ATSC 3.0 | nowy standard nadawania tv internetowej

ATSC 3.0 – co to jest ATSC 3.0? Wkrótce najnowsze telewizory będą oferowały najnowszy standard przesyłu telewizji internetowej (tzw. telewizję nowej generacji).

ATSC 3.0 to  nie tylko dostęp do nowych programów telewizyjnych, ale też do treści w rozdzielczości Ultra HD, zgodnych z technologią HDR. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Co zyskamy?

ATSC 3.0
ATSC 3.0 / fot. atsc.org

W skrócie ATSC 3.0 to nowy, nadchodzący standard nadawania  telewizji internetowej. Jego sygnał będzie rozprowadzany poprzez internet szerokopasmowy i skorzystają z niego nie tylko posiadacze telewizorów Smart TV. Także użytkownicy urządzeń mobilnych, jak smartfony czy tablety.

Oczywiście jedną z najważniejszych cech będzie dostarczanie odbiorcom treści w 4K. Musimy tylko pamiętać, żeby wyświetlać filmy i seriale w 4K nie tylko musimy posiadać telewizor o takiej rozdzielczości. Co dokładnie będzie potrzebne, by nasz telewizor był z nim kompatybilny okaże się już wkrótce.

Na corocznych targach elektroniki użytkowej w Las Vegas, w styczniu, m.in. koncern LG zaprezentuje kilkanaście nowości. Jedną z nich będzie telewizor OLED nowej generacji (NEXTGEN TV) zgodny z nowym standardem telewizji ATSC 3.0, opracowanym właśnie przy udziale firmy LG.

ATSC 3.0
LG pokaże OLED TV nowej generacji na CES 2020 / fot. LG

Prace nad stworzeniem nowego standardu nadawania telewizji internetowej trwały od dłuższego czasu. Poniżej możecie zobaczyć wideo, na którym wyjaśnione są zalety telewizji nowej generacji:

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nowy standard nadawania telewizji internetowej oparty jest o pierwszy na świecie protokół IP Backbone. Dzięki internetowi szerokopasmowemu możliwe jest nadawanie kanałów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości w niemal każdym miejscu na świecie. Oznacza to więcej streamów, więcej kanałów telewizyjnych, czyli większy wybór, niż mamy do tej pory.

Jednak jak się okazuje przesyłanie obrazu 4K oraz zgodnego z HDR, to nie wszystko. ATSC 3.0 poza kompresją przesyłanego obrazu, ma także oferować o wiele lepszy dźwięk. Poza tym telewizja nowej generacji ma działać wszędzie.

Nie tylko w naszym salonie, gdzie na dużym ekranie telewizora będziemy oglądali najlepsze filmy i seriale online. Także w samochodzie, autobusie, czy w metrze. Czyli w miejscach, gdzie do tej pory dostęp do telewizji internetowej mógł być utrudniony.

Więcej informacji o nowym standardzie nadawania telewizji internetowej przekażemy Wam wkrótce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *