FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące telewizorów

Postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać najczęściej zadawane pytania dotyczące telewizorów. Przede wszystkim takie, które pojawiają się podczas podejmowania decyzji, jaki telewizor kupić.

Nasz tekst będziemy aktualizować co parę dni, dodając Wasze kolejne pytania. Poniższe odpowiedzi są krótkie i zwięzłe. Jeśli szukacie szczegółowych informacji na dany temat, sprawdźcie link prowadzący do osobnego,  obszerniejszego artykułu na dany temat. Zobacz najczęściej zadawane pytania dotyczące telewizorów.

1. Jaką wielkość ekranu wybrać?

Jaką wielkość ekranu wybrać? / fot. Samsung

Zobacz ceny telewizorów 55 cali

 


To kwestia indywidualna. Dla kogoś wystarczający do codziennego oglądania telewizji może być 40-calowy ekran. Jednak dla kogoś innego, posiadającego takiej samej wielkości salon, i siedzącego w tej samej odległości od telewizora, najlepszym rozwiązaniem będzie 65-tka.

Zobacz także | Jaki telewizor 65 cali kupić?

Tak naprawdę nie ma reguły. Każdy z nas „powinien mieć własne poczucie” tego, ile cali będzie dla niego wystarczające. Oczywiście producencie będą robili wszystko, by uświadomić nam, że najlepiej sprzedają się telewizory o dość dużych przekątnych ekranu. Jednak czy naprawdę potrzebujemy oferowaną przez nich wielkość?

 

2. Jaką rozdzielczość telewizora wybrać? Jakie są rozdzielczości w telewizorach?

Jaką rozdzielczość telewizora wybrać? / fot. LG

 Sprawdź ceny najlepszych telewizorów 4K

 


Obecnie w sklepach dominują telewizory o rozdzielczości 4K (3840×2160). Później mamy telewizory Full HD (1920×1080), HD Ready (1366×768) oraz 8K (7680×4320). Najpopularniejszymi od kilku lat są telewizory 4K (Ultra HD).

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

3. Czy warto kupić telewizor 4K?

Czy warto kupić telewizor 4K? / fot. LG

Obecnie to telewizory 4K dominują w sklepach, a ich ceny często są zbliżone do modeli Full HD. Do tego poza obrazem 4K, takie telewizory oferują więcej opcji i technologii poprawiających nie tylko jakość obrazu. Naszym zdaniem warto kupić telewizor 4K, ale oczywiście jeśli jego cena jest przystępna.

Zobacz także | TOP10: najlepsze telewizory 2021

4. Czy warto kupić telewizor 8K?

 Czy warto kupić telewizor 8K?/ fot. Samsung

 Sprawdź ceny najlepszych telewizorów 8K

W tym roku z pewnością nie wykorzystamy w 100% telewizora o rozdzielczości 8K. Mało tego żaden z operatorów nie oferuje kanałów telewizyjnych w 4K, czy nawet w Full HD. Tymczasem w Polsce kilka firm zaczęło sprzedaż telewizorów 8K.

Naszym zdaniem rynek nie jest jeszcze w pełni gotowy, by wykorzystać potencjał takich urządzeń. Wszystko zmieni się, kiedy treści o rozdzielczości 8K będą ogólnodostępne. Jednak bądźmy szczerzy. To może nastąpić dopiero w ciągu kilku kolejnych lat.

5. Kiedy warto kupić telewizor Full HD?

Kiedy warto kupić telewizor Full HD?  / fot. LG

Sprawdź aktualne ceny telewizorów Full HD

Telewizor Full HD to ciekawa propozycja dla osób poszukujących prostego i taniego sprzętu do codziennego oglądania telewizji. W tegorocznych ofertach największych producentów takich modeli jest niewiele.

Jeśli będziemy chcieli kupić model Full HD, do wyboru dochodzą także telewizory z ubiegłorocznych serii. Jednak musimy pamiętać, że najczęściej (w porównaniu do telewizorów 4K), będą to modele z podstawowych albo średnich serii.

Zobacz kiedy warto kupić telewizor Full HD? (wkrótce)

6. Co to jest odświeżanie?

Co to jest odświeżanie? / fot. LG

Wszystkie telewizory od kilku lat pracują na dwóch rodzajach matryc. W Polsce mamy do czynienia z matrycami 50 Hz (w innych krajach europejskich – 60 Hz) i 100 Hz (120 Hz w innych krajach europejskich). Tanie i proste telewizory oferują ten pierwszy rodzaj – standardowy, wykorzystywany w niemal 90% telewizorów. Pozostałe to modele z wysokich i najwyższych serii, które oferują prawdziwe 100hz. Oznacza to lepszą płynność ruchu podczas dynamicznych scen. To dlatego telewizory 100 Hz są najczęściej wybierane do sportu.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz

 

7. Czy optymalizacja obrazu, częstotliwość odświeżania ma znaczenie?

Czy optymalizacja obrazu, częstotliwość odświeżania ma znaczenie? / fot. LG

To, na jakiej matrycy (50 czy 100 Hz) pracują telewizory zaczęto ujawniać w specyfikacjach technicznych dopiero od niedawna. Wcześniej mogliśmy wyczytać w informacjach o danym modelu, że oferuje on optymalizację obrazu (nazywaną też częstotliwością odświeżania) wyrażoną konkretną liczbą.

To wszystko sprawiało, że klienci mylili te technologie z prawdziwym odświeżaniem.  Jednak w praktyce nie ma ono większego znaczenia.  Telewizory pracują na 50 Hz albo na 100 Hz matrycy.

8. Co oznacza technologia 3D?

Co oznacza technologia 3D? / fot. Samsung

W sprzedaży nie ma już telewizorów 3D. Kiedyś 3D było jednym z najważniejszych wyznaczników i każdy z producentów oferował jedno z dwóch (niektórzy nawet oba) rozwiązań. 3D aktywne wykorzystywał najczęściej Samsung. 3D pasywne było domeną LG.

W pierwszym przypadku do telewizora dochodziły specjalne okulary, które trzeba było ładować. Tymczasem do pasywnego 3D wystarczały zwykłe okulary takie, jakie można było otrzymać w Imaxie. Kilka lat temu zainteresowanie telewizorami 3D spadło niemal do zera i wszyscy producenci zaprzestali produkcji TV wspierających tę technologię.

9. Co oznacza zakrzywiony ekran? Czy opłaca się kupować telewizor z zakrzywionym ekranem?

Co oznacza zakrzywiony ekran? / fot. Samsung

W przypadku zakrzywionych telewizorów było podobnie, jak z technologią 3D. Najpierw producenci wróżyli olbrzymi sukces telewizorom z zakrzywionym (typu curved) ekranem, ze względu na lepszą głębię. Niestety najczęściej taki ekran oferowały droższe telewizory.

Poza tym faktycznie lepszy efekt był widoczny, ale przy dużej przekątnej ekranu i tylko dla osoby siedzącej na wprost. To rozwiązanie także wycofano kilka lat temu.

10. Jaki jest ogólny podział telewizorów?

Jaki jest ogólny podział telewizorów? / fot. Samsung

Zobacz ceny wszystkich telewizorów

Obecnie telewizory można podzielić według wielu kryteriów. Jeden z najpopularniejszych jeszcze kilka lat temu dotyczył podziału na ekrany LED, LCD i plazmy. Te ostatnie od kilku lat nie są produkowane. Obecnie różnica pomiędzy LCD, a LED zatarła się, w takim stopniu, że obecnie przyjęło się, że wszystkie dostępne telewizory to telewizory LED albo LCD LED.

11. Co to są telewizory OLED i QLED?

Co to są telewizory OLED i QLED? / fot. Samsung

Zobacz aktualne ceny wszystkich telewizorów OLED

Telewizory OLED to w skrócie najdroższe telewizory LED, w których zastosowano technologie i rozwiązania pozwalające uzyskać o wiele lepszą jakość obrazu, niż w standardowych telewizorach LED. Matryce OLED to najbardziej zaawansowany obecnie ekran typu LED. Tutaj każdy piksel świeci swoim światłem, dlatego możemy uzyskać nieskończenie wysoki kontrast oraz idealną czerń i biel.

Zobacz także | Jaki telewizor Samsung QLED kupić?

Telewizory QLED miały być odpowiedzią największego rywala LG, Samsunga na OLEDy. Jednak nie są to ekrany OLED. Samsung QLED wykorzystują nieco inne technologie oferujące lepszy, niż w standardowych telewizorach 4K obraz. Chodzi o dodatkową kropkę kwantową (Quantum Dot), dzięki której każdy kolor ma więcej odcieni. Dlatego te mogą oferować wysoki poziom jasności. Nie da się porównać QLEDów z OLEDami, by jednoznacznie wyłonić najlepszy telewizor. To dwie różne technologie.

Zobacz osobny artykuł o telewizorach QLED (wkrótce)

12. Czym jest technologia HDR?

Czym jest technologia HDR? / fot. Samsung

Technologia HDR (z ang. High Dynamic Range) pozwala na o wiele lepsze odwzorowanie kontrastu w telewizorach. Wcześniej wykorzystywano ją w aparatach fotograficznych. Dopiero później trafiła do telewizorów. Dzięki niej udało się uzyskać jeszcze lepszą biel oraz czerń.

Od kilku lat technologię HDR wykorzystywały tylko najlepsze telewizory 4K. Teraz oferują ją niektóre modele Full HD oraz wszystkie TV 8K.

13. Jakie są rodzaje technologii HDR?

Jakie są rodzaje technologii HDR? / fot. Samsung

Telewizory z tegorocznych serii oferują wiele formatów HDR. Są to HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma), Advanced HDR (Technicolor), Dolby Vision. Najczęściej każdy z telewizorów danego producenta wykorzystuje kilka z nich. Im droższy telewizor, tym więcej obsługiwanych formatów. Niektóre jak Dolby Vision znajdziemy tylko w najdroższych telewizorach.

14. Jakie są/co to są funkcje poprawy obrazu w telewizorach?

Jakie są/co to są funkcje poprawy obrazu w telewizorach? / fot. Panasonic

O funkcjach poprawy obrazu w telewizorach można napisać książkę. W skrócie to dodatkowe opcje, które mają za zadanie zaoferować możliwie jak najlepszą jakość obrazu. Każdy producent ma swoje nazwy takich „polepszaczy”. Im droższy model, tym ich większa liczba. Do tego najdroższe telewizory wykorzystują takie, których na próżno szukać w tańszych modelach.

15. Jaka jest standardowa moc głośników w telewizorach?

Jaka jest standardowa moc głośników w telewizorach? / fot. Samsung

Od kilku lat standardem jest moc głośników wynosząca 20W. Zdecydowana większość telewizorów (najczęściej od 40 cali w górę) to właśnie te z głośnikami dającymi 20W. Do codziennego oglądania telewizji powinna być ona wystarczająca.

16. Jakie są/co to są funkcje poprawy dźwięku?

Jakie są/co to są funkcje poprawy dźwięku? / fot. Samsung

Opcje poprawy dźwięku są najczęściej podobne w wielu telewizorach. Przy głośnikach oferujących przeważnie 20W, trudno o coś więcej. Dopiero droższe modele wykorzystują dodatkowe ustawienia dźwięku, a nawet wbudowane głośniki w podstawę telewizora.

17. Czym jest Smart TV?

Czym jest Smart TV? / fot. Samsung

Telewizor Smart TV to taki, który możemy podłączyć do internetu i korzystać z wielu użytecznych opcji podobnie, jak na laptopie. Większość  telewizorów oferuje łączność bezprzewodową z WiFi, przeglądarkę internetową, umożliwiającą wyświetlanie stron www na dużym ekranie oraz dostęp do najpopularniejszych aplikacji.

Smart TV możemy sterować  za pomocą smartfona, tabletu, klawiatury bezprzewodowej albo używając komend głosowych.

18. Czym jest system operacyjny w telewizorach Smart TV?

Czym jest system operacyjny w telewizorach Smart TV? / fot. LG

Telewizory Smart TV pracują na systemach operacyjnych. W skrócie to oprogramowanie pozwalające na korzystanie z internetu na ekranie telewizora. Każdy z producentów posiada swój własny system (LG – webOS, Samsung – Tizen, Panasonic – Panasonic Internet Apps, Philips- Saphi, a Sony – Linux). Droższe modele Philipsa i Sony wykorzystują system Android.

19. Jak działa WiFi w TV?

Jak działa WiFi w TV? / fot. Samsung

Obecnie każdy telewizor Smart TV posiada wbudowana kartę sieciową, pozwalającą na bezprzewodowe połączenie z internetem w naszym domu. Oznacza to, że decydując się na zakup telewizora Smart TV, będziemy mogli przeglądać strony internetowe, czy korzystać z tysięcy aplikacji na ekranie TV.

Podczas konfiguracji telewizora wystarczy wybrać naszą sieć domową WiFi, by telewizor się z nią połączył, jako dodatkowe urządzenie. Po pobraniu aktualizacji oprogramowania (jeśli będzie taka potrzeba) nasz telewizor będzie już oferował dostęp do internetu.

20. Co to jest nagrywanie USB (na pendrive albo na dysk twardy)?

Co to jest nagrywanie USB? / fot. Samsung

Kiedyś w opcję nagrywania USB (USB Recording/PVR) były wyposażone  wyłącznie lepsze telewizory. Dzisiaj to niemal standard. Jednak przy rosnącej popularności serwisów, jak Netflix, YouTube, ipla, Player, czy HBO Go, z opcji nagrywania korzysta się coraz rzadziej.

Producentom telewizorów reklamujących swoje urządzenia, jako kompatybilne z nagrywaniem na USB, nie pomogło nawet rozszerzenie ich funkcjonalności. Polegało ono na tym, że filmy i seriale można było nagrywać na dysk twardy, który oferował większą pojemność, niż pendrive.

21. Jakie są najlepsze aplikacje w Smart TV?

Jakie są najlepsze aplikacje Smart TV? / fot. Samsung

Wśród najpopularniejszych aplikacji w telewizorach Smart TV, prym wiodą te związane z możliwością oglądania filmów i seriali na żądanie. Obecnie najlepszymi aplikacjami są Netflix, YouTube, Prime Video, player, czy ipla.

22. Jakie są funkcje dodatkowe w telewizorach?

Jakie są funkcje dodatkowe w telewizorach? / fot. LG

Wśród najpopularniejszych opcji dodatkowych można wyróżnić odczyt najpopularniejszych formatów zdjęć, muzyki i filmów z pendriva czy dysku twardego, nagrywanie USB, cyfrowy program telewizyjny wyświetlany na ekranie w czasie rzeczywistym (Digital EPG), czy możliwość użycia smartfona, tabletu, klawiatury i myszki do sterowania telewizorem.

23. Jakie są najważniejsze gniazda i złącza w telewizorze?

Jakie są najważniejsze gniazda i złącza w telewizorze? / fot. Samsung

Najważniejszymi złączami w każdym telewizorze są HDMI i USB. Większość urządzeń jest podłączanych do telewizora przez HDMI (konsola, odtwarzacz Blu-ray, odtwarzacz DVD, kino domowe) albo USB (myszka, pendrive, dysk twardy).

24. Co to jest listwa głośnikowa (soundbar)?

Co to jest listwa głośnikowa (soundbar)? / fot. Sony

Sprawdź aktualne ceny wszystkich soundbarów

 


Listwa głośnikowa czyli soundbar to urządzenie najczęściej składające się z podłużnej belki, w której umieszczone są głośniki oraz subwoofera. Po podłączeniu do telewizora (za pomocą kabli, albo poprzez Bluetooth – bez użycia kabli), telewizor zyskuje większą moc głośników. Popularne soundbary oferują często moc całkowitą wynoszącą 300W. Dla porównania telewizor wykorzystuje standardowo wbudowane głośniki o mocy 20W.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: