Samsung Q80T: nowe TV QLED na 2020 rok

Samsung Q80T jest trzecią z czterech serii telewizorów QLED na 2020 rok o rozdzielczości Ultra HD. Modele już zadebiutowały na amerykańskim rynku.

Zobacz, czego można spodziewać się po nowych TV QLED od Samsunga. Do wyboru tradycyjnie kilka przekątnych ekranu. Jakie dokładnie?

Samsung Q80T

Samsung Q80T / fot. Samsung
  • Ekran QLED 49, 55, 65, 75 cali
  • Rozdzielczość 4K UHD, 3840 x 2160
  • Technologia HDR: HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
  • Matryca 100 Hz (wyjątek – 49″ – 50 Hz)
  • Moc głośników 2x10W + 2x10W + 2x10W (wyjątek – 49″- 40W)
  • Smart TV Samsung Tizen
  • Liczba HDMI 4
  • Liczba USB 2
  • Rok produkcji 2020

Samsung Q80T znacznie różni się od pozostałych (niższych) serii, o których pisaliśmy dla Was wcześniej. Chociaż i tak, głównymi cechami nadal są przede wszystkim matryca VA, podświetlenie Full-Array Local Dimming oraz zgodność z HDR (HDR10, HDR10+ i HLG). Poza rozdzielczością Ultra HD, cała seria (z wyjątkiem wersji 49-calowej) oferuje 100 Hz matryce.

Zobacz także | Najlepsze telewizory 100 Hz

Wersja 49-calowa poza wspomnianym, standardowym odświeżaniem 50 Hz oferuje, m.in. nieco inne technologie. Mniejszy telewizor wykorzystuje na przykład przydatny tryb dla graczy o nazwie Game Enchancer. Tymczasem w większych telewizorach jest on ulepszony i występuje pod nazwą Real Game Enhancer+.

Do tego niektóre technologie różnią się współczynnikiem. W 49-calowym TV mamy Direct Full Array x8. Tymczasem w większych TV z tej serii mamy Direct Full Array x12. Jak to się przełoży na lepszy obraz, dowiemy się, kiedy telewizory QLED trafią do sklepów.

Co jeszcze?

Samsung Q80T / fot. Samsung

Niestety różnic pomiędzy wersją 49″ a pozostałymi reprezentantami serii Q80T jest więcej. Reszta dotyczy dźwięku. Model 49-calowy oferuje głośniki o mocy 40W i system dźwięku 2.2-kanałowy. Tymczasem większe telewizory z tej serii zostały wyposażone w głośniki o mocy 60W i system 2.2.2-kanałowy, co oznacza zdecydowanie lepsze brzmienie.

Poza tym w modelach od 55″ w górę otrzymujemy jedną opcję poprawy dźwięku więcej. Chodzi o Object Tracking Sound. Technologia “pozwala usłyszeć” znacznie więcej w każdej scenie, gdzie mamy do czynienia z ruchem na ekranie. Dzięki głośnikom skierowanym w górę i w dół możemy doświadczyć przestrzennego dźwięku, jakby ten wydobywał się z każdej strony telewizora.

Telewizory Samsung Q80T posiadają 4 HDMI i 2 USB. Seria będzie dostępna w kolorze czarnym. Smart TV pracują na systemie operacyjnym Tizen 5.5.

Źródło: Samsung

Nasz komentarz

Porównując serię Samsung Q80T z serią niższą Q70T wiemy, że mamy do czynienia z trochę innymi (lepszymi) opcjami dotyczącymi jakości wyświetlanego obrazu. Podobnie było w roku ubiegłym, gdzie telewizory QLED różniły się między sobą. Przede wszystkim w wyższej serii mamy więcej technologii i opcji dbających o płynny ruch, czy wyraźne kolory.

Co najważniejsze nowa seria oferuje podświetlenie FALD, gdy w niższych seriach mamy do czynienia z Edge LED. Zamiast Dual LED, w serii Q80T otrzymujemy 48-sterfowe podświetlenie Local Dimming, no i przede wszystkim o wiele lepszy dźwięk. Oznaczać to może tylko jedno. Telewizory z tej serii będą znacznie droższe od reprezentantów serii Q70T.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *