Czerwona nota: recenzja hitu Netflixa

Czerwona nota (Red Notice) zadebiutował na Netflix 12 listopada. Była to najgorętsza premiera tego miesiąca. Zobacz czy warto zobaczyć kosztowne widowiska (budżet 200 mln $) w gwiazdorskiej obsadzie (Dwayne Johnson, Gal Gadot, Ryan Reynolds).

Czerwona nota zapowiadała się znakomicie. Pierwszy zwiastun superprodukcji Netflixa określanej jako kino sensacyjne/ komedia akcji utwierdził nas w przekonaniu, że 200 milionów dolarów (z budżetu filmu) zostało dobrze spożytkowane. W zwiastunie jest wszystko, co powinno sprawić, że będzie to jedna z najgorętszych premier Netflixa. Jak to wyszło na ekranie?

Czerwona nota: zwiastun filmu

Zwiastun Czerwonej noty zaczyna się od ukazania dwójki bohaterów całego filmu. Pierwszy to międzynarodowy złodziej dzieł sztuki Nolan Booth (Ryan Reynolds). Drugi to agent specjalny John Hartney (Dwayne Johnson), który tropił Bootha od miesięcy. Po kolejnej akcji Bootha, ten zostaje aresztowany przez Hartneya. Niestety po jakimś czasie Hartney zostaje wrobiony i trafia do rosyjskiego gułagu, gdzie czeka już na niego Booth (wcale nie zaskoczony).

Panowie muszą decydować się na współpracę. Booth chce znowu być najlepszych złodziejem (po ostatniej wpadce jest drugi) na świecie, a Hartney odzyskać dobre imię. Po ucieczce z więzienia postanawiają dotrzeć do miejsca, gdzie spoczywa (cenny artefakt) ostatnie jajo Kleopatry. I tu zaczyna się cała zabawa…

Czerwona nota: recenzja hitu

Czerwona nota – recenzja filmu / fot. Netfilx

Już na samym początku Czerwonej noty widzimy, z jaką zawziętością John Hartney (niczym Delacroix z Armii Złodziei) próbuje nie dopuścić do tego, by złote jajo zostało skradzione w Rzymie. Jednak Booth był szybszy i podmienił jajo. Dochodzi do poznania obu panów. Można powiedzieć, że zarówno Johnson i Reynolds grają role, za których ich pokochaliśmy. The Rock gra twardziela, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Reynoldsa pomimo tego, że jest złodziejem nie można nie lubić. Od samego początku przyzwyczaił nas do rzucania żartów na lewo i prawo. Nawet w najczarniejszej godzinie nie traci poczucia humoru i nie przestaje cwaniakować.

Gal Gadot pojawia się na ekranie często, w coraz to eleganckich kreacjach. Każde jej pojawienie się może zwiastować przeważnie nadciągające kłopoty na Bootha i Hartneya.

Jest też postać drugoplanowa, inspektor Das (Ritu Ayra) z Interpolu, która zrobi wszystko by schwytać i Bootha, i Hartneya. To ona wysyła za podejrzanymi tytułową Czerwoną notę, czyli list gończy za najbardziej poszukiwanymi przestępcami na całym świecie.

Jak to wyszło na ekranie?

Czerwona nota
Czerwona nota – recenzja filmu / fot. Netfilx

Na ekranie zyskujemy dwugodzinne widowiskowe kino akcji. Skojarzenia z Indianą Jonesem, Skarbem narodów (z Nicolasem Cagem), Wyprawą do Dżungli (2021), Armią złodziei (2021), a nawet z Jamesem Bondem są na miejscu. Już od samego początku reżyser Czerwonej noty Rawson Marshall Thurber chciał, by film porwał nas od razu, a każda kolejna scena blakła przy kolejnej. I w sumie udało się, bowiem Czerwoną notę ogląda się w napięciu. W filmie nie ma niepotrzebnych przerw, cały czas coś się dzieje.

W wielu filmach szpiegowskich (wspomniany James Bond) czy thrillerach sensacyjnych (Tenet), odwiedzamy z bohaterami tychże produkcji najbardziej malownicze miejsca na Ziemi. Tutaj jest podobnie, bo w Czerwonej nocie odwiedzamy Sardynię, Rzym, Włochy, Rosję, Londyn, Kair i nie tylko. Wszystko tropem słynnego ostatniego jaja Kleopatry, które wykonane jest ze złota i jest bezcenne.

Rawson Marshall Thurber ma na swoim koncie inne filmy, które przyniosły mu popularność. Wcześniej ” Rocka” mogliśmy podziwiać w komedii sensacyjnej Agent Pół (Central Intelligence) czy w Drapaczu Chmur. Tym razem dostajemy połączenie komedii akcji, filmu przygodowego (o poszukiwaniu skarbu), gdzie dwójka bohaterów musi nauczyć się ze sobą współpracować (może nawet i zostać najlepszymi kumplami). I to udane połączenie, pod warunkiem, że lubicie wcześniej przypomniane filmy.

Najlepsze sceny

Czerwona nota
Czerwona nota – recenzja filmu / fot. Netfilx

Czerwona nota to świetne kino dla całej rodziny, ale przede wszystkim dla miłośników Twardziela (Rock), Cwaniaczka (Reynolds) i Pięknej (Gadot) w jednym filmie. Poniżej najlepsze sceny, na które zwróciliśmy uwagę podczas seansu Red Notice.

Scena początkowa w której Hartney próbuje złapać Bootha jest znakomita. Zwłaszcza bijatyka Bootha z policjantami na wysokim rusztowaniu, które na koniec w efektowny sposób runie.

Scena w której Hartney cudem unika bliskiego kontaktu z rakietą to prawdziwy majstersztyk. Nie jest to żaden spoiler, bo już w zwiastunie Czerwonej noty widać jak ta przelatuje przez otwarte drzwi od helikoptera i rozbija się daleko daleko od dwójki bohaterów.

Bohaterowie podróżują dość często. Jeszcze niedawno byli w rosyjskim więzieniu, by następnie tajnym wyjściem dostać się na arenę Colloseum w Rzymie, pomiędzy rozjuszone byki – ku zdumieniu zgromadzonych na trybunach turystów.

Bezcenne złote Jaja Kleopatry (ależ to zdanie brzmi!) miały być prezentem od bogatego ojca dla swojej córki w dniu jej ślubu. Ta przez pierwsze sekundy jest zachwycona ich widokiem, ale wystarczy chwila i ta już zapomina o prezencie od ojczulka, słysząc ze sceny głos Eda Sheerana, tracąc zupełnie zainteresowanie jajami. Miny złodziei bezcenne – dopiero wtedy ci zdają sobie sprawę, że ich trud został wynagrodzony tylko poprzez ogromną kwotę przelewu za jaja.

Czerwona nota: gdzie oglądać online? Ciekawotski

Czerwona nota jest dostępna w serwisie Netflix. Jednak dzień po premierze na Netflix, film jest już dostępne także na CDA (w polskiej wersji językowej/ albo z napisami, albo z lektorem).

Film Czerwona nota trwa dokładnie 1:57:59 s.

Film 24 godziny po premierze zadebiutował na 1 miejscu w zestawieniu TOP10 Najlepsze filmy Netfilx. Od tego czasu utrzymuje się na miejscu pierwszym. Jak jest dzisiaj?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *