Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów? Przedstawiamy w naszym poradniku najpopularniejsze przekątne ekranów LED, QLED oraz OLED.

Od kilku miesięcy najpopularniejszymi przekątnymi kupowanych telewizorów są 55 oraz 65 cali. Pod koniec 2020 roku klienci również interesują się telewizorami o wielkości 75 cali ze względu na spory spadek cen tychże modeli. Jakie jeszcze przekątne ekranów są najczęściej wybierane?

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?

Telewizory 22 i 24 cale

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?
Philips 24PFS5863 / fot. Philips

Zobacz także | Ranking telewizorów Full HD

Najmniejsze telewizory, które znajdziesz w sklepach zazwyczaj mają 22 (przekątna ekranu wynosi 55 cm) albo 24 cale (przekątna ekranu wynosi 60 cm). To idealny sprzęt do sypialni albo kuchni. Te oferują przeważnie rozdzielczość HD Ready albo Full HD. Jeśli chodzi o jakość obrazu to zarówno telewizor HD Ready, jak i Full HD w zupełności wystarczy.

Zobacz także | Który telewizor Samsung wybrać?

W praktyce różnica pomiędzy tymi rozdzielczościami nie jest zauważalna na co dzień. Zazwyczaj telewizory Full HD o wielkości 22 albo 24 cali są droższe od modeli HD Ready, ale w przypadku tego calarzu, w zupełności wystarczy rozdzielczość HD Ready. Żaden producent nie oferuje rozdzielczości 4K albo 8K w tej przekątnej ekranu.

Zobacz także | Jaki telewizor LG kupić?

Telewizory o wielkości 22 albo 24 cali dzielą się na telewizory Smart TV (z dostępem do internetu) i zwykłe telewizory bez opcji sieciowych. Oznacza to, że wybierając mały telewizor również możemy wybrać model, który zaoferuje dostęp do internetu i tysięcy aplikacji. Wystarczy, że mamy w domu internet, by móc korzystać z dobrodziejstw sieci na większym niż laptop ekranie.

Zobacz także | Który telewizor Sony kupić?

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów? TV 32 cale

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?
Samsung UE32T5302 / fot. Samsung

Sprawdź aktualną cenę Samsung UE32T5302

Kolejną popularną wielkością dla osób poszukujących prostych i tanich modeli jest wielkość 32 cali (przekątna ekranu wynosi 80 cm). Te  modele zdecydowanie wygrywają z mniejszymi TV ze względu na to, że za niewielką dopłatą jesteśmy w stanie kupić telewizor przeważnie o wystarczającej przekątnej ekranu na co dzień.

Tutaj również mamy do wyboru modele Smart TV, jak i telewizory bez opcji internetowych. Tutaj nie znajdziemy TV 4K albo telewizorów 8K.

Zobacz także | Jaki telewizor 32 cali kupić?

Telewizory 40 cali

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?
Panasonic HX830E / fot. Panasonic

Panasonic GX830E

 

Kiedyś uwielbiane, dziś zapomniane przez producentów. Wystarczy zobaczyć zestawienie najpopularniejszych 40-tek (przekątna ekranu wynosi 102 cm), by szybko przekonać się, jak mały mamy wybór w porównaniu do lat ubiegłych. Tutaj prym wiodą modele o rozdzielczości Full HD (nie ma modeli HD Ready w 40 calach).

 Sprawdź aktualne ceny telewizorów 40 cali

Jeszcze kilka lat temu producenci oferowali w droższych 40-tkach rozdzielczość 4K, ale ze względu na zbyt wysokie ceny takich telewizorów, bardziej opłacalny był zakup modelu Full HD o znacznie większej przekątnej ekranu. Tak zostało do dziś.

Zobacz także | Jaki telewizor 40 cali wybrać?

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów? TV 43 cale

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?
Samsnug Q60R / fot. Samsung

 Samsung QLED QE43Q60RAT

W końcu większość producentów (nie wszyscy mają modele 43 cali) zrozumiała, że poza telewizorami Full HD, klienci zwracają także uwagę na modele o rozdzielczości 4K. W tym roku w tej wielkości mamy do wyboru zarówno modele Full HD, jak i te o rozdzielczości 4K. Powoli różnica cenowa pomiędzy 43-ką (przekątna ekranu wynosi 108 cm) o rozdzielczości Full HD, a 4K zaciera się.

Zobacz także | Jaki telewizor 43 cali wybrać?

Telewizory 48 cali

Kilka lat temu popularne były 48-ki. Samsung sprzedawał najwięcej takich modeli, potem jednak zaczął dominować na rynku oferując najwięcej różnorodnych modeli o wielkości 50 cali. I tak zostało do dziś. Producenci zaczęli wycofywać się z ekranów 48-calowych na rzecz telewizorów 49 calowych.

W tym roku wyjątkowo przekątna 48 cali (przekątna ekranu wynosi 121 cm) wróciła do łask za sprawą kilku nowoczesnych telewizorów OLED. Te były najczęściej dostępne albo w wersji 55 albo 65 calowych (były też i większe, ale ich ceny zwalały z nóg). W 2020 roku kilku producentów postanowiło zaprezentować telewizory OLED o wielkości 48 cali. Te oferują rozdzielczość 4K, a są to modele od Sony (OLED A9) i LG OLED CX).

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów? TV 49-50 cali

LG SM9000 / fot. LG

Sprawdź aktualną cenę LG 49SM9000

 

Kolejnymi popularnymi przekątnymi są modele o wielkości 49 (przekątna ekranu wynosi 123 cm) albo 50 cali (przekątna ekranu wynosi 125 cm). Tutaj ponownie pojawił się rozłam na rynku.

Samsung TU7102/ fot. Samsung

Zobacz aktualne ceny telewizorów Samsung TU7102K

Część producentów oferuje tylko modele 49-calowe (np. LG), nie oferując modeli o wielkości 50 cali. Inni zrobili na odwrót, np. Samsung. Oczywiście pojawiają się wyjątki od tej reguły, ale to przeważnie pojedyncze modele. Do wyboru mamy modele Full HD oraz 4K.

Zobacz także | Jaki telewizor 50 cali wybrać?

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów? TV 55 cali

Sony XF9005 / fot. Sony

Sprawdź aktualną cenę Sony KD-55XF9005

 

Telewizory o wielkości 55 cali (przekątna ekranu wynosi 139 cm) są obecnie najbardziej opłacalne, ze względu na to, że ceny takich telewizorów zdecydowanie spadły. Teraz osoba zastanawiająca się, jaki telewizor kupić do 2000 złotych ma ułatwione zadanie bo w zestawieniach najlepszych telewizorów do 2000 złotych królują modele o wielkości 55 cali. Po prostu nie opłaca się kupować mniejszego ekranu. Do wyboru mamy modele Full HD, 4K i 8K.

 Sprawdź aktualne ceny telewizorów 55 cali

 Telewizory 58 cali

Samsung Q60T / fot. Samsung

Zobacz aktualne ceny telewizorów Samsung QLED Q60T

Producenci poszukując innowacji zaczęli ostatnio oferować modele o wielkości 58 cali (przekątna ekranu wynosi 146 cm). Często ceny takich modeli są zbliżone (a niekiedy identyczne), co modeli o wielkości 55 cali. A jeśli już kupować w tej samej cenie (albo podobnej), to czemu nie brać pod uwagę ekranu o 3 cale większego?

Niestety ponownie tylko kilku producentów postawiło w tym roku na tę wielkość (głównie Philips, potem Panasonic oraz Samsung). Do wyboru mamy modele Full HD, 4K.

 

Telewizory 65 cali

Samsung Q80T / fot. Samsung

Zobacz aktualne ceny telewizorów Samsung Q80TA

Kilka lat temu można było spotkać w sklepach telewizory o wielkości 60 cali. Modele o tej wielkości miał w sprzedaży chociażby koncern Sony, LG albo Samsung. Jednak od kilku lat bardziej opłaca się produkować telewizory 65-calowe (przekątna ekranu wynosi 163 cm), które tak samo, jak modele 55-calowe są bardziej opłacalne niż jeszcze 2-3 lata temu. Do wyboru mamy modele Full HD, 4K i 8K.

 Telewizory 70 cali

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?
LG UM7100PLA / fot. LG

Sprawdź aktualną cenę LG 65UM7100Kilku producentów ma w swojej ofercie jeszcze telewizory o wielkości 70 cali (przekątna ekranu wynosi 178 cm). Przeważnie to LG, Samsung, Philips czy Sharp. Jednak modeli nie ma tak dużo na rynku jak kiedyś. Do wyboru mamy modele Full HD, 4K i 8K.

 Sprawdź aktualne ceny telewizorów 70 cali

 Telewizory 75 cali

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?
LG 55NANO913NA / fot. LG

LG NANO91 (NANO913NA)

 

W tym roku rośnie liczba sprzedanych telewizorów oferujących przekątną wynoszącą 75 cali (przekątna ekranu wynosi 189 cm). Cenowo modele są znacznie tańsze niż kilka lat temu i teraz warto wziąć je pod uwagę, jeśli okaże się, że ekran o wielkości 65 cali będzie dla nas troszkę za mały.

Zobacz także | Jaki telewizor Samsung QLED kupić?

Dodatkowo w tej wielkości przekątnej do wyboru mamy nie tylko modele flagowe (najdroższe z najwyższych serii), ale coraz częściej modele z podstawowych serii za niewielkie pieniądze. Do wyboru mamy modele Full HD, 4K i 8K.

 Sprawdź aktualne ceny telewizorów 75 cali

Telewizory powyżej 75 cali

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?
LG 55NANO913NA / fot. LG

LG NANO91 (NANO913NA)

Ostatnią grupą telewizorów są te większe niż 75 cali. Jednak tutaj przeważnie prym wiodą telewizory OLED (a więc te najdroższe i najlepsze). Do wyboru mamy modele o wielkości 77, 82, 85 czy 86 cali. Są też modele oferujące nawet 98 cali, ale koszt ich zakupu często jest porównywalny z zakupem mieszkania. Do wyboru mamy głównie modele 4K i 8K.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

Jakie są najpopularniejsze przekątne ekranów?

Jakie są wielkości przekątnych telewizorów?
Telewizor LG OLED / fot. LG

Poniżej znajdziesz najczęściej wybierane przekątne telewizorów (najpopularniejsze w największych sklepach):

  • 32 cali,
  • 43 cali,
  • 49 cali,
  • 50 cali,
  • 55 cali,
  • 65 cali,
  • 75 cali.

Zobacz przydatne linki do Ceneo

Telewizory - wybierz na Ceneo

1. Najlepsze telewizory w najpopularniejszych przedziałach cenowych:

2. Najlepsze telewizory biorąc pod uwagę szukaną wielkość przekątnej ekranu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: