Telewizor sterowany falami mózgowymi od Samsunga

Telewizor sterowany falami mózgowymi od Samsunga. Gdy mogłoby się wydawać, że najwięksi producenci telewizorów nie zaskoczą nas już czymś nowym, świat obeszła sensacyjna wiadomość. Samsung testuje przełomowy telewizor, bo sterowany falami mózgowymi. Dowiedzcie się więcej o projekcie Pontis.

Jakie było nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że Samsung stworzył już taki telewizor, który można kontrolować za pomocą fal mózgowych. A więc nie jest to coś, co dopiero powstaje.

Telewizor sterowany falami mózgowymi

Samsung Projekt Pontis / fot. Samsung

Prototyp opracowano w ramach projektu „Pontis”, inicjatywy obywatelskiej firmy Samsung wdrożonej we współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii, światowej sławy kliniką rehabilitacyjną dla osób o złożonych problemach zdrowotnych.

Projekt „Pontis” ma na celu zapewnienie większej dostępności do technologii także osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, takimi jak porażenie czterokończynowe.
– Źródło: Samsung

Zamysł takiego modelu był prosty. Producent chciał pomóc użytkownikom z ograniczoną sprawnością ruchową na korzystanie z podstawowych funkcji, jak zmiana kanałów telewizyjnych czy dostosowanie poziomu głośności. Wszystko zaledwie przez minimalne ruchy twarzy.

Zobacz także | Który telewizor Samsung wybrać?

Telewizor sterowany falami mózgowymi
Samsung Projekt Pontis / fot. Samsung

Firma Samsung opracowała i przetestowała prototypy za pomocą unikalnej kombinacji istniejących technologii. Specjalne wzorce wizualne wyświetlane są w każdym z rogów ekranu telewizora, a czujniki umieszczone na głowie użytkownika mierzą różne rodzaje fal mózgowych generowanych w wyniku tej interakcji z obrazem.

Odczytane wzorce fal są następnie przekładane na proste komendy pozwalające kontrolować telewizor – zmienić kanał czy dostosować głośność. Technologię przetestowano z różnymi grupami użytkowników, by w praktyce sprawdzić łatwość działania.
– Źródło: Samsung

Nasz komentarz

W przypadku tego typu wiadomości zawsze jedna rzecz pozostaje niepewna. Mianowicie to kiedy taki wynalazek będzie dostępny dla każdego. Projekt Pontis przynosi pozytywne rezultaty i zapewne nie raz jeszcze usłyszymy nowe wiadomości na temat jego rozwoju.

Od czerwca tego roku Samsung ma rozwijać i optymalizować swój wynalazek. Zapowiedziano już, że prototyp zostanie udostępniony na testy w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz specjalistycznych szwajcarskich szpitalach.

Nie możemy się zatem doczekać, aż takie innowacyjne rozwiązanie znacznie ułatwiające korzystanie z telewizora w codziennym życiu przez osoby z porażeniem mózgowym zostanie wprowadzone na całym świecie. Oczywiście jak tylko dowiemy się czegoś nowego, będziemy Was o tym informować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *