FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące telewizorów. Postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać najczęściej zadawane pytania dotyczące telewizorów. Przede wszystkim takie, które pojawiają się podczas podejmowania decyzji, jaki telewizor kupić.
FAQ: najczęściej zadawane pytania. Nasz tekst będziemy aktualizować co parę dni, dodając Wasze kolejne pytania. Poniższe odpowiedzi są krótkie i zwięzłe. Jeśli szukacie szczegółowych informacji na dany temat, sprawdźcie link prowadzący do osobnego, obszerniejszego artykułu na dany temat. Zobacz FAQ: najczęściej zadawane pytania
1. Jaką wielkość ekranu wybrać?
To kwestia indywidualna. Dla kogoś wystarczający do codziennego oglądania telewizji może być 40-calowy ekran (takie ekran w 2023 roku są rzadkością). Jednak dla kogoś innego, posiadającego takiej samej wielkości salon, i siedzącego w tej samej odległości od telewizora, najlepszym rozwiązaniem będzie 65-tka.
Zobacz także | Jaki telewizor 65 cali kupić?
Tak naprawdę nie ma reguły. Każdy z nas “powinien mieć własne poczucie” tego, ile cali będzie dla niego wystarczające. Oczywiście producencie będą robili wszystko, by uświadomić nam, że najlepiej sprzedają się telewizory o dość dużych przekątnych ekranu. Jednak czy naprawdę potrzebujemy oferowaną przez nich wielkość?
2. Jaką rozdzielczość telewizora wybrać? Jakie są rozdzielczości w telewizorach?
Telewizory Samsung – zobacz aktualne ceny
Obecnie w sklepach dominują telewizory o rozdzielczości 4K (3840×2160). Później mamy telewizory Full HD (1920×1080), HD Ready (1366×768) oraz 8K (7680×4320). Najpopularniejszymi od kilku lat są telewizory 4K (Ultra HD).
3. Czy warto kupić telewizor 4K?
Telewizory Panasonic – zobacz aktualne ceny
Obecnie to telewizory 4K dominują w sklepach, a ich ceny często są zbliżone do modeli Full HD. Do tego poza obrazem 4K, takie telewizory oferują więcej opcji i technologii poprawiających nie tylko jakość obrazu. Naszym zdaniem warto kupić telewizor 4K, ale oczywiście jeśli jego cena jest przystępna.
4. Czy warto kupić telewizor 8K?
W tym roku z pewnością nie wykorzystamy w 100% telewizora o rozdzielczości 8K. Mało tego żaden z operatorów nie oferuje kanałów telewizyjnych w 4K, czy nawet w Full HD. Tymczasem w Polsce kilka firm zaczęło sprzedaż telewizorów 8K.
Naszym zdaniem rynek nie jest jeszcze w pełni gotowy, by wykorzystać potencjał takich urządzeń. Wszystko zmieni się, kiedy treści o rozdzielczości 8K będą ogólnodostępne. Jednak bądźmy szczerzy. To może nastąpić dopiero w ciągu kilku kolejnych lat.
5. Kiedy warto kupić telewizor Full HD?
Telewizor Full HD to ciekawa propozycja dla osób poszukujących prostego i taniego sprzętu do codziennego oglądania telewizji. W tegorocznych ofertach największych producentów takich modeli jest niewiele.
Jeśli będziemy chcieli kupić model Full HD, do wyboru dochodzą także telewizory z ubiegłorocznych serii. Jednak musimy pamiętać, że najczęściej (w porównaniu do telewizorów 4K), będą to modele z podstawowych albo średnich serii.
6. Co to jest odświeżanie?
Wszystkie telewizory od kilku lat pracują na dwóch rodzajach matryc. W Polsce mamy do czynienia z matrycami 50 Hz (w innych krajach europejskich – 60 Hz) i 100 Hz (120 Hz w innych krajach europejskich). Tanie i proste telewizory oferują ten pierwszy rodzaj – standardowy, wykorzystywany w niemal 90% telewizorów. Pozostałe to modele z wysokich i najwyższych serii, które oferują prawdziwe 100hz. Oznacza to lepszą płynność ruchu podczas dynamicznych scen. To dlatego telewizory 100 Hz są najczęściej wybierane do sportu.
7. Czy optymalizacja obrazu, częstotliwość odświeżania ma znaczenie?
To, na jakiej matrycy (50 czy 100 Hz) pracują telewizory zaczęto ujawniać w specyfikacjach technicznych dopiero od niedawna. Wcześniej mogliśmy wyczytać w informacjach o danym modelu, że oferuje on optymalizację obrazu (nazywaną też częstotliwością odświeżania) wyrażoną konkretną liczbą.
To wszystko sprawiało, że klienci mylili te technologie z prawdziwym odświeżaniem. Jednak w praktyce nie ma ono większego znaczenia. Telewizory pracują na 50 Hz albo na 100 Hz matrycy.
8. Co oznacza technologia 3D?
W sprzedaży nie ma już telewizorów 3D. Kiedyś 3D było jednym z najważniejszych wyznaczników i każdy z producentów oferował jedno z dwóch (niektórzy nawet oba) rozwiązań. 3D aktywne wykorzystywał najczęściej Samsung. 3D pasywne było domeną LG.
W pierwszym przypadku do telewizora dochodziły specjalne okulary, które trzeba było ładować. Tymczasem do pasywnego 3D wystarczały zwykłe okulary takie, jakie można było otrzymać w Imaxie. Kilka lat temu zainteresowanie telewizorami 3D spadło niemal do zera i wszyscy producenci zaprzestali produkcji TV wspierających tę technologię.
9. Co oznacza zakrzywiony ekran?
W przypadku zakrzywionych telewizorów było podobnie, jak z technologią 3D. Najpierw producenci wróżyli olbrzymi sukces telewizorom z zakrzywionym (typu curved) ekranem, ze względu na lepszą głębię. Niestety najczęściej taki ekran oferowały droższe telewizory.
Poza tym faktycznie lepszy efekt był widoczny, ale przy dużej przekątnej ekranu i tylko dla osoby siedzącej na wprost. To rozwiązanie także wycofano kilka lat temu.
10. Jaki jest ogólny podział telewizorów?
Obecnie telewizory można podzielić według wielu kryteriów. Jeden z najpopularniejszych jeszcze kilka lat temu dotyczył podziału na ekrany LED, LCD i plazmy. Te ostatnie od kilku lat nie są produkowane. Obecnie różnica pomiędzy LCD, a LED zatarła się, w takim stopniu, że obecnie przyjęło się, że wszystkie dostępne telewizory to telewizory LED albo LCD LED. Potem są już tylko lepsze telewizory OLED, Mini LED oraz Micro LED (np. telewizory Samsung 2023).
11. Co to są telewizory OLED i QLED?
Telewizory OLED to w skrócie najdroższe telewizory LED, w których zastosowano technologie i rozwiązania pozwalające uzyskać o wiele lepszą jakość obrazu, niż w standardowych telewizorach LED. Matryce OLED to najbardziej zaawansowany obecnie ekran typu LED. Tutaj każdy piksel świeci swoim światłem, dlatego możemy uzyskać nieskończenie wysoki kontrast oraz idealną czerń i biel.
Telewizory QLED miały być odpowiedzią największego rywala LG, Samsunga na OLEDy. Jednak nie są to ekrany OLED. Samsung QLED wykorzystują nieco inne technologie oferujące lepszy, niż w standardowych telewizorach 4K obraz. Chodzi o dodatkową kropkę kwantową (Quantum Dot), dzięki której każdy kolor ma więcej odcieni. Dlatego te mogą oferować wysoki poziom jasności. Nie da się porównać QLEDów z OLEDami, by jednoznacznie wyłonić najlepszy telewizor. To dwie różne technologie.
12. Czym jest technologia HDR?
Technologia HDR (z ang. High Dynamic Range) pozwala na o wiele lepsze odwzorowanie kontrastu w telewizorach. Wcześniej wykorzystywano ją w aparatach fotograficznych. Dopiero później trafiła do telewizorów. Dzięki niej udało się uzyskać jeszcze lepszą biel oraz czerń.
Od kilku lat technologię HDR wykorzystywały tylko najlepsze telewizory 4K. Teraz oferują ją niektóre modele Full HD oraz wszystkie TV 8K.
13. Jakie są rodzaje technologii HDR?
Telewizory z tegorocznych serii oferują wiele formatów HDR. Są to HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma), Advanced HDR (Technicolor), Dolby Vision. Najczęściej każdy z telewizorów danego producenta wykorzystuje kilka z nich. Im droższy telewizor, tym więcej obsługiwanych formatów. Niektóre jak Dolby Vision znajdziemy tylko w najdroższych telewizorach.
14. Co to są funkcje poprawy obrazu w telewizorach?
O funkcjach poprawy obrazu w telewizorach można napisać książkę. W skrócie to dodatkowe opcje, które mają za zadanie zaoferować możliwie jak najlepszą jakość obrazu. Każdy producent ma swoje nazwy takich “polepszaczy”. Im droższy model, tym ich większa liczba. Do tego najdroższe telewizory wykorzystują takie, których na próżno szukać w tańszych modelach.
15. Jaka jest standardowa moc głośników w telewizorach?
Od kilku lat standardem jest moc głośników wynosząca 20 W. Zdecydowana większość telewizorów (najczęściej od 40 cali w górę) to właśnie te z głośnikami dającymi 20 W. Do codziennego oglądania telewizji powinna być ona wystarczająca.
16. Co to są funkcje poprawy dźwięku?
Opcje poprawy dźwięku są najczęściej podobne w wielu telewizorach. Przy głośnikach oferujących przeważnie 20W, trudno o coś więcej. Dopiero droższe modele wykorzystują dodatkowe ustawienia dźwięku, a nawet wbudowane głośniki w podstawę telewizora.
17. Czym jest Smart TV?
Telewizor Smart TV to taki, który możemy podłączyć do internetu i korzystać z wielu użytecznych opcji podobnie, jak na laptopie. Większość telewizorów oferuje łączność bezprzewodową z WiFi, przeglądarkę internetową, umożliwiającą wyświetlanie stron www na dużym ekranie oraz dostęp do najpopularniejszych aplikacji.
Smart TV możemy sterować za pomocą smartfona, tabletu, klawiatury bezprzewodowej albo używając komend głosowych.
18. Czym jest system operacyjny w telewizorach Smart TV?
Telewizory Smart TV pracują na systemach operacyjnych. W skrócie to oprogramowanie pozwalające na korzystanie z internetu na ekranie telewizora. Każdy z producentów posiada swój własny system:
- LG – webOS,
- Samsung – Tizen,
- Panasonic – Android/myHome Screen,
- Philips – Saphi/Android,
- Sony – Android (Google TV)
19. Jak działa WiFi w TV?
Obecnie każdy telewizor Smart TV posiada wbudowana kartę sieciową, pozwalającą na bezprzewodowe połączenie z internetem w naszym domu. Oznacza to, że decydując się na zakup telewizora Smart TV, będziemy mogli przeglądać strony internetowe, czy korzystać z tysięcy aplikacji na ekranie TV.
Podczas konfiguracji telewizora wystarczy wybrać naszą sieć domową WiFi, by telewizor się z nią połączył, jako dodatkowe urządzenie. Po pobraniu aktualizacji oprogramowania (jeśli będzie taka potrzeba) nasz telewizor będzie już oferował dostęp do internetu.
20. Jakie są najlepsze aplikacje w Smart TV?
Wśród najpopularniejszych aplikacji w telewizorach Smart TV, prym wiodą te związane z możliwością oglądania filmów i seriali na żądanie. Obecnie najlepszymi aplikacjami są Netflix, YouTube, Prime Video, player, Disney+. Warto dodać, że od 14 lutego 2023 roku w Polsce działa kolejna platforma streamingowa – SkyShowtime.
21. Jakie są najważniejsze gniazda i złącza w telewizorze?
Najważniejszymi złączami w każdym telewizorze są HDMI i USB. Większość urządzeń jest podłączanych do telewizora przez HDMI (konsola, odtwarzacz Blu-ray, odtwarzacz DVD, kino domowe) albo USB (myszka, pendrive, dysk twardy).
22. FAQ: najczęściej zadawane pytania. Co to jest listwa głośnikowa (soundbar)?
Listwa głośnikowa czyli soundbar to urządzenie najczęściej składające się z podłużnej belki, w której umieszczone są głośniki oraz subwoofera. Po podłączeniu do telewizora (za pomocą kabli, albo poprzez Bluetooth – bez użycia kabli), telewizor zyskuje większą moc głośników. Popularne soundbary oferują często moc całkowitą wynoszącą 300W. Dla porównania telewizor wykorzystuje standardowo wbudowane głośniki o mocy 20W.
Ciekawostka: Nasze artykuły bazują na dokładnej analizie rynkowych trendów i technologicznych innowacji, co pozwala nam rekomendować telewizory i soundbary spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.
SPRAWDŹ CENY: WSZYSTKIE TELEWIZORY NA CENEO
Źródło: FAQ: najczęściej zadawane pytania