Telewizor LG 65UP75003LF: test taniego telewizora 4K. Sprawdzamy czy warto kupić model o wielkości 65 cali z podstawowej serii TV LED 4K z katalogu na 2021 rok. Czy to dobry telewizor za niewielkie pieniądze, oferujący dobrą jakość obrazu?
Telewizor LG 65UP75003LF to reprezentant serii UP75, a w skład tej serii wchodzą jeszcze modele o wielkościach: 43″, 50″, 55″ oraz 75″. Jednak to właśnie telewizor o wielkości 65 cali jest obecnie najpopularniejszym modelem z całej serii. Cena tego telewizora nie przekracza 2600 złotych, co może być doskonałą okazją dla osób zastanawiających się, jaki telewizor 65 cali kupić.
Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor w danym przedziale cenowym, czy warto poszukać czegoś innego (lepszego) za podobne pieniądze!
Telewizor LG 65UP75003LF: test. Co musisz wiedzieć?
Telewizor LG 55UP75003LF DVB-T2 – zobacz aktualne ceny
Dobre i tanie telewizory LG 2021 to przede wszystkim standardowe modele LG UHD TV:
- LG UP75003LF (wyj. 75″ – oznaczenie UP75003LC),
- LG UP77003LB,
- LG UP78003LB,
- LG UP80003LA,
- LG UP81003LA/LR.
Dopiero potem masz do czynienia z telewizorami NanoCell, Mini LED oraz OLED. Przegląd wszystkich telewizorów LG 2021 znajdziesz w naszym zestawieniu: Jaki telewizor LG kupić? Oferta telewizorów (2021).
LG 65UP75003LF to telewizor, który ma oferować jakość obrazu dzięki technologii 4K UHD. Test LG 65UP75003LF wykazał, że model ten zapewnia znakomitą jasność, kontrast i szeroką gamę kolorów.
Telewizor LG 65UP75003LF: test. Specyfikacja techniczna
Tak wygląda specyfikacja techniczna 65-calowego telewizora LG z serii UP75 (modele oznaczone, jako UP75003LF):
- Rozmiar ekranu 65 cali / 164 cm
- Rozdzielczość 4K UHD / 3840 x 2160
- Częstotliwość odświeżania ekranu 50 Hz / 60 Hz
- Technologia obrazu LED
- Technologia i format HDR tak / HDR10, HLG
- Podświetlenie matrycy Direct LED
- Optymalizacja ruchu Refresh Rate 60 Hz
- Tuner DVB-T (MPEG-4), DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
- Technologie dla graczy Auto Low Latency Mode (ALLM)
- Funkcje poprawy obrazu Active HDR, 4K Upscaler (Skalowanie), HDR Dynamic Tone Mapping, FILMMAKER MODE (Tryb Filmowca), tryb HGiG, HDR10 Pro, Image Enhancing
- Smart TV tak
- System Smart LG webOS 6.0
- Wi-Fi tak
- Łączność bezprzewodowa Bluetooth, AirPlay 2, DLNA
- Przeglądarka internetowa tak
- Nagrywanie na USB tak
- HbbTV tak
- Funkcje Smart TV Panel Domowy (Home Dashboard), Sklep LG (LG Content Store), Inteligentna platforma LG ThinQ AI (wymaga opcjonalnego pilota Magic), Apple HomeKit, Alerty Sportowe (Sport Alert), Inteligentne rekomendacje, Inteligentny dom (AI Home), Łączenie z telefonem
- Aplikacje Smart TV YouTube, Netflix, Amazon Prime
- Kompatybilność z asystentem głosowym Asystent Google, Amazon Alexa
- System i moc głośników system 2.0 / 2 x 10 W
- System dźwięku przestrzennego tak
- Regulacja tonów tak
- Korektor dźwięku tak
- Technologie dźwięku AI Sound (Inteligentna Kontrola Dźwięku), Bluetooth Audio, Bluetooth Surround Ready, Clear Voice (Czysty Głos), Dolby Digital, HDMI eARC, Wireless Sound Sync
- Informacje dodatkowe procesor 4-rdzeniowy, USB – zdjęcia, muzyka, film, SimpLink, Digital EPG, możliwość aktualizacji oprogramowania, możliwość użycia klawiatury i myszki (funkcje Smart)
- Liczba złączy HDMI 2 (2x HDMI 2.0)
- Liczba złączy USB 1
- Złącze EURO nie
- Czytnik kart pamięci nie
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście komponentowe nie
- Złącze VGA nie
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście słuchawkowe nie
- Seria (rok premiery) LG Seria 7 / 2021
- Kolor obudowy czarno-grafitowy
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 300×300 mm
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 146,3 x 91 x 25,5 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 146,3 x 85 x 8,8 cm
- Szerokość podstawy 132,4 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 21,5 kg / 21,3 kg
- Wyposażenie pilot (nie Magic), podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna
Telewizor LG 65UP75003LF: test. Wygląd TV
Telewizor LG 65UP75003LF odznacza się prostym wzornictwem i dostępny jest w kolorze czarno-grafitowym. Dobre jest to, ze producentom z każdym rokiem udaje się nieco minimalizować obudowy swoich telewizorów. Co prawda mini jeszcze pewnie kilka lat, zanim zyskamy telewizory LED cienkie tak, jak najlepsze telewizory OLED.
Model z podstawowej serii wykorzystującej rozdzielczość 4K Ultra HD wykonany jest z plastiku i odznacza się przede wszystkim plastikowymi nóżkami, które bardzo często są znakiem rozpoznawczym tańszych telewizorów LG.
Od redakcji:
Spoglądając na ofertę telewizorów LG każdego roku widać, że tanie modele zazwyczaj oferują dwie nóżki na końcach matrycy. Tymczasem lepsze modele odznaczają się podstawą centralną, która ma sprawiać wrażenie, że taki telewizor prezentuje się bardzo elegancko (i bardziej chcemy go przez to kupić). Jednak to wszystko nie ma znaczenia dla osób, chcących powiesić telewizor na ścianie. Zostaje tylko spora różnica w cenie. Zazwyczaj wyższa seria z podstawą centralną jest droższa od modeli z niższej serii z podstawą w kształcie nóżek. Warto mieć to na uwadze!
W przypadku montażu na ścianie, do telewizora LG trzeba dokupić uchwyt o standardzie VESA 300x300mm. Jeśli wybierzesz wieszak z możliwością regulacji w pionie i poziomie, jego cena nie powinna przekroczyć 150 zł.
Od redakcji:
Przy wyborze tego akcesorium zwróć także uwagę na maksymalny udźwig wieszaka do telewizora. Tutaj waga 65-calowego TV nie przekracza 22 kg, więc z wyborem uchwytu nie powinieneś mieć najmniejszego problemu.
- Telewizory LG – zobacz aktualne ceny
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 300×300 mm
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 146,3 x 91 x 25,5 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 146,3 x 85 x 8,8 cm
- Szerokość podstawy 132,4 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 21,5 kg / 21,3 kg
Telewizor LG 65UP75003LF: test – jakość obrazu
Jak to bywa w przypadku podstawowych serii telewizorów LED o rozdzielczości 4K Ultra HD, znajdziemy tutaj bardzo standardowe opcje dotyczące poprawy wyświetlanego obrazu. Oczywiście, że jakość obrazu będzie znacznie lepsza, im lepszy sygnał wideo otrzyma telewizor. W praktyce oznacza to, że rozdzielczość 4K (prawdziwą) uzyskasz oglądając najlepsze filmy nagrane w tej samej rozdzielczości. Za dnia, podczas oglądania programów telewizyjnych (nie nadawanych w 4K), zyskujesz najbardziej zbliżoną rozdzielczość do formatu 4K. Warto o tym pamiętać.
Telewizory z podstawowych serii zawsze odznaczają się standardowym odświeżaniem (nie mylić z optymalizacją ruchu) 50 Hz (60 Hz). Nie jest to wadą, ale właśnie standardem, bo nie każdy potrzebuje telewizora ze 100 Hz matrycą (idealnego do oglądania sportu, filmów akcji, a nawet grania w gry), który zazwyczaj jest o wiele droższy.
LG 65UP75003LF wspiera najpopularniejsze formaty HDR co oznacza, dość dobry kontrast. Jednak od razu dodajmy, że telewizor z HDR, telewizorowi HDR nierówny. W przypadku serii UP75 mamy do czynienia z zaledwie HDR10 i HLG. Dla przypomnienia to formaty HDR, które wspierają telewizory z podstawowych serii.
Jednak coraz częściej konkurencyjne modele z podstawowych serii oferują dodatkowo Dolby Vision – jeden z najlepszych formatów HDR. Niestety w przypadku telewizorów LG, dopiero droższe modele oferują zgodność z Dolby Vision.
Podświetlenie Direct LED, kąty patrzenia, rodzaj matrycy
Telewizor LG 65UP75003LF pracuje na podświetleniu Direct LED. Co to oznacza? I czy ma to znaczenie, decydując się na nowy telewizor?
Diody LED są ułożone matrycowo za całą płaszczyzną panelu. Dzięki tej technologii Direct LED uzyskuje się bardziej równomierne podświetlenie panelu niż w Edge LED, można tez zastosować funkcję „local dimming“ i osiągnąć wyższy kontrast i lepsze przedstawienie czerni. Local dimming oznacza tłumienie poszczególnych LED w miejscu, gdzie powinno się uzyskać bardziej głęboką czerń.
– Źródło: Euro
Tak naprawdę dla większości osób zastanawiających się, jaki telewizor kupić nie ma dużego znaczenia czy telewizor oferuje podświetlenie Direct LED, czy Edge LED. Podobnie wygląda to z rodzajem matrycy. Z najważniejszych dwóch rodzajów matryc stosowanych w telewizorach LED wyróżniamy IPS albo właśnie VA.
Jednak w danym przedziale cenowym i tak producenci robią wszystko, by ich telewizory (bez względu czy na matrycy VA, czy na IPS) oferowały znacznie lepszą jakość obrazu niż konkurencja. Dodatkowo coraz częściej modele w tej samej serii różnią się rodzajem matrycy (także podświetlenia), w zależności od wielkości ekranu.
Telewizor LG 65UP75003LF faktycznie oferuje lepsze kąty widzenia niż model z podobnego przedziału cenowego, ale z matrycą VA. Wystarczy stanąć na wprost takich modeli, a potem odsuwać się w bok. W przypadku matryc IPS jakość obrazu nie pogorszy się. Natomiast w telewizorze na matrycy VA, stojąc z boku ekranu zobaczymy, jak kolory blakną.
Opcje poprawy obrazu: jakie najważniejsze?
Tuner DVB-T (MPEG-4), DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
W przypadku opcji dotyczących jakości obrazu, masz do czynienia z tymi podstawowymi, które są dostępne w wielu seriach (wspomnianych na początku artykułu). Są to Active HDR (po prostu nazwa LG na HDR10 i HLG), 4K Upscaler (skalowanie obrazu do rozdzielczości 4K), HDR Dynamic Tone Mapping, FILMMAKER MODE (Tryb Filmowca), tryb HGiG, Image Enhancing
Co ciekawe podstawowa seria telewizorów 4K LED wspiera jedną z wielu technologii, polepszającej płynność podczas grania. Chodzi o Auto Low Latency Mode (ALLM). Jednak przy 50 Hz matrycy i braku HDMI w wersji 2.1 daleko temu telewizorowi do bycia sprzętem gamingowym. Z drugiej strony nie wszyscy producenci w swoich TV oferują ALLM, więc zawsze to o jedną technologię więcej, w przystępnej cenie.
Pilot do telewizora LG 65UP75003
Jak widać na załączonym zdjęciu, w podstawowej serii TV 4K LED, zyskujesz do dyspozycji standardowego pilota, który co roku przechodzi małą metamorfozę. W porównaniu do ubiegłych lat, na pilocie pojawiły się przyciski do najlepszych aplikacji Smart TV. Mowa rzecz jasna o Netflix, Disney+ (usługa ruszy w Polsce w 2022 roku), Rakuten TV czy Amazon Prime Video.
Dopiero droższe telewizory LG oferują dołączonego do telewizora pilota Magic, który działa na Bluetooth. Zawsze można go dokupić, by zyskać kursor/suwak (jak w myszce komputerowej), albo mikrofon do komend głosowych.
Telewizor LG 65UP75003LF: test. Dźwięk
Dźwięk w telewizorach z serii UP75003LF jest zadowalający. W podstawowych seriach TV LED moc głośników wynosząca 20 W to standard. Tutaj nie mogło być inaczej, jednak i tak do codziennego oglądania telewizji taka moc powinna być wystarczająca.
System dźwięku przestrzennego nie został wyposażony w dodatkowy subwoofer dający na przykład dźwięk 2.1- kanałowy. Tutaj standardem jest system 2.0 i podstawowe technologie poprawiające jakość brzmienia. Są to AI Sound (Inteligentna Kontrola Dźwięku), Bluetooth Audio, Bluetooth Surround Ready, Clear Voice (Czysty Głos), Dolby Digital, HDMI eARC, Wireless Sound Sync.
Jak widać telewizor LG 65UP75003LF nie odznacza się zgodnością z Dolby Atmos, jedną z czołowych technologii odpowiadających za znacznie lepszy dźwięk. Dolby Atmos znajdziesz dopiero w lepszych telewizorach z ekranami NanoCell.
Telewizor LG 65UP75003LF: test. Co oferuje Smart TV?
Smart TV oferuje całkiem sporo, jak na telewizor w cenie nieprzekraczającej 3000 zł. LG 65UP75003LF pracuje na intuicyjnym systemie operacyjnym webOS 6.0. Oznacza to możliwość przeglądania stron www na dużym ekranie i nie tylko. Oczywiście wygodniej byłoby to robić pilotem Magic. Jednak tak samo było w zeszłym roku. Modele z najbardziej podstawowych serii oferowały zwykłego pilota. Pilot Magic dołączony do telewizora pojawiał się dopiero w seriach wyższych (i droższych).
Poza łącznością z WiFi i Bluetooth, telewizor LG obsługuje także AirPlay 2 (coś dla użytkowników iPhonów). Warto dodać, że koncern LG również co jakiś czas odświeża wygląd Panelu Domowego, wyświetlanego na ekranie telewizora (Home Dashboard).
System webOS 6.0 ma również spore możliwości (no może nie aż tak spore), jak Android (Google TV). Jednak tutaj rolę sklepu internetowego z grami i różnymi aplikacjami pełni Sklep LG (LG Content Store). Znajdziesz tam całkiem sporo treści, a co jakiś czas dodawane są nowe.
Miłośnicy wydarzeń sportowych z pewnością wykorzystają Alerty Sportowe, by nie przegapić żadnego ważnego meczu. Wtedy powiadomienie o nadchodzącym wydarzeniu wyświetli się na ekranie telewizora. Miłośnicy najlepszych filmów zyskają Inteligentne rekomendacje czy dostęp z poziomu pilota do takich serwisów jak Netlfix, Disney+, Rakuten TV i Amazon Prime Video (o czym pisaliśmy wcześniej).
Do tego dochodzi kompatybilność z asystentem głosowym Asystent Google, Amazon Alexa.
Od redakcji:
Ciekawym rozwiązaniem jest dokupienie bezprzewodowej klawiatury (za ok. 150 zł), by móc jeszcze wygodniej niż pilotem Magic (koszt zakupu pilota Magic porównywalny jest z ceną bezprzewodowej klawiatury działającej na Bluetooth).
Telewizor LG 65UP75003LF: test. Gniazda i złącza
Pomimo tego, że 65-calowy telewizor pochodzi z podstawowej serii, to i tak bardzo często są modele oferujące znacznie więcej gniazd i złącz. Tutaj możesz liczyć na zaledwie 2 HDMI (wszystkie w wersji 2.0) oraz tylko jeden port USB. To trochę mało, prawda?
- Liczba złączy HDMI 2 (2x HDMI 2.0)
- Liczba złączy USB 1
- Złącze EURO nie
- Czytnik kart pamięci nie
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście komponentowe nie
- Złącze VGA nie
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście słuchawkowe nie
Telewizor LG 65UP75003LF: cena zakupu
Telewizor LG 55UP75003LF DVB-T2 – zobacz aktualne ceny
Oczywiście cały czas polujemy na najlepsze promocje na telewizory. Jeśli zobaczymy gdzieś ten telewizor w atrakcyjnej cenie, na pewno przeczytacie o tym u nas już wkrótce.
Podsumowanie: Telewizor LG 65UP75003LF
Zalety:
- Dobra (zadowalająca) jakość obrazu,
- Standardowe nagłośnienie,
- Wsparcie Auto Low Latency Mode (ALLM),
- Znakomita cena, jak na TV 65″,
- Smart TV pracujący na systemie webOS 6.0.
Wady:
- Tylko jedno złącze USB,
- Brak wsparcia Dolby Vision,
- Brak wsparcia Dolby Atmos,
- standardowy pilot (nie Magic).
Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl
- Jakość obrazu: 6/10,
- Jakość dźwięku: 4/10,
- Gniazda i złącza: 2/10,
- Smart TV: 8/10.
*OCENA ŁĄCZNA 5/10