TCL 65X10: test telewizora QLED 4K

TCL 65X10: test telewizora QLED 4K. Czy warto kupić telewizor TCL QLED? Zobacz nasz test TCL 65X10, telewizora o rozdzielczości 4K z Mini LED. Sprawdź co oferuje TV z Dolby Vision, Dolby Atmos i wbudowanym soundbarem od Onkyo.

TCL 65X10 zyskał popularność ze względu na zaawansowane technologie, które wykorzystuje zaledwie jeden telewizor. Reprezentant serii X10 z ekranem QLED pracuje też na 100 Hz matrycy, a to nie koniec.

 

Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor! 

TCL 65X10 – co musisz wiedzieć?

TCL 65X10 QLED Mini LED / fot. TCL

TCL już od wielu lat sprzedaje na całym świecie telewizory, które zdobywają różne nagrody i wyróżnienia. To co je wyróżnia to przede wszystkim wykorzystywanie zaawansowanych technologii, przy zachowanej przystępnej cenie zakupu.

Wygląd

TCL 65X10 QLED Mini LED / fot. TCL

TCL 65X10 wygląda znakomicie z każdej strony. Wszystko za sprawą metalowego designu. Warto dodać, że głównie najlepsze telewizory oferują to rozwiązanie. Pozostałe nadal wykorzystują plastik. Czy można mówić o bezramkowym telewizorze w przypadku tego modelu? My nazwalibyśmy go “prawie bezramkowym”, bo pamiętajmy, że pomimo tego, że większość ramki ma zaledwie 2 mm, to i tak jej dolna część jest bardziej widoczna.

Nie zmienia to jednak faktu, że technologia Mini LED,  o której więcej dowiesz się w dalszej części sprawiła, że możliwa jest produkcja cienkich telewizorów, bez utraty doskonałej jakości obrazu. Grubość obudowy także zachwyca – wynosi zaledwie 1,5 cm.

Telewizor doskonale wygląda powieszony na ścianie. Dzięki temu, że to cienka konstrukcja, ten idealnie przylega do ściany. Wcześniej warto wybrać odpowiednie miejsce (odpowiednią ścianę), bo ten bez soundbaru oraz elementów mocujących waży prawie 32 kg.

Jakość obrazu

TCL 65X10 / fot. TCL

Telewizor TCL 65X10 oferuje obraz o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) i tak samo jak wszystkie dobre telewizory wspiera standard HDR. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że oglądając filmy czy nawet programy telewizyjne (czasem w niższej jakości niż film), zyskujemy o wiele lepszy kontrast. Najbardziej widoczne zjawisko poprawy poziomów czerni i bieli widoczne jest, gdybyśmy mieli ustawiony obok konkurencyjny model.

Jednak zaletą telewizora TCL jest to, że ten wspiera wszystkie najważniejsze formaty HDR, co jest domeną głównie najlepszych telewizorów 2020. Przypomnijmy, że TCL 65X10 to model z 2019 roku i miał już to wszystko, zwłaszcza wspierał Dolby Vision.

Biorąc pod uwagę telewizory z oferty na 2020 rok, Dolby Vision najczęściej pojawia się tylko i wyłącznie w droższych i flagowych modelach. Jedynym wyjątkiem jest tutaj koncern Philips, który nawet w modelach z niższych serii oferuje Dolby Vision. Jednak porównując telewizory QLED od TCL oraz Samsunga, można wyciągnąć prosty wniosek.

Telewizory TCL sa lepiej przystosowane do wyświetlania o wiele lepszego obrazu pod kątem ulepszonego kontrastu ze względu na połączenie HDR10+ z Dolby Vision i HLG. Tymczasem żaden telewizor Samsung QLED nie oferuje Dolby Vision.

Jednak najważniejszymi technologiami na których warto się skupić są Mini LED oraz Quantum Dot. To dzięki nim telewizor TCL jest taki wyjątkowy.

Pierwszy telewizor Mini LED

Co to znaczy, że TCL 65X10 to pierwszy na rynku telewizor Mini LED?

W praktyce oznacza to przede wszystkim ostrą i głęboką czerń i nieskończenie wiele kolorów wyświetlanych na ekranie. Oczywiście to drugie nie ma większego znaczenia, bo nasz wzrok nie jest w stanie odróżnić kilku milionów kolorów.

Tymczasem lepsza czerń ma tutaj decydujące znaczenie. To parametr na który często zwracało się uwagę decydując się na nieprodukowane już dzisiaj telewizory plazmowe. Te potrafił wycisnąć z czerni naprawdę wiele.

Co nam daje ekran QLED?

Teraz ostra i głęboka czerń to domena telewizorów QLED. Zwłaszcza że większość z nich, a na pewno TCL 65X10 pracuje na matrycy VA, która pod kątem wyświetlania perfekcyjnej czerni radzi sobie znacznie lepiej niż ekrany IPS.

Trzeba przyznać, że nie mamy zastrzeżeń do jakości wyświetlanych materiałów. Nawet filmy nienagrane na Blu-ray wyglądają znakomicie, a tutoriale na YouTubie rejestrowane amatorskim sprzętem wideo również nie tracą zbytnio na jakości. Tak jakby telewizor automatycznie dopasowywał najlepszy poziom wyświetlania treści, byśmy byli w 100% zadowoleni.

I jesteśmy pod wrażeniem, zwłaszcza że TCL pracuje na 100 Hz (120 Hz) matrycy, więc takiej samej jak telewizory OLED. Co to oznacza?

Telewizor TCL: jaka matryca?

Standardowo telewizory można podzielić na te z matrycą 50 Hz (60 Hz) oraz te ze 100 Hz (120 Hz) matrycą. Pierwsze to tanie telewizory, często z podstawowych serii (nigdy flagowych). Drugie to telewizory o wiele lepsze oraz modele z flagowych serii. Im lepsza matryca, tym ruch na ekranie jest bardziej płynny. To właśnie telewizory 100 Hz kupuje się do sportu, do konsoli czy do oglądania filmów akcji.

TCL 65X10: test telewizora
TCL 65X10 / fot. TCL

 

Z pracą na częstotliwości 50 albo 100 Hz często mylone jest inne pojęcie. Chodzi o optymalizację ruchu albo częstotliwość odświeżania i ich współczynnik wyrażony liczbą. W praktyce nie powinno to mieć żadnego znaczenia, bo najważniejsza jest częstotliwość pracy matrycy (albo 50 albo 100 Hz). Pozostałe pojęcia były wprowadzone przez producentów do specyfikacji technicznych ich telewizorów na długo przed tym, jak zaczęto podawać czy TV ma 50 czy 100 Hz.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz

 

TCL 65X10: test telewizora: co jeszcze warto wiedzieć?

Są jeszcze parametry, które często są pomijane przez osoby zastanawiające, jaki telewizor kupić. No bo jak porównać kontrast dynamiczny określany jako Mega albo jasność ekranu wynoszącą 1500 cd/m2 z innymi telewizorami? Oczywiście w tym drugim przypadku można sprawdzić, czy jest TV mający lepszą (wyższą) jasność.

Tylko co będzie oznaczać, kiedy  znajdziemy TV z jasnością wynosząca 2000 cd/m2? O ile będzie (i czy w ogóle) lepszy? Czy różnica będzie widoczna gołym okiem? A co jeśli porównywany telewizor nie ma podanej wartości jasności w specyfikacji technicznej?

No i są jeszcze opcje poprawy obrazu, które niewiele mówią osobie chcącej po prostu kupić dobry telewizor do salonu. Są to:

 • 10-bitowy panel – lepsze telewizory oferują nie 8-bitowy, a 10-bitowy panel mogący wyświetlić znacznie więcej kolorów. To dlatego najczęściej flagowe modele pracują na 10-bitowych panelach.
 • UHD Premium Color Extender, IPQ 2.0 Engine, UHD Super Resolution – dbające o odpowiednie kolory wyświetlane na ekranie, mające za zadanie polepszać jakość oglądanych materiałów.

Dźwięk

TCL 65X10: test telewizora
TCL 65X10 / fot. TCL

Przy telewizorach z flagowych serii możesz być spokojny o dźwięk wydobywający się z ich głośników. Tak samo jest w przypadku TCL 65X10. Jednak ten ma przewagę nad innymi telewizorami nie tylko ze względu na większą moc całkowitą głośników. Telewizor po prostu wygrywa wbudowanym w podstawę soundbarem o mocy 2 x 40 W.

Innymi słowy jeśli chcesz mieć taką moc (300 W) to zobacz nasze zestawienie, pt.: Soundbary do 1000 złotych. Przeważnie listwy głośnikowe fabrycznie montowane w podstawach nawet najlepszych telewizorów nie oferują takiej mocy, jak kupiony osobno soundbar Samsung, LG czy innego producenta. Z drugiej strony mamy dwa w jednym (ale niższa moc całkowitą).

Czy trzeba kupić soundbar do telewizora TCL?

Do tego dokupując soundbar osobno zyskujemy coś jeszcze – znacznie lepszy bas. Gdybyśmy powiesili telewizor TCL na ścianę odłączając głośnik Onkyo, a w jego miejsce podpięli soundbar innego producenta, to dochodzi przede wszystkim subwoofer. Tymczasem głośnik w podstawie nie ma osobnego subwoofera.

Nie zmienia to jednak faktu, że podczas codziennego oglądania telewizji TCL 65X10 radzi sobie znakomicie. Mocy całkowitej wbudowanych głośniczków raczej nie wykorzystamy na co dzień, bo ta wynosi łącznie 50 W. Ale już do wieczornych seansów filmów akcji, lekkie podkręcenie głośności pozwala naprawdę poczuć się niemal jak w kinie. Tak naprawdę poczulibyśmy się, jak na sali kinowej, gdyby TCL oferował ekran OLED.

To co zasługuje na uwagę to również opcje dotyczące poprawy wrażeń audio. Telewizor TCL oferuje ich kilka: Dolby Atmos, Dolby Audio, Dolby TrueHD, wbudowane 2 głośniki niskotonowe. Najważniejsza z nich jest Dolby Atmos. Po jej wykorzystywaniu często łatwo poznać najlepsze telewizory.

TCL 65X10: test telewizora. Smart TV i opcje dodatkowe

TCL 65X10: test telewizora
TCL 65X10 / fot. TCL

Telewizor TCL 65X10 to oczywiście Smart TV, a korzystanie na dużym ekranie z otwartej przeglądarki internetowej jest bardzo wygodne. Zwłaszcza że możemy to robić na kilka sposobów (bezprzewodowa klawiatura, smartfon, pilot, tablet, komendy głosowe). J

ednak producent stara się przyzwyczaić nas do swojego rozwiązania. W zestawie z TV otrzymujemy dwa piloty. Jeden można powiedzieć klasyczny (duży), drugi mniejszy z dostępem do najważniejszych funkcji. Wiadomo – każdy wybierze co  lubi.

Komendy głosowe i nie tylko…

Oczywiście piloty zostały wyposażone we wbudowany mikrofon. Jak widać w 2019 roku wiele modeli ponownie oferowało komendy głosowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o telewizory Smart TV pracujące na systemie operacyjnym Android. Ten znakomicie współpracuje z Asystentem Google czy Amazon Alexa. Nawet jeśli usługi nie są dostępne w danym języku, to i tak wiele osób korzysta z tego rozwiązania po angielsku.

Tutaj trzeba przyznać producentowi rację, że sterowanie głosowe ułatwia codzienne korzystanie z telewizora. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś z tego będzie korzystał na co dzień. Przecież od lat możemy wysyłać SMS-y nagrywając ich treść przy użyciu wbudowanego mikrofonu. To szybsze niż stukanie tej samej treści po klawiaturze. Tylko ile osób korzysta dzisiaj z tego innowacyjnego rozwiązania?

Telewizor Smart TV pracujący na Androidzie ma przewagę nad innymi TV z innymi systemami. Przede wszystkim to otwarta platforma, na którą każdego dnia powstają nowe aplikacje (często darmowe).

Jeśli akurat nie korzystamy z przeglądarki, zawsze możemy zobaczyć co ciekawego zobaczyć na Netflix. Dzięki Chromecast, telewizor bardzo łatwo sparować ze smartfonem. Oznacza to, że w ciągu kilku sekund możemy przerzucić zawartość ekranu ze smartfona na duży ekran.

 

TCL 65X10: test telewizora. Gniazda i złącza

 • Liczba złączy HDMI 3
 • Liczba złączy USB 2
 • Złącze Ethernet (LAN) tak
 • Cyfrowe wyjście optyczne tak
 • Złącze CI (Common Interface) 1
 • Wyjście słuchawkowe tak

Trochę zaskoczyło nas, że wśród najważniejszych gniazd, flagowy telewizor oferuje niezbyt wiele. Większość flagowców posiada przeważnie po 4 złącza HDMI. Tutaj mamy tylko 3 HDMI. Jeśli chodzi o USB to też przydałoby się więcej. Najlepsze telewizory wykorzystują najczęściej 3 USB, a w TCL mamy do dyspozycji zaledwie 2 USB.

TCL 65X10: test telewizora: cena

 

Telewizor 65X10 nie jest wcale taki drogi, kiedy porównamy sobie ceny innych telewizorów QLED o tej wielkości ekranów. W wielu sklepach cena tego modelu zaczyna się od 9999 złotych. Naszym zdaniem to dobra cena jak na telewizor, który naprawdę oferuje znakomite parametry techniczne nie tylko pod kątem jakości obrazu, ale też i dźwięku.

TCL 65X10: test telewizora. Podsumowanie

Telewizor TCL 65X10 to przede wszystkim model dla chcących mieć flagowy TV z wszystkimi bajerami. Oczywiście biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie telewizory nieprzekraczające 10 000 złotych. Połączenie technologii Mini LED i Quantum Dot sprawiło, że to pierwszy taki telewizor na rynku.

Do jakości obrazu, zwłaszcza 100 Hz matrycy, Dolby Vision nie mamy zastrzeżeń. Większa moc głośników to zasługa wbudowanego soundbaru od Onkyo. Tymczasem niemal kinowe wrażenia audio to zasługa wykorzystywania technologii Dolby Atmos.

Biorąc pod uwagę cenę zakupu warto też zobaczyć, czy za podobną kwotę nie ustrzelimy jakiegoś telewizora OLED – oferującego znacznie lepsze wrażenia podczas oglądania filmów niż nawet najlepszy QLED.

TCL 65X10 Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl

 • Jakość obrazu: 10/10,
 • Jakość dźwięku: 10/10,
 • Gniazda i złącza: 2/10,
 • Smart TV: 10/10.

*OCENA ŁĄCZNA 5/10

*Jak oceniamy:
1 – Bardzo słabo, 2 – Słabo, 3 – Przeciętnie, 4 – Może być, 5 – Standardowo/zadowalająco, 6 – Dobrze, 7 – Nadzwyczaj dobrze, 8 – Bardzo dobrze, 9 – Fenomenalnie, 10 – Znakomicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *