LG 65SM8600: test telewizora 4K. To telewizor o wielkości 65 cali, którego cena w wielu sklepach ostatnio spadła i to znacznie. Osoby zastanawiające się, jaki telewizor z wyższej półki kupić z pewnością wezmą go pod uwagę.
Co sprawia, że zakup telewizora LG jest opłacalny? Zapraszamy do lektury naszego testu LG 65SM8600.
Drogi czytelniku,
być może nie posiadasz fachowej wiedzy o telewizorach. Nie przejmuj się! Testy telewizorów robimy profesjonalnie, ale ich rezultaty opisujemy w łatwy i przystępny sposób. Tak, by czytało się Tobie lekko łatwo i przyjemnie i żebyś wiedział czy warto kupić prezentowany telewizor!
LG 65SM8600 – co musisz wiedzieć?
W tym roku oferta telewizorów składa się z kilku rodzajów. Znajdziecie je w naszym artykule na temat wszystkich telewizorów LG na 2019 rok. W skrócie wygląda to tak, że mamy telewizory HD Ready/Full HD, standardowe telewizory 4K (oznaczone jako UM), telewizory premium (NanoCell oznaczone jako SM) i na końcu telewizory OLED.
Telewizory z serii SM8600 to modele z ekranami Nanocell, dzięki którym jakość obrazu jest o wiele lepsza, niż w standardowych TV LG.
LG 65SM8600 to zaawansowany model telewizora klasy premium, który oferuje wyjątkową jakość obrazu dzięki technologii NanoCell. Test LG 65SM8600 wykazuje, że telewizor ten zapewnia żywe i realistyczne kolory, głęboką czerń oraz wysoki kontrast, co czyni go idealnym wyborem dla miłośników filmów i seriali. Model ten wyróżnia się eleganckim designem oraz szerokim zakresem funkcji smart, które umożliwiają korzystanie z różnych aplikacji streamingowych.
LG 65SM8600: test. Specyfikacja techniczna
- Ekran 65 cali / 164 cm, 16:9
- Zgodność z HD 4K UHD, 3840 x 2160
- Tuner DVB-T2, DVB-S2, DVB-C, analogowy
- Podświetlenie matrycy Edge LED
- Technologia HDR (High Dynamic Range) tak, Advanced HDR (Technicolor), Dolby Vision, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma)
- Optymalizacja ruchu Picture Mastering Index 3300
- Częstotliwość odświeżania ekranu 100 Hz
- Funkcje poprawy obrazu NanoCell, Wide Color Gamut, Local Dimming, ULTRA Luminance, Nano Cell Colour, 4K Cinema HDR, 4K Upscaler, Object Depth Enhancer, True Colour Accuracy, HDR Dynamic Tone Mapping, Advanced Colour Enhancer, α7 Gen 2 Intelligent Processor
- System dźwięku przestrzennego Dolby Surround / ULTRA Surround
- Moc głośników 2 x 10 W
- Regulacja tonów wysokich / niskich tak
- Korektor dźwięku tak
- Funkcje dodatkowe dźwięku Bluetooth Audio, Clear Voice III, Dolby Atmos, DTS, LG Sound Sync, WiSA Speakers
- Funkcje sieciowe i multimedialne
- Smart TV tak
- Wi-Fi tak
- DLNA tak
- HbbTV tak
- Przeglądarka internetowa tak
- Nagrywanie na USB tak
- Komunikacja dodatkowa Bluetooth, Wi-Fi Direct, Miracast, AirPlay 2
- System Smart LG webOS 4.5
- Funkcje Smart TV LG Content Store, Smart ThinQ App, LG ThinQ AI
- Aplikacje Smart TV Netflix, YouTube
- Kompatybilny z asystentem głosowym Asystent Google, Amazon Alexa
- Funkcje dodatkowe procesor 4-rdzeniowy, sterowanie głosem, USB – zdjęcia, muzyka, film, SimpLink, Digital EPG, możliwość aktualizacji oprogramowania, możliwość użycia klawiatury i myszki
- Liczba złączy HDMI 4
- Złącze DisplayPort nie
- Liczba złączy USB 3
- Złącze EURO nie
- Czytnik kart pamięci nie
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście komponentowe nie
- Złącze VGA nie
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Cyfrowe wyjście koaksjalne nie
- Złącze CI (Common Interface) 1
- Wyjście słuchawkowe tak
- Seria (model na rok) LG Seria 8 / 2019
- Kolor obudowy czarno-srebrny
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 145,1 x 91 x 32,4 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.) 145,1 x 84 x 6,4 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy 25,8 kg / 24,1 kg
- Możliwość montażu na ścianie tak / VESA 300×300 mm
- Klasa energetyczna A+
- Pobór mocy 118 W
- Roczne zużycie energii 164 kWh
- Przekątna ekranu 65 cali / 164 cm
- Rozdzielczość 3840 x 2160
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,5 W
- Zasilanie 110 – 240 V 50/60 Hz
- Wyposażenie 2 baterie AA do pilota, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna, pilot Magic AN-MR19BA
LG 65SM8600: test. Wygląd
Prostota i harmonia wzornictwa. Bardzo cienka ramka telewizora LG NanoCell TV harmonizuje z wnętrzem, dodając mu wyszukanego smaku.
– Źródło: LG
Koncern LG przyzwyczaił nas do tego, że jego telewizory klasy Premium wyglądają elegancko. Wzornictwo o nazwie Nano Bazel to nie tylko wąska ramka otaczająca ekran, ale zaokrąglona podstawa umiejscowiona pośrodku telewizora. To ważny element designu spoglądając na ofertę tegorocznych telewizorów LG. Od serii SM8600, aż do samych OLEDów mamy tylko taki rodzaj podstawy.
Wymiary LG z podstawą wynoszą 145,1 x 91 x 32,4 cm (szer. x wys.x gł.). Decydując się na powieszenie go na ścianę, musimy kupić wieszak zgodny z rozstawem śrub wynoszącym 300x300mm.
Pilot do TV
Do telewizora z serii SM8600 otrzymujemy inteligentnego pilota – Magic. Trochę szkoda, że zabrakło standardowego pilota. Jednak ten i tak ma przewagę nad inteligentnymi pilotami w niektórych Samsungach z powodu posiadania klawiatury numerycznej (górna część pilota). Pilot Magic jest wygodny w użyciu. Fajne jest też pokrętło (scroll) umożliwiające szybkie i bardziej komfortowe poruszanie się po opcjach Smart TV.
Wyposażenie 2 baterie AA do pilota, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna, pilot Magic AN-MR19BA
LG 65SM8600: test. Jakość obrazu
LG 65SM8600 oferuje znakomitą jakość obrazu. Według tego kryterium to jeden z najlepszych telewizorów w tym roku, dostępny w wielu sklepach. Co sprawia, że jakość wyświetlanych treści nie ma sobie równych? 65-calowy tv wykorzystuje rozdzielczość 4K wraz ze wsparciem technologii HDR (High Dynamic Range). Jednak formatów HDR jest wiele, a najczęściej w tańszych telewizorach dostajemy HDR10, HDR10+, czy HLG. Wystarczy porównać sobie wsparcie dla HDR w telewizorach: Samsung RU7102, Samsung RU7472U, LG UM7100.
Na tym nie koniec, bo dla porównania reprezentant wysokiej, tegorocznej serii Samsungów RU8002U, także jest zgodny ze standardowymi formatami HDR. Czy to oznacza, że LG z nieco innymi formatami HDR oferuje faktycznie o wiele lepszą jakość obrazu? Tak. Już sama zgodność z technologią Advanced HDR (Technicolor), która występuje tylko w wysokich seriach LG sprawia, że chce się oglądać filmy na ekranie tego telewizora.
4K Cinema HDR – Wizja reżysera bez zniekształceń
Technologia LG Cinema HDR 4K wiernie odwzorowuje wizję reżysera dzięki obsłudze większości formatów HDR. Zachwyć się kinową jakością obrazu w najważniejszych formatach HDR, takich jak Advanced HDR Technicolor i HDR10 Pro.
– Źródło: LG
Poza Advanced HDR (Technicolor) mamy coś jeszcze. Również chodzi o technologię zarezerwowaną głównie dla droższych i najlepszych telewizorów. Chodzi o Dolby Vision. Światowej klasy technologia HDR zapewnia kinową jakość obrazu zgodną z wizją reżysera. Jednak w tym roku coraz więcej tańszych modeli zaczyna korzystać z takiego rozwiązania.
Wystarczy spojrzeć na tegoroczną ofertę telewizorów Philips. W testowanym ostatnio przez nas modelu Philips 50PUS6554 także mamy Dolby Vision. Dlatego warto rozpatrywać obecność Dolby Vision łącznie z innymi technologiami występującymi w danym telewizorze. A tych w LG jest sporo.
Obraz: co jeszcze?
Już sam fakt wykorzystywania ekranów NanoCell powoduje, że jakość obrazu jest lepsza nawet, jeśli oglądamy filmy z internetu nagrane w niezbyt dobrej jakości. Czym odznacza się technologia Nanocell?
NanoCell to najbardziej zaawansowane telewizory LED odznaczające się wyjątkową jakością obrazu i doskonałym odwzorowaniem kolorów RGB dzięki technologii LG NanoCell. Funkcja Nano Color zapewnia wyjątkowe wrażenia wizualne dzięki technologii NanoCell, która poprawia czystość kolorów za pomocą nanocząsteczek o rozmiarze około 1 nm.
– Źródło: LG
Telewizor LG pracuje na matrycy IPS. Oznacza to lepsze kąty patrzenia. Bez względu na to, czy spoglądamy na ekran na wprost, czy z boku, jakość obrazu nie pogarsza się.
Idealnie odwzorowane kolory pod każdym kątem. W odróżnieniu od zwykłych telewizorów, które mogą przekłamywać kolory podczas patrzenia z boku, telewizory LG NanoCell TV zapewniają idealne barwy zarówno podczas patrzenia z boku, jak i z naprzeciwka.
– Źródło: LG
Teoretycznie powyższe elementy powinny być wystarczające, żeby rozpatrywać telewizor LG jako taki, który zaoferuje naprawdę bardzo dobrą jakość obrazu. Jednak to nie wszystko. LG 65SM8600 został dodatkowo wyposażony w całą masę opcji poprawiających poziom wyświetlanych na ekranie treści.
Funkcje poprawy obrazu ekran Nano Cell, Wide Color Gamut, Local Dimming, ULTRA Luminance, Nano Cell Colour, 4K Cinema HDR, 4K Upscaler, Object Depth Enhancer, True Colour Accuracy, HDR Dynamic Tone Mapping, Advanced Colour Enhancer, α7 Gen 2 Intelligent Processor
Procesor i niski input lag
Na pewno jedną z najważniejszych z nich jest wykorzystywanie zaawansowanego procesora obrazu (α7 Gen 2 Intelligent Processor).
Większy realizm dzięki sztucznej inteligencji. Inteligentny procesor drugiej generacji α7 wspomagany technologią AI głębokiego uczenia zapewnia zachwycający, szczegółowy obraz i doskonały dźwięk, dzięki którym przeniesiesz się do nowego świata.
– Źródło: LG
W to rozwiązanie wyposażono w tym roku tylko telewizory LG z wysokich i najwyższych serii. Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze o kilku rzeczach. Jak mogliście przeczytać w specyfikacji technicznej, optymalizacja ruchu to Picture Mastering Index 3300. Jednak nazewnictwo nie ma znaczenia, bowiem telewizor serii SM8600 pracuje na 100 Hz matrycy.
Oznacza to o wiele lepsze odwzorowanie ruchu podczas dynamicznych scen. W praktyce oznacza to, że LG 65SM8600 to idealny telewizor do oglądania sportu oraz do gier. Tutaj wspomniany na początku testu w specyfikacji technicznej “tryb gra” faktycznie zmienia jakość obrazu na lepszą.
Wciągający obraz i dźwięk w grach. Gry w jakości 4K HDR odznaczają się żywszymi kolorami nawet pod dużym kątem patrzenia. Realistyczne efekty wizualne w połączeniu z wirtualnym dźwiękiem przestrzennym 5.1 pozwalają poczuć się w centrum wydarzeń mających miejsce w grze
– Źródło: LG
Do tego gracze zwrócą uwagę przede wszystkim na nisku Input Lag wynoszący zaledwie 14ms.
Krótki czas reakcji, płynność ruchu. Jeszcze lepsze wrażenia podczas gry dzięki najnowszym funkcjom. Krótkie opóźnienie na wejściu daje nowe możliwości w grach o szybkim tempie akcji. Technologia HDMI z ALLM zapewnia najlepszą jakość grafiki przy największej prędkości.
– Źródło: LG
LG 65SM8600: test. Jakość dźwięku
LG 65SM8600 oferuje zaledwie 20W dostarczanych z telewizyjnych głośników. Pod kątem wrażeń audio można byłoby pomyśleć, że model nie zaoferuje czegoś ekstra.
Funkcje dodatkowe dźwięku Bluetooth Audio, Clear Voice III, Dolby Atmos, DTS, LG Sound Sync, WiSA Speakers
Jednak tutaj kolejna niespodzianka. Oprócz wymienionych poniżej opcji dotyczących poprawy dźwięk, otrzymujemy coś jeszcze – Dolby Atmos. Co to oznacza? Przede wszystkim lepszy (pomimo standardowego nagłośnienia – 20W), przestrzenny dźwięk. Tak samo jest z soundbarami. Lepsze modele oferują zgodność z Dolby Atmos.
W przypadku soundbarów, technologię Dolby Atmos znajdziemy także tylko w droższych urządzeniach. Na czym polega jej funkcja? Pozwala ona uzyskać lepszy dźwięk przestrzenny, trójwymiarowy, wypełniający nasz salon. Rozszerza ona doznania audio, jakbyśmy znajdowali się w samym centrum akcji. Oczywiście najlepsze efekt usłyszymy w najdroższym telewizorze z Dolby Atmos.
– źródło: jakitelewizorkupic.pl
LG 65SM8600: test. Funkcje dodatkowe i Smart TV
Telewizor LG oferuje dostęp do internetu drogą bezprzewodową (przez WiFi), albo przewodową (przez kabel Ethernet). Smart TV pracuje na systemie operacyjnym webOS 4.5. Jest on taki sam, jak w najdroższych telewizorach OLED od LG. To fajne rozwiązanie, bo inni producenci mają dwa systemy. Jeden prostszy (w tańszych modelach), a drugi o wiele lepszy i szybszy (w droższych modelach). Tymczasem LG we wszystkich tegorocznych telewizorach Smart TV (od serii podstawowej UM7100) ma taki sam system – wspomniany webOS 4.5.
Tu w końcu przydaje się pilot Magic z pokrętłem (scrollem), żeby łatwiej korzystało nam się z treści internetowych. Oczywiście na tym nie koniec, bo jak zauważyliście, posiada on ikonkę mikrofonu (nad scrollem). Oznacza to, że telewizorem Smart TV możemy sterować również za pomocą komend głosowych. Mówiąc do pilota (ma on wbudowany mikrofon), szybciej znajdziemy filmy na Netflixie, czy znajdziemy szukaną informację w wyszukiwarce Google.
Poza tym do sterowania telewizorem i funkcjami Smart TV wystarczy zwykły pilot (do kupienia osobno, jeśli ktoś go preferuje), smartfon, ewentualnie bezprzewodowa klawiatura. Według nas najprzyjemniejszym sposobem jest podłączenie do telewizora tej ostatniej. Jedną z najpopularniejszych jest Microsoft All-in-One Media (N9Z-00022).
Smart TV: co jeszcze?
Telewizory ze sztuczną inteligencją (LG IA Thinq) z tegorocznych wysokich serii oferują zgodność z asystentem głosowym Asystent Google, czy Amazon Alexa. W praktyce mało osób po zakupie telewizora Smart TV w pełni wykorzystuje jego wszystkie funkcje. Najczęściej sprowadza się to do przeglądania stron www na dużym ekranie telewizora i korzystania z aplikacji typu Netflix czy YouTube.
Poznaj świat telewizji LG ze sztuczną inteligencją. Dzięki technologii AI ThinQ wiele czynności można wykonać tylko za pomocą poleceń głosowych. Rozmawiaj z asystentem dzięki technologii rozpoznawania głosu i korzystaj z treści polecanych na podstawie wcześniej wybieranych programów.
-Źródło: LG
W tym roku telewizory od LG w końcu są kompatybilne z urządzeniami od Apple. Pisaliśmy o tym w tekście dotyczącym aktualizacji o AirPlay 2. Standardowo Smart TV łączy się z innymi urządzeniami za pomocą technologii Bluetooth. Poniżej dodatkowe, przydatne opcje telewizora z serii SM8600.
Funkcje dodatkowe procesor 4-rdzeniowy, sterowanie głosem, USB – zdjęcia, muzyka, film, SimpLink, Digital EPG, możliwość aktualizacji oprogramowania, możliwość użycia klawiatury i myszki (funkcje Smart)
LG 65SM8600: test. Gniazda i złącza
65-calowy telewizor oferuje w pełni zadowalającą ilość najważniejszych gniazd i złączy. Do dyspozycji mamy 4 HDMI oraz 3 USB. Żaden TV z tegorocznej serii nie ma więcej. Dla przypomnienia poniżej możecie zobaczyć pozostałe wejścia i wyjścia:
- Złącze Ethernet (LAN) tak
- Wejście satelitarne tak
- Wejście kompozytowe tak
- Cyfrowe wyjście optyczne tak
- Złącze CI (Common Interface) 1
Zaletą serii UM8600 jest obecność wejścia satelitarnego (tuner DVB-S2), co jest domeną głównie droższych telewizorów LG albo modeli konkurencyjnych.
LG 65SM8600: test. Cena
Standardowa cena tego telewizora zaczyna się od 4999 złotych. Jeśli gdzieś jest taniej, warto go kupić. Dodatkowo w niejednej promocji na Black Friday, jego koszt zakupu zaczyna się niekiedy od 3999 złotych, co jest mega okazją.
LG 65SM8600: test. Podsumowanie
LG 65SM8600 to jeden z najlepszych telewizorów 2019 roku. Nie tylko pod kątem znakomitego obrazu, ale też przystępnej ceny. To doskonała propozycja dla osób ceniących sobie bardzo dobrą jakość obrazu podczas oglądania telewizji i filmów, jak i również podczas grania w gry. Obecnie to jeden z najpopularniejszych telewizorów o wielkości 65 cali, dostępny w największych sklepach, jak Media Expert, Media Markt czy RTV Euro AGD.
Zobacz także | Jaki telewizor 65 cali kupić?
Ocena redakcji jakitelewizorkupic.pl
- Jakość obrazu: 10/10,
- Jakość dźwięku: 8/10,
- Interfejs: 8/10,
- Smart TV: 10/10.
*OCENA ŁĄCZNA 9/10
Źródło: LG, oprac. własne
witam, prosze o pomoc w ocenie sytuacji…zakupilem tv LG 65SM8600. Czy to normalne w tym modelu ze na dole ekranu przy czarnym obrazie punktowo widoczna jest biala poświata (diody) ? Czy to jest wada modelu? Nie wiem czy oddac tv lub reklamować? Czy to wynika z technologi podswietlenia ekranu? W razie czego moge podeslac zdjecie, z góry dziekuje za odp
Witam,
przy krawędziowym podświetleniu może się tak zdarzać, ale nie powinno. Zawsze warto w tej sytuacji spróbować zareklamować telewizor. Może serwis będzie w stanie naprawić… Wszystko zależy od serwisu.