Które TV są zgodne ze standardem DVB-T2?

30 czerwca 2022 roku nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę obecnego systemu DVB-T na DVB-T2. Oznacza to, że telewizory nieprzystosowane do odbioru treści nadawanych w nowym formacie będą bezużyteczne.

Co powinniśmy wiedzieć o nadawaniu programów telewizyjnych w standardzie DVB-T2/HEVC? Które TV są zgodne ze standardem DVB-T2? Jakie telewizory Samsung będą odbierały w 2022 roku naziemną telewizję cyfrową? Sprawdź nasza listę!

Kiedy nastąpi zmiana nadawania telewizji cyfrowej?

30 czerwca 2022 roku nastąpi zmiana nadawania telewizji cyfrowej

W 2022 roku nastąpi transmisja programów telewizyjnych z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC. Ten jest także nazywany H.265 lub MPEG-H część 2.

Zobacz także | TOP10: najlepsze telewizory 2021

Żeby korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej musimy upewnić się, że nasz dotychczasowy albo telewizor, który zamierzamy dopiero kupić, będzie z nim kompatybilny. Czyli dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie. Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina:

Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2 lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.
– Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Jak sprawdzić, który telewizor jest zgodny z DVB-T2?

Jak sprawdzić, który telewizor jest zgodny z DVB-T2?

Nowy telewizor powinien oferować możliwość dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (H.265 lub MPEG-H część 2), ale nie tylko. Powinien także przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

Zobacz także | TOP10: najlepsze telewizory

Telewizory Samsung zgodne z DVB-T2: lista modeli

Telewizory Samsung zgodne z DVB-T2 / fot. Samsung

Jednym z producentów, który poinformował o swoich telewizorach zgodnych z DVB-T2 jest Samsung. Koncern opublikował listę telewizorów kompatybilnych z DVB-T2. W jej skład wchodzą wszystkie modele z 2018, 2019 oraz 2020 roku.

Zobacz także | Który telewizor Samsung 2020 wybrać?

Telewizory zgodne ze standardem DVB-T2 / fot. Samsung

 

Na co komu DVB-T2?

 Zmiana standardu nadawania na DVB-T2
Zmiana standardu nadawania na DVB-T2 / fot. Samsung

Nowy standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej pozwoli na odbieranie programów telewizji cyfrowej w wyższej jakości obrazu. W przyszłości pojawią się także nowe kanały, które będzie można oglądać za darmo. Zmiana standardu nadawania jest prowadzona w całej Europie.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: