TCL QLED 75X915 (75X91): nowy telewizor 8K z soundbarem

TCL QLED 75X915 (75X91) jest już dostępny. Czy warto go kupić? Zobacz co oferuje telewizor o rozdzielczości 8K z wbudowanym w podstawę soundbarem.

Czy warto kupić telewizor TCL QLED 75X915 (75X91)? Wszystko zależy od tego ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na nowy telewizor. Tymczasem pod kątem specyfikacji technicznej, telewizor prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Jakie są najważniejsze cechy 75-calowego telewizora? Czy ten występuje także w innych wielkościach przekątnych ekranu?

TCL QLED 8K

TCL QLED 75X915
TCL 75X915 / fot. TCL
  • Ekran QLED 75 cali
  • Rozdzielczość 8K UHD, 7680×4320
  • Technologia HDR: Dolby Vision, HDR10/10+, HLG, 8K HDR Premium 1000
  • Matryca 50 Hz
  • Moc głośników 15W*2 (mid-bass) + 10W*2 (tweeter)
  • Smart TV Android 9.0 Pie
  • Liczba HDMI 3 (2.1)
  • Liczba USB 2
  • Rok produkcji 2020

TCL QLED 75X915 (75X91) to ulepszony telewizor LED, ze względu na wykorzystywaną technologię kropki kwantowej (Quantum Dot). Dzięki temu telewizor QLED ma oferować o wiele lepszy obraz niż topowe modele LED. Warto dodać, że najpopularniejsze telewizory QLED to telewizory Samsunga, jednak inni producenci także oferują w swoich telewizorach to rozwiązanie (Quantum Dot).

Ekran 50 czy 100 Hz?

W połączeniu z 10-bitowym panelem podświetleniem Direct LED (Full-Array Local Dimming) i rozdzielczością 8K, o jakość obrazu możemy być spokojni. Warto dodać, że TCL QLED 75X915 (75X91) oferuje wiele dodatkowych opcji poprawiających jakość wyświetlanego obrazu.

10-bitowy panel, Quantum Dot, UHD Color Extender, IPQ 2.0 Engine, Direct Full Array Local Dimming, Mini LED Full Array, 8K HDR Premium 1000

Jednak wg displayspecifications.com, telewizor 8K TCL nie oferuje 100 Hz matrycy, tylko standardową, pracującą na 50 Hz. Tymczasem w wielu opisach tego telewizora w sklepach internetowych można znaleźć informację, że to model 100 Hz.

Na stronie producenta nie ma wzmianki o tym, jaki rodzaj matrycy jest wykorzystywany w 75-calowym telewizorze QLED. Może to oznaczać, że to jedyny telewizor 8K z serii na 2020 rok, który oferuje 50 Hz matrycę. Dla porównania, pozostałe telewizory 8K (2020) oferują tylko i wyłącznie matryce 100 Hz.

Poza eleganckim wyglądem (cienka ramka otaczająca ekran i płaski tył), warto pamiętać, że jakość dźwięku  także została ulepszona, biorąc pod uwagę pozostałe telewizory TCL na 2020 rok. Do tego dochodzi przede wszystkim wykorzystywanie technologii Dolby Atmos, znanej tylko i wyłącznie z najdroższych i najlepszych telewizorów LED i OLED.

Opcje poprawy dźwięku: Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Audio, Dolby TrueHD, HDMI eARC, wbudowane 2 głośniki niskotonowe, wbudowany soundbar ONKYO

TCL Smart TV

TCL QLED 75X915
TCL 75X915 / fot. TCL

Czy telewizor TCL nadaje się pod konsolę PS5? Według specyfikacji na stronie producenta, wszystkie trzy porty HDMI są kompatybilne z wersją HDMI 2.1. Oznacza to, że telewizor nadaje się na granie w gry. Jednak należy pamiętać, że HDMI w wersji 2.1 to tylko jeden z kluczowych czynników decydujących o tym czy telewizor spełnia rygorystyczne normy ustawione przez najnowszą konsolę od Sony – PS5.

Jaki telewizor do PS5? | TOP10

Smart TV pracuje na systemie operacyjnym Android i posiada 16 GB wbudowanej pamięci na instalowanie gier i różnych aplikacji ze sklepu Google Play. Jeszcze kilka lat temu wiele osób uważało, że inne systemy operacyjne są o wiele bardziej wydajne. Teraz okazuje się, że większość producentów w 2020 roku jeśli może, woli w swoich telewizorach oferować Androida. I dobrze, bowiem od kilku lat głównie droższe telewizory Sony i Philips oferowały to rozwiązanie.

Inteligentny telewizor w kolorze tytanowym oferuje znacznie więcej niż konkurencyjne telewizory Smart TV bez Androida (zwłaszcza budżetowe modele). Poza dostępem do najlepszych aplikacji VOD (Amazon Prime, Netflix, YouTube), telewizor jest zgodny z Asystentem Google i Amazon Alexa.

Sterowanie telewizorem możliwe jest poprzez smartfona albo tablet, jeśli komuś jest wygodniej. Z drugiej strony pilot obsługuje komendy głosowe, dzięki wbudowanemu mikrofonowi, więc szybciej i wygodniej znaleźć szukane informacje, np. w wyszukiwarce Google za pomocą wypowiadanych komend głosowych.

Seria X91 występuje także w wersji 65 cali. Jednak na polskim rynku na razie do wyboru mamy model 75-calowy.

Źródło: TCL

Jedna odpowiedź do “TCL QLED 75X915 (75X91): nowy telewizor 8K z soundbarem”

  1. Fajnie by było taki telewizor mieć 😀 nie obraziłbym się, już od dłuższego czasu się na TCLa przymierzam i pewnie w końcu się zdecyduję, bo cena do mnie przemawia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *