Telewizory Mini LED Samsung: o tych trzech rzeczach mogłeś nie słyszeć

Telewizory Mini LED Samsung to najlepsze telewizory tego producenta w tegorocznej ofercie. Jednak nie każdy wie, że wszystkie telewizory Neo QLED wykorzystują trzy przełomowe technologie. Są to diody Quantum Mini LED, technologia Quantum Matrix i Procesor AI Neo Quantum. O co chodzi? Wyjaśniamy!

Trzy innowacyjne technologie, które zastosowano w telewizorach Neo QLED, a więc diody Quantum Mini LED, technologia Quantum Matrix i Procesor AI Neo Quantum, to nie zawsze informacje, które znajdziesz na sklepowej cenówce. Dzięki działaniu tych trzech technologii jednocześnie, telewizory Samsung odznaczają się znacznie lepszym obrazem. Jak to wygląda w praktyce?

1. Podświetlenie Quantum Mini LED

Źródło: Samsung

Najlepsze telewizory Mini LED Samsung (Neo QLED) wykorzystują zupełnie nowy rodzaj światła.

Ta innowacyjna technologia, obejmująca tysiące LED-ów znacznie mniejszych niż standardowe moduły, pozwala na wierne i szczegółowe odwzorowanie obrazów przy zachowaniu precyzyjnej kontroli nad podświetleniem. Dzięki temu na ekranie zobaczymy więcej detali, krawędzie przedmiotów będą jeszcze bardziej precyzyjne. Obraz będzie jaśniejszy tam, gdzie powinien być oraz bardziej kontrastowy lub czarny bez utraty szczegółów.

  • Źródło: Samsung
Telewizory Mini LED Samsung
Samsung Neo QLED QE65QN900AT / fot. Samsung

Wszystko to ma na celu wyeliminowanie nienaturalnych szumów pomiędzy elementami LED i zapewnienie głębokiej czerni.

Tajemnicą tak niewielkiego rozmiaru Quantum Mini LED jest opracowana przez Samsung technologia mikrowarstwy, która umożliwia układanie takich właśnie maleńkich warstw wewnątrz diody LED, zamiast – jak ma to miejsce w rozwiązaniach konwencjonalnych – nanoszenia kolejnych warstw na diodę.

Źródło: Samsung

2. Technologia Quantum Matrix
NEO-QLED-Picture-Quality_main3

Źródło: Samsung

Technologia Quantum Matrix to przede wszystkim doskonalszy kontrast w ciemnych i jasnych scenach. Jak działa ta technologia?

W ekranach Neo QLED użyto ponadto opracowanej przez Samsung technologii Quantum Matrix, która wykorzystuje udoskonaloną skalę luminacji do 12 bitów, by zapewnić lepszą kontrolę nad źródłem podświetlenia, czyli diodami Quantum Mini LED. W rezultacie kontrola obejmuje aż 4096 poziomów, a zatem jest czterokrotnie bardziej precyzyjna niż w przypadku konwencjonalnych telewizorów wykorzystujących gradację 10-bitową.

Źródło: Samsung

Efektem tego jest niespotykana dotąd optymalizacja kontrastu i uzyskanie lepszej głębi. Telewizory efektywniej zarządzają mocą obliczeniową (sztuczna inteligencja), a Ty zyskujesz jasność szczytową polepszaną w każdej sekundzie i każdym kadrze.

Telewizory Mini LED Samsung
Telewizor Samsung QE85QN800A / fot. Samsung

3. Procesor AI Neo Quantum 8K

NEO-QLED-Picture-Quality_main4

Procesor AI Neo Quantum 8K to w skrócie 16 wielomodelowych sieci neuronowych, które odpowiadają za określony obszar (na ekranie). Sieci te kategoryzują treści wejściowe m.in. na podstawie rozdzielczości i jakości.

Doskonałe wyostrzenie i bogate kolory generowane przez diody Quantum Mini LED i technologię Quantum Matrix ożywają, dzięki potężnemu Procesorowi AI Neo Quantum 8K i oferowanym przez niego możliwościom skalowania. Za sprawą działających jednocześnie 16 wielomodelowych sieci neuronowych tegoroczne telewizory Neo QLED 8K zapewniają inteligentne skalowanie treści do rozdzielczości zbliżonej do 8K, spełniającej wymogi nawet najnowocześniejszych systemów kina domowego.

Źródło: Samsung

Telewizory Mini LED Samsung
Samsung Neo QLED QE55QN85AA / fot. Samsung

Procesor AI Neo Quantum 8K może przeprowadzać skalowanie treści nadawanych w SD, wideo HD w streamingu, a nawet treści FHD na dyskach Blu-ray, udoskonalając dokładnie ten aspekt jakości obrazu, który jest istotny w danym przypadku.

W skrócie zyskujesz doskonałą jakość obrazu, wierniej oddane detale i kolory. Co niezwykle istotne, nawet najlepsze filmy, koncerty czy inne nagrania wideo stworzone w latach 80 czy 70 zostaną przeanalizowane przez sztuczną inteligencję i poprawione.

Źródło: Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *