 4K z tegorocznej oferty, to faktycznie dynamika kolorów, a więc lepsze barwy są widoczne na ekranie QLED niż na LED (np. porównując z TU8002).

100 Hz i matryca VA

Jednak odcienie i barwy to jedno, a płynność ruchu to drugie ważne kryterium. Można powiedzieć, że telewizor Samsung QLED wygrywa na tym polu z każdym telewizorem Samsung niebędącym QLEDem. W tym roku ponownie 100 Hz matryca zaczyna się od lepszych telewizorów QLED. Więc faktycznie QLEDy wypadają znacznie lepiej niż LEDy. Pojawia się pytanie, czy producenci nie robią tak celowo (np. że 100 Hz matryca jest dopiero w TV QLED), by pokazać, że faktycznie droższy TV jest lepszy?

Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz

Biorąc pod uwagę najważniejsze opcje dotyczące poprawy obrazu widać, że wiele z nich wykorzystują najtańsze telewizory QLED. Chodzi głównie o Contrast Enhancer, Ultimate UHD Dimming, Quantum HDR, Dual LED. Jednak w serii Q77T zmienia się procesor obrazu (Q60T – Quantum Processor Lite) na Quantum Processor 4K. Czy różnica w obrazie jest tak bardzo widoczna?

Seria Q77T znakomicie radzi sobie z odwzorowaniem barw, wyraźnymi detalami na ekranie czy odpowiednimi kątami patrzenia. Jednak czy to zasługa lepszego procesora obrazu? Nie da się tego sprawdzić. Wtedy modele musiałyby różnić się tylko i wyłącznie procesorem obrazu (niczym więcej), by je porównać pod kątem procesora.

Samsung QLED QE55Q77TA oferuje matrycę VA odpowiedzialną za lepszą czerń niż w ekranach IPS. O zgodność ze standardem HDR nie musisz się martwić, bo model jest zgodny z HDR10+ i HLG. Pod tym kątem można powiedzieć, że to najlepsze (chociaż bardziej odpowiednie słowo to “najpopularniejsze”) jak na Samsunga formaty. Przypomnijmy, że żadne telewizory Samsung nie oferują Dolby Vision.

Samsung QLED QE55Q77TA – jakość dźwięku

Samsung QLED Q77TAT / fot. Samsung

Samsung QLED QE55Q77TA posiada całkiem przyzwoite nagłośnienie. Porównując moc całkowitą głośników telewizyjnych, mamy tyle samo, co w konkurencyjnym modelach (20 W). Jednak nie to jest najważniejsze. Ważne jest to, co zyskujesz poza tym.

Jedną z nowości w tegorocznych telewizorach Samsung jest Active Voice Amplifier (AVA). Chodzi o opcję, która została przetłumaczona jako Aktywny Wzmacniacz Głosu. Dzięki niej dialogi są nieco lepiej słyszalne. Jednak nie oznacza to, że konkurencyjne telewizory (bez tej opcji) nie radzą sobie w ogóle podczas scen dialogowych.

Pozostałe opcje dotyczące wrażeń audio, to przeważnie te podstawowe, które znajdziemy w innych modelach (często pod innymi nazwami). Pod tym kątem telewizor Samsung nie wyróżnia się na tle innych telewizorów do 4000 złotych.  Można powiedzieć, że jest nieco gorzej niż rok temu. Przykładowo seria Q70R (2019) oferowała dodatkowy głośnik niskotonowy. To oraz większa moc (nie 20 W, ale aż 40 W) faktycznie wyróżniało serię QLED Q70R rok temu.

Czy warto kupić soundbar?

W tym roku niestety, żeby polepszyć brzmienie musimy posiłkować się sprzętem dodatkowym. Najlepiej pod tym kątem wypadają urządzenia Samsunga. Są nawet linie soundbarów dopasowane do konkretnych serii telewizorów QLED.

Na szczęście osoby zastanawiające się jaki soundbar kupić nie muszą przecież decydować się na tego samego producenta listwy głośnikowej co telewizora. No chyba, że bardzo zależy im na sterowaniu jednym pilotem zarówno telewizorem, jak i soundbarem – wtedy zakup sprzętu tej samej marki ma sens.

Samsung QLED QE55Q77TA: test. Smart TV i opcje dodatkowe

Samsung QLED QE55Q77TA to telewizor Smart TV a więc bez problemu będziesz mógł przeglądać strony internetowe na dużym ekranie czy korzystać z setek aplikacji umieszczonych w menu głównym systemu Tizen 5.5. Dzięki technologii Bluetooth, telewizorem możesz sterować za pomocą smartfona albo bezprzewodowej klawiatury (podłączanej przez Bluetooth). Znacznie ułatwia to pracę na co dzień.

Oczywiście według producenta, Smart TV to telewizor oferujący znacznie więcej i trudno się z tym nie zgodzić. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest Zdalny Dostęp (Access Remote).

Real Game Enhancer+

Drugą ciekawą opcją miała być Real Game Enhancer+. Niestety wrażenia podczas grania w gry na ekranie z poprzednią wersją (Real Game Enhancer) są niemal identyczne. Czyżby mały plusik wstawiony na koniec do nazwy znanej opcji miał zrobić ogromną różnicę? Raczej nie. Jednak QLED ma tą przewagę nad innym telewizorem (bez opcji typu Real Game Enhancer), że otrzymujemy realistyczne obrazy i płynny ruch. Chociaż ten ostatni nie zależy tylko od tego typu opcji dodatkowych).

Zobacz także | Jaki telewizor 65 cali kupić?

Posiadacze telewizorów Samsung korzystają od pewnego czasu z trybu Ambientu. Dzięki niemu telewizor nawet, gdy jest nieużywany może wyświetlać przydatne informacje czy pełnić rolę dekoracyjną.

W tym roku to kolejna opcja, oferująca nieco inną nazwę poprzez dodanie “+” na końcu nazwy – tak samo jak w przypadku Real Game Enhancer. Tylko czym różni się tryb Ambient od trybu Ambient+? Czyżby kolejny zabieg marketingowy? Naszym zdaniem nie ma tutaj nic nadzwyczajnego, by zmieniać nazwę na Ambient+. Każdego roku wiele opcji i technologii jest ulepszanych o pewne detale, dodatkowe funkcje. Tylko jak wytłumaczyć różnice pomiędzy Ambient, a Ambient+? Czyżby nie było żadnych istotnych?

Smart TV: co jeszcze?

Jeśli chodzi o bardziej przydatne funkcje, z pewnością Samsung Smart TV wygrywa ze względu na możliwość łączenia się z innymi urządzeniami. Jednym z tych sposobów (najprostszych) jest wykorzystanie opcji Dotknij i wyświetl.

Zobacz także | Jak korzystać z NFC w telewizorze?

Co jeśli chcesz oglądać kilka rodzajów treści jednocześnie? Tutaj ciekawym rozwiązaniem może być Multi View (multi widok). Na czym dokładnie ta funkcja?

Funkcja Multi View dzieli ekran telewizora na dwie części – w jednej z nich umieszcza treści, które oglądasz, a w drugiej pokazuje ekran Twojego urządzenia mobilnego. Dzięki temu już nie musisz odrywać wzroku od telewizora, by zerknąć na telefon.

 

Samsung QLED QE55Q77TA: test. Gniazda i złącza

Jeśli chodzi i wejścia i wyjścia, to nie ma tragedii. Liczba HDMI jest wystarczająca i wynosi 4. Czyli tyle, ile powinno być w 55-calowym telewizorze Smart TV. Szkoda, że model oferuje zaledwie dwa porty USB, a nie trzy, jak zdecydowana większość lepszych telewizorów 4K.

 • Liczba złączy HDMI 4
 • Liczba złączy USB 2
 • Satelitarne 1 (main)
 • Satelitarne 1 (sub)
 • Złącze Ethernet (LAN) tak
 • Cyfrowe wyjście optyczne tak
 • Złącze CI (Common Interface) 1

 

Samsung QLED QE55Q77TA: test – cena

Cena Samsung QLED QE55Q77TAT w wielu sklepach zaczyna się od 3799 złotych. Jednak my i tak radzimy zaglądać do sklepów online, bo ceny telewizorów zmieniają się niemal codziennie.

Samsung QLED QE55Q77TA: test – podsumowanie

Samsung QE55Q77TA to dobry telewizor ze względu na jakość obrazu i dźwięku. Przede wszystkim tym, co go wyróżnia jest technologia Quantum Dot. Dzięki niej telewizor QLED oferuje naprawdę dobry obraz. Szkoda, że w przypadku opcji dotyczących dźwięku dostajemy głównie odświeżone technologie, które znaliśmy wcześniej.

Telewizor Smart TV jest doskonale przygotowany do surfowania po sieci, a system operacyjny Tizen 5.5 jest nieco bardziej przejrzysty w porównaniu do telewizorów z 2019 roku.

Samsung QLED QE55Q77TAT: ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl

 • Jakość obrazu: 8/10,
 • Jakość dźwięku: 6/10,
 • Gniazda i złącza: 6/10,
 • Smart TV: 7/10.

*OCENA ŁĄCZNA 6,75/10

*Jak oceniamy:
1 – Bardzo słabo, 2 – Słabo, 3 – Przeciętnie, 4 – Może być, 5 – Standardowo/zadowalająco, 6 – Dobrze, 7 – Nadzwyczaj dobrze, 8 – Bardzo dobrze, 9 – Fenomenalnie, 10 – Znakomicie.

2 odpowiedzi na “Samsung QLED QE55Q77TA: test telewizora QLED”

 1. Czy jest jakaś różnica między modelem QE55Q77TAT a QE55Q77T? Czy poprostu jedni sobie w sklepie dodają literki a inni odejmują?

  1. Według najważniejszych parametrów technicznych to te same telewizory. Sklepy często nadają oznaczenia dodatkowe na końcu właściwiej nazwy (np. Q77T) – wynika to, że różne sieci oznaczają “swoje” produkty. W tym przypadku nie ma zastosowania reguła niskiej ceny – kiedyś, kiedy znalazłeś taniej ten sam telewizor w innym sklepie, mogłeś zakupić ten sam tv w cenie sklepu konkurencyjnego – być może dlatego wprowadzono takie oznaczenia, żeby nie tracić zysków – bo jak tłumaczą sklepy – wg nich nazwa modelu Q77T to nie to samo co Q77TAT albo Q70TA (pomimo tego, że na papierze to te same TV).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *