Samsung Q800T: co wiemy o TV 8K?

Samsung Q800T: co wiemy o TV 8K? W tym roku w ofercie telewizorów nie zabraknie TV QLED o rozdzielczości 8K. Będą to serie Q800T, Q900TS i Q950TS.

Dzisiaj przyjrzymy się pierwszej z nich – Samsung Q800T. Zobaczcie co zaoferują nowe telewizory 8K.

Samsung Q800T

Samsung Q800T / fot. Samsung
  • Ekran 65, 75 cali
  • Rozdzielczość 8K 7680×4320
  • Technologia HDR: HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
  • Matryca 100 Hz
  • Moc głośników 70W
  • Smart TV Samsung Tizen
  • Liczba HDMI 4
  • Liczba USB 2
  • Rok produkcji 2020

W tegorocznej ofercie telewizorów QLED mamy do wyboru modele 4K (m.in. Q60T, Q70T, Q80T) albo te z rozdzielczością 8K (Q800T, Q900TS, Q950TS).  W skład serii Samsung Q800T wchodzą modele o wielkościach 65 oraz 75 cali. Na razie nie wiadomo, czy trafią na nasz rynek. Obecnie TV są dostępne na rynku amerykańskim i pracują na 100 Hz matrycy MVA (odmianie matrycy VA).

Zobacz także | Najlepsze telewizory 8K

Telewizory 8K od Samsunga oferują wiele opcji dodatkowych, związanych z wyświetlaniem obrazu w tej jakości. Należy do nich, m.in. procesor obrazu Quantum Processor 8K, czy technologie – Real 8K Resolution i 8K AI Upscaling. Oba modele wykorzystują podświetlenie Direct LED (Full-Array Local Dimming) czy Direct Full Array 24X:

Wiele skoncentrowanych stref podświetlenia precyzyjnie dostosowuje się do jasnych bieli i głębokiej czerni. Doświadcz rozświetlających szczegółów z imponującym kontrastem. – Samsung

Samsung Q800T: co jeszcze?

Samsung Q800T
Samsung Q800T / fot. Samsung

Oczywiście jak przystało na telewizor 8K, opcji poprawy obrazu jest znacznie więcej. Gracze zapewne będą chcieli przetestować Real Game Enhancer+. Seria powinna zadowolić także osoby skupiające się na jakości dźwięku wydobywającego się z telewizyjnych głośników. W tym roku oba modele oferują całkowitą moc wynoszącą 70W (4x10W + 2x5W + subwoofer 2x10W) oraz 4.2.2-kanałowy system dźwięku przestrzennego.

Do tego wśród opcji poprawiających brzmienie dochodzi Object Tracking Sound+. Technologia “pozwala usłyszeć” znacznie więcej w każdej scenie, gdzie mamy do czynienia z ruchem na ekranie. Dzięki głośnikom skierowanym w górę i w dół możemy doświadczyć przestrzennego dźwięku, jakby ten wydobywał się z każdej strony telewizora.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że w tym roku również Samsung przygotował ofertę soundbarów dedykowaną do telewizorów QLED. Producent określa dopasowanie listwy głośnikowej do konkretnego telewizora QLED, jako Q Symphony.

Zanurz się w najwyższej jakości dźwięku przestrzennym. Głośniki telewizorów Samsung QLED i listwy dźwiękowe z serii Q współpracują ze sobą, tworząc rewolucyjny dźwięk. – Samsung

Telewizory Smart TV

Telewizory Smart TV z serii Samsung Q800T pracują na systemie operacyjnym Tizen i poza przeglądaniem stron internetowych czy dostępem do tysięcy aplikacji, umożliwiają szereg opcji dodatkowych. Jedną z nich jest sterowanie opcjami telewizora poprzez tablet, smartfon albo bezprzewodową klawiaturę.

W zależności od dostępności w naszym kraju dodatkowych usług – telewizory będą również kompatybilne z asystentami takimi, jak Bixby, Google czy Alexa. Nowością jest opcja Multi View – wyświetlanie zawartości drugiego ekranu na dużym ekranie telewizora.

Multi View dzieli ekran telewizora na dwie części, umieszczając oglądaną zawartość z jednej strony, a kopię ekranu telefonu komórkowego z drugiej. Oglądaj filmy treningowe, sprawdzaj statystyki sportowe i nie tylko podczas oglądania ulubionego programu lub gry. – Źródło: Samsung

Telewizory Samsung z serii Q800T są już dostępne na rynku amerykańskim w kolorze tytanowo-czarnym.

Źródło: Samsung

Samsung QLED Q800T – nasz komentarz

Cały czas w mediach trwa debata, czy nie za wcześnie na telewizory 8K? Oczywiście najwięksi producenci uważają, że nie, dlatego z każdym rokiem możemy przeczytać o kolejnych telewizorach o rozdzielczości 8K.

Szkoda tylko, że niektóre opcje ponownie różnią się nieznacznie, jakby były “nieco ulepszone”. Wcześniej pisaliśmy już o tym, ze niektóre telewizory Samsunga oferują, np. tryb Ambient, a inne Ambient+, albo tryb Real Game Enhancer+, a inne Game Enhancer. Czy producentom zaczyna brakować pomysłów i wkrótce będziemy mieli do czynienia z telewizorami ze średniej półki oraz telewizorami z wyższej półki, gdzie po prostu w specyfikacji tych drugich będzie dodane “+”, czy słowo “Pro”?

W serii Samsung Q800T trafiliśmy na kolejny przykład “ulepszania” konkretnej technologii. Chodzi o Object Tracking Sound+. Dla porównania modele z niższych serii oferują tylko Object Tracking Sound. Niestety na stronie producenta na próżno szukać informacji o tym, co sprawia, że ta pierwsza (z “+” w nazwie) daje o wiele lepszy efekt.

Miejmy nadzieję, że wszystkie zaprezentowane modele z oferty telewizorów Samsung trafią na nasz rynek i będziemy to mogli sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *