Sony A84K: specyfikacja techniczna

Sony A84K to dość nietypowa seria telewizorów OLED z oferty na 2022 rok. Ponownie zyskujesz niemal identyczne telewizory co modele z serii niższej (A80K), jednak z dwoma ważnymi udogodnieniami.

Sony A84K pod kątem specyfikacji technicznej oferuje na papierze takie same najważniejsze parametry dotyczące obrazu, dźwięku czy opcji jako telewizor Smart TV. Jednak podobnie, jak w latach ubiegłych, są serie “podobne”, przy zakupie których zyskasz kilka funkcji niedostępnych w serii niższej.

Sony A84K: specyfikacja techniczna

Sony A84K / fot. Sony
 • Rozmiar ekranu 55″, 65″, 77″
 • Ekran OLED
 • Rozdzielczość 4K UHD, 3840 x 2160
 • Technologia HDR: Dolby Vision, HDR10, HLG
 • Tuner: DVB-T (MPEG-4), DVB-T2 (HEVC), DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
 • Matryca 100 Hz
 • Moc głośników 3.2 / 50 W
 • Smart TV Google TV
 • Liczba HDMI 4 (2x 2.1/2x 2.0)
 • Liczba USB 2
 • Rok produkcji 2022

Telewizory z serii A84K oczywiście obsługują najważniejsze tunery, w tym DVB-T2. Ich najważniejsze wyznaczniki to przede wszystkim panele OLED, dzięki którym zyskasz nieskończenie wysoki kontrast i o wiele lepsze kolory niż na tradycyjnych, nawet najlepszych telewizorach LED.

Bez względu na wielkość przekątnej seria pracuje na 100 Hz matrycy, a o znakomity obraz w każdych warunkach ma zadbać wiele opcji poprawy obrazu. W zasadzie są one identyczne co w serii niższej (A80K) z jedną różnicą. Seria A84K oferuje dodatkowo technologię Rich Color Enhancer.

Funkcje poprawy obrazu czujnik światła, Live Colour, Pixel Contrast Booster, Cognitive Processor XR, XR Triluminos Pro, XR HDR Remaster, XR 4K Upscaling (Interpolacja XR 4K), XR Smoothing, Rich Color Enhancer, Auto Genre Picture Mode, Auto HDR Tone Mapping, XR OLED Contrast Pro, Rich Color Enhancer

Oczywiście telewizory OLED nie muszą być modelami z flagowych serii, by również gracze mogli je wykorzystać. Poza lepszą matrycą i złączami HDMI w wersji 2.1., gracze zyskują technologię poprawiające rozgrywki online na ekranie telewizora Sony Bravia.

Technologie dla graczy Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)

Smart TV, dźwięk, złącza

O dobry dźwięk nie musisz się martwić. Wyższa seria TV OLED z oferty na 2022 rok wykorzystuje te same opcje, co modele oznaczone, jako A80K. Chodzi przede wszystkim o system dźwięku 3.2 – kanałowy oraz głośniki o łącznej mocy 50 W. Do tego dochodzi imponująca ilość opcji poprawy dźwięku z Dolby Atmos na czele.

Opcje poprawy dźwięku Acoustic Surface Audio+, Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Audio, DTS, HDMI eARC, system Acoustic Auto Calibration, Voice Zoom 2

Smart TV działa na systemie operacyjnym Google (Android 11). Już po raz kolejny telewizory OLED od Sony Bravia oferują to rozwiązanie – w tym roku w najnowszej wersji. Telewizorem możesz sterować pilotem z wbudowanym mikrofonem albo po prostu korzystając z tego wbudowanego w panel telewizora (więcej o tym rozwiązaniu dowiesz się więcej w dalszej części artykułu). Do tego dochodzi także kompatybilność z asystentem głosowym Asystent Google czy dostęp do wyszukiwarki internetowej i setek aplikacji Smart TV ze sklepu Google Play.

YouTube, Netflix, Prime Video, Apple TV, Disney+, HBO Go / Max, Rakuten TV

Telewizory Sony Bravia (te z wyższych serii) odznaczają się jeszcze jednym rozwiązaniem. Chodzi o możliwość dokupienia do nich osobnej kamerki wideo o nazwie Bravia Cam. Dzięki niej możesz, m.in. odbywać wideo rozmowy. Urządzenia ma pojawić się w sprzedaży niedługo (koszt od 499 zł).

Ceny i nazewnictwo modeli

Sony A84K / fot. Sony
W tym miesiącu ceny niektórych modeli nieco spadły. Taniej niż w zeszłym miesiącu kupisz telewizory 55 oraz 65 cali. Niestety wersja 77-calowa wciąż kosztuje tyle samo, co miesiąc wcześniej.
 • Sony XR-55A84K
 • cena czerwiec 2022 – od 9199 zł
 • cena lipiec 2022 – od 8699 zł
 • Sony XR-65A84K
 • cena czerwiec 2022 – od 13399 zł
 • cena lipiec 2022 – od 12699 zł
 • Sony XR-77A84K
 • cena czerwiec 2022 – od 19699 zł
 • cena lipiec 2022 – od 19699 zł

Seria A84K zastępuje modele z 2021 roku z serii Sony OLED A84J. Telewizory dostępne są w kolorze tytanowo-czarnym.

Sony A80K, a Sony A84K: czym się różnią?

Sony A84K
Sony A84K / fot. Sony

Pierwszą różnicą pomiędzy telewizorami z serii Sony A80K i A84K jest to, że ta druga oferuje TV z wbudowanym mikrofonem. Ma to być ukłon w stronę osób, które wolą za pomocą komend głosowych sterować opcjami telewizora, przeglądać strony internetowe na ekranie TV czy szybko wyszukać informacji w wyszukiwarce Google – niekoniecznie za pomocą pilota smart z wbudowanym mikrofonem.

Jego główną funkcją ma być wydawanie poleceń dla Asystenta Google bez potrzeby wykorzystania jakiegokolwiek innego rejestratora dźwięku — typu pilot telewizyjny zawierający wbudowany z mikrofon — za pomocą którego obsługuje nasz smartTV.

Druga różnica polega na wykorzystywaniu przez serię A84K wspomnianej wcześniej technologii Rich Color Enhancer:

Rich Color Enhancer wzmacnia neutralne kolory do bardziej żywych tonów, aby nadać obrazowi dodatkową wyrazistość. Dzieje się to automatycznie i funkcja ta nie jest widoczna w ustawieniach aby ją włączyć lub wyłączyć. Cały czas działa aby zapewnić nam jak najwięcej przyjemności z oglądania ulubionych materiałów wideo.

Z jednej strony nie są to jakieś spore różnice. Jeśli ktoś nie potrzebuje mikrofonu wbudowanego w telewizor, wybierze modele tańsze (A80K). Jeśli komuś będzie zależało na dodatkowej technologii dotyczącej poprawy wyświetlanego obrazu i mikrofonie w TV – wybierze modele droższe (Sony A84K).

Z drugiej strony warto przypomnieć, że identyczna sytuacja miała miejsce w 2021 roku. Wtedy również z podstawowych serii TV OLED od Sony miałeś do wyboru A80J i A84J, a różnice pomiędzy nimi były identyczne, jak w 2022 roku..

W skrócie:

 • A84J – wbudowany mikrofon w tv / obsługuje Rich Color Enhancer
 • A80J – brak mikrofonu w tv, korzystasz z tego w pilocie / brak Rich Color Enhancer

Źródło: Sony

Jedna odpowiedź do “Sony A84K: specyfikacja techniczna”

 1. Mała korekta do tresci artykułu. Na pokladzie TV serii A84K zainstalowany jest Android w wersji 10 a nie 11. Jak dotąd aktualizacji ten TV się nie doczekał. Ponadto, funkcja poprawy koloru rich color enhancer w tej wersji TV jest dostępna w ustawieniach do regulacji na 3-poziomach lub wyłączona całkowicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *