Kupujemy soundbar: o czym warto wiedzieć?

Kupujemy soundbar: o czym warto wiedzieć? Czym kierować się przy zakupie listwy głośnikowej do naszego telewizora. Na co jeszcze poza ceną zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Kupujemy soundbar zazwyczaj z myślą, że ten będzie nam grał co najmniej kilka lat dlatego warto, by wybrany model posiadał wszystkie przydatne funkcje. Jeśli nie wiesz na co zwrócić uwagę, zobacz co naszym zdaniem jest istotne przy wyborze soundbara.

1. Moc głośników

Najlepsze soundbary
Soundbar LG / fot. LG
LG S95QR Czarny – zobacz aktualne ceny

Jeśli szukasz czegoś lepszego, zwróć uwagę na soundbary z wyższych serii. Te zazwyczaj odznaczają się mocą przekraczającą 300 W. Przypomnijmy, że większość prostych i tanich telewizorów oferuje nagłośnienie w postaci dwóch głośników o łącznej mocy 20 W. Oznacza to, że taki soundbar oferuje wielokrotnie więcej pod kątem mocy.

Modele z klasy premium oferują nawet i 400 i więcej mocy całkowitej głośników. Jednak wraz z większa mocą zyskujesz zazwyczaj lepiej rozbudowany system dźwięku przestrzennego.

2. Czy jest subwoofer?

Najlepsze soundbary
LG S80QR / fot. LG

LG S80QR – zobacz aktualne ceny

Zazwyczaj listwa głośnikowa składa się z belki centralnej (listwy) oraz bezprzewodowego subwoofera (podłączasz tylko kabel zasilający, a sprzęt łączy się z belką bezprzewodowo). Ten ostatni to czarna skrzynka odpowiadająca za lepszy bas i brzmienie. Jednak biorąc pod uwagę tańsze soundbary pamiętaj, że nie każdy producent oferuje soundbary z subwooferem. Czasami cena może być kusząca, bo sprzęt nie został w niego wyposażony.

Subwoofery – zobacz aktualne ceny

Na szczęście zazwyczaj modele od 1000 zł w górę oferują w zestawie bezprzewodowy subwoofer. Jedynie musisz uważać na najlepsze i najdroższe soundbary. Czasami producenci oferują modele designerskie, które wyjątkowo nie oferują w zestawie subwoofera. Na szczęście w 2022 roku to rzadkość.

3. Jakie gniazda, złącza?

Kupujemy soundbar: o czym pamiętać?
Samsung HW-Q930B / fot. Samsung

Samsung HW-Q930B Czarny – zobacz aktualne ceny

Komunikacja z innymi urządzeniami (telewizorem) drogą przewodową możliwa jest poprzez HDMI albo złącze optyczne. Od kilku lat zazwyczaj wszystkie soundbary bez względu na producenta oferują złącze optyczne w standardzie. Jeśli chodzi o HDMI, z tym jest różnie. Niektóre modele oferują np. jedno wejście HDMI, inne jedno wyjście HDMI, a jeszcze inne po jednym wejściu i wyjściu HDMI. Zawsze zwróć uwagę w specyfikacji, co zyskujesz w danym modelu.

Głośniki – zobacz aktualne ceny

Zdecydowanie szybciej i wygodnie podłączyć kabel optyczny. Natomiast dobrą wiadomością jest to, że większość (jak nie wszystkie modele z oferty na 2022 rok od największych producentów) oferuje łączność WiFi albo Bluetooth. Dzięki temu bez problemu możesz korzystać z połączenia soundbara z telewizorem bez kabli.

4. Producent

Kupujemy soundbar: o czym pamiętać?
Samsung HW-Q800B / fot. Samsung

Samsung HW-Q800B Czarny – zobacz aktualne ceny

Jednym z ważnych kryteriów powinien być dobór producenta. Jeśli masz telewizor Samsunga i kupisz soundbar tego producenta, jest duża szansa, że jednym pilotem będziesz mógł sterować obydwoma urządzeniami (wszystko zależy od serii TV). Tymczasem decydując się na sprzęt innego producenta, będziesz korzystał z pilota do TV i do soundbara.

Oczywiście są tacy, którzy wybiorą sprzęt tego samego producenta, bo dana seria pasuje idealnie do ich telewizora. Na przykład Samsung i LG oferują dedykowane serie najlepszych soundbarów do swoich najlepszych telewizorów 4K i 8K.

W praktyce marka soundbara nie ma znaczenia. Ważne byś podłączył soundbar do swojego telewizora.

5. Cena

Najlepsze soundbary
Samsung HW-Q990B / fot. Samsung

Samsung HW-Q990B Czarny – zobacz aktualne ceny

Kupujemy soundbar z myślą o tym, by wydać jak najmniej. Czy jest to możliwe, by zyskać dobre parametry techniczne, za niewiele? Najtańsze soundbary z bezprzewodowym subwooferem kupisz już od 300-500 zł. Co najważniejsze to zazwyczaj sprzęty od producentów telewizorów (Sharp, Sony).

Soundbary – zobacz aktualne ceny

Do 1000 – 1500 zł jesteś w stanie kupić prosty i tani soundbar o większej mocy głośników. W tym roku średnia półka to modele w cenie zaczynającej się od 2000 zł. Tymczasem modele z klasy premium, często flagowe modele mogą kosztować od 3500 zł w górę.

Źródło: Ceneo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *