Gdzie oglądać Gwiazdę Betlejemską?

Gdzie oglądać Gwiazdę Betlejemską? O której Gwiazda Betlejemska będzie widoczna? Oglądaj Gwiazdę Betlejemską online. Zobacz gdzie dokładnie jej wypatrywać. Kolejna taka szansa za 60 lat. Zobaczcie krótkiego newsa na temat “Saturn Jowisz grudzień 2020” – gdzie oglądać koniunkcję tych dwóch planet?

Ostatnio informowaliśmy Was, gdzie oglądać KSW 57 oraz ostatni wyścig Formuły 1. Dzisiaj przynosimy Wam wieści na temat tego, o której godzinie i gdzie oglądać Gwiazdę Betlejemską (Star of Bethlehem)? Nie wszyscy wiedzą, że transmisja z tego niezwykłego wydarzenia (ostatnio miało to miejsce ok. 800 lat temu!) będzie online. Gdzie oglądać Gwiazdę Betlejemską?

 

TOP10 najlepsze filmy Netflix (wrzesień 2023)

Gdzie oglądać Gwiazdę Betlejemską?

 Gdzie oglądać Gwiazdę Betlejemską?
Gwiazda Betlejemska – gdzie oglądać?

Gwiazda Betlejemska to nic innego jak koniunkcja Jowisza i Saturna.* Ta nie bez powodu widoczna będzie najlepiej w jedyną (i jednocześnie najdłuższą w całym roku) noc 21 grudnia 2020 roku. Co prawda wcześniej również obie planety były bardzo blisko Ziemi (w 1623 r.), jednak największą siłę zjawisko miało niemal 800 lat temu (w 1226 roku). Wtedy Astronomia nie wykorzystywała jeszcze tak zaawansowanych teleskopów i lornetek jak dzisiaj. Chociaż, jeśli wierzyć ekspertom, to pierwszy teleskop wynalazł Galileusz w 1609 roku – Ciekawe, czy korzystał z niego w 1623 roku?

Niestety w XVII wieku Gwiazda Betlejemska nie była tak widoczna jak dzisiaj, bo zjawisko miało miejsce za dnia.

Koniunkcja, złączenie – ustawienie ciał niebieskich i obserwatora w jednej linii. Planety górne względem Ziemi mogą znajdować się w opozycji bądź koniunkcji. Samo określenie koniunkcji planety górnej oznacza, że znajduje się za Słońcem w jednej linii z Ziemią.

Źródło: Wikipedia

O której Gwiazda Betlejemska będzie widoczna?

 Gdzie oglądać Gwiazdę Betlejemską?
Gwiazda Betlejemska -najlepiej oglądać ją z dala od miasta i świateł

O której Gwiazda Betlejemska będzie widoczna? Najlepsza pora, by obserwować to niecodzienne zjawisko to godzina po zachodzie Słońca.

  • godzina 15:41
  • Wtorek, 22 grudnia 2020 (CET)

Oczywiście później również będzie ona widoczna, ale może być trudniej zauważalna. Do tego dochodzą chmury, które mogą przesłonić ten fenomen.

 

Gwiazda Betlejemska – transmisja online

 Gdzie oglądać Gwiazdę Betlejemską?
Gwiazda Betlejemska – gdzie oglądać?

Na Youtube jest co najmniej kilka transmisji z całego świata, które trwają właśnie teraz.

Gwiazda Betlejemska – gdzie na niebie?

Gwiazda Betlejemska – gdzie na niebie można ją zobaczyć? Żeby mieć najlepszy widok najlepiej wzrok skierować na zachodnio-południową część nocnego nieba. Im dalej od miasta i świateł, tym bardziej powinna ona być widoczna. Można na przykład udać się do pobliskiego lasu, by zobaczyć to niecodzienne zjawisko. Warto wspomóc się lornetką i jakimś rozgrzewającym napojem :P.

Co mają zrobić spóźnialscy? Mają dwie opcje do wyboru. Albo spróbować jutro (i przez kilka kolejnych dni – Gwiazda Betlejemska może być widoczna do kilku dni od dzisiaj – 21 grudnia 2020 roku). Albo poczekać do kolejnej koniunkcji Jowisza z Saturnem do roku…. 2080. Kolejna taka szansa będzie miała miejsce dopiero w 2400 roku.

Źródło: Youtube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *